نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 292130
دو چهره‌ای که ۶۰۰ میلیارد دلار به سوریه خسارت زدند+ تصاویر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۷
این دو چهره ۶۰۰ میلیارد دلار به زیرساخت‌های حیاتی سوریه خسارت زدند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ از سال ۲۰۱۱ تاکنون بیش از ۴ سال است که سوریه درگیر یک "جنگ جهانی مینیاتوری" است که البته این جنگ مسببانی دارد. چهره‌هایی که در سوریه دخالت داشتند و این کشور را صحنه نبردی بی‌پایان کرده بودند، عبارتند از: آمریکا، ترکیه، قطر، عربستان سعودی، اردن، امارات متحده عربی، بحرین، فرانسه، انگلیس و ... بود. البته اسرائیل هم برای تامین امنیت داخلی خود با دلایل مختلف به تروریست‌های تکفیری در سوریه کمک می‌کردند.

براساس برآوردهای سازمان ملل متحد، در ۴ سال اخیر زیرساخت‌های سوریه حدود ۶۰۰ میلیارد دلار خسارت دیده است. رقمی که اگر بخواهیم برآورد کنیم، تقریبا معادل یکسال بودجه دفاعی آمریکاست. در این ویرانی‌ها البته دو چهره از کشورهای ترکیه و عربستان سعودی نقش بسزایی دارند.
دو چهره‌ای که 600 میلیارد دلار به سوریه خسارت زدند + تصاویر

*** "هاکان فیدان"
"هاکان فیدان" رئیس سابق دستگاه اطلاعاتی ترکیه بود که از ارکان ناآرامی‌های سوریه بشمار می‌رود.  این شخص از سال 2011 و با تدابیری که اندیشید، فکر می‌‌کرد که این کشور (سوریه) در عرض چند ماه شکست خواهد خورد. "هاکان فیدان" که از دوستان نزدیک داعش بشمار می‌رود در سال 2013 به دنبال آن بود که با یک حمله از پیش طراحی شده نظامی از سوریه به ترکیه آتش حمله نظامی آمریکا و پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را علیه نظام "بشار اسد" رئیس جمهور سوریه را شعله ور کند.

دو چهره‌ای که 600 میلیارد دلار به سوریه خسارت زدند + تصاویر
دو چهره‌ای که 600 میلیارد دلار به سوریه خسارت زدند + تصاویر
**ماجرای فایل صوتی رئیس دستگاه اطلاعاتی ترکیه

اما دراین راستا با پخش شدن فایل صوتی سیدان در سال مذکور رئیس سابق دستگاه اطلاعاتی ترکیه به شدت زیر سوال رفت. در این فایل صوتی "هاکان فیدان" که در جلسه شورای عالی امنیت ملی ترکیه بود؛ او در این فایل صوتی گفته بود "اگر به دنبال بهانه حمله به سوریه هستید؛ من می‌توانم این بهانه را فراهم کنم و چند نفر را می‌فرستم تا از مرز سوریه چند موشک به آرامگاه "عثمان شاه" شلیک کنند و آنگاه بهانه حمله نظامی به سوریه فراهم می‌شود. اما پس از آنکه فایل صوتی رئیس سابق دستگاه اطلاعاتی ترکیه رسانه‌ای شد (البته با چه سازوکاری همچنان جای سوال است!!!!) و موجی از رسوایی سراسر حزب "عدالت و توسعه" را فرا گرفت و جنجال‌های بسیاری به پا شد.

دو چهره‌ای که 600 میلیارد دلار به سوریه خسارت زدند + تصاویر
**ترکیه نقش پناهگاه امن و انبار لجستیک داعش را بازی کرده ‌است
Al-Monitor گزارش کرد: حزب‌الله لبنان کاملاً بر رویدادهای عراق متمرکز شده ‌و در حال ارزیابی اقدامات گروه‌های تکفیری- بعثی که به تازگی‌ به دولت اسلامی(داعش) تغییر نام داده‌اند، بر آینده سوریه و لبنان هستند. ترکیه نقش پناهگاه امن و انبار لجستیک داعش را بازی کرده ‌و انکار این موضوع در رسانه‌ها، تنها برای فریب مخاطبین است.

"پینار ترمبلی" دانشجوی دکتری دانشگاه علوم سیاسی دانشگاه کالیفرنیا در مقاله‌ای در Al-monitor نوشت‌: ام‌آی‌تی، به عنوان موسسه‌ای که به برتری چشمگیری نسبت به وزارتخانه‌های دفاع و امور خارجه دست‌یافته و جایگاه داخلی خود را تثبیت کرده، یک لابی میان‌مدت را برای احیای تصویر ترکیه در ایالات متحده برپاخواهدکرد. حزب عدالت و توسعه باید به خوبی از این نکته مطلع باشد که ترکیه نباید شهرت خود به‌عنوان یک متحد آمریکا را از دست بدهد و به گروه «کشورهای یاغی» سقوط کند. آن‌چه که از آسیب‌زدن به فیدان بازماند، احتمالاً او را به نیرویی برای معامله در پایتخت‌های عمده جهان بدل می‌کند. 

