نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 397611
جنگ بدون مرز/ ماهواره ها با فرهنگ مردم چه می کنند؟
محمدكاظم انبارلويي /10مهر 95
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۴
۳۱ شهريور ۵۹ دشمن مرزهاي هوايي، دريايي و زميني كشور عزيزمان را درنورديد. در مدت كوتاهي سرزمين‌هاي وسيعي را در جنوب و غرب كشور به تصرف خود درآورد. آن روز عمال داخلي آمريكا و رژيم صهيونيستي هر روز يك توطئه عليه امنيت ملي كشورمان داشتند، جنگ داخلي و كودتا هر كدام سر از اتاق جنگ دشمنان قسم خورده نظام درمي‌آورد. كارگردانان و سناريست‌هاي اين توطئه‌ها منافقين، گروه‌هاي چپ و راست و ليبرال‌ها بودند. انقلاب اسلامي اين همه توطئه را در هاضمه قوي خود هضم كرد. امروز از آن توطئه‌گران چيزي باقي نمانده است و همگي يا به درك واصل شده‌اند يا دوران رسوايي حيات خود را طي مي‌كنند. امروز كمترين تحرك دشمن در زمين، هوا و دريا توسط رادارهاي هوشمند و نيروهاي پا به ركاب نظام در ارتش، سپاه و نيروي انتظامي رصد مي‌شود و هر توطئه‌اي بهنگام پاسخ مي‌گيرد نظير آنچه اخيرا دريادلان سپاه پاسداران در خليج فارس وقتي چند تفنگدار آمريكايي به مرزهاي آبي ما وارد شدند، سريعا دستگير و با خفت و خواري در چنگال نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي به دام افتادند.
***
نظام اكنون در اوج امنيت نظامي و سياسي است. امروز اين سوال مطرح است؛ آيا از نظر امنيت فرهنگي هم همين
امروز يك سوم ماهواره‌هايي كه در جو زمين مستقر هستند فقط در ايران تمركز دارند و ۹ هزار شبكه تلويزيوني از ۴۰ مسير در ايران قابل دريافت است.
طور است؟ امروز يك سوم ماهواره‌هايي كه در جو زمين مستقر هستند فقط در ايران تمركز دارند و ۹ هزار شبكه تلويزيوني از ۴۰ مسير در ايران قابل دريافت است.
۱۵ هزار نصاب ديش ماهواره در اندازه‌هاي گوناگون و پيچيده در ايران وجود دارد كه در كمترين زمان ممكن به متقاضيان اين ۹ هزار شبكه سرويس مي‌دهند.
دشمن در حوزه فرهنگ نه از مرزهاي جغرافيايي ملموس بلكه از طريق امواج تلويزيوني اكنون در خانه‌هاي ما تا اتاق خواب‌هاي شهروندان ما نفوذ كرده است.
۷۲۱ شبكه تلويزيوني فقط فيلم سينمايي در ايران پخش مي‌كنند و آخرين آثار سينمايي را سخاوتمندانه در اختيار شهروندان ما قرار مي‌دهند.
۳۴۲ شبكه تلويزيوني قابل دريافت در ايران است كه مخصوص سرگرمي و خنده است. ۵۱۵ شبكه تلويزيوني فقط برنامه كودك و نوجوان پخش مي‌كنند. ۵۵۲ شبكه تلويزيوني اختصاص به موسيقي‌هاي مبتذل دارند. ۲۱ شبكه فقط سريال پخش مي‌كنند و...

شايد آسيب اين شبكه‌هاي شيطاني خيلي زياد نباشد، اما ۳۰۰ شبكه تلويزيوني در ايران قابل دريافت است كه فيلم‌هاي مستهجن و روابط جنسي مبتذل پخش مي‌كنند. در هيچ جاي دنيا اين شبكه‌هاي مستهجن به راحتي قابل دريافت نيست. در اروپا در ساعاتي خاص، آن هم با دريافت وجه، به اصطلاح كارتي است. اين شبكه‌هاي مستهجن آتش به اعتقاد و ايمان جوانان و نوجوانان ما مي‌زنند و آنها را از مسير يك زندگي پاك با ادب و آداب اسلامي و انساني خارج مي‌كنند. ما در برابر اين هجوم بي‌امان فرهنگي چه مي‌كنيم؟ سنگرهاي دفاعي ما كجا هستند؟ رزمندگان فرهنگي ما چه مي‌كنند؟

