توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 440838
نوبخت: دولت جدید آمریکا در مراحل کارورزی است
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۲۶
سخنگوی دولت گفت: دولت جدید آمریکا فعلا شاید در مراحل کارورزی است و اقداماتی که انجام می دهد نه تنها ملت خود را به فریاد واداشته بلکه اکثر روسای جمهور و کشورهای اروپایی از جمله فرانسه و آلمان و حتی انگلیس نیز نسبت به این رفتارهای مبتدیانه و قابل انتقاد معترض هستند.

به گزارش ایسنا، محمدباقر نوبخت در حاشیه جلسه شورای برنامه‌ریزی استان مرکزی در جمع خبرنگاران در خصوص اقدامات رییس‌جمهور جدید آمریکا گفت: دولت آمریکا یا سایر دولت‌ها اگر نسبت به مصالح و منافع جمهوری اسلامی ایران اقدامات خصمانه‌ای انجام دهند یا منافع ما را تهدید کنند، ملت ایران این حق را به دولتش چه دولت فعلی و چه دولت قبلی می‌دهد که متقابلا اقدام کند.

وی در ادامه در خصوص بودجه استان مرکزی گفت: برای سال جاری استان مرکزی طبق قانون بودجه، حدود 246 میلیارد تومان اعتبار جهت طرح های عمرانی در نظر گرفته شد. همچنین در سفر رییس جمهور به این استان 929 میلیارد تومان اعتبار برای سال 95 و 96 در قالب 55 طرح و پروژه در نظر گرفته شد.

وی با بیان اینکه از این رقم حدود 400 میلیارد تومان بودجه برای سال جاری و مابقی برای سال آینده در نظر گرفته شده است، افزود: از رقم مربوط به سال جاری حدود 89 درصد تخصیص داده شده و پیش بینی می شود تا پایان سال همه این اعتبارات باقی مانده تا سقف صد در صد تخصیص داده شود.

نوبخت گفت: در سال آینده هم بیش از 500 میلیارد تومان اعتبارات از  محل مصوبات سفر بعلاوه رشد متناسبی نسبت به 246 میلیارد تومان در نظر گرفته خواهد شد . این ارقام به عنوان سرمایه گذاری در طرح های عمرانی است و غیر از این برای توسعه نیازمند مشارکت بخش خصوصی هستیم.

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به بازدید از دو واحد صنعتی هپکو و واگن پارس در اراک، عنوان کرد: این دو واحد صنعتی مشهور ظرفیت قابل توجهی در تولید دارند. امروز مشکلات این واحدها مورد بررسی قرار گرفت و نسبت به در نظر گرفتن تسهیلات بیشتر جهت این واحدها مساعدت لازم صورت خواهد گرفت تا شاهد حل مشکلات واحدهای صنعتی مذکور باشیم.

نوبخت ادامه داد: همچنین در استان مرکزی حدود 500 میلیارد تومان تسهیلات بانکی به حدود 703 واحد تولیدی کوچک و توسط جهت حل مشکلات و توسعه واحدها تخصیص داده شده است که با مجموعه این اقدامات بتوانیم از طریق تقویت واحدهای تولیدی بخش خصوصی و اجرای طرح های عمرانی بخش دولتی برآیند مثبت این دو مولفه را در کشور ببینیم.

وی در بخشی دیگر از سخنانش در خصوص رشد اقتصادی کشور گفت: رشد اقتصادی کشور در 6 ماهه اول امسال حدود 6.5 درصد با در نظر گرفتن نفت و 4.5 درصد بدون نفت بوده است. برای رشد اقتصاد کشور و بهبود هرچه بیشتر شرایط در چارچوب اقتصاد مقاومتی از تمامی ظرفیت های داخلی برای مصون کردن اقتصاد نسبت به نوسان های بین المللی و بی نیاز کردن اقتصاد ملی بهره خواهیم برد.

معاون رییس جمهور با اشاره به ارجاع لایحه بودجه سال آینده کشور به مبلغ هزار و 84 هزار میلیارد تومان به مجلس عنوان کرد: در این بودجه 371 هزار میلیارد تومان بودجه عمومی و 757 هزار میلیارد تومان بودجه شرکت ها، بانک ها و موسسه های انتفاعی وابسته به دولت است.

نوبخت ادامه داد: از این 371 هزار میلیارد تومان میزان 51 هزار میلیارد تومان درآمدهای اختصاصی است که 320 میلیارد تومان آن اعتبارات و بودجه عمومی است. درخصوص منابع 320 میلیارد تومانی که 160 هزار میلیارد تومان آن به عنوان درآمد از محل مالیات و حقوق گمرک تامین می شود و حدود 116 هزار میلیارد تومان آن از طریق واگذاری دارایی های سرمایه ای که حدود 111 هزار میلیارد تومان آن مربوط به نفت است و مابقی آن از طریق واگذاری اسناد و اوراق مالی تامین می شود.

