نظر منتشر شده
۴۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 371321
عراقچی در یک‌سالگی برجام؛
5+1 تاکنون به تعهدات پایبند بودند/ حزب‌الله را قربانی هیچ چیز نمی‌کنیم/ بحث موشکی را جدا از هسته‌ای می‌‌دانیم/تلفن تند ظریف به بان‌کی‌مون
بخش خبری الف، 21 تیر 95
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۱۴
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای با بیان اینکه به شدت با هر برنامه‌ای که بخواهد برای برنامه موشکی ما جالش ایجاد کند،‌برخورد می‌کنیم گفت که ۳۲ تن آب سنگین به آمریکا فروخته شده و بهای آن دریافت شده است.

به گزارش فارس،سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری و در آستانه سالگرد برجام در ارزیابی از این یک سال با بیان اینکه یک سال از توافق برجام می‌گذرد و تقریبا شش ماه از اجرایی شدن آن، گفت: در این شش ماهی که از اجرایی شدن برجام می‌گذرد، دیدگاه‌های مختلفی وجود دارد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر یک مقدار گرد و غبارهای سیاسی فروکش کرده، از زوایای مختلف می‌شود برجام را بررسی کرد، اظهار داشت: یک زاویه اصلی این است که آیا طرفین به تعهدات خود براساس متن برجام پایبند بوده‌اند یا نه که از این نظر باید گفت هر دو طرف بوده‌اند. ولی آیا انجام تعهدات آنها اثر عملیاتی خود را داشته و رفع تحریم‌ها اثر خود را گذاشته است؟

عراقچی یادآور شد:در بهره‌مندی از آثار برجام لزوما طرف مقابل فقط ملاک نیست یک کارهایی را خودمان باید انجام دهیم، یک محدودیت‌هایی است که بیرون از برجام خودش را تحمیل می‌کند یکسری محدودیت‌هایی است که ناشی از تحریم‌هایی است که هنوز برداشته نشده است.

عراقچی ادامه داد: آنها تعهدات خود را انجام داده‌اند که اگر نداده بودند، نقض برجام بود و ما می‌رفتیم و در قالب کمیسیون مشترک پیگیری و برخورد می‌کردیم.

وی در پاسخ به این پرسش که کفه انجام تعهدات ما سنگین‌تر است یا آنها؟ افزود: بستگی دارد که به برجام چگونه نگاه کنیم. نگاه من به برجام فراتر از تحریم‌ها است. فکر می‌‌کنم به دلایل سیاسی و جناحی برجام و آثار آن محدود به بحث‌ها تحریم‌ها شد. اهداف این چالش هسته‌ای، به مراتب بزرگ‌تر از برداشته شدن تحریم‌ها بود. باید ببینیم آیا برجام توانسته خواسته اصلی مردم ایران را تأمین کند یا نه؟

معاون وزیر خارجه با بیان اینکه شعار اصلی مردم در ۱۲ سال گذشته که به خاطر آن ایستادگی کردند و فشارها را تحمل کردند این بود که انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست، عنوان کرد: مردم بر این حق تاکید داشتند و برجام در این امر موفق بوده و این حق را محقق کرده است.

وی با بیان اینکه برنامه هسته‌ای ما قبل از برجام از دید شورای امنیت یک برنامه ممنوعه بود، اظهار داشت: الان بعد از برجام یک برنامه مورد احترام جامعه بین‌الملل و شورای امنیت است. شورای امنیتی که حتی می‌گفت کشتی‌ها و هواپیما‌های ایران را بگردید که قطعه‌ای برای برنامه هسته‌ای به ایران وارد نشود و به دنبال تعطیلی فردو و ... بود، قطعنامه‌ها را لغو می‌کند و الان حتی برای ساخت نیروگاه مدرن‌تر آب سنگین به ایران کمک می‌کنند.

*دومین گزارش اجرای برجام را فردا (سه‌شنبه) به مجلس می‌دهیم

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای عنوان کرد: در گزارشی (دومین گزارش اجرای برجام) که فردا به مجلس می‌دهیم، ریز همکاری‌های بین‌المللی
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای با بیان اینکه به شدت با هر برنامه‌ای که بخواهد برای برنامه موشکی ما جالش ایجاد کند،‌برخورد می‌کنیم گفت که ۳۲ تن آب سنگین به آمریکا فروخته شده و بهای آن دریافت شده است.
هسته‌ای که تاکنون صورت گرفته را می‌آوریم. از این نظر کفه ترازو کاملا به نفع مردم ایران است. آنها هستند که قطعنامه‌های خود را لغو کرده‌اند و ما حق هسته‌ای خود را تثبیت کرده‌ایم.

معاون وزیر خارجه ادامه داد: برجام قرار بود موانع تحریمی را از سر راه اقتصاد ایران بردارد که این موانع برداشته شده، اما واقعیت این است که موانعی دیگری بر سر راه وجود دارد مانند تحریم‌های اولیه آمریکا، FATF و قوانین مربوط به پولشویی، زمان‌بر بودن . ما در این مدت مشتری‌های خود در بازار نفت را از دست داده‌ایم، اما در ۶ ماه توانستیم فروش نفت را از یک میلیون بشکه به دو میلیون بشکه برسانیم.

عراقچی گفت: باید بپذیریم که خیلی از مسائل زمان‌بر است، مانند جنگ تحمیلی که بازسازی مناطق جنگ زده ماه‌ها و سال‌ها طول کشید و برخی از مکان‌ها هنوز هم بازسازی نشده است.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در پاسخ به سؤال مجری برنامه درباره اینکه برخی از تحریم‌ها کماکان باقی مانده است، خاطرنشان کرد: مشکل وجود دارد. از اول هم قرار نبود تحریم‌های غیر هسته‌ای لغو بشود و حتی در سند ژنو هم نوشته شده تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای. چون ما در مورد هسته‌ای مذاکره می‌کردیم.

