توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 257931
«نمایشگاه نگاتیو»؛ پیمان فیوضات؛ کتاب آمه
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۰۵
نمایشگاه نگاتیو
نویسنده: پیمان فیوضات
ناشر: کتاب آمه، چاپ اول، ۱۳۹۰
۱۲۷ صفحه، ۳۰۰۰ تومان

این کتاب را  فروشگاه اینترنتی شهر کتاب  تا یک هفته پس از معرفی، با ۱۰% تخفیف ویژه عرضه می‌کند، در صورت تمایل  اینجا  کلیک کنید.

****
نمایشگاه نگاتیو نوشته پیمان فیوضات شامل یازده داستان کوتاه است که نخستین آثار این نویسنده را تشکیل می‌دهند، داستان‌هایی که در میانه‌ی دهه هشتاد نوشته‌شده‌اند. اما مشکلاتی که برای ناشر اولیه کتاب به وجود آمد، کار انتشار نمایشگاه نگاتیو را به تأخیر انداخت به‌گونه‌ای که در این کتاب آچمز شده‌ها توسط نشر کتاب آمه وارد بازار شد.

آچمز شده‌ها مجموعه نه داستان کوتاه بود که بر اساس ایده‌های برگرفته از بازی شطرنج به موقعیتی ویژه از حیات اجتماعی جوانان این روزگار اشاره داشت. در وضعیت آچمز مهره‌های بازی شطرنج در شرایطی قرار می‌گیرند که امکان حرکت کردن ندارند. او در این مجموعه داستان که دارای حال و هوای اجتماعی گرایانه بود به شکلی کنایی شخصیت‌های داستانش را گرفتار در چنین احوالی نشان می‌داد.

داستان‌های کوتاه گردآمده در کتاب نمایشگاه نگاتیو نیز هم به لحاظ مضمون کلی و هم به لحاظ فرم پرداخت داستانی تفاوت محسوسی با داستان‌ها مجموعه آچمز شده‌ها ندارد. این داستان‌ها نیز کم‌وبیش جوانگرایانه، اجتماعی و درباره موقعیت‌هایی ملموس است که می‌تواند برای هرکسی اتفاق بیفتد. فیوضات برای خلق شخصیت‌هایی زنده و ماندگار در ذهن مخاطب ، روی پاره‌ای از وجوه شخصیتی آن‌ها تأکید دارد که گاه به‌جای متمایز ساختنشان ، پذیرش آن‌ها را دشوار می‌سازد. بااین‌حال تأکید او بر این نکته ویژگی گاه جواب داده و این شخصیت‌ها در ذهن خواننده باقی می‌مانند.

شاهد گنگ، جهنم جایی است که سیاه یا سفید باشد، بی‌هوایی، مبارزه، دنیای کوچک، بهت میگم قسم نخور، بالیوود، اینجا- آنجا،نمایشگاه نگاتیو و... عنوان برخی داستان‌های کتاب نمایشگاه نگاتیو هستند، از فیوضات اخیراً سومین مجموعه داستانش با عنوان بندهای خالی توسط نشر آگه منتشرشده است.
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
«نمایشگاه نگاتیو»؛ پیمان فیوضات؛ کتاب آمه