نظر منتشر شده
۸۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 428436
حسینی هاشمی در گفتگو با الف:
موج تورمی در پیش است/ پول ملی تضعیف‌شده و می‌شود/ بانک مرکزی توان ورود ندارد/ بانک‌ها عامل افزایش قیمت
بخش اقتصادی الف، 8 دی 95
کارشناس ارشد مسائل اقتصاد با بیان اینکه بازار از سیاست‌های دستوری پیروی نمی‌کند، گفت: افزایش قیمت ارز با توجه به تعیین دستوری، قابل پیش‌بینی بود و بانک مرکزی اگر سکوت کرده، یعنی امکانات در حد کفایت نیست تا بتواند ورود کند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۱
سید بهاءالدین حسینی هاشمی در گفتگو با خبرنگار الف، در مورد روند افزایشی این روزهای قیمت انواع ارز و کاهش ارز پول ملی کشور، با اشاره به اینکه اکنون دلار رکودی بالای 4100 تومان در اقتصاد ایران ثبت کرده است، اظهار داشت: افزایش قیمت ارز بخصوص دلار قابل پیش‌بینی بود، زیرا سیاست‌های دستوری باعث کنترل قیمت ارز شد، از طرفی منابع ارزی هم کافی نیست و این عوامل باعث رشد قیمت می‌شود که طبیعی است.

وی افزود: در همه دنیا و در کشور ما این موضوع اثبات‌شده است که بازار از دستورالعمل و بخشنامه تبعیت نمی‌کند و فقط عرضه و تقاضا را می‌فهمد؛ البته شاید بتوان تعادلی بین عرضه و تقاضا ایجاد کرد، اما  قیمت را بازار تعیین خواهد کرد.

کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره  دونرخی بودن قیمت ارز در کشور، گفت: در این شرایط مدیریت بازار خیلی سخت است. هم‌اکنون تفاوت نرخ دلار مبادله‌ای و بازار آزاد به 850 تومان رسیده و این باعث هجوم افرادی برای خرید دلار مبادله‌ای خواهد شد؛ دولت هم نمی‌تواند پاسخگوی این میزان تقاضا باشد  و تقاضا به سمت به بازار واقعی سوق پیدا می‌کند.

هاشمی ادامه داد: وقتی مصرف‌کنندگان واقعی نمی‌توانند ارز موردنیاز خود را از نظام بانکی تأمین کنند، به سمت بازار آزاد می‌روند و در بازار هم قدرت برابری ارزها واقعی نیست. امروز هیچ فردی نمی‌تواند بگوید دلار باید چه قیمتی باشد، زیرا روابط زیادی در تجارت بین‌المللی نداریم و نمی‌توان گفت که قدرت برابری خرید یک دلار معادل چند تومان است.وی با اشاره به افزایش قیمت دلار، تصریح کرد: در ماه‌های پایانی سال قرار داریم و در این زمان تقاضا برای خرید دلار افزایش می‌یابد، همچنین مصرف ریالی دولت بالا است. بانک‌ها هم دچار مشکل هستند و منابع ارزی ندارند و عرضه ارز فقط از محل صادرات غیرنفتی و فروش نفت که در اختیار دولت است، امکان دارد.

مدیرعامل اسبق بانک‌های صادرات و سرمایه ادامه داد: اگر در اقتصاد ایران، دلار یک نرخ داشته باشد، دولت خیلی تحت‌فشار نخواهد بود. دولت اگر بخواهد دلار را باقیمت مبادله‌ای بفروشد، یک رانت بزرگ ایجاد خواهد شد و شاید مجبور است آن را به نرخ آزاد بفروش برساند.

حسینی هاشمی بیان کرد: ارز آزاد در دست پتروشیمی‌ها و... است، افرادی که ارز در اختیار دارند، منافع خود را در نظر می‌گیرند که آن را با چه قیمتی به فروش برسانند، لذا دولت اکنون باید بازار آزاد را مدیریت کند.

وی یکسان‌سازی نرخ ارز را اقدامی در جهت مدیریت ارز عنوان کرد و گفت: زمانی که نرخ ارز تک‌نرخی شود، تقاضای رانتی و فرصت‌طلبان از بین خواهد رفت و بازار تقاضای واقعی را پوشش می‌دهد و قیمت آرامش و تعادل پیدا می‌کند.

به گفته هاشمی، دولت با کسری بودجه مواجه است و نمی‌توان آن را انکار کرد؛ همچنین در اواخر سال قرار داریم و تقاضا برای ارز مسافری و غیر بازرگانی افزایش می‌یابد. البته قانونی وجود دارد که وقتی قیمت ارزها منطقی نباشد، پول بد، پول خوب را خارج می‌کند، یعنی ریال باعث خروج دلار از کشور می‌شود که همان خروج سرمایه است و این موارد بر افزایش بیشتر نرخ ارز تاثیر گذار است.