وی پرسید: مگر ما در فعالیت‌های موشکی خود تغییری داده‌ایم که انتظار داشته باشیم تحریم‌ها‌ی مرتبط با موشکی برداشته شود؟ و یا در خصوص تحریم‌های مرتبط با روابط دوجانبه مگر ما در روابط خود با آمریکا و سیاست‌های خود تغییری داده‌ایم که انتظار برداشته شدن تحریم‌های یکجانبه را داشته باشیم و ...

*تحریم دلار جزو تحریم‌های اولیه آمریکا/در مذاکرات مطرح کردیم آنها زیر بار نرفتند

مجری درباره ممنوعیت معاملات دلاری با ایران سؤال کرد که عراقچی با بیان اینکه تحریم دلار و استفاده از سیستم مالی آمریکا جزو تحریم‌های اولیه آمریکا است که از قبل گذاشته بودند، اظهار داشت: فکر می‌کنم سال ۹۵ این تحریم اولیه را که به خاطر مسائل غیرهسته‌ای گذاشته بودند، تعلیق کردند و در سال ۲۰۰۸ که بحث‌ هسته‌ای اوج گرفت، آن تعلیق را دوباره برداشتند. اصل قانون تحریم دلار یک تحریم اولیه است.

*همیشه دنبال آزاد کردن خودمان از دلار بودیم، الان شاکی هستیم!

معاون وزیر خارجه عنوان کرد: برای من جالب است ما که همیشه به دنبال آزاد کردن خودمان از دلار بودیم و سیاست فروش نفت به ارز‌های غیر دلار را شروع کردیم، به ژاپن به ین و ...؛ الان شاکی هستیم که چرا از سیستم دلار نمی‌توانیم استفاده کنیم. این خواست خود ما بوده است. ما در طول مذاکرات این بحث را مطرح کردیم و آمریکایی‌ها زیر بار نرفتند و قبول نکردند که این تحریم را بردارند.

وی ادامه داد: در طول مذاکرات دوستان بانک مرکزی می‌گفتند تحریم دلار تحریم مهمی است. آمریکایی‌ها در مذاکرات قبول نکردند این تحریم را بردارند و استدلالشان این بود که تحریم اولیه است و اگر می‌خواستیم درباره آن مذاکره کنیم، آنها توقع داشتند امتیازهای دیگری در جاهای دیگری بدهیم که خط قرمز ما بود و به این دلیل که اقتصاد ما مایل بوده همیشه خود را از دلار جدا کند و به دلیل مهمتری که عرض می‌کنم خودمان طالب نبودیم از سیستم دلار استفاده کنیم.

*شکایت‌های جدیدی که علیه آمریکا در راه است

عراقچی درباره دلیل سوم گفت: دادگاه‌های آمریکا احکامی را علیه ایران به خاطر مشارکت در تروریسم و ... مطرح کردند. حدود ۹۰ میلیارد دلار دادگاه‌های آمریکا علیه ایران احکام قضایی صادر کردند و متقابلا دادگاه‌های ما علیه دولت آمریکا احکام قضایی صادر کردند که تا الان حدود ۵۰ میلیارد دلار شده که شکایت‌های جدیدی در راه است که فکر می‌کنم تا بالای ۱۰۰ میلیارد دلار به احکام قضایی علیه آمریکا برسیم.

وی اضافه کرد: یعنی اگر هر جایی بتوانند مبالغی متعلق به ایران را در دست بگیرند مصادره می‌کنند که نمونه اخیر آن ۲ میلیارد دلار بود.

*الان بیش از ۱۰ بانک منابع یورویی ما را جا‌به‌جا می‌کنند
معاون وزیر خارجه
معاون وزیر خارجه افزود: ‌۱۶ میلیارد دلار ذخایر ارزی عمان است که تقریبا یک سوم آن متعلق به ما است و اگر بخواهد بدهد ممکن است دچار مشکل اقتصادی شود.
در خصوص اینکه چقدر از معاملات ما به دلار است و چه مقدار به ارز‌های دیگر؟ خاطرنشان کرد: ما الان مبالغ زیادی را به عنوان ارزها و پول‌های متعلق به ایران در کشورهای مختلف داریم، مبالغی که در اثر تحریم‌ها فریز و مسدود شد و الان آزاد شده و الان مدیریت منابع ارزی ما در دست بانک مرکزی به طور کامل وجود دارد.

وی با بیان اینکه نمی‌توانیم مبادلات دلاری انجام بدهیم، اظهار داشت: اما مبادلات با دیگر ارزها صورت می‌گیرد و بانک مرکزی الان در مدیریت منابع ارزی خود در خارج از کشور هیچ مشکلی ندارد. در حال حاضر تخصیص ارز به متقاضیان ارز توسط بانک مرکزی به روز رسیده و قبل از برجام تا ۴ ماه در نوبت بودند. الان اگر یک وارد کننده به بانک مرکزی برود و درخواست و اسناد مثبت بدهد و معادل ریالی ارز را به بانک مرکزی واریز کند> بانک مرکزی در همان روز ارز را به حسابش وارد می‌کند، اما قبل از برجام این کار ۴ ماه طول می‌کشید. الان بیش از ۱۰ بانک منابع یورویی ما را جا‌به‌جا می‌کنند.

* طلب‌هایی که از کشورهای مختلف داریم که مقدار زیادی وصول شده

عراقچی در ادامه و در پاسخ به سؤالی در خصوص عدم دسترسی به منابع پولی در خارج از کشور نیز عنوان کرد: منابع ارزی الان قابل مدیریت است و پول‌های مسدود شده ما همه آزاد شده و تخصیص ارز به روز شده است. اما یک سری طلب‌هایی از کشورهای مختلف داریم که مقدار زیادی وصول شده و مقداری هم در دست مذاکره است. آنهایی که در دست مذاکره است به برجام ربطی ندارد به روابط ما با آن کشور بر می‌گردد.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام اضافه کرد: از شرکت نفتی اینوک امارات ۵ میلیارد دلار طلبکار بودیم که بعد از برجام دریافت و به حساب‌های بانک مرکزی منتقل شد و قابل دسترسی است. حدود ۲ میلیارد دلار از شل طلبکار بودیم که پرداخت شده و در دست بانک مرکزی و قابل دسترسی است.

