توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 381825
نماینده سابق مجلس: وزارت خارجه کمی دیپلماسی انقلابی را چاشنی لبخند کند
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۵۲
عضو سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه مسئولان وزارت خارجه باید کمی دیپلماسی انقلابی را چاشنی دیپلماسی گفت‌وگو و لبخند کنند، گفت: دستگاه دیپلماسی در یک سال باقی‌مانده از عمر دولت باید عربستان را پای میز محاکمه بیاورد.

۲۴ مرداد ۱۳۹۲ بود که محمدجواد ظریف به عنوان گزینه پیشنهادی حسن روحانی برای تصدی وزارت امور خارجه در دولت یازدهم توانست با کسب ۲۳۲ رای موافق، ۳۶ رای مخالف و ۱۳ رای ممتنع از مجموع ۲۸۱ رای اخذ شده به عنوان یازدهمین وزیر امور خارجه راهی وزارت امور خارجه شود و دو روز بعد یعنی در ۲۶ مرداد ماه کار خود را به عنوان سکاندار دستگاه دیپلماسی در محل وزارت خارجه واقع در میدان مشق سابق آغاز کرد و از آن زمان تاکنون سه سال می‌گذرد.

محمدحسن آصفری نماینده سابق اراک در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس در خصوص عملکرد سه ساله دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: نمی‌توان نمره خوبی به عملکرد وزارت خارجه در این سه سال داد، چرا که در این مدت وعده‌ها و شعارهای رئیس‌جمهور در خصوص توسعه روابط ایران با دیگر کشورها محقق نشده است.

وی با بیان اینکه وزارت خارجه نتوانسته در این مدت با موج ایران‌هراسی که توسط غرب علیه ایران به راه افتاده مبارزه کند، افزود: وزارت خارجه نتوانسته جایگاه عزتمند جمهوری اسلامی ایران را در دنیا بیشتر معرفی کند.

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به سیاست خارجی دولت‌های گذشته عنوان کرد: امروز وقتی وضعیت کشور را در سیاست خارجی با دوران قبل مقایسه می‌کنیم می‌بینیم که متاسفانه نه تنها سطح توسعه روابط ایران با دیگر کشورها بالا نرفته بلکه پایین آمده است.

* کاهش سطح روابط با کشورهای همسایه به دلیل نگاه غرب‌گرایانه
آصفری ادامه داد: با برخی از کشورها که حتی ارتباط خوبی داشتیم به دلیل رویکرد غرب‌گرایانه وزارت خارجه و نگاهی که به غرب داشته‌اند، روابطمان کمتر شده است. با کشورهای همسایه به ویژه کشورهای حوزه خلیج فارس سطح روابطمان کاهش یافته و نتوانسته‌ایم روابط خود را توسعه دهیم.

وی با بیان اینکه هم در روابط با غرب نتوانستیم گام مناسبی برداریم و هم در روابط با کشورهای حوزه‌ خلیج فارس، تصریح کرد: با کشورهایی مانند عربستان سطح روابط‌مان عالی نبود، اما روابط مناسبی داشتیم، ولی امروز به دلیل اینکه مقداری در مقابل زیاده‌خواهی‌های آنها کوتاه آمدیم و گام‌ها برای پیگیری حق کشورمان را بر‌نداشتیم، دیگر روابط‌مان همچون گذشته نیست.

*تمام تخم‌مرغ‌ها در سبد غرب
این نماینده سابق مجلس افزود: وزارت خارجه تمام تخم‌مرغ‌های خود را در سبد غرب قرار داد و تمام توان خود را برای پیگیری پرونده هسته‌ای گذاشت که خروجی‌ای برای کشور نداشت و امروز این امر سبب شده که کشورهای دیگر نیز آنقدر که باید با ما ارتباط نداشته باشند.