کارشناس مسائل پولی و بانکی با بیان اینکه برخی برای حفظ ارزش دارایی خود و داشتن پس‌انداز قابل‌اتکا ریال خود را به دلار تبدیل می‌کنند، اظهار کرد: برخی هم دلار خود را از کشور خارج می‌کنند که این باعث کاهش میزان عرضه ارز و ایجاد بحران خواهد شد که تک‌نرخی بودن نرخ ارز، منفعت تبدیل نرخ‌های غیرضروری از بین می‌برد.

وی با اشاره به اطلاعیه بانک مرکزی مبنی بر اینکه فعالان اقتصادی از نظام بانکی ارز خود را تأمین کنند، تصریح کرد: بانک‌ها اگر ارزی داشته باشند با توجه به شرایط بد مالی آن‌ها، به بالاترین قیمت خواهند فروخت و حتی ممکن است به گرانی بیشتر ارز دامن بزنند.

چرا باید ذخایر را حراج کرد!
حسینی هاشمی مورد این سؤال که نوبخت رئیس سازمان برنامه‌ و بودجه گفته بود، نرخ ارز مبادله‌ای، نرخ موردنظر دولت برای تک‌نرخی شدن است، پاسخ داد: این موضوع مستلزم داشتن ارز است تا بتوانند اختلاف قیمت 850 تومانی نرخ دلار مبادله‌ای با بازار آزاد را پوشش دهد؛ آیا دولت چنین امکاناتی دارد؟، آیا منطقی است که ذخایر ملی را حراج کند، زیرا دلارهای که حاصل فروش نفت است را در بازار می‌فروشیم.

کارشناس مسائل اقتصادی در پاسخ به این سؤال که با توجه به اختلاف قیمت ارز مبادله‌ای و بازار آزاد، می‌توان نرخ دلار را تک‌نرخی کرد، گفت: بله، زیرا یکسان‌سازی نرخ ارز در شرایطی می‌تواند رخ دهد که تفاوت قیمت بازار آزاد و دولتی زیاد شود و امروز باید نرخ ارز تک‌نرخی شود. دولت در بازار ارز می‌فروشد و نمی‌تواند منابع و ذخایر ملی را 850 تومان ارزان‌تر به فروش برساند.

بحران ایجاد خواهد شد
وی درباره این موضوع که برخی می‌گویند دولت باعث افزایش قیمت ارز است، بیان کرد: مطمئناً چنین نیست و افزایش قیمت ارز، بحران ایجاد خواهد کرد و هیچ دولتی نمی‌خواهد برای خود بحران ایجاد کند. دولت اگر بخواهد ارز را با قیمت بالاتری  بفروشد، بهانه راحتی با عنوان یکسان‌سازی نرخ ارز دارد. چرا باید عرضه ارز را کم کند و قیمت را بالا برود.

هاشمی با اشاره به اینکه باید بپذیرفت که ریال در برابر دلار تضعیف‌شده و می‌شود، گفت: نمی‌توان نرخ یکسانی داشت. نرخ رشد تورم ریال 10درصد  و حوزه دلار یک درصد است؛ اگر این آمار درست باشد، چه فردی می‌تواند بگوید این دو نرخ باهم ثابت است، درحالی‌که اصلاً نیست.

کارشناسان مسائل اقتصاد با تأکید بر اینکه اکنون قدرت دلار در مقابل سایر ارز‌های دیگر افزایش‌یافته است، ادامه داد: آیا مسئولین حوزه یورو و یا پوند دامپینگ (بازارشکنی) را انجام می‌دهند و می‌گویند نرخ برابر و ثابت است، که پاسخ نه است و زمانی یک یورو برابر با 1.2دلار بوده و اکنون یک یورو برابر 1.04 دلار است و آن‌ها در یورو این موضوع را قبول دارند و ما در ایران قبول نداریم.

وی اضافه کرد: اجازه برابری نرخ ارز را نمی‌دهیم و به‌نوعی قیمت را دستوری تعیین می‌شود، به همین دلیل مانند فنری جمع و ناگهان با اتفاق و یا ناتوانی در عرضه ارز به قیمت مورد و عدم مدیریت، آزاد خواهد شد و خود را نشان می‌دهد؛ مثلاً رمانی مانند اربعین، عید نوروز، کریسمس و مسافرت‌های خارجی و... با افزایش قیمت می‌توان آن را مشاهده کرد.

حسینی هاشمی با تأکید بر اینکه اگر بخواهیم اقتصاد رشد یابد با افزایش تقاضای دلار مواجه خواهد شد، گفت: رشد تقاضای دلار باعث افزایش قیمت می‌شود و تا زمانی ادامه خواهد یافت که تقاضا پوشش داده و قیمت واقعی شود.

کسری بودجه وجود دارد/موج تورمی جدید خواهیم داشتمدیرعامل اسبق بانک های صادرات و سرمایه بیان کرد: یکسان‌سازی نرخ ارز مدیریت بازار را راحت‌تر خواهد کرد، البته مشکل را حل نمی‌کند، زیرا اقتصاد ایران کسری بودجه دارد؛ هزینه عمرانی نسبت به بودجه جاری بسیار کمتر است، سرمایه‌گذاری جدید ایجاد نمی‌شود، رشد اقتصادی نداریم؛ به همین دلیل اقتصاد وابسته به واردات خواهد شد و  تولیدکنندگان  داخلی دچار بحران و از بین می‌روند. از طرفی نیاز به واردات، تقاضا را افزایش داده و فشار وارد می‌کند که نتیجه این موارد باعث افزایش قیمت ارز خواهد شد.