عراقچی ادامه داد: حدود ۶ میلیارد یورو از هند بابت فروش نفت طلب داشتیم که قرار شد در پروسه سه ماهه این پول پرداخت شود و در سفر نخست‌وزیر هند به ایران در این خصوص توافق شد. قرار ما با هندی‌ها این است که ماهی ۲ میلیارد یورو به ایران پرداخت کنند. براساس آخرین اطلاعم حدود ۴ میلیارد یورو مانده که قرار است طی ماه‌های آینده پرداخت شود.

معاون وزیر خارجه افزود: حدود ۸۰۰ میلیون یورو از شرکت‌های نفتی یونان طلبکار بودیم که در مذاکرات بانک مرکزی با یونانی‌ها تسویه شد و قرار شد ماهی صد میلیون یورو پرداخت کنند که قسط اول را پرداخت کرده‌اند و بقیه را هم می‌دهند. مبالغی در کشورهای دیگر داریم که اجازه دهید اسم نبرم.

*مقدار قابل توجه ارز ایران در عمان/یک سوم ذخایر ارزی عمان متعلق به ایران

وی با بیان اینکه در عمان مقدار قابل توجهی ارز داریم، کمتر از هندی‌ها، گفت: در دوران تحریم چون نمی‌توانستیم به جای دیگری منتقل کنیم، عمان همکاری کرد و ما مقدار زیادی از پول را به آنجا بردیم و از عمان به داخل یا جاهایی که می‌خواستیم خرج کنیم بردیم و یک مقداری ماند با وضعیت برجام و آزاد شدن پول‌های ما. دولت عمان در پرداخت این مبلغ مقداری مشکل دارد.

معاون وزیر خارجه افزود: ‌۱۶ میلیارد دلار ذخایر ارزی عمان است که تقریبا یک سوم آن متعلق به ما است و اگر بخواهد بدهد ممکن است دچار مشکل اقتصادی شود.

عراقچی اضافه کرد: این‌ها ربطی به برجام ندارد و ما باید بنشینیم و مانند هند و یونان مذاکره کنیم تا به نحوی این پول‌ها را از کشورهای دوست خود بگیریم که آنها دچار مشکل نشوند.

* پیام‌های متناقض آمریکایی‌ها به کشورهای مختلف
 معاون وزیر خارجه ادامه داد: آمریکایی‌ها بعد از برجام راه افتادند و در کشورهای مختلف توضیح دادند که برجام چیست و چطور می‌توانند با ایران کار
امنیت و منافع ملی خود را قربانی هیچ چیزی نخواهیم کرد. اولویت‌ها و خط و قرمز‌های ما مشخص است و ما با کسی تعارف و شوخی نداریم، حزب‌الله را قربانی هیچ چیز نمی‌کنیم چه برسد به قوانین FATF که ارزشی در این زمینه ندارد.
کنند، حرف کشورهای مختلف این بود که ما از آمریکایی‌ها پیام‌های متناقض می‌گیریم.

عراقچی با بیان اینکه آمریکایی‌ها در حفظ تحریم‌های اولیه خود جدی هستند، عنوان کرد: این ماهیت آمریکاست. جمهوری اسلامی ایران، جمهوری اسلامی ایران است و آمریکا؛ آمریکاست و تا زمانی مذاکره‌ای در خصوص رابطه دوجانبه نداریم، این تحریم‌ها سر جایش است. خزانه‌داری آمریکا می‌گوید این تحریم‌ها باقی است و مراقب باشید با این تحریم‌ها درگیر نشوید، این تحریم‌ها خارج از برجام است، اما تاثیر خود را می‌گذارد.
وی گفت: ما به آمریکا‌یی‌ها می‌گوییم که درست است تحریم‌های اولیه ربطی به برجام ندارد، ولی شما نباید پیام‌هایی را به کشورها بدهید که آنها از ارتباط با ایران بترسند. این با روح برجام متناقض است.

* ۲۰۰ تا ۳۰۰ فرد حقیقی و حقوقی در لیست تحریم‌ها کماکان مانده‌اند
معاون وزیر خارجه اضافه کرد: یکی از مشکلاتی که وجود دارد افرادی هستند که در لیست تحریم‌ها باقی مانده‌اند که حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ فرد حقیقی و حقوقی می‌شود.

وی همچنین گفت: آمریکایی‌ها به همه بنگاهای اقتصادی گفته‌اند که باید قبل از معامله مطمئن شوید که فردی که با آن معامله می‌کنید در این لیست نیست و بحث پولشویی و مقابله با منابع مالی تروریسم هم به آن اضافه شده است. باید بانکی که می‌خواهد پول را منتقل کند مطمئن شود پول از کجا آمده و به کجا و به چه کسی می‌خواهد منتقل شود.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای عنوان کرد: FATF گروهی از کشورها هستند که نهادی را تشکیل داده‌اند که با پولشویی و حمایت از تروریسم مبارزه کنند، همه کشورهای دنیا به مرور به این قوانین پیوسته‌اند و برای جلوگیری از پولشویی از همه کشورها خواسته‌اند که به قوانین FATF پایبند باشند.

وی در توضیح بیشتر گفت: حدود ۵ - ۶ سال پیش دولت ایران هم تصمیم گرفت، قوانین مربوطه را تصویب کند. قانون مبارزه با پولشویی و قانون مبازه با منابع مالی تروریسم در دولت قبل به مجلس ارائه و قبل از دولت جدید قانون مبارزه با پولشویی تصویب شد و قانون مبارزه با منابع مالی تروریسم هم دو سه بار بین مجلس و شورای نگهبان رفت و آمد کرد تا بالاخره اسفند سال گذشته توسط شورای نگهبان تایید و توسط مجلس تصویب شد.

