توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 504413
اساس تقویت قدرت ملی کشورها، اقتصاد است/ در سیاست خارجی تنش‌زایی خوبی انجام شد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۲
وزیر کشور با بیان اینکه در دنیای توسعه یافته پرتلاطم نوآورانه و ستیزه‌جویانه حرکت می‌کنیم، گفت: تقویت قدرت ملی کشورها به نکته‌ای اساسی باز می‌گردد که این نکته اقتصاد است.

به گزارش ایسنا، عبدالرضا رحمانی فضلی بعد از ظهر سه‌شنبه ۳۱ مرداد در جلسه شورای اداری استان فارس گفت: اینکه بسیاری از کشورها با اسلام سر ستیز دارند، استقلال طلبی اسلام است و این استقلال در حوزه اقتصادی نیز مد نظر قرار دارد.رحمانی‌فضلی با بیان اینکه دولت دوازدهم در شرایط جدیدی کار را آغاز کرده است، به موفقیت‌های دولت در حوزه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و روابط بین‌الملل اشاره و تاکید کرد: در سیاست خارجی تنش‌زایی خوبی انجام شد و اکنون همگرایی خوبی با دوستان در منطقه و بین‌الملل داریم.

او تاثیر برجام بر توسعه روابط بین‌الملل را یادآور شد و گفت: برجام که با هدایت‌های مقام معظم رهبری انجام شد، بسیاری از معضلات و محدودیت‌ها را برطرف کرد.

رحمانی‌فضلی اعتقاد دارد که در حوزه سیاست داخلی نیز شاهد شادابی و مشارکت بالا در حوزه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و ... هستیم، گفت: طی ۴ سال گذشته بالغ بر ۸ هزار ان‌جی‌او مجوز فعالیت دریافت کرده و خانه احزاب فعالیت خود را آغاز کرد؛ در این مدت روزنامه‌ها و رسانه‌ها در آزادی بهتری فعالیت کردند.

او با بیان اینکه تنها در سال گذشته ۶۰۰ مورد سخنرانی در دانشگاه‌های کشور و با کمترین تنش انجام شد، این مهم را نشانه‌ای از شادابی سیاست داخلی و رشد فهم و آگاهی و شعور فعالان سیاسی، مردم و همراهی دولت و سایر دستگاه‌ها دانست.

وزیر کشور تاکید دارد که اکنون در زمینه امنیت با رشد مطلوبی مواجه هستیم و پایه این امنیت به مردم باز می‌گردد.

او با یادآوری اینکه مجلس کنونی همکاری خوبی با دولت داشته و کار خود را با شعار حمایت از دولت شروع کرده است، گفت: البته در دولت دوازدهم با چالش‌هایی مواجه هستیم که یکی از مهمترین چالش‌ها که مد نظر مقام معظم رهبری نیز قرار دارد، اقتصاد و مشکلات اقتصادی است.

وزیر کشور مطالبات مردمی خصوصا در حوزه اشتغال و رفع بیکاری را از دیگر معضلات پیش روی دولت دوازدهم دانست و گفت: برای رفع این چالش‌ها، مقام معظم رهبری نسخه اقتصاد مقاومتی را مطرح کرده‌اند و به حق دولت هم با اعتقاد وارد این عرصه شده است.

رحمانی‌فضلی با تصریح اینکه دولت خصوصا رئیس‌جمهوری عمیقا به اقتصاد مقاومتی و ضرورت اجرای کامل آن ایمان دارد، گفت: ظرفیت‌های خوبی برای اجرایی شدن بندهای اقتصاد مقاومتی در دولت ایجاد شده و گام‌های خوبی نیز در سال‌های گذشته برداشته شده است.

وزیر کشور با اشاره به ظرفیت‌های خوبی که برای تحقق اقتصاد مقاومتی در زمینه منابع معدنی، سرزمینی و اقلیمی و نیروی انسانی در کشور وجود دارد، گفت: ما در بحث مدیریت هم مشکل نداریم، مدیران بخش خصوصی و دولتی توانمندی وجود دارد و خصوصا بخش خصوصی در شرایط سخت موجود تلاش‌های زیادی انجام داده‌اند.

وی گفت: در بحث تکنولوژی هم محدودیتی نداریم، نه اینکه مشکلی وجود ندارد بلکه در بحث تکنولوژی در بخش‌هایی موفقیت‌های زیادی داشته‌ایم و در بخشی نیز نیازمند ایجاد و وارد کردن تکنولوژی هستیم.

وزیر کشور با بیان اینکه در بحث سرمایه داخلی و خارجی هم مشکلی وجود ندارد، گفت: تا قبل از برجام در سرمایه خارجی مشکلاتی وجود داشت اما الآن و علی‌رغم کارشکنی‌ها و بدقولی‌هایی که شاهد آن هستیم، اکثر مشکلات مرتفع شده است.

او با تاکید بر اینکه سرعت کار در زمینه اقتصاد در دولت دوازدهم بیشتر می‌شود، گفت: سرمایه داخلی شامل ۲ بخش نفت و حوزه سرمایه بخش خصوصی و مردمی است؛ در بخش نفت تولید و صادرات ما سقف مشخصی دارد که بخشی از آن مصرف داخلی و بخشی صادرات را شامل می‌شود؛ درآمد حاصل از نفت تنها پوشش دهند هزینه‌های جاری کشور است.