کارشناس مسائل اقتصادی در مورد تأثیر افزایش قیمت ارز بر نرخ رشد تورم، گفت: قطعاً باعث افزایش تورم خواهد شد. البته با توجه به کنترل نرخ تورم از طریق سیاست‌های انقباضی به نام نظم مالی و نرخ رشد نقدینگی، اگر بخواهیم رونق ایجاد شود، در آینده یک موج تورمی جدید خواهیم داشت.

حسینی هاشمی در مورد سکوت بانک مرکزی، اظهار داشت: بانک مرکزی مسئول کنترل قیمت ارز نیست و حسابدار دولت است که باسیاست‌ گذاری پولی برای تقویت ارزش پول ملی اقدام کرده و باید ارز موردنیاز بازرگانی را تأمین کند نه ارز مسافرتی. بانک مرکزی اگر سکوت کرده است، یعنی امکانات در حد کفایت نیست تا بتواند ورود کند.
 
کلمات کلیدی : گرانی دلار+ بانک مرکزی+ دولت+ سید بهاالدین حسینی هاشمی
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۳:۲۸:۲۵
وقتی میگن 40 ساله اقتصاد ما مریضه همینه (4088128) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۷:۱۰:۳۸
فعلا توی اقتصاد ما یک دیوار کوتاه پیدا شده به نام بانکها..هرچی میشه میندازن تقصیر بانکها...کسی منکر این نیست که بانکها به اصلاحاتی احتیاج دارن ولی دیگه خیلی آش انداختن تقصیرها گردن بانکها در هر موضوعی شور شده (4088641) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۸:۳۵:۵۶
صبح تل شب دارن حباب درست میکنند
تا دولت را خراب کنند
الف تایید نکن
چون به هدفت نمیرسی (4088764) (alef-18)
 
United States
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۸:۳۸:۰۰
افزایش قیمت دلار سیاسی است برای اینکه روحانی را چند ماه مانده به انتخابات زمین بزنند . من اگر رئیس جمهور میشدم اولین کاری که میکردم این بود که تمام صرافی را تعطیل و باطل میکردم تا بروند دنبال شغل دیگری . تمام کسانی که ارز کنار خیابان میفروختند را به زندان میافکندم . فقط چند بانک را مسئول فروش ارز میکردم تا کسی نتواند بر علیه من کودتای اقتصادی بکند . (4088772) (alef-18)
 
۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۲۰:۴۸:۰۳
ببخشید فقط در این دولت است که این کارها باب شده است؟؟ راستی می دانید چه کسی در سال 90 امتیاز صرافی گرفته و نسبت وی با رئیس جمهور کنونی چیست؟؟ کاش عقل و تفکر قابل تزریق بود (4090874) (alef-11)
 
ممدخان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۹:۰۲:۳۳
تا زمانیکه بانک هایی که در سه دهه مثل قارچ متولد شده اند را باطل یا جمع آوری نکنند وضع همین است
بیهوده مسئولان پشت تلویزیون از این بانک های قارچی دفاع می کنند چون خیلی ازما بهتران در آن بانکها سهامدارند و مردم حقیقت را می دانند وقتی طمع آتشین این از ما بهتران خاموشی ندارد !! (4088832) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۲۱:۴۱:۰۹
این مسائل مایه شرمساری نیست؟!!! (4089140) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۲۱:۴۵:۱۸
برجام پر!!!
دلار بپر بپر!!!
تورم پر!!!!
تدبیر وامید پر پر!!!!! (4089147) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۲۲:۱۴:۴۰
خود دولت تمايلى ندارد نرخ ارز پايين بيايد ، اگر دولت اراده كند با دو سه ميليارد دلار ورود ميتواند نرخ ارز را تا هزار تومان كاهش دهد ، دولت بصورت قطره چكانى ميخواهد نرخ ارز در همين حول و حوش باقى بماند يعنى حدود ٤٠٠٠ تومان ، تورمى هم در راه نيست زيرا پولى دست اكثريت مردم
نيست ان ده درصدى هم كه در جامعه پول دارد در اصل همه چيز و همه نوع كالا دارد و كلا تقاضاى ان طبقه با تقاضاى ٩٠ درصد جامعه فرق دارد . (4089189) (alef-18)
 