معاون وزیر خارجه اضافه کرد: متاسفانه به دلایل سیاسی از نظر FATF ایران و کره شمالی در ته لیست سیاه به عنوان کشورهای غیر همکار آمده بودند و به همه کشورها گفته شده بود با این دو کشور نمی‌توانید همکاری کنید و بانک‌های خارجی حق همکاری با ما را نداشتند و ربطی به تحریم‌های هسته‌ای و غیرهسته‌ای هم نداشتند.
عراقچی افزود: FATF در آخرین جلسه خود ما را از ته لیست یک پله بالاتر آورد و به عنوان کشور غیرهمکار نیست و ما کشور همکار با احتیاط کامل هستیم.

وی با بیان اینکه ما در تعریف تروریسم در مورد برخی از گروه‌ها مانند داعش و النصره با غربی‌ها مشترک هستیم، افزود: ما داعیه مقابله با این گروه‌ها هستیم. برخی از کشورها با خرید نفت داعش منابع مالی آنها را تامین می‌کنند.

معاون وزیر خارجه ادامه داد: در قانونی که مجلس در خصوص مبارزه با منابع مالی تروریسم تصویب کرده، تبصره‌ای وجود دارد که ما برخی از گروه‌ها جزو گروه‌های تروریستی نمی‌دانیم و آنچه که وزیر اقتصاد FATF بیان کرده و نامه‌ای که به آنها داده، عنوان شده که همکاری با FATF طبق قانون اساسی کشور است.

*حزب‌الله را قربانی هیچ چیز نمی‌کنیم چه برسد به قوانین FATF

وی با بیان اینکه مذاکرات با FATF تا ۱۸ ماه دیگر ادامه خواهد داشت که در زمینه گروه‌های تروریستی و مقابله با آنها به تفاهم برسیم، عنوان کرد: امنیت و منافع ملی خود را قربانی هیچ چیزی نخواهیم کرد. اولویت‌ها و خط و قرمز‌های ما مشخص است و ما با کسی تعارف و شوخی نداریم، حزب‌الله را قربانی هیچ چیز نمی‌کنیم چه برسد به قوانین FATF که ارزشی در این زمینه ندارد.


وی افزود: البته فکر می‌کنیم می‌شود مدیریت کرد. خیلی از کشورهای دیگر هم سر تعریف تروریسم
معاون وزیر خارجه عنوان کرد: آقای ظریف تلفن تندی را روز عید فطر به بان کی مون در این خصوص زد و گفت گزارش وی باید متوازن باشد. بان کی مون گفته این تست‌های موشکی با روحیه سازنده بر امضای توافق هسته‌ای ناسازگار است و ما با آن برخورد کردیم.
با FATF مشکل دارند و تنها ما نیستیم. این را مشکل حادی نمی‌بینیم، اگر مشکلی هم باشد اولویت‌های جمهوری اسلامی ایران در خصوص حمایت از محور مقاومت تغییرناپذیر است.
عراقچی گفت: لزوما هر کاری از طریق سیستم بانکی صورت نمی‌گیرد و ما در سال‌های قبل مثلا اگر برای آقای ایکس پولی ارسال می‌کردیم فکر می‌کردید به صورت بانکی بوده است. برخی افراد در لیست تحریم شورای امنیت هستند و همه کشورها ملزم به رعایت هستند. ما هیچگاه به این لیست‌ها مقید نبودیم، ولی دلیلی نمی‌شود که بانک‌های خودمان را به دست خودمان گیر بیندازیم. وقتی راه‌های دیگری هم برای ارسال پول وجود دارد،‌دلیلی برای این کار وجود ندارد.

* گام‌های اولیه تشکیل کمیته تولید سوخت برداشته شده/جلسه بعدی کمیسیون مشترک ۳۰ تیر در وین

به گزارش فارس، معاون وزیر خارجه درباره تشکیل کمیته فنی تولید سوخت در داخل نیز گفت: تشکیل کمیته تولید سوخت در داخل ایران بین ایران و ۱+۵ است و قدم‌های اولیه آن برداشته شده، ولی اولویت فوری ما نبوده است. ۲ هفته پیش اولین جلسه کارشناسی آن را در وین داشتیم و قرار شده ترتیبات کاری برای آن نوشته شود و در جلسه بعدی کمیسیون مشترک که ۳۰ تیر ماه است که به وین خواهیم رفت ترتیبات اجرای تصویب و کار آغاز شود.

* فروش و انتقال ۳۲ تن آب سنگین به آمریکا و دریافت مبلغ آن

وی درباره اینکه شنیده می‌شود ۶۸ تن آب سنگین به عمان فرستاده شده، گفت: این تصمیمی است که سازمان انرژی اتمی گرفته است.

عراقچی با بیان اینکه ۱۳۰ تن آب سنگین را به عنوان ذخیره طبق برجام نگه می‌داریم، افزود: تولید کارخانه آب سنگین به سالی ۲۵ تن رسیده و ذخیره آب سنگین در عمان تصمیم سازمان انرژی اتمی بوده است. ما در برجام نیاز راکتور اراک که حدود ۸۰ تا ۹۰ تن بود، احتیاطا تا ۱۳۰ تن در نظر گرفتیم و در داخل کشور این مقدار را الان داریم و بقیه را برای فروش عرضه می‌کنیم. فکر می‌کنم برای مذاکرات فروش، مقدار بیشتری را به انبارهای عمان فرستادن.