***حداد عادل :ترکیه با دنباله‌روی از آمریکا عظمت نمی‌یابد

غلامعلی حداد عادل، نماینده مجلس شورای اسلامی اقدامات تنش زای ترکیه در منطقه  اظهار داشت: پیام‌ ما به کشورهای همسایه و خصوصاً ترکیه این است که با دنباله‌روی از آمریکا عظمت پیدا نخواهند کرد.   ترکیه اگر به دنبال عظمت است نباید از آمریکا پیروی کند.

با توجه به سابقه "هاکان فیدان" به نظر می‌رسد ویرانی زیرساخت‌های مناطق شمال، شمال شرقی و شمال غربی از جمله استان‌های "ادلب"، "حلب" و "حسکه" کار این شخص است. ضمنا با عنایت به همکاری او با تروریست‌های داعش و جبهه‌النصره خسارت‌های به بار آمده در زیرساخت‌های سوریه در استان‌های "دیرالزور"، "رقه" و "درعا" نیز کار رئیس سابق دستگاه اطلاعاتی ترکیه است. نظام "رجب طیب اردوغان" به دنبال تصاحب استان "ادلب" در شمال سوریه است و لذا از هیچ اقدامی ضد حکومت "بشار اسد" دریغ نخواهد کرد.
دو چهره‌ای که 600 میلیارد دلار به سوریه خسارت زدند + تصاویر
دو چهره‌ای که 600 میلیارد دلار به سوریه خسارت زدند + تصاویر
دو چهره‌ای که 600 میلیارد دلار به سوریه خسارت زدند + تصاویر
دو چهره‌ای که 600 میلیارد دلار به سوریه خسارت زدند + تصاویر
**بندر بن سلطان بن عبدالعزیز آل سعود
نفر دومی که نقش مضری در تحولات سوریه داشته و دارد و میلیاردها دلار پول و صدها تن سلاح در اختیار تروریست‌ها قرار داده "بندر بن سلطان بن عبدالعزیز آل سعود" رئیس سابق دستگاه اطلاعاتی عربستان بوده است؛ او که به کمک گروه‌های تفکیری سوریه برای سرنگونی نظام "بشار اسد" شتافته بود آورده‌ای جز شکست را برای خود و کشور متبوعش نداشت. سایت Meforum ؛ درباره شاهزاده بندر بن سلطان  نوشت: مقامات سعودی فکر می‌کردند که می‌توانند با اقداماتی"بشار اسد" را برکنار کنند (که موفق نشدند). این سایت مدعی شد رسانه‌های دولتی ایران (شهر تهران) با توجه به ناراحتی عمیق منطقه‌ای بندر (از محور مقاومت) به او "شاهزاده تروریست‌ها" لقب داده‌اند.
دو چهره‌ای که 600 میلیارد دلار به سوریه خسارت زدند + تصاویر
** صدر الحسینی:چرا "عبدالله" پرونده سوریه را از "بندر بن سلطان" گرفت؟
"رضا صدر الحسینی" کارشناس مسائل استراتژیک درباره این که یک مقام روسی به نقل از شاهزاده "بندر بن سلطان بن عبدالعزیز آل سعود" گفته بود که ما به دنبال سرنگونی نظام "بشار اسد" هستیم حتی اگر این به قیمت ویرانی کل "سوریه" بیانجامد، اظهار داشت: اگر "بندر" می‌توانست پرونده سوریه را به پیش ببرد، قطعاً (پادشاه سابق)  پرونده را از او نمی‌گرفت.
 
وی افزود: "بندر" با تجربیات فراوانی که از "ایالات متحده آمریکا" داشت تصور می‌کرد که می‌تواند با هماهنگی مقامات آمریکا شرایطی را برای سوریه به وجود بیاورد که نظام سوریه بیش از چند ماه دوام نیاورد و به کمک پول‌ها و نیروهایی که به سوریه گسیل کرد به دنبال این موضوع بود. 
کارشناس مسائل استراتژیک با اشاره به شکست "بندر بن سلطان" در پرونده سوریه ادامه داد: با شکستی که او در سوریه دریافت کرد سابقه امنیتی اطلاعاتی و سیاسی او زیر سؤال رفت و بندر بن سلطان به عنوان مسئول رابطه "رژیم صهیونیستی" و "عربستان سعودی" به دنبال این بود که پرونده‌های آمریکا را پیش ببرد که با شکست مواجه شد.  
دو چهره‌ای که 600 میلیارد دلار به سوریه خسارت زدند + تصاویر
وی در پایان خاطر نشان کرد: "بندر بن سلطان" در پرونده سوریه شکست خورد و او باید به بایگانی مسئولان آل‌سعود منتقل شود و در پارکینگ بماند.