majidr
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۳:۳۲:۳۷
حقیقت این است که وقتی ابتدا فروش نفت یک چهارم و بعد قیمت آن یک چهارم شد چاره ای نبود برای تامین هزینه دولت ارزش پول ملی یک چهارم شود باید دلارهای نفتی تبدیل میشد که هزینه های دولت تامین شود و این از ثمرات طرح هدفمندی یارانه ها و نعمتی به نام تحریمها بود که مسبب هر دو مشخص است (4088142) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۶:۳۱:۲۱
مدير عامل بركنار شده نظر ميدن،از حقوق نجومي چه خبر ؟؟؟؟؟؟ (4088555) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۷:۰۶:۴۸
این مدیر اسبق در زمان احمدی نژاد بود نه روحانی. مدیران روحانی حقوق نجومی می گرفتند نه محمود (4088625) (alef-18)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۶:۳۴:۴۰
چقدر میگیری از این دولت دفاع کنی ...فقط کم خودتو نفروش! (4088566) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۷:۲۲:۴۱
معلومه شما خودتو به قيمت خوب فروختي كه اين توصيه رو كردي (4088652) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۲۰:۴۱:۴۷
عالی بود! (4089033) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۳:۴۰:۵۰
مثل روز روشن است که بانکها برای اینکه تورم درست کنند و املاک خود را بفروشند همه دلارها را خریده اند و بازار با کمبود دلار مواجه شده است.اجازه خرید دلار به بانکها اشتباه است و باید لغو شود. (4088152) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۱۰:۳۰:۳۳
به قول معاون اول رئیس جمهور، بانکها مظلومترین بخش کشور هستند!!!!!!!! (4089731) (alef-18)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۳:۴۶:۵۷
جمله آخر یعنی کفگیر بانک مرکزی ته دیگه خلاص. (4088173) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۳:۴۹:۰۴
با این وضع دلار و آمدن ترامپ و ادامه دعوا برا سر برجام، سرمایه گذر خارجی‌ که هیچ، حتی سرمایه گذر داخلی‌ نیز از هر گونه کاری، خودداری می‌کند، و همه بخشها مانند مسکن، تجارت، صنایع و.... دوباره به یک رکود عمیق از ناا مشخص بودن افق اقتصاد خواهد رفت.. البته یک جورایی این میتواند تمهید خود دولت باشد، چون حداقل تا ششماه دیگر و انتخابات زمان خواهد خرید و همه منتظر!.. این سیاست این دولت از همان روز اول در چهار سال پیش بوده، که مسائل را به هر شکلی‌، با لبخند در شهر‌های اروپایی و یا برجام، به بعد موکول کند و روز را بگذارند، که آقای جهانگیری درست میفرمایند... در گذراندن روز و ادامه ریاست، بسیار موفق بودند. (4088177) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۲۲:۱۵:۰۷
با سلام و احترام
پیشنهاد حضرتعالی چیست؟ به نظر شما دولت چکار باید میکرد و الان چکار باید بکنه؟ ممنون میشوم که راهکار خودتون رو برای وضعیت سال 92 و وضعیت الان توضیح بدین ما هم استفاده کنیم
با تشکر (4089190) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۳:۵۲:۱۳
بانکهای دولتی و خصوصی عامل فزایش دلار و باعث گرانی های دیگر چون خانه ها هستند و این گرانی ها باعث چنذ برابر شذن سرمایه انها است و دولت و بانک مرکزی هیچ عملی برای نجات مردم از گرانی نمیکنند. (4088185) (alef-13)
 
آینده نگر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۴:۰۳:۲۶
دلار خریداریم
سکه خریداریم (4088215) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۴:۰۶:۴۵
باز بگید انتخاب ترامپ بی تاثیر (4088225) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۲۱:۴۲:۴۸
اینها هنوز پیش لرزس
زلزله اصلی مانده
بزار ترامپ بره کاخ (4089142) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۴:۰۸:۴۷
پاشم برم پولامو از بانک نزول خور بکشم بیرون و سکه بخرم (4088229) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۴:۱۲:۰۶
الان ارزش ریال ایران با ونزویلا و زیمبابوه برابر شده (4088235) (alef-13)
 
محمد قاسمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۴:۱۴:۵۹
یک تریلیون و دویست هزار میلیارد تومان نقدینگی
نیازی به تحریم مجدد نیست . بسته شدن چرخه دلار برای بدبختی این ملت کافی است .( با وجود مدیرانی که اعتقادی به تولید ملی ندارند )
همین که یک وزیری به کل هیئت دولت میگه من 150 میلیارد دلار رو بر می گردونم و اونها رو گمراه می کنه وبهش میگن امیرکبیر و تمام هیئت دولت بجای اجرای اقتصاد مقاومتی به اجرای یک اقتصاد منبسط می پردازن
باید بگیم تا انتخابات دلار به 5000 هزار و در دولت بعدی با هر مدیر و رئیس جمهوری به 10 هزار تومان خواهد رسید.
وای به حال ملت ایران با این توافق
بنشینیم و به حال خودمون با این کارشناسان گریه کنیم (4088246) (alef-13)
 
جوادی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۴:۱۶:۳۰
اقتصاد ایران مایه خنده دنیاست (4088250) (alef-3)
 