وی افزود: از این رقم حدود 62 هزار و 700 میلیارد تومان اعتبارات عمرانی در نظر گرفته شده که از این رقم بیش از 10 هزار میلیارد تومان فقط برای چهار اولویت برنامه و بودجه سال آینده اختصاص خواهد یافت که این چهار اولویت شامل آب، فاضلاب، محیط زیست و گسترش شبکه حمل و نقل ریلی است.

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه تا پایان کار این دولت پنج مرکز استان به شبکه حمل و نقل ریلی سراسری متصل می شوند، عنوان کرد: این پنج شبکه شامل مسیرهای تهران به ساوه و همدان و سنندج، مسیر دیگر اراک به ملایر و فیروزان و کرمانشاه، مسیر بعدی از  میانه به بستان آباد و تبریز، مسیر بعدی از تهران به قزوین و رشت تا آستارا و مسیر دیگر مراغه به ارومیه است که برای توسعه حمل و نقل ریلی در نظر گرفته شده است.

وی در خصوص میزان وابستگی بودجه به نفت گفت: در سال های 94 و 95 هم با تحریم و هم با محدودیتی که از طرف اپک برای تولید و صادرات نفت موجود بود مواجه بودیم که خوشبختانه پس از برجام این موانع برداشته شد و در ماه گذشته بیش از دو میلیون و 900 هزار بشکه نفت و میعانات گازی صادر کردیم و برای سال 1396 هم تلاش بر این است که از این ظرفیت چه به صورت صادرات فراودره های نفتی و چه برخورداری از سهمیه ایران استفاده کرده و از این ظرفیت در کنار ظرفیت مالیاتی برخوردار شویم و به رشد اقتصادی کشور شتاب بیشتری بدهیم.

به گزارش ایسنا، نوبخت همچنین در ادامه سفر خود به استان مرکزی در نشست مشترک ستاد راهبری اقتصاد مقاومتی و توسعه و برنامه‌ریزی استان در استانداری مرکزی گفت: حضور در جلسات شورای برنامه‌ریزی استان فرصت مغتنمی برای مدیران استان و مسئولان ملی است تا در یک گفت‌وشنود متقابل همه موانع و مشکلات در کنار ظرفیت‌هایی که در استان‌ها وجود دارد بازگویی شده و مورد توجه قرار گیرد، همچنین مدیران استان‌ها از سیاست‌های ملی جهت توسعه مطلع شوند.

وی افزود: امروز اگر همه اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران را در یک هدف خلاصه کنیم، قطعا این هدف توسعه است. به همین جهت در عالی ترین سند فرادستی نظام بعد از قانون اساسی که چشم انداز 20 ساله به شمار می‌رود، نخستین هدف راهبردی توسعه یافتگی در افق 1404 در کنار قرار گرفتن در جایگاه نخست اقتصادی علم و فناوری در منطقه است.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: توسعه در سال 1395 که یک سال مفصل بین برنامه پنجم و ششم توسعه است برای دولت از دو مسیر دنبال می‌شود که این دو مسیر در دهم فروردین ماه 95 در یک برنامه تلویزیونی از جایگاه سخنگویی دولت به اطلاع مردم رسانده شد.

نوبخت ادامه داد: توسعه از طریق رفع موانع تولید در واحدهای بخش غیردولتی و توسعه از طریق کمک و تسریع در تکمیل طرح‌های عمرانی دولتی مدنظر است.

وی اظهار کرد: برای رفع موانع در مسیر کمک به واحدهای تولیدی حداقل هفت هزار و 500 واحد را که با همه ظرفیت‌ کار نمی‌کنند و برخی از آنها نیز راکد هستند در کشور شناسایی کردیم تا بتوانیم 16 هزار میلیارد تومان تسهیلات جهت فعالسازی آنها در اختیارشان قرار دهیم، از آنجاکه این واحدها مربوط به بخش غیردولتی هستند تسهیلات بانکی به عنوان سرمایه در گردش و سرمایه ثابت مد نظر قرار گرفت و اعطای این تسهیلات در حال انجام است.

سخنگوی دولت گفت: براساس گزارش استاندار مرکزی سهم استان از این مجموعه ملی رقمی در حد 500 میلیارد تومان است که حدود 703 واحد تولیدی که مستقیما از مسیر بانک عمل کردند یا فرآیند رونق را از طریق ستاد طی کردند، از آن برخوردار شدند.

وی تصریح کرد: در سطح ملی نیز حدود 13 هزار واحد از این تسهیلات استفاده کردند، اما این اقدام جهت سرعت بخشی به رونق تولید بسیار ناکافی است.