بی شک بدون حمایت همه جانبه عربستان سعودی از رادیکال‌ترین مخالفان دولت "بشار اسد"، بی‌شك گروه داعش یك گروه افراطی جزئی بیش نبود .  چندی پیش "بندر بن سلطان" پدرخوانده و بنیانگذار داعش(ISIL )- سفیر سابق و پر نفوذ عربستان در آمریكا و دوست شخصی جورج بوش -  به طرز باورنکردنی از سیاست‌های عربستان كنار گذاشته شد. 

آنچه مسلم است ، اینکه بندر هرگز از دایره داخلی عربستان سعودی كنار گذاشته نشده است . پس از عزل از سمت رئیس اطلاعات عربستان در ماه آوریل ، او به عنوان دبیر کل شورای امنیت ملی عربستان منسوب شد ، یک پست سیاسی مشابه با سوزان رایس مشاور امنیت ملی کاخ سفید و رئیس شورای امنیت ملی !  به نوعی، بازسازی موقعیت سیاسی "بندر بن سلطان" در درون خانواده آل سعود همزمان با انتساب شاهزاده خالد بن بندر بن عبدالعزیز به سمت رئیس سازمان اطلاعات عربستان كه به تازگی از معاون وزیر دفاع اخراج شده بود ، روی داد .

** بندر بن سلطان و ویرانی زیرساخت‌های سوریه
اگر بخواهیم نقش "بندر بن سلطان بن عبدالعزیز آل سعود" ر ا بررسی کنیم؛ می‌بینیم که با توجه به نزدیک بودن تفکرات سران پادشاهی عربستان با تروریست‌های داعش، جبهه‌النصره و احرار‌الشارم، لذا در هر مناطقی که این تروریست‌ها حضور دارند یا به نحوی فعالیت می‌کنند؛ همچون "حماء"،"حمص"، "اردوگاه یرموک"، "درعا"، "ریف دمشق"، "جوبر"، "رقه"، "دیرالزور"، "حسکه"، "لازقیه" و ... ؛ "بندر بن سلطان" در ویرانی زیرساخت‌های آن دخالت جدی و نقش موثری داشته است.
دو چهره‌ای که 600 میلیارد دلار به سوریه خسارت زدند + تصاویر
بندر بن سلطان به عنوان یکی از بزرگ‌ترین حامیان تروریسم در جهان به دنبال حذف نقش محوری ایران و سوریه و جدا سازی اجزا ضد امپریالیسم در غرب آسیا است که تاکنون ناکام مانده است. عربستان سعودی و شخص بندر بن سلطان تاکنون با صرف هزینه‌های سنگین نتوانستند پیروز میدان باشند بلکه با تمام توان شکست را در میدان نبرد برای خود خریداری کردند. بدون شک ، آل سعودی از آغاز جنگ داخلی سوریه نقش تامین كننده مالی اصلی گروه تكفیری داعش را بر عهده داشته است.  جبهه النصرة که به طور عمده توسط قطر تامین مالی می‌شد ، به حمایت از نیروهای داعش در شمال و غرب عراق و شمال شرقی سوریه ، متعهد شده است .   هدف اصلی عربستان سعودی همواره بی ثبات کردن عراق و سوریه بوده است ، به این امید که دولت عراق و سوریه ، سرنگون و با حاکمان رادیکال سلفی جایگزین می‌شوند.
دو چهره‌ای که 600 میلیارد دلار به سوریه خسارت زدند + تصاویر

در مجموع می‌توان دریافت "هاکان فیدان" رئیس سابق دستگاه اطلاعاتی ترکیه "بندر بن سلطان بن عبدالعزیز آل سعود" رئیس دستگاه اطلاعاتی عربستان در ویرانی و خسارت 600 میلیارد دلاری سوریه نقش عمده‌ای ایفا کردند، باعث از بین رفتن تأسیسات حیاتی مناطق مختلف سوریه شدند و باعث کشته شدن 200 هزار نفر و آواره شدن میلیون‌ها نفر سوری گردیدند.
 
کلمات کلیدی : هاکان فیدان، بندر بن سلطان، عربستان، ترکیه، سوریه
 
۱۳۹۴-۰۶-۱۰ ۱۸:۳۲:۵۴
ملعونهای گردن کلفت (3156104) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.