عراقچی گفت: ۳۲ تن آب سنگین به آمریکا فروختند و پولش را دریافت کردند و آب سنگین را تحویل دادند. حدود ۴۰ تن را با روسیه در حال مذاکره هستیم و کشورهای دیگری آماده خرید هستند که مذاکره با آنها در حال انجام است. سالی ۲۵ تن آب سنگین تولید می‌شود و ما الان نیاز فوری به آب سنگین نداریم، یکی از مهم‌ترین دستاوردهای برجام این بود که ما الان به عنوان فروشنده آب سنگین از سوی آمریکایی که تولید آب سنگین توسط ایران را قبول نداشت، شناخته می‌شویم.
وی گفت: انتقال آب سنگین به عمان تصمیمی تجاری بوده که سازمان انرژی اتمی گرفته است.

*روزی که بوی توطئه به مشام ما نرسد، باید شک کنیم
معاون وزیر خارجه درباره اظهارات اخیر علی‌اکبر صالحی درباره توطئه علیه ایران و پخت و پزها عنوان کرد: اینکه ما همیشه باید مراقب باشیم که توطئه‌ای صورت نگیرد، یک اصل پذیرفته شده است. باید همیشه هوشیار باشیم، توطئه دشمنان توهم نیست واقعیت هست. روزی که بوی توطئه به مشام ما نرسد، باید شک کنیم.

عراقچی ادامه داد: ما در طول سالیان گذشته در چند موضوع با آمریکا و غربی‌ها سرشاخ بودیم، بحث هسته‌ای، موشکی، حمایت از محور مقاومت و حقوق بشر که همواره این دغدغه‌ها وجود داشته است.

وی افزود: در جریان بحران هسته‌ای کار بسیار خطرناک آمریکایی‌ها گره زدن بحث موشکی و هسته‌ای ایران به یکدیگر بود و در قطعنامه ۱۹۲۹ تحت فصل هفت تصمیم گرفت که ایران نباید فعالیتی در خصوص موشک‌های بالستیک انجام دهد.

معاون وزیر خارجه اضافه کرد: یکی از دستاوردهای ما در برجام و مذاکرات هسته‌ای این بود که با هر مشقتی که بود گره خوردگی موشکی و هسته‌ای را دوباره جدا کردیم و بحث موشکی کاملا از برجام جدا شد. این کار خیلی انرژی برد.

به گزارش فارس، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای عنوان کرد: بعد از تست موشک عماد هم آمریکا و اروپا اعلام کردند که برجام با این آزمایش نقض نشده است، اما درگیری موشکی ما با غرب ادامه دارد. بحث موشکی در شورای امنیت فرق کرد و در قطعنامه جدید الزام آور نیست، در صورتی که قبلا تحت فصل هفت و الزام‌آور بود.

وی افزود: آمریکایی‌ها
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای عنوان کرد: FATF گروهی از کشورها هستند که نهادی را تشکیل داده‌اند که با پولشویی و حمایت از تروریسم مبارزه کنند، همه کشورهای دنیا به مرور به این قوانین پیوسته‌اند و برای جلوگیری از پولشویی از همه کشورها خواسته‌اند که به قوانین FATF پایبند باشند.
اول گفتند با آزمایش موشک عماد برجام نقض نشده، اما قطعنامه نقض شده، اما بعدا گفتند که با قطعنامه ناسازگار است.آنها هر جا فرصت پیدا کنند در بحث موشکی به جلو می‌آیند اما ما باید آنها را به عقب برانیم.

وی خاطرنشان کرد: از بان‌کی‌مون دبیرکل سازمان ملل خواسته شده که هر ۶ ماه یکبار گزارشی را به شورای امنیت بدهد و وی پیش نویسی را در اختیار اعضا قرار داده این پیش‌نویس بسیار نامنصفانه است.

*تلفن تند ظریف به بان‌کی‌مون

معاون وزیر خارجه عنوان کرد: آقای ظریف تلفن تندی را روز عید فطر به بان کی مون در این خصوص زد و گفت گزارش وی باید متوازن باشد. بان کی مون گفته این تست‌های موشکی با روحیه سازنده بر امضای توافق هسته‌ای ناسازگار است و ما با آن برخورد کردیم.

عراقچی ادامه داد: امیدواریم بان کی مون گزارش خود را تصحیح کند و گزارشی متوازن بدهد. بان کی مون نقشی در برجام نداشته و حق ندارد با گزارش‌های نادرست خود به برجام ضربه بزند.
وی تصریح کرد: برنامه موشکی ما نقض قطعنامه نیست و به شدت با هر برنامه‌ای که بخواهد برای برنامه موشکی ما چالش ایجاد کند، برخورد می‌کنیم.

معاون وزیر خارجه همچنین در بخش دیگری از این گفت‌وگو عنوان کرد: نگرانی اصلی ما در خصوص قانون ویزا این بود که کسانی که به دنبال ارتباط اقتصادی با ایران هستند به دلیل این قانون از سفر به ایران منصرف بشوند که دولت آمریکا این قسمت را اصلاح کرد.دو قسمت مهم دیگر این قانون افرادی هستند که برای فعالیت علمی به ایران می‌آیند و قسمتی هم گردشگران که ما هنور به دنبال این هستیم که دولت آمریکا این را نیز اصلاح کند. قسمت مربوط به برجام را آمریکایی ها برطرف کردند که می‌شد آن را تلقی به نقض کرد.

وی افزود: ما آمار دقیق نداریم که چه مقدار از دانشمندان به دلیل این قانون از سفر به ایران منصرف شده‌اند.
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای عنوان کرد: باید فرض را بر این بگذاریم که کماکان با دشمنی طرف هستیم که از هر فرصتی استفاده می‌کند و تا زمانی که جمهوری اسلامی جمهوری اسلامی است و آمریکا، آمریکا این شیطنت‌ها وجود دارد و آمریکا از هر فرصتی برای دشمنی استفاده می‌کند و با برجام دشمنی آمریکا با ایران به پایان نرسیده است.