تمامي اين ۹ هزار شبكه تلويزيوني با زيرنويس فارسي و هر زبان ديگري قابل دريافت است، اما دشمن در هجوم بي امان و شبيخون فرهنگي همين جا متوقف نشده است. اكنون ۲۲۹ شبكه فارسي زبان وجود دارند كه از لندن، پاريس، واشنگتن و برخي كشورهاي منطقه
دولت در مورد بودجه صدا و سيما تعلل مي‌كند. صدا و سيما اولين خاكريز در برابر اين تهاجم است. اكنون توليد كنندگان فرهنگي ما در عرصه تصوير با كمبود بودجه و امكانات روبه رو هستند. اينها همانند بسيجياني هستند كه فقط تفنگ و فشنگ مي خواهند كه بجنگند. دولت غفلت‌هايي در اين باره دارد كه اكنون جاي پرداختن به آن نيست.
كه سابقه خصومت با ملت ايران دارند، هدايت ‌شده و به راحتي در ايران قابل دريافت است. توليد شبكه‌هاي فارسي زبان ۵ برابر توليد سيماي جمهوري اسلامي از حيث وجود شبكه است!

از اين ۲۲۹ شبكه فارسي زبان فقط ۱۵ شبكه اخبار و تحليل سياسي پخش مي‌كنند و مشغول سوزن‌باني ذهن شهروندان ما در امور سياسي هستند. ۵۸ شبكه فقط سريال فارسي ضد فرهنگ اسلامي ايران پخش مي‌كنند. ۵ شبكه مربوط به سبك زندگي بر اساس الگوهاي غلط شرقي و غربي‌اند. ۱۳ شبكه موسيقي فارسي پخش كرده كه عمدتا توليدات موسيقي زيرزميني داخل را پخش مي‌كنند.

۲ شبكه حقوقي وجود دارد كه به شهروندان مي گويد چگونه سرمايه‌هاي خود را از ايران برده و در چه كشورهايي با چه بازده سودي سرمايه گذاري كنند. با نخبگان علمي و نابغه‌هاي ما تماس مي‌گيرند، به آنها مي‌گويند با مدارك علمي‌اي كه داريد در كدام دانشگاه‌ها مي‌توانيد پذيرش بگيريد و چه شرايطي براي شما در خارج مهيا مي كنيم.
۶ شبكه كودك و نوجوان و ۶ شبكه مستند و ۶ شبكه سرگرمي و خنده فارسي قابل دريافت از ماهواره است.
۵ شبكه تبليغ مسيحيت و ۳۲ شبكه مذهبي است كه برخي از آنها تبليغ مرام شيعه انگليسي دارند و از همه مهم‌تر ۱۵ شبكه ضد انقلاب هست كه متمركز روي تجزيه ايران و تجهيز گروه‌هاي محارب، تجزيه طلب، منافق و... است كه در سر، سوداي براندازي جمهوري اسلامي را دارند.

اين ظرفيت عظيمي كه دشمن در ارتباط با شبكه‌هاي تلويزيوني ايجاد كرده است فرهنگ جامعه ما را بي‌ترديد تحت تاثير قرار مي‌دهد،‌اگر به اين مجموعه عظيم نفوذ فرهنگي، شاهراه‌هاي اطلاعاتي و ارتباطي توسط اينترنت و فضاي مجازي را هم اضافه كنيم، معلوم نيست تصوير مختصات حيات فرهنگي اسلامي - ايراني خود را چگونه همين الان بتوانيم تصور نماييم.

آيا با اين هجوم عظيم و ويرانگر مقابله مي‌شود؟ آرايش جنگي ما در حوزه فرهنگ چگونه است؟ حوزه‌هاي علميه، دانشگاه‌ها، سازمان تبليغات، مدارس و بنگاه‌هاي فرهنگي آيا اقدامات پدافندي در برابر اين آفند فرهنگي دارند؟ وزراي اطلاعات، فرهنگ و ارشاد اسلامي، علوم و تحقيقات و فناوري، ارتباطات و آموزش و پرورش چه مي‌كنند؟ آيا مقابله با اين هجوم در دستور كار آنها هست؟