نوبخت با اشاره به بازدید امروز از دو واحد صنعتی هپکو و واگن‌پارس اراک گفت: این واحدها می‌توانند نمادی از سایر واحدهای تولیدی استان باشد، علیرغم اینکه این واحدها دارای ظرفیت‌های بسیاری هستند، اما متاسفانه در شرایطی که نیازمند رشد اقتصادی پویا هستیم، هر دوی این واحدها با ظرفیت‌های زیر 40 درصد فعالیت می‌کنند که زیبنده نیست.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور بیان کرد: نسبت به سال گذشته که قیمت نفت به زیر 30 دلار هم تقلیل پیدا کرده بود، شرایط تغییر کرده و در حال حاضر نفت را به قیمت بالای 50 دلار می‌فروشیم و متوسط فروش امسال ما حدود 42 دلار است. مقدار فروش هم به برکت رفع تحریم‌ها پس از برجام افزایش یافته است.  

نوبخت اظهار کرد: البته اوپک قصد داشت مانع دیگری را نیز علیه کشور ایجاد کند. از سویی از تحریم‌ها فرار کرده بودیم و حالا اینجا باید در تحریم دیگری قرار می گرفتیم و برای اینکه قیمت نفت بالا برود کشورهای تولیدکننده قصد داشتند تولید نفت را کاهش دهند، اما مقاومت جمهوری اسلامی در این رابطه بسیار درست بود.

وی ادامه داد: ایران در خصوص مسئله مذکور اعلام کرد که درست است مقدار تولید باید کاهش یابد، اما نه برای ایران، چراکه ما از ظرفیت قبلی نیز بسیار پایینتر هستیم و تحریم‌ها به تازگی برداشته شده است. ایران اعلام کرد که کشورهایی که در این فاصله از این سهمیه استفاده کرده‌اند باید بیشتر تقلیل تولید بدهند که در نهایت این مقاومت‌ها به پیروزی انجامید و ایران از تقلیل تولید مستثنا شد.

سخنگوی دولت گفت: گزارش وزیر نفت در ماه گذشته نشانگر صدور دو میلیون و 900 هزار بشکه نفت و میعانات گازی بود، گرچه این رقم دائمی نیست، اما به طور متوسط در رقمی بالای دو میلیون قرار داریم.

نوبخت با بیان اینکه چهار سال پیش در همین کشور میزان درآمدهای ما 119 میلیارد دلار بود و امروز با یک سوم این رقم در حال اداره کشور هستیم، افزود: همه کارخانه‌ها باید در همین دوره از فعالیت دولت فعال شوند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به وقایعی همچون سیل در سیستان و بلوچستان ادامه داد: مجبوریم خسارت قابل توجه این حادثه را جبران کنیم. استان‌های شمالی هم دچار خسارات چند میلیون تنی مرکبات ناشی از سرمازدگی شده‌اند، همچنین شیوع آنفلوآنزای مرغی خساراتی را بر کشور تحمیل کرده است که همه این مسائل را دولت باید با صبر و حوصله پیگیری کند.

نوبخت اظهار کرد: ما معتقد هستیم که ارزش کار دولت به این است که با منابع محدود تخصیص بهینه انجام دهد تا بتوان کشور را اداره کرد. اساسا بودجه ریزی به معنای تخصیص بهینه منابع است.

رئیس برنامه و بودجه کشور با مثبت بشمردن فعالیت‌های نماینده ولی فقیه در استان گفت: این مقام مسئول پایه توسعه را در عرصه فرهنگ در کنار ابعاد دیگر توسعه دیده و مد نظر قرار داده است.

نوبخت تصریح کرد: از سال 1990 به بعد مفهوم بزرگتری از توسعه و ابعاد دیگر توسعه مطرح شده است. برای توسعه ایران براساس الگوی مدنظر مقام معظم رهبری حداقل 6 بعد از ابعاد توسعه را می‌شناسیم و در این میان فرهنگ هم زیرساخت و هم از ابعاد توسعه است.

وی افزود: بسیار خرسند شدم که در استان مرکزی در کنار صنعت؛ عرصه فرهنگ، دین و مذهب با جایگاهی مطلوب توسط آیت‌الله دری نجف آبادی مورد توجه قرار گرفته و دنبال می‌شود.

نوبخت در ادامه با بیان اینکه باید از نماینده عالی دولت در استان تقدیر شود که با جدیت همه امور و مشکلات را پیگیری می‌کند، افزود: همه مسائل مطرح شده را جزو تصمیمات شورای برنامه‌ریزی امروز می‌دانیم مخصوصا در مورد واگن پارس و هپکو اراک به گونه‌ای برنامه‌ریزی خواهیم کرد که بخشی از مطالبات کارگران قبل از عید پرداخت شود و حتما تسهیلات لازم را برای فعال کردن واحد غیرفعال پرداخت خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: در آینده نزدیک بازهم در استان حضور پیدا خواهم کرد. در جلسه بعدی شورای برنامه‌ریزی استان انتظار می‌رود که مدیران اجرایی که بازوان دولت در استان هستند گزارشاتی از حوزه خود ارائه دهند.

سخنگوی دولت گفت: امید است با به بهره‌برداری رسیدن مجموعه طرح‌ها شاهد توسعه در کنار استمرار توسعه فرهنگ و دین باشیم.
 
کلمات کلیدی : محمدباقر نوبخت + دونالد ترامپ + رئیس جمهور آمریکا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.