وی افزود: کانال خرید یکی از ارکان جدی برجام است و همه تجهیزات دارای کارکرد دو منظوره قبل از برجام خریدش ممنوع بود. آیین‌نامه‌ها و فرم‌های مربوط به این کانال خرید نوشته شده و بعد از تایید دولت ایران این خرید‌ها به کانال خرید می‌رود و طبق آخرین آمار تا الان دو مورد گواهی بهره‌برداری صادر شده و درخواست‌ها برای خرید آغاز شده است و چرخه اداری آن کامل شده است.
عراقچی ادامه داد: به طور مرتب در جریان کمیسیون مشترک و ملاقات‌هایی که بین ظریف و کری و در جریان تماس‌ها و ایمیل‌ها و در جریان ملاقات‌هایی که سفرای ما انجام می‌دهند به طور مرتب پیگیری می‌کنیم که کارهایی که باید آمریکایی‌ها انجام دهند و اموری که باید تسهیل کنند به وظایف خود عمل کنند.

معاون وزیر خارجه اضافه کرد: مشکل ما با آمریکا این است که تعهدات برجامی را انجام داده اند اما محدودیت‌های غیر برجامی وجود دارد که تاثیر می‌گذارد و آمریکایی‌ها کارهایی که باید انجام دهند برای جلوگیری از این تاثیرات انجام نداده‌اند.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام درباره الزامات رهبری نیز گفت: الزامات رهبری دو دسته بودند دسته‌ای که باید انجام می‌شد تا برجام اجرایی شود که آنها همه انجام شد وگرنه برجام به مرحله اجرایی نمی‌رسید.

وی گفت: قرارداد در مورد اراک، بسته شدن پی‌ام‌دی که همه انجام شد و تضمین‌ها گرفته شد.برخی مربوط به حین اجرای برجام می‌شود که آنها نیز مدنظر است یکی از الزامات ایشان این است که هر تحریم جدید از سوی آمریکا نقض برجام است و مواردی اگر باشد ما به هیئت نظارت بر برجام گزارش می‌دهیم این هیئت تصمیمی می‌گیرد که نقض هست یا نه و آیا نقض فاحش است یا نه. ما دقیقا رصد می‌کنیم و گزارش می‌دهیم. تصمیم گیری با هیأت نظارت است.
معاون وزیر خارجه افزود: در طول ۶ ماه گذشته آمریکایی چند نفری را به لیست تحریم‌ها اضافه کردند و این بحث همواره وجود داشته که آیا اضافه کردن اسامی به لیست آیا تحریم جدید و نقض برجام است یا نه.

وی خاطرنشان کرد: در بحث تضمین‌ها در خصوص اراک امضا‌ها گرفته شده است

در حال تکمیل...
 
کلمات کلیدی : عراقچی+اجرای برجام+سیف+برجام
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۱ ۲۳:۲۲:۴۰
جای شکرش باقی است که آقای صالحی رئيس سازمان انرژی اتمی کشورمان به‌رغم فشاری که دولت روی ایشان دارد به حقایق پشت پرده برجام اشاره می‌کند حداقل این است که نزد وجدان خویش راحت می‌باشد. (3817860) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۲ ۱۵:۳۱:۱۵
اصلا ملوم نیست اگه برجام چنین دستاورد بزرگی بوده و همه مشکلاتو حل کرده، پس چرا این همه حضرات نگرانند، چرا هر روز دسته گل های جدیدی پدیدار می شود..... (3819564) (alef-13)
 
عباس یزدی
Netherlands
۱۳۹۵-۰۴-۲۲ ۱۷:۵۶:۰۲
مردم میدانند سایت الف وابسته به کدام جناح است و
تمام دیدگاههایش منتطبق بر حق است یا جناح
حالا این نظر هم پخش نکردید به قول رعیس جمهور به جهنم (3819939) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۱ ۲۳:۲۳:۴۷
دولت با سفر به فرانسه، قراردادخرید 118 فروند هواپیما را با آن کشور منعقد نمود و به راحتی آمریکا شیطان بزرگ آن را لغو کرد! ولی دولت اصرار دارد که بگوید آمریکا برجام را نقض نکرده است! این شیطان اکبر چه کار باید بکند که دولت تدبیر بپذیرد که برجام را نقض کرده است؟! (3817863) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۴-۲۱ ۲۳:۲۳:۵۱
هسته ما رو که با سیمان پر کردید خب همین مونده بیایید این موشک های ما هم بگیرید خیالتون راحت بشه. (3817864) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۲ ۱۱:۴۲:۳۱
با دیدن این برنامه تلویزیونی بصورت اتفاقی قدر دکتر عراقچی را بیش از پیش میدانیم.(+جواد ظریف قهرمان ملی). (3818799) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۱ ۲۳:۲۵:۴۰
رئیس‌جمهور که اظهار می‌کرد با توافق برجام، تحریم‌ها فروپاشید. پس چرا وزیر امور خارجه ملتمسانه از کشورهای اروپایی و کری پلید می‌خواهد که اجرای برجام را عملیاتی کنند؟! این نتیجه سیاست خارجی تدافعی است. (3817867) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۱ ۲۳:۲۶:۴۷
چرا دولتمردان ما متوجه خباثت، بدعهدی و خیانت‌های شیطان بزرگ نمی‌شوند؟ آمریکا دیگر چه باید کند تا دولت تدبیر متوجه شود که آمریکا قصد اجرای تعهدات خود در برجام را ندارد. او تا ما را بی‌هویت نکند دست از خباثت‌های خود برنمی‌دارد؟ چرا متوجه نمی‌شویم؟! (3817870) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۱ ۲۳:۲۸:۳۹
دکتر ظریف از کندی فرآیند لغو تحریم‌ها سخن گفته است. یک نفر نیست از ایشان سؤال کند پس چه کسی بود که می‌گفت؛ در روز اجرای برجام تمام تحریم‌ها لغو می‌شود! (3817876) (alef-13)
 
