توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 403613
زیباکلام: رای احمدی‌نژاد قابلیت هدایت به شخص دیگری ندارد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۰
استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران و یک حامی رییس‌جمهور سابق کشورمان در موضوع پوپولیسم با یکدیگر مناظره کردند.

به گزارش نامه نیوز، مناظره صادق زیباکلام و عبدالرضا داوری با موضوع پوپولیسم در خبرگزاری موج برگزار شد که زیباکلام در این نشست گفت: پوپولیسم رابطی به چپ و راست ندارد، چنانچه از یک طرف مرحوم هوگوچاوز با تفکرات چپ، پوپولیست بود و از سویی دیگر ترامپ با تفکرات راست افراطی نیز یک پوپولیست است.

رای احمدی‌نژاد قابلیت هدایت به شخص دیگری ندارد

استاد دانشگاه تهران، احمدی‌نژاد را یک شخصیت کاریزماتیک خواند و گفت: معتقدم اگر فردا در کشور انتخابات برگزار شود، احمدی‌نژاد بدون مناظره و تبلیغ ده تا پانزده میلیون رای دارد اما مبنا و منشا این رای کاریزماتیک است، یعنی رای برای احمدی‌نژاد است نه رای اصولگرایان، به این معنا که وقتی آقای هاشمی رد صلاحیت شد، آقای هاشمی گفت به آقای روحانی رای بدهید و مردم گوش دادند، آقای خاتمی هم همینطور و اصلاح‌طلبان داخل و بیرون زندان هم همینطور، اما رای آقای احمدی‌نژاد این ویژگی را ندارد که هدایت بشود.

زیباکلام این پرسش را مطرح کرد که آقای خاتمی هم یک چهره کاریزماتیک بود چرا حرف او را مردم می‌پذیرند و این مسئله اینگونه تشریح کرد: نوع کاریزمای آقای خاتمی و نگاه تعقل سیاسی حامیان او وجه تمایز او با احمدی‌نژاد است، چون جنس اقشار حامی آقای خاتمی تفاوت دارد.

احمدی‌نژاد روحیه ضدحزب دارد

او تصریح کرد: احمدی‌نژاد در حالی که وامدار روحانیت مبارز و برخی نهادهای نظامی بود، اصرار داشت وامدار کسی نیست و اگر کسی افتخار کند که با هیچ جناحی نیست نشان از عقب‌افتادگی اوست. با این روحیه ضد حزب بعید است احمدی‌نژاد برای انتخابات شورا‌ها هم توانایی برنامه‌ریزی داشته باشد، اما شاید از برنامه‌ریزی دیگران بهره‌برداری کند.

بعید نیست پدیده جدیدی با شعارهای جریان احمدی‌نژاد متولد شود

وی در پاسخ به سوالی گفت: بعید نیست پدیده جدیدی با شعارهای این جریان دوباره متولد شود اما میزان موفقیت این فرد مشخص نیست بخش عمده رای احمدی‌نژاد در سال هشتاد و چهار ناشی از رابین‌هودسازی بود که در قالب قهرمان برای بازگرداندن حقوق محرومی آمده بود، اما‌‌ همان زمان هم ده میلیون رای او را باور نکردند و امروز آن افراد بیشتر شده‌اند.

زیباکلام گفت: اساسا مزاج احمدی‌نژاد با کار گروهی و حزبی و‌خرد جمعی همخوانی ندارند و در این هشت سال مطلقا مشورت نبود لذا چنین کسی مطلقا نمی‌تواند کار حزبی کند و کسی که مثل احمدی‌نژاد خود را عقل کل می‌داند، نمی‌تواند کار حزبی کند و بعید است در آینده هم به سمت کار حزبی ببرد که این درست نقطه مقابل افرادی مثل شهید بهشتی بود. اطرافیان احمدی‌نژاد حزب نیستند، او رفقا و دوستان هیاتی دارد که به مفهوم مدرن نمی‌توانیم به آن یک حزب بگوییم.

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در پاسخ به سوالی درباره سال ۸۸ گفت: اجازه بدهید حقایق این سال گفته شود تا ما هم در آین باره صحبت کنیم.
 
 
کلمات کلیدی : صادق زیبا کلام + احمدی نژاد
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.