:-)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۴:۳۵:۵۸
گشایش های هر روزه برجام داره کم کم نمایان میشه (4088286) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۰۲:۱۱:۱۳
احمدی نژاد چه برجام نداشت چرا دلار هزار تومنی تا ۵ هزار هکتار رفت (4089413) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۴:۴۰:۵۲
ای کاش امکانش بود 1 کشتی مدیر از خارج وارد کنیم (4088295) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۷:۴۵:۰۹
خداییش کاش مثل مربی های ورزشی میتونستیم مدیر وارد کنیم. (4088680) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۱۹:۳۰:۴۴
متاسفانه چون در کشور ما شایسته سالاری وجود ندارد و همه با پارتی وارد سیستم شدند آخر و عاقبت ما هم همین میشه. بسیار افرادی هستند که بر فرض مثال لیسانس شیمی دارند ولی چون رابطه دارند شدند مدیر یک سازمان عمرانی.
ا (4090774) (alef-11)
 
تیغ نورد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۴:۵۲:۱۲
آخه اقتصاد هم تا این حد متزلزل !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (4088315) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۵:۳۲:۰۹
بانک مرکزی توان این را دارد که دلار را به قیمت واقعی 800 تومان آن برگرداند، اما مخصوصا بخاطر سیاست های دستوری از خارج برای اقتصاد ایران دلار را گران فروشی می کنند تا طرح ریاضت کشی غربی را اجرا کنند و از طرح دیگر خود مسولان پولهای کلان نصیب خود کنند (4088388) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۵:۳۵:۴۲
ماجرای پول مشترک بین ایران و روسیه به کجا انجامید !؟
روبل + ریال = ؟
چه شود !!!!!!! (4088397) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۱۹:۳۱:۲۵
روبل +ریال= رویال (4090775) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۵:۵۵:۴۵
وقتی با رابطه هر کسی به پست و مقام میرسد و شروع به پر کردن جیب های خود و دوستان خود می کنند همین می شود (4088454) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۶:۱۰:۵۴
مایه بهت و حیرت و تعجب دنیاست (4088501) (alef-13)
 
جسمانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۴:۱۷:۵۱
روحانی گزارش 3 ماهه نمیده ؟!!!!
چی میخواد بگه ؟! (4088251) (alef-3)
 
فلامک
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۴:۲۸:۳۰
برجام آفتاب تابان است .
اقتصاد رشد 7/4 %ی داشته .
با برجام هر روز یک گشایش .
تورم تک رقمی شده .
بوئینگ و ایرباس توی راهه .
2 میلیارد دلارو رو نمیزاریم از گلوی آمریکا بره پائین .
و
.
.
.
. (4088270) (alef-13)
 
جعفر کله پز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۴:۴۶:۳۸
قرار بود 100 روزه اقتصادو سامون بده (4088303) (alef-13)
 
کرمی تبار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۴:۱۸:۵۸
زنده باد احمدی نژاد
توی اوج تورم و اوج تحریم ها دلار شد 3800 (4088253) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۴:۳۳:۰۰
بله البته از 1100 تومن با همن نسبت تا 10000 تومن هم جا داره بالا بره (4088280) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۶:۳۱:۳۲
قیمت مسکن رو هم در عرض سه چهار سال ده برابر کرد. (4088556) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۰۱:۳۵:۱۰
مسکن کجا ده برابر شد !

از زمانی که دلار از 900 تومان بالا رفت که حالا 4100 تومان شده مسکن دو برابر هم نشده کجا ده برابر شده ؟

حالا مسکن جا دارد مثل دلار بیش از 4 برابر شود (4089394) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۴:۴۸:۳۴
بازم گلی به جمال اون
مسکن مهر داد به مردم 30 میلیون
شغل میداد به جوونها (4088308) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۴:۵۱:۱۰
پاییز 91 تا 4160 هم رفت شما یادت نیست ضمن اینکه 4000 تومن الان ارزشش مثل 4000 تومن 5 سال پیش نیست و اینم در نظر بگیر که دلار از 1000 تومن ظرف یکسال تا 4000 هم بالا رفت دوست عزیز منصفانه مقایسه کن
نفت 140 دلار بود و کلی دخایر اون دوستمون داشت (4088313) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۲۰:۵۵:۱۱
شما بویی از انصاف برده ای؟؟ از سال 90 بانک مرکزی در تحریم بود و ارز وارد کشور نمی شد آن وقت داری شرایط بی تحریم را با شرایط با تحریم شدیدو بی ارزی مقایسه می کنی ؟؟ آیا شما اصلا می دانی انصاف چیست؟؟؟ (4090890) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۵:۰۳:۲۸
عزیز جان از 1000 تومن رسید به 3800 نه از 3800 برسه به 4100 . (4088332) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۵:۱۸:۱۶
عجب!!! (4088360) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۵:۳۷:۴۶
و به این افتخار میکنی؟؟؟؟!!!!!! (4088401) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۵:۳۹:۴۶
ارزش پول ایرانی خیلی وقته پایینه و شما خودتون رو بخواب زدید. (4088408) (alef-11)
 