يادم مي‌آيد آن وقت كه بحث قانون استفاده از آنتن ماهواره در مجلس مطرح بود، جمعي از مومنان از مراجع وقت در اين باره استفتايي كردند. تمامي مراجع بدون استثناء حكم به عدم جواز دادند و استفاده از ديش‌هاي ماهواره براي استفاده از شبكه‌هاي تلويزيوني اجانب را حرام دانستند، اما امروز شاهديم كه ديش‌هاي ماهواره همانند پرچمي بر بالاي پشت‌بام‌ها به علامت استيلاي فرهنگي
ما امروز درگير يك جنگ بدون مرز هستيم. دشمن از همه مرزهاي اخلاقي، عقيدتي و حتي عرف جامعه ما عبور كرده است. بايد براي اين جنگ مرز تعيين كرد و متناسب با آن خاكريز و سنگر فرهنگي ايجاد كرد والا زير چرخ ارابه‌هاي فرهنگي غرب له خواهيم شد
غرب يا بهتر بگويم پرچم دشمن، خودنمايي مي‌كند. بسيج و برخي نهادهاي فرهنگي با روشنگري‌هاي خود بسياري از شهروندان را متقاعد كرده‌اند كه داوطلبانه بيايند ديش‌هاي ماهواره خود را تحويل دهند.

به نظر نگارنده اكنون بايد فتاواي مراجع را در مورد تحريم اين پديده در حد فتواي ميرزاي شيرازي در مورد تحريم تنباكو احياء و به آن اصرار ورزيد. البته نهادهاي مهندسي و فني كه مي‌توانند با بهره‌برداري از تكنولوژي‌هاي خاص جلوي امواج شيطاني اين پديده را بگيرند، كارهايي هم كرده‌اند. در مورد فضاي مجازي هم علي رغم سنگ اندازي‌هاي برخي نفوذي، كارهاي خوبي صورت گرفته است اما وسعت تهاجم و عمق فاجعه و سرمايه گذاري وسيعي كه دشمن در اين باره كرده مقابله‌هاي صورت گرفته پاسخگو نيست.

در اين اوضاع خطرناك، دولت در مورد بودجه صدا و سيما تعلل مي‌كند. صدا و سيما اولين خاكريز در برابر اين تهاجم است. اكنون توليد كنندگان فرهنگي ما در عرصه تصوير با كمبود بودجه و امكانات روبه رو هستند. اينها همانند بسيجياني هستند كه فقط تفنگ و فشنگ مي خواهند كه بجنگند. دولت غفلت‌هايي در اين باره دارد كه اكنون جاي پرداختن به آن نيست.

مقام معظم رهبري به عنوان چشم بيدار امت از سال‌ها پيش خطر تهاجم فرهنگي، شبيخون فرهنگي، ناتوي فرهنگي و قتل عام فرهنگي را فرياد زدند. همزمان با تشكيل شوراي عالي فضاي مجازي همت ويژ‌ه‌اي مبذول فرموده و قرارگاهي براي رصد برنامه‌هاي ضدفرهنگي ماهواره‌هايي كه در ايران صدا و تصوير شيطان را پخش مي‌كنند، تشكيل دادند.

اما آنچه از بيرون مشهود است دولت، هم در فضاي مجازي و هم در مورد پديده شوم شبكه‌هاي تلويزيوني ماهواره كوتاهي‌هايي دارد كه جبران ناپذير است. رهبر انقلاب همواره گله‌هاي خود را از مواضع فرهنگي دولتمردان ابراز كرده‌اند.

ما اكنون فرصت و زمان را از دست داده‌ايم و تهديدهاي زيادي را در حوزه فرهنگ پذيرا شده‌ايم. اگر دولت، ملت را در اين معركه تنها بگذارد نام نيكي از خود در حوزه فرهنگ به جاي نخواهد گذاشت.
ما امروز درگير يك جنگ بدون مرز هستيم. دشمن از همه مرزهاي اخلاقي، عقيدتي و حتي عرف جامعه ما عبور كرده است. بايد براي اين جنگ مرز تعيين كرد و متناسب با آن خاكريز و سنگر فرهنگي ايجاد كرد والا زير چرخ ارابه‌هاي فرهنگي غرب له خواهيم شد.
 
کلمات کلیدی : ماهواره‌+محمد کاظم انبارلویی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۰ ۱۲:۵۴:۴۹
کاملا صحیح است. رسانه و فرهنگ را دریابید که شبیخون فرهنگی امروز به جنگ عیان بدل گشته است. (3957651) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.