وزیر کشور اضافه کرد: در حوزه سرمایه بخش خصوصی و مردم با مشکل کمی مواجه نیستیم، اگر مشکلی وجود دارد در تجهیز و تخصیص و هزینه‌کرد یا بهره‌وری منابع است.

او با بیان اینکه هنوز هم بانک‌ها اصلی‌ترین تامین کننده سرمایه در کشور محسوب می‌شوند، لزوم برداشته شدن فشار بر روی بانک‌ها و انتقال این فشار بر روی سرمایه گذاری‌های خارجی را یادآور شد.

وزیر کشور با قبول اینکه هنوز با اشکالات ساختاری و عملکردی مواجه هستیم، گفت: اشکالات ساختاری شامل نظامات برنامه‌ریزی، بودجه‌ریزی، اداری، بانکی و پولی و ... دچار ایراداتی است، بخشی از اشکالات هم عملکرده بوده و نوع تصمیم‌گیری، اولویت‌بندی، تعامل با مردم، مشارکت با بخش خصوصی و ... را شامل می‌شود.

او با اشاره به وجود اشکالاتی در بروکراسی اداری، گفت: این مشکلات هم شامل بخش‌های عملکردی و ساختاری است؛ برخی از استان‌ها با همین ساختار اداری و بروکراسی موجود با اصلاح عملکردها سرعت مطلوبی را در فعالیت‌ها ایجاد کرده‌اند؛ این موضوع به نحوه مدیریت و عملکرد دستگاه‌ها برمی‌گردد.

وزیر کشور رفع مشکلات ساختاری را موضوعی ملی دانست که باید در حاکمیت و با یک عزم و اراده‌ای ملی و جدی دنبال شده و برطرف شود و گفت: آنچه در قالب وضع موجود ساختاری می‌تواند کشور را به پیش ببرد، قدرت عملکردی همه مسئولان و دستگاه‌ها در بخش‌های مختلف است.

او با بیان اینکه نگاه به بودجه‌های عمومی منجر به توسعه و رونق و ... نخواهد شد، گفت: کاسه بودجه عمومی با هزینه‌های جاری برابری می‌کند، باید مشارکت مردم را با ایجاد بسترهای مناسب، واقعی‌تر کرده و ارتقاء بخشیم.

وزیر کشور گفت: برای دست‌یابی به موفقیت به ایجاد و نهادینه کردن فرهنگ توسعه داریم؛ اگر در جایی پولدار شدن و به ثروت رسیدن افراد ضد ارزش باشد، هرچه تلاش کنیم جامعه نخواهد پذیرفت؛ اما اگر کسی در چهارچوب قانون و شرع فعالیتی را انجام داد که به ثروتمندی انجامید، هیچ اشکالی وارد نیست.

رحمانی‌فضلی تصریح کرد که رقابت صحیح در زمینه اقتصاد مقاومتی را رقابت خیرات می‌داند و تاثیرگذارترین اقدام برای رفع مشکلات اقتصادی کشور تلقی می‌کند.

او همچنین خواستار توجه به ارتقاء بهره‌وری در سطوح مختلف شد و تاکید کرد که افزایش بهره‌وری علی‌رغم تاکیدات مکرر، طی این سال‌ها همواره پائین بوده و در هیچ زمانی به یک درصد نرسیده است.

رحمانی‌فضلی تاکید دارد که برای رسیدن به سطحی مطلوب از اقتصاد، نیازمند تبدیل شدن بهره‌وری به فرهنگ در آحاد جامعه هستیم.

وزیر کشور دولت دوازدهم گفت: علی‌رغم برخورداری از امکانات مختلف در کشور، از این امکانات خوب استفاده نمی‌کنیم؛ اگر مدیریت، بازاریابی و بهره‌وری را مورد توجه قرار دهیم، محصولی با قیمت پائین و کیفیت بالا تولید کرده و با سرعتی مناسب به بازارهای هدف عرضه کنیم، موفق خواهیم بود.

رحمانی‌فضلی توجه به تکنولوژی‌های نوین را یکی از اصول مهم در فعالیت‌های اقتصادی دانست و گفت: اگر می‌خواهیم رقابتی مطلوب داشته باشیم باید در لبه تکنولوژی حرکت کنیم، اگر پیشرفته‌ترین واحد تولیدی در کشور مستقر شود اما به روزآوری توجه نکنیم، طی چند سال این تکنولوژی فاقد ارزش خواهد بود.

وزیر کشور ادامه داد: حرکت در لبه تکنولوژی، کار دانشگاه و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی است؛ باید دانشگاه را به خدمت گرفت؛ واحدهای دانشگاهی باید به تولید کمک کنند؛ امروز تکنولوژی روزانه در جهان پیشرفت می‌کند؛ برای دست‌یابی به توسعه‌ و پیشرفتی همه جانبه و متوازن نیازمند خلاقیت، نوآوری و ابتکار هستیم.

به گزارش ایسنا، عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور دولت دوازدهم در اولین سفر استانی خود صبح سه‌شنبه وارد شیراز شد و پس از حضور در مراسم افتتاح فاز دوم خط یک قطار شهری در این کلانشهر، در جلسه شورای اداری شرکت کرد. 
 
کلمات کلیدی : وزیر کشور + رحمانی فضلی + کابینه روحانی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.