France
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۵:۵۰:۱۴
با کیا شدیم ۸۰ میلیون نفر
اخه تبدیل دلار از ۹۰۰ تومن به ۳۸۰۰ زنده باد داره؟؟؟ (4088434) (alef-11)
 
amin
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۶:۱۶:۰۷
هااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
برادر خوبی شما؟؟؟؟؟ اقای احمدی نژاد دلار 1200 تومن رو کرده 3هزاااااااااارررر تومن
امیدوارم تفکرات را با وقایع هماهنگ سازید (4088516) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۴:۲۱:۲۸
کشوری که نتواند ارزش پول ملی خودش را ثابت کند و با مسافرت چند نفر ارزشش کم میشود مشخص میکنه که چقدر ضعیف و اقتصادی نداره فکر کن روزی 5 میلیون تو امریکا یا اروپا جا به جا میشوند یک مینیمم هم ارزش پولشان کم نمیشود که مردمشان فقیر تر شوند (4088255) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۴:۲۶:۳۹
ذخا یر ملی کدام است مردم با افزایش نرخ دلار هرروز اشفته تر میشوند اگر دولت به واردکنندگان ومسا فرا ن نسبت به پرداخت ارز اقدام کند اوضاع ساکت میشود (4088265) (alef-13)
 
سازنده درب های آکاردئونی و کرکره های برقی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۴:۳۱:۱۵
کرکره تدبیر و امید و اعتدال و کلید به سرعت در حال پائین آمدن میباشد (4088276) (alef-13)
 
براقی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۴:۳۷:۴۱
دولت ، اقتصادو ول کرده به حال خودش ! (4088291) (alef-13)
 
سعید خاکستری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۴:۳۹:۴۹
دمش گرم مهران مدیری
تو که عرزه نداری مشکلات رو حل کنی ، بتمرگ توی خونه ات (4088294) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۴:۵۹:۱۰
اشكالات اساسی در اقتصاد ایران را شاید بتوان در موارد زیر دسته بندی كرد:
1)پایین بودن انگیزه كارآفرینی، فرهنگ كاری ضعیف و عادت به مصرف كالاهای خارجی
2) عدم شفافیت در اقتصاد
3) عدم مدیریت در اجرای سیاستها و برنامه های اقتصادی كلان
4) نوسانات شدید پول ملی حاصل از خلق پول توسط بانك مركزی و افزایش پایه پولی
5) قاچاق و واردات كالای غیر ضروری
6) اتكای شركتها و كار آفرینان به استقراض از بانكها و سهم پایین سرمایه گذاری مستقیم افراد در بخش واقعی اقتصاد
7) دولتی بودن اقتصاد و وابستگی به نفت
8) اجرای خصوصی سازی بر مبنای واگذاری شركتهای بزرگ بدون وجود بستر كافی برای موفقیت آن، چرا كه بستر مناسب آن شامل وجود سرمایه گذاران بزرگ كه بتوانند مدیریت شركت را برعهده بگیرند و تمایل به تولید نیز داشته باشندو نیز تجربه پیاده سازی حاكمیت شركتی است كه در حال حاضر وضعیت قابل قبولی ندارد.
9) عدم توجه به شركتهای كوچك و متوسط در زمینه ایجاد بسترهای مناسب و تدوین و اجرای قوانین كارآمد. چرا كه خصوصی سازی از پایه كه همین نوع شركتها هستند شروع می شود و می بایست سازوكار مناسب آن فراهم و موانع برداشته شود و مشوقهای خوبی نیز در قوانین و مقررات برای آن پیش بینی شود. اشتغالزایی این نوع شركتها نیز قابل توجه است.
10) تعریف مدل اجرایی اقتصاد مشابه نظام سرمایه داری و عدم تعلق بازدهی به كار
و راهكارها:
1) توجه مردم توليدكنندگان بانكها و دولت به توليد با كيفيت و صادرات و مصرف كالاهاي داخلي
2) عدم افزايش پايه پولي توسط بانك مركزي
3) توجه به بنگاههاي كوچك و متوسط
4) رفع موانع توليد داخل
6) مبارزه با قاچاق ازطريق نخريدن كالاهاي مشابه ايراني توسط مردم، امحاء موارد كشف شده توسط نيروي انتظامي، مبارزه با قاچاق دريايي توسط نيروهاي نظامي و گمرك، ارتقاء سيستمهاي شناسايي كالا توسط گمرك و نظارت مستمر مجلس و نهادهاي مربوطه (4088325) (alef-13)
 
علی
United States
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۵:۰۴:۳۰
وقتی اقتصاد رانتی است و ارز بانکی زیر قیمت. الان ۸۰۰ تومان. یعنی یک اقازاده از استفاده و با رانت ۱۰۰۰۰ دلار می گیره که کاری انجام بده و همین را تو بازار می اره و ۸۰۰۰۰۰۰ سود می کند.
اقای روحانی که به او رای دادم قرار بود کاری کنه خوب بشه اما صد رحمت به محمود البته همه همینند. روحانی بدامد بت سیاسی کاری رای خود را بر باد داد. من که به او رای نمی دم (4088334) (alef-13)
 
