توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 474930
توافق عربستان و عراق با کاهش تولید نفت
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۶
رویترز اعلام کرد:وزیر نفت عربستان با سفر به عراق نظر وزیر نفت عراق برای تمدید 9 ماه توافق اوپک جلب کرد و هر دو رسما در کنفرانس خبری اعلام کردند.

به گزارش فارس به نقل از رویترز، عربستان سعودی و عراق روز دوشنبه درباره تمدید توافق اوپک برای 9 ماه دیگر توافق کردند. 

خالد الفالح وزیر انرژی روسیه بعد از ملاقات با همتای عراقی خود اعلام کرد: انتظار ندارد که اعضای اوپک درباره طرح کاهش تولید نفت برای حتی بیشتر از 9 ماه مخالفتی داشته باشند.

قرار است نشست اوپک پنجشنبه این هفته در وین اتریش درباره تمدید توافقی که در دسامبر سال گذشته حاصل شد بحث و بررسی کنند. در توافق 30 نوامبر کشورهای اوپک و غیراوپک توافق کردند که به مدت 6 ماه از ابتدای سال 2017 تولید خودشان را 1.8 میلیون بشکه در روز کاهش دهند.

وزیر انرژی عربستانی در کنفرانس مشترک خبری با همتای عراقی خود جابر علی اللعیبی گفت: عراق برای طرح تمدید 9 ماه توافق اوپک چراغ سبز نشان داده است. وی در باره نشست روز پنجشنبه اوپکی‌ها و احتمال توافق گفت: توافق جدید مشابه توافق قبلی اوپک تنها با اندکی تغییرات خواهد بود.

فالح افزود: هنوز تصمیمی نهایی انجام نشده و باید تا زمان نشست اوپک منتظر بمانیم.

خالد الفالح وزیر انرژی عربستان دیدار کوتاهی را با همتای عراقی خود در راستای تلاش برای به اجماع رساندن کشورهای تولیدکننده نفت با تمدید توافق اوپک داشت. جابر علی اللعیبی وزیر نفت عراق هم گفت که با عربستان درباره طرح تمدید 9 ماهه توافق اوپک موافق است.

براساس این گزارش عربستان و کشورهای غیراوپک نظیر روسیه به دنبال اجرایی کردن تمدید 9 ماهه توافق اوپک تا مارس 2018 هستند. عراق به عنوان دومین کشور بزرگ تولیدکننده نفت اوپک و نیز کشوری با رشد سریع تولید نفت پیش از این موافقت خود را با تمدید 6 ماهه اعلام کرده بود. این نخستین بار در طول سه دهه گذشته است که یک مقام ارشد نفتی عربستان از بغداد دیدار می‌کند.

اوپک به دنبال این است که مازاد ذخایر نفت جهانی را به میانگین 5 سال گذشته برساند اما تاکنون موفق نبوده است و حجم ذخایر همچنان به رکورد خود نزدیک می‌شود و این مساله تا حدود زیادی به افزایش تولید نفت آمریکا مرتبط است و آمریکا هم در این توافقات جایی ندارد. محمد بارکیندو دبیرکل اوپک به خبرنگاران گفته است «من معتقدم اجماع برای توافق اوپک حاصل می‌شود.».

گلدمن ساکس یکی از بانک‌های فعال در حوزه تجارت کالا دیروز اعلام کرد: تمدید 9 ماهه توافق اوپک به ایجاد توازن در ذخایر نفت در سال 2017 کمک خواهد کرد و نفت برنت را تا بشکه‌ای 57  دلار افزایش خواهد داد. روز گذشته قیمت آتی نفت برنت با 0.6 درصد افزایش بشکه‌ای 53.92 دلار روز گذشته معامله شد.

گلدمن ساکس گفت: اوپک باید فشار روی نفت شیل آمریکا را با سرمایه‌گذاری در بازارهای شناخته شده بیشتر کند.
 
کلمات کلیدی : عربستان ،عراق ، تولید نفت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.