آصفری عنوان کرد: همچنین در رابطه با عزت‌بخشی به پاسپورت ایرانی که رئیس‌جمهور وعده آن را داده بود، این شعار تاکنون محقق نشده است. وی دستگاه دیپلماسی را در مسائل منطقه نیز ناموفق خواند و ادامه داد: در خصوص مسائل منطقه‌ای نیز ایران از جایگاهی که در منطقه دارد، نتوانسته است استفاده کند.

* مسئولان وزارت خارجه مروری به وصیتنامه امام (ره) داشته باشند
عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به سفر اخیر ظریف به چند کشور آفریقایی گفت: انتظار می‌رفت در این سفر در بعد آرمان‌های انقلاب گام‌هایی برداشته می‌شد و اقداماتی صورت می‌گرفت.

آصفری با اشاره به وصیتنامه امام خمینی‌ (ره) و تاکید ایشان بر حمایت از همه مظلومان جهان تصریح کرد: اگر مسئولان وزارت خارجه مروری به وصیتنامه امام خمینی‌ (ره) داشته باشند می‌توانند گام‌های مناسبی در این زمینه بردارند.

وی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته از سوی مدافعان حرم برای دفاع از اماکن متبرکه در منطقه عنوان کرد: دستگاه دیپلماسی کشور نیز می‌توانست از این موقعیت استفاده کند، اما متاسفانه به دلیل نگاهی که به غرب داشت نتوانست گامی مناسب در این زمینه بردارد.

این نماینده سابق مجلس همچنین دستگاه دیپلماسی کشور را در حوزه اقتصادی ناموفق دانست و گفت: نتوانستیم در این مدت رابطه اقتصادی خوبی با دیگر کشورها داشته باشیم و مبادلات و رفت و آمدهای خوبی را انجام دهیم.

* نمی‌توان نمره خوبی به عملکرد دستگاه دیپلماسی داد
آصفری خاطرنشان کرد: اگر با توجه به این مسائل بخواهیم به عملکرد دستگاه دیپلماسی نمره بدهیم، با وجود سابقه و تجربه‌ای که آقای ظریف داشتند، اما نمی‌توان نمره خوبی به عملکرد دستگاه دیپلماسی داد.

وی با اشاره به خوشبینی وزارت خارجه به غرب عنوان کرد: نگاه غرب‌گرایانه وزارت خارجه و خوش‌بینی به غرب سبب شد که ما حتی جایگاه قبلی خود را در منطقه از دست بدهیم.

* نباید مقابل رجزخوانی برخی از کشورها کوتاه بیاییم/عربستان را به پای میز محاکمه بکشانیم
عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه وزارت خارجه باید در یک سال باقی‌مانده از عمر دولت یازدهم گسترش مناسبات با کشورهای همسایه از جمله کشورهای حوزه خلیج فارس، آسیای مرکزی و کشورهای شرقی، پیگیری حادثه منا و پیگیری پایبندی غربی‌ها به تعهداتشان در برجام را در دستورکار قرار دهد، اظهار داشت: مسئولان وزارت خارجه باید کمی دیپلماسی انقلابی را چاشنی دیپلماسی گفت‌وگو و لبخند کنند.

آصفری تاکید کرد: امروز ایران کشوری مقتدر و قدرتمند است و نباید در مقابل رجزخوانی بعضی از کشورها کوتاه بیاید.

وی با اشاره به فاجعه منا تصریح کرد: دستگاه دیپلماسی در یک سال باقی‌مانده از عمر دولت باید عربستان را پای میز محاکمه بیاورد و این کشور باید نسبت به جنایت‌ها و اتفاقاتی که در منا صورت گرفت، پاسخگو باشد.

این نماینده مجلس نهم همچنین خاطرنشان کرد: دستگاه دیپلماسی باید در فرصت باقی مانده غرب را به پای میز پاسخگویی بکشاند و از آنها بخواهد در خصوص عملکرد خود در برجام و پایبندی به تعهدات خود در توافق هسته‌ای پاسخگو باشند.
 
کلمات کلیدی : وزارت خارجه، دیپلماسی انقلابی، لبخند
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.