سیده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۵:۲۹:۲۹
چرا مثل همیشه مردم را گول میزنید روراست بگید بودجه برای پرداخت حقوق و عیدی و پاداش آخر سال نداریم اجبارا" تدبیر کردیم دلار را بالای 4000 تومان بفروشیم. مسولین امیدشان را از دست ندهند. ( تدبیر و امید). (4088385) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۵:۳۳:۳۹
دلار نه تومن ارزون شد هورررااااا (4088394) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۵:۴۵:۵۳
چه عجب یک نفر پیدا شد و شجاعانه گفت که قدرت و ارزش پول ملی در مقابل دلار آمریکا روز به روز تضعیف میشود! (4088424) (alef-11)
 
Switzerland
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۵:۵۷:۴۳
دولت معطل چیه برای ارائه دلار ازاد و کم کردن رانت. قیمت که بالاست. می خواد کشور فلج کنه؟ (4088463) (alef-11)
 
Tajikistan
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۵:۵۸:۱۵
چطور نمیتونین جواب گو ارز باشین میلیاردها دلار رو ندین به صرافی های نور چشمی تو دبی و....بارکنین نقدی بیارین ایران
مگه چقدر مردم دلار میخرن که میگین نمیتونیم جواب گو باشیم !!!!! (4088466) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۶:۰۳:۵۷
نوبخت جان کجایی؟ دقیقا کجایی؟ (4088480) (alef-13)
 
Tajikistan
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۲۲:۲۸:۵۴
رفتن صرافی شون (4089206) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۶:۱۲:۳۰
شاید وابستگی شدید دلار به افزایش قیمت همه کالاها حتی زمین که هیچ وابستگی وارداتی به دلار ندارد بیش از گران شدن دلار عدم امنیت مالی را دامن می زند بزرگترین هنر هر کار گروهی ان است که مانع افزایش قیمت اقلامی که حقیقتا به دلار وابسته نیستند و میتواند یکی از محرکهای پیشرفت اقتصادی باشد مانند مسکن محل کار و... گردد در واقع اگر به جای ثروت از نخبگان و ارائه دهندگان راه حلهایی برای قیمت تمام شده کمتر بهره گرفته شود که بدلیل نخبه گری تمایلی برای رسیدن به محصول از طریق رانت و فساد نیستند با حمایت از این افراد وبکار گرفتن آنان میتوان زندگی بهتری برای مردم داشت (4088505) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۶:۴۸:۰۰
پرداخت 15 در صد از پیش پرداخت هواپیماها باعث خالی شده ذخایر ارز کشور و عدم توانایی بانک مرکزی در حفظ ارزش پول ملی شد. (4088580) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۸:۱۹:۳۱
جز خنده هیچی نمیشه گفت........ (4088725) (alef-18)
 
Tajikistan
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۲۰:۱۲:۲۱
حالا اگر کل پول رو میدادن چی میگفتن
جالبه آقای جهانگیری میاد میگه هنر کردیم با 15درصد پرداختی هواپیما خریدیم ولی من میگم .....کردین چون باید مردم از فردا جور اختلاس ها رو بکشن
کجا دنیا بلیط هواپیماش توی یه سال 150درصد گرون میشه !!!!!

اگر قراره دوتا هواپیما بیارین و منت بر سر مردم بزارین نیارین بهتره عوضش اجازه بدین شرکت های حمل ونقل خارجی بیان وارد حمل ونقل بشن بعد ببینین هم اشتغال به وجود میاد و هم قیمت ها تکون نمیخوره (4088970) (alef-11)
 
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۷:۱۲:۴۵
خوب نتیجه ی کاهش دستوری سود بانکی در شرایط فعلی کشور همینه دیگه هجوم سرمایه ها به سمت بازار های کاذب و موازی آقای سیف باید بازخواست شود (4088644) (alef-18)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۷:۵۴:۴۶
دوستان عزیزار اینکه قیمت دلار بره بالا مهم نیست.من اگه جای دولتها بودم دلار رو می کردم بیست هزار تومان.مهم اینه که دلار روی معیشت مردم تاثیر نذاره.مثلا 20 سال پیش هیچ کس تو نخ دلار و سکه نبود .درسته قیمتش ثابت بود ولی اقلام وارداتی اونقدر نبود که با بالا رفتن دلار همه متوجه بشوند.نه ال سی دی بود نه موبایل نه لباسهای خارجی و نه هزار چیز دیگه که تو زندگی مون استفاده می کنیم و میشه ایرانی باشه اما خارجیه و دلار بابتش هزینه میشه.دولتها اگه بتوانند کاری کنند که دلار گرون باشه اما روی معیشت مردم تاثیر نذاره یعنی بهترین سیاست اقتصادی کاری که چین میکنه.با وجود رشد اقتصادی هشت درصد(غیر نفتی) اما حتی اون اقلامی رو که به زندگی مردم مربوط میشه(منظور معیشته نه کالای غیر ضروری مثل موبایل ا تلویزون) یارانه میده و به تولید داخلیش هم یارانه میده اما دلار هر دو سه سال یکبار بیست درصد گرئن میشه تا روند قاچاق منحل و صادرات برای تولید کننده داخلی بسیار پر سود بشه. (4088700) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۸:۰۲:۰۷
مسکن توی رکوده چون کسی ازدواج نمیکنه ، تقاضا کمه دوم مردم بیشتر رهن میکنن پول ندارن خانه بخرن

