توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 423035
اتریش: مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا باید متوقف شود
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۰
وزیر امور خارجه اتریش خواستار واکنش آشکار بروکسل به تحولات اخیر در ترکیه شده و با وجود توصیه کمیسیون اروپایی بر پیشبرد مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا توقف این مذاکرات را خواستار شد.

به گزارش تسنیم، "سباستین کورس"، وزیر امور خارجه اتریش در گفتگو با هفته نامه "اشپیگل"، درباره علت تاکید اتریش بر توقف مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا گفت: در ترکیه در حال حاضر مخالفان با افکاردولت ارعاب و تهدید شده، سیاستمداران اپوزیسیون زندانی می شوند و به اجرای مجدد مجازات اعدام اندیشیده می شود. از این رو به اعتقاد من این اقدامات به یک واکنش آشکار اتحادیه اروپا نیاز دارد. پارلمان اتحادیه اروپا یک قطعنامه درست و شجاعانه را تصمیم گیری کرده است که در آن درخواست شده مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا متوقف شود. در سطح وزرای امور خارجه هم باید واکنشی به تحولات ترکیه وجود داشته باشد. ما هم باید پیشنهاد توقف مذاکرات در این باره را ارائه دهیم.

وی در بخش دیگری از این گفتگو تصریح کرد که من همواره درباره وابستگی به ترکیه در مسئله پناهندگان هشدار داده ام. ما باید خود از مرزهای خارجی مان حمایت کنیم و بتوانیم تصمیم بگیریم چه کسی اجازه دارد به اروپا مهاجرت کند و چه کسی این اجازه را ندارد. پیام ما به ترکیه نباید این باشد که به دلیل توافق پناهندگان تو اجازه هر کاری را داری. در این صورت تحولات در ترکیه به صورت فزاینده ای روند منفی را طی خواهد کرد.

کورس درباره مسئله عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا در صورت برآورده کردن همه شرایط مد نظر این اتحادیه گفت: ما در این راستا یک رویکرد آشکاری را در برنامه های خود داریم. قبل از عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا باید یک همه پرسی در این باره در اتریش وجود داشته باش؛د چرا که این مسئله به مفهوم یک تغییر اساسی برای اتحادیه اروپا است. اما با توجه به تحولات سال های اخیر در ترکیه من قطعا هیچ راهی برای عضویت این کشور در این اتحادیه نمی بینم.

وزیر امور خارجه اتریش در گفتگوی دیگری با خبرگزاری کشورش تاکید کرد که وین در صورت برنامه ریزی شورای وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا برای پیشبرد گفتگوهای عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا با این تصمیم مخالفت خواهد کرد.

ما آماده نیستیم با طرح پیش نویس شورای وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در این باره موافقت کنیم چرا که به نظر من این طرح پیش نویس محتوی واکنش های لازم به تحولات ترکیه نیست.

وی همچنین در گفتگو با اشپیگل تاکید کرد که اگر اتحادیه اروپا به تحولات در ترکیه واکنش نشان ندهد این مسئله ساز می شود.

شورای وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا اوایل هفته آینده در بروکسل برگزار می شود. پیش از آن کمیسیون اتحادیه اروپا پیشبرد مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا را توصیه کرده است. آلمان نیز از این مسئله استقبال کرده است؛ اما اتریش اعلام کرده است که با چنین طرحی مخالفت خواهد کرد.
 
کلمات کلیدی : اتریش + ترکیه + اتحادیه اروپا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.