علی قدسیu
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۱ ۲۳:۴۱:۳۶
کسی نیست به این آقای عراقچی بگه که آقا شما طرفدار ایران هستی یا طرفدار 1+5 ؟؟؟
خیلی از اونها دفاع میکردی برادر من. (3817907) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۱ ۲۳:۴۶:۰۸
استاد توجيه! (3817916) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۱ ۲۳:۴۷:۱۰
اگر تحریم های مرتبط با هسته ای این قدر کم بوده, پس چرا این همه امتیاز دادید!؟ (3817919) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۱ ۲۳:۴۸:۰۸
اقايان همه جوره پای تمجید از برجام هستند, شهامت اعتراف به اشتباه ندارند, (3817923) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۱ ۲۳:۴۹:۲۳
بر طبق گفته های اقای رییس جمهور قبل از توافق, ما الان منتظر رفع همه تحریم ها هستیم, (3817927) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۱ ۲۳:۵۰:۵۲
آقای عراقچی طی چندین مصاحبه تحریم ها را تقسیم می کنند به "اولیه" و "هسته ای"!
باز هم چنین کرد
این چه تقسیم بندی بی اساسیست؟
چه هدفی دارند؟
چرا به شعور مردم توهین می کنند؟
یعنی می شود باور کرد که معاون حقوقی وزیر خارجه و مذاکره کننده ارشد ما نمی دانند این تقسیم بندی دروغین است؟
تحریم های اولیه و ثانویه می باشند نه اولیه و هسته ای
تحریم های "ثانویه هسته ای" تعلیق شده اند نه همه تحریم های ثانویه
ایشان صداقت ندارند یا مطلع نیستند؟
در هر دو صورت باید ابراز تاسف کرد (3817930) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۱ ۲۳:۵۱:۰۰
فساد اقتصاد داخلی مانع انجام تعهدات طرف خارجی است
اخه کشوری که رتبه 153 فساد را دارد, چه کشوری با ان وارد مرادوه اقتصادی میشود
کشوری که از 20 تا بانکش 18 تا از مدیر بانکهاش اختلاسگر هستند, چه کسی معامله میکند (3817931) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۱ ۲۳:۵۱:۲۳
تحريم بانكي ،تحريم اوليه است، ممنوعيت نقل و انتقال دلاري هم ، غير هسته اي است ، پس شما برای رفع کدام تحریم, این همه امتیاز دادید,؟! (3817932) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۱ ۲۳:۵۴:۳۹
اقايان پنهان شدن, معاون ها رو فرستادن جلو!! (3817937) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۱ ۲۳:۵۷:۴۵
پس اقای روحانی که روز توافق گفت همه تحریم ها برداشته میشود, دروغ می گفت!؟ با این توجیهات شما, تحریم های هسته ای, اصلا خیلی کم بوده, (3817941) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۱ ۲۳:۵۸:۵۹
خطرناك تر از دبه هاي امريكا، توجيه دبه ها توسط اقايان است، (3817943) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۲ ۰۰:۰۲:۴۶
به جاي اين همه توجيه، يك كلمه بگویید اشتباه کردیم و زیادی خوش بین بودیم, راحت تر است که. (3817954) (alef-3)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۰۴-۲۲ ۰۰:۰۹:۳۴
برجام بهترین طرح برای ایران بوده و هست. شک نکنید. دلواپسان هم جز تحریم و احتمالا رفتن بطرف جنگ هیچ گزینه دیگری نداشتند و ندارند. بهتر است به حرفهایشان اهمیت ندهید (3817967) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۲ ۰۰:۱۵:۱۰
جناب عراقچی فکر کنم همه دروغ می گویند بجز دولتمردان و تیم مذاکره کننده وهمه چی گل و بلبل است....حتی دکتر صالحی و سفیر کره جنوبی در ایران و خیلی های دیگر...
این توجیه چیزی نیست جز اینکه شما شجاعت ندارید که بگوئید طرف مقابل به تعهداتش عمل نمی کند..اگر اعتراض کنید مطمئن باشید مردم هم پشت شما خواهند بود ولی پنهان کاری و توجیه رفتار غرب چیزی جز عدم اعتماد بوجود نمی اورد
موفق باشید (3817978) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۲ ۰۰:۱۵:۲۹
اقای عراقچی کماکان فشار ایمیلی می اورید؟ (3817980) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۲ ۰۰:۵۶:۵۱
به نظرم امروز اگرتیم مذاکره کننده سکوت کنند و از فاجعه ننگین خود حمایت نکنند حتما بهتره (3818052) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۲ ۰۱:۵۴:۱۵
درود بر روحانی (3818103) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۲ ۰۲:۳۶:۵۹
اينطور که فهميدم به برجام عمل کردند اما سر ما کلاه گذاشتند. (3818115) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۴-۲۲ ۰۶:۵۶:۰۴
عراقچی: 5+1 تاکنون به تعهدات پایبند بودند

