توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 489439
قابل پیشگیری ترین عامل مرگ هزاران ایرانی
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۰۴
سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت با اشاره به مرگ سالانه 55 تا ۶۵ هزار نفر در ایران به دلیل استعمال سیگار، افزود: سیگار قابل پیشگیری‌ترین عامل مرگ است.

به گزارش وبدا، دکتر شهرام رفیعی فر در همایش ملی هفته بدون دخانیات با تاکید بر این که صنعت دخانیات بزرگترین ضربه را به زنان و کودکان وارد می کند، گفت: از هر ۱۰ نفر کارگری که در مزارع توتون فعالیت می کنند ۷ نفر زن هستند.

سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت با اشاره به استفاده از بدترین سموم دفع آفات کشاورزی در مزارع کشت توتون، افزود: حدود ۱.۳ میلیون کودک در دنیا در مزارع تنباکو کار می کنند .
وی افزود: متاسفانه تبلیغات صنعت دخانیات به زنان می گوید که اگر می خواهید با مردان برابر شوید سیگار بکشید و به نوجوانان نیز می گوید اگر می خواهید بزرگ دیده شوید و حضور در عرصه جامعه داشته باشید، سیگار بکشید.
رفیعی‌فر با بیان این که ۹۰ درصد افرادی که استعمال دخانیات را شروع کردند سن زیر ۱۸ سال هستند ، افزود: افراد زیر سن ۳۰ سالگی بیشترین تاثیر را از تنباکو و دخانیات می پذیرند.
وی با اشاره به "کمپین به دخانیات نه بگویید"، افزود: این کمپین به صورت جدی با همکاری یک میلیون و ۲۰۰ هزار سفیر سلامت دانش آموز در تمام مدارس کشور پیگیری می شود.
سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت ادامه داد: همچنین ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار سفیر سلامت خانوار و ۲۵۰ هزار سفیر سلامت دانشجو در کمپین "به دخانیات نه بگویید" فعال هستند.
رفیعی‌فر با اشاره به توزیع راهنماهای خودمراقبتی توسط دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت در میان آحاد جامعه، افزود: در حوزه کنترل استعمال دخانیات و مبارزه با آن راهنماهای خوبی موجود است.
وی بر لزوم وجود سینمای عاری از دخانیات تاکید کرد و افزود: این که بگوییم یک شخصیت منفی در سینما سیگار می کشد توجیه کننده نیست و طبق قانون مبارزه با دخانیات، هر نوع نشان دادن سیگار و قلیان تبلیع دخانیات است.
رفیعی‌فر افزود: از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، قوه قضاییه و دانشگاه‌های مربوطه می‌خواهیم اجازه ندهند در فیلم‌های سینمایی سیگار تبلیغ شود.
 
کلمات کلیدی : سیگار+دخانیات+مرگ و میر
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.