ماشین، توی رکوده چون کسی ازدواج نمیکنه(پس نیازی به خرید ماشین نداره کسی) ، مردم پول ندارن ماشین بخرن
بورس: بانکها با فریب مردم و بالا بردن بورس (به صورت الکی و حقه زدن) یه سری جذب شدن، الان کسی سرمایه گذاری نمیکنه

میماند دلــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــار
دلار روی همه چیزی تایثر داره شما هر چیزی که بخری از نخود تا وسایل الکترونیکی تماما روی تومان تاثیر داره
مردم هم مجبورن حداقل شکمشان رو سیر کنن، الان بانکها افتادن جان دلارو بازار
برای اینکه پول سود مردم رو یه جور در بیارن
هم ارز پول توی بانکها کم میشه و هم سود پولی که میدن به ملت دیگه 18 درصد نیست میشه زیر 10 درصد
=================
الف انتشار بده (4088705) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۲۱:۱۲:۱۴
باشه تو خوبی که دلار رو از 1000 تومن کردی 4000 ! تدبیر کاغذ پاره ! (4089084) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۲۱:۳۶:۴۰
از دامن زدن به هیجانات و نواسانات روانی بازار چه نفعی میبرید؟ لابد شما هم دستی در خرید و فروش دلار دارید؟ (4089129) (alef-18)
 
ع.ح
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۲۱:۵۴:۴۶
اقتصاد لیبرالی ایران که مبتنی بر مکتب اقتصادی کینزی های جدید و ربا است در حال فروپاشی است. هیچ چیزی هم نمیتونه جلوی فروپاشی اونو بگیره. چون خدا در قرآن گفته که به ربا نزدیک نشوید که همانا جنگ با خداست و جنگ با خدا فرجام خوشی نداره ...
در واقع این علم اقتصاد است که در حال فروپاشی است. چرا اقتصاد ایران می بایست بر اساس مکتب اقتصادی ربایی پایه گذاری بشه؟
تا زمانی که این مکتب بر اقتصاد ایران سایه سیاه خود را افکنده و از دستورات دین مبین اسلام تبعیت نشه هیچ وقت این اقتصاد درست نمیشه ...
بیخود تلاش نکنید ... (4089164) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۲۳:۱۷:۴۳
فقط یک جمله: روحانی مچکریم! (4089264) (alef-18)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۰۰:۵۱:۳۲
من اگر مشاور آقای روحانی بودم به ایشان پیشنهاد می دادم دیگه جلو دوربین ها این قدر ظاهر نشوند وسخنرانی نکنند بد جوری مردم کلافه می شوند. (4089361) (alef-18)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۰۰:۵۴:۵۵
به آقای سخنگو بگید برای یک بار هم شده یک دروغ مصلحتی بگوید.ا (4089365) (alef-18)
 
United States
۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۰۸:۰۱:۲۳
کل مبلغ 30 میلیارد دلار نمی شود/ حتی صد میلیارد بشود می شود 15 میلیارد دلار/بعدش گفتند اینها وام و اجاره به شرط تکلیک است/ الف منتشر کن و دروغگوها معرفی کند/ ذخایر ارزی ایران بیش از 80 ملیارد دلار است./ (4089505) (alef-18)
 
United States
۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۱۰:۴۲:۳۶
عاقبت اقتصاد دلالی و رانتی و فساد همه جانبه. ان وقت مسوولان با حقوق های چند ده میلیونی و پاداش های چند صد میلیونی و رانت های میلیاردی مدام برای مردم خط و نشان می کشند، از تنبلی و پر مصر فبودنشان حرف می زنند و برای هر چیزی می خواهند برای مردم فرهنگ سازی کنند! (4089753) (alef-18)
 
بهروز
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۲۱:۴۰:۱۹
یکی از فاکتورهای ورشکستگی یک دولت عدم توانایی کنترل ارز و در نتیجه کاهش ارزش پول ملی است .اقتصاد ایران در این چند سال زمین گیر شده به زبان ساده امروزی کشور ورشکسته شده به لطف تدابیر ... (4090970) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۲۲:۰۷:۰۶
اصلا نگران نباشید دولت زرنگتر از این حرفهاست نقدینگی در دست اقشار کم درامد کم است اب از اب تکان نمی خورد (4090995) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۰ ۱۵:۵۵:۰۷
اگرارزتک نرخی شودبایدکلیه تقاضاهای ارزی پاسخ داده شودوگرنه................. (4091855) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۰ ۱۵:۵۶:۱۹
وفقط هنرگران کردن دارد.خاصیت دیگری ندارند (4091857) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۱ ۰۴:۵۴:۱۰
مردم دنبال خريد أرز و طلا بخاطر نقد شدن سريع ان دارند به همين خاطر ارزش ان بالا خواهد رفت،
در اين شرايط كسي دنبال خريد مسكن نخواهد رفت زير قابليت تبديل سريع به پول را ندارد (4092451) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.