سفیر کره جنوبی در تهران (21 تیر 95): پول سفارت را با قاچاق به ایران می‌آوریم

تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل! (3818167) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۲ ۰۷:۰۷:۴۳
برجام مرده متولدشد....دستاوردش هیچ بود (3818171) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۲ ۰۷:۳۲:۰۵
يك سوم ذخاير در عمان است بعد بخاطري كه اقتصاد اونا آسيب نبينه با يد مردم خودمون بميرن!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (3818192) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۲ ۰۸:۰۸:۳۲
واقعا جدی می گید؟ تلفن تند ظریف به بانکیمون؟! فشار ایمیلی مگه جواب نمی داد؟! (3818243) (alef-13)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۲ ۰۸:۱۲:۴۶
خدایا:
این موضوع که به برجام ربطی ندارد / اون موضوع که به برجام ربطی ندارد/ 200 تا 300 افراد حقیقی و حقوقی که برجام ربطی ندارد/ عدم انجام معاملات به صورت دلار که ربطی به برجام ندارد/ خطو نشان کشیدن امریکا که ربطی به برجام ندارد/بر داشته نشدن کامل تحریم ها و معاملات بانکی که زمان بر است/ بابا جون مارو گرفتی؟ پس این همه مذاکرات برای چی بود ؟ اینکه ما فقط به تعهداتمان پابرجا ماندیم . اینکه 1+5 به تعهدات خود عمل کردند یعنی چی؟
جوابش اینکه مارو گرفتی. (3818252) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۴-۲۲ ۱۲:۵۴:۰۷
عراقچی کلا وکیل مدافع طرف مقابل هست ... من به کنگره ی آمریکا توصیه می کنم که از ایشان در تیم « تحریم » ایران ، استفاده کنند ... (3819030) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۲ ۰۸:۲۶:۱۳
سر شاخ شدیم !!!!
خب عایداتش چی بوده این سر شاخ شدن ؟
از معنویات سر ریزیم لطفا" کمی از مادیات قابل لمس بگید. (3818288) (alef-13)
 
میرمحسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۲ ۱۰:۰۳:۵۴
سلام و سپاس بر سیدعباس عراقچی (3818480) (alef-3)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۲ ۱۲:۵۸:۱۳
وقتی مشغول مذاکره بودند یک جوری حرف می زدند که مردم خیال کنند با برجام همه تحریمها برداشته میشه، آن روزها در اینجا پر بود از کامنت های طرفداران برجام که گاهی نزدیک ۱۰۰۰ لایک داشت، اما حالا جناب آقای عراقچی جوری حرف می زند با اینکه تحریم ها سرجای خودشان باقی مانده انگار که ما بدهکار امریکا هم شدیم که اگر بخواهند تحریم ها را بردارند باید ما موشکی را هم بدهیم و سید حسن نصرالله و سردار سلیمانی و بشار اسد و عبدالمالک حوثی را هم دست بسته تحویل امریکا بدهیم. جناب آقای عراقچی یک عقب نشینی ،جهشی هم انجام میده می فرمایند هدف ما در برجام این بود که غنی سازی هسته ای ما را به رسمیت بشناسند، و حالا به رسمیت، می شناسند، جناب آقای عرااقچی صنعت هسته ای ما را به دست خودمان جمع کردند، بعد به رسمیت شناختند، کدام صنعت هسته ای؟؟!! اراک را می فرمایید یا فردو؟؟!!! حالا ۲۵ سال دیگه باید صبر کنید تا صنعت هسته ای به قبل از برجام برسد.خسارت محض یعنی همین. الآن دیگه در اینجا هم جز معدودی از افراد به طرفداری از برجام کامنت نمی گذارند و لایک بعضیشون حتی مثل تورم ، تک رقمی شده، جناب آقای عراقچی مردم دیگه از خیر و شر برجام ۱ صرف نظر کردند رسیده انده به برجام ۲ که جناب آقای روحانی میفرمود برجام ۲ داخلیه، آری واقعا داخلیه ، حقوق های نجومی و غارت بیت المال توسط مدیران و پزشکان، بنابراین ،دیگه نیازی نیست آقای ظریف وشما پاسخ برجام ۱ را بدهید.، نوبت آقای طیب نیا و قاضی هاشمی و زنگنه و نعمت زاده و ربیعی و نوبخت است که پاسخ برجام ۲ یعنی این حقوق های نجومی را بدهند. (3819046) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۲ ۱۴:۴۴:۱۳
این استدلال طرفداران آقای عراقچی است... سلام و سپاس و درود و عشق و علاقه... (3819425) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۴-۲۲ ۱۱:۲۴:۳۳
چرا باملت رو راست نیستید؟ چرا در این چند سال ملت نامحرم دولت شده درصورتیکه دولت برامده از انتخاب ملت بوده؟؟ (3818746) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۲ ۱۱:۵۷:۵۶
هر روز شاهد یک گشایش جدید هستیم (3818844) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۲ ۱۳:۴۱:۱۰
فکر کنم از جان کری بهتر حمایت کرد از اجرای برجام خود جان کری رو دعوت کنید شاید کمی هم ا زاشکالات کار بگه
خود عراقچی خندش می گرفت (3819190) (alef-3)
 
مجید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۲ ۱۴:۵۱:۱۷
دکتر جلیلی نواقص برجام را به صورت دقیق وکارشناسی توضیح داد اما کو گوش شنوا (3819440) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۲ ۱۵:۴۸:۱۹
کدام مردم برای داشتن حق هسته ای 12 سال ایستادگی کردند؟ لطفا" توهمات خود را به پای مردم ننویسید. (3819630) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۳ ۰۱:۲۳:۳۹
وقتی آمریکا چنین یاران باوفای و مفسر منافع خود در ایران دارد دیگر از دشمنان چه انتظاری داریم.؟ متاسفانه ایشان در معرض اتهام توافق برجام است چطور ایشان را به عنوان مسئول نظارت بر اجرای برجام گذاشته اند. مثل این میماند متهم هم پلیس باشد هم دادستان باشد و هم قاضی؟ خوب نتیجه اش از پیش معلوم است چه میشود. (3820569) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۰۴-۲۳ ۰۷:۵۹:۵۷
جناب الف شما هم عین صدا و سیما نظرات اطرافیان و طرفداران تان رو فقط گلچین می کنید بنده دیروز هم یک نظری داده بودم که مصلحت ندونستید چون واقعیت تلخ است (3820750) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۷ ۰۷:۳۰:۵۷
فعلا ملت ایران قربانی اختلافات سیاسی جناحها هستند (3827183) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
5+1 تاکنون به تعهدات پایبند بودند/ حزب‌الله را قربانی هیچ چیز نمی‌کنیم/ بحث موشکی را جدا از هسته‌ای می‌‌دانیم/تلفن تند ظریف به بان‌کی‌مون