توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 489223
سرقت ۲۴ میلیارد تومانی در دستبرد به ۲۸۸ خانه
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۱۵
مرد و یک زن اعضای باندی حرفه‌ای بودند که در مدت یک سال ۲۴ میلیارد تومان از خانه‌های پایتخت سرقت کردند.سردسته اين باند تيرماه سال گذشته دستگير شد اما زماني كه به همراه 5نفر از همدستانش در بازداشتگاه پليس بود به سبك فيلم‌هاي هاليوودي نقشه فرار كشيد.

18تحقيقات براي دستگيري اعضاي اين گروه حرفه‌اي كه طي يك سال، 288خانه را در پايتخت به‌ويژه در شمال تهران خالي كردند از سال 94شروع شد. در آن زمان مرد تاجري به اداره پليس رفت و به مأموران گفت دزدان به خانه اعياني‌اش دستبرد زده و در حدود 2ميليارد تومان از اموالش را سرقت كرده‌اند.

وي گفت: به همراه خانواده‌ام به سفر رفته بودم كه پس از بازگشت با تخريب در روبه‌رو شدم. دزدان خوب مي‌دانستند كه من چند روزي نيستم و سر فرصت ميله حفاظ را بريده و با تخريب در وارد خانه ويلايي‌ام شده بودند. آنها تمام اموال با ارزش شامل پول، ‌طلاها و جواهرات، دلار، يورو و عتيقه‌هايي را كه براي اجدادم بود و ارزش زيادي داشت دزديده بودند. وي ادامه داد: خانه من مجهز به دوربين مداربسته است اما دزدان از اين موضوع آگاه بوده و صورت‌هاي خود را كامل پوشانده بودند. از طرفي چون هوا تاريك بود تصويرها به درستي مشخص نيست.

سرقت‌هاي سريالي
با اعلام اين شكايت، گروهي از كارآگاهان وارد عمل شدند اما آنطور كه مشخص بود دزدان كاملا حرفه‌اي‌ بودند و طوري دست به سرقت مي‌زدند كه ردي از خود به جا نمي‌گذاشتند. همچنان كه بررسي‌ها براي شناسايي دزدان 2ميلياردي ادامه داشت، ‌چندين شكايت مشابه ديگر هم پيش روي تيم تحقيق قرار گرفت كه نشان مي‌داد اعضاي اين باند حرفه‌اي به‌صورت سريالي و سازمان يافته به خانه‌ها دستبرد مي‌زنند.

در ميان مالباخته‌ها شخصيت‌هاي مهم دولتي به همراه مديران صرافي، بازاري‌ها و تاجران به چشم مي‌خورد كه دزدان در نبود آنها به خانه هايشان دستبرد زده و اموال زيادي را به سرقت برده بودند. آنطور كه بررسي‌ها نشان مي‌داد دزدان در هربار سرقت كمتر از 80ميليون گيرشان نمي‌آمد و اين يعني آنها پيش از دزدي، طعمه خود را زيرنظر مي‌گرفتند.

فرار هاليوودي
كارآگاهان در نخستين اقدام به بررسي پرونده مجرمان سابقه‌دار پرداختند كه با اين شگرد به خانه‌ها دستبرد مي‌زدند. در اين ميان آنها يكي از دزدان حرفه‌اي به نام محمود را كه پيش از اين بارها دستگير شده بود زيرنظر گرفتند و در يك عمليات پليسي محمود و 5نفر از همدستان وي را دستگير كردند. آنها كه تيرماه پارسال در بازداشتگاه پليس آگاهي زنداني بودند نقشه فرار از زندان را كشيدند.

محمود به سبك فيلم‌هاي هاليوودي ديوار و هواكش بازداشتگاه را تخريب كرده و 5زنداني را كه پابند داشتند به بيرون فرستاد تا اگر كسي متوجه شد، ‌خودش را به بي‌خبري بزند اما در نهايت 5زنداني يكي پس از ديگري از بازداشتگاه خارج شدند و او نيز به سرعت از ديوار پايين پريد و فرار كرد.

اين 6سارق حرفه‌اي درحالي‌كه لباس بازداشتي‌ها را به تن داشتند، جلوي خودرويي را گرفتند و با تهديد از راننده خواستند تا آنها را به خياباني در غرب تهران ببرد. به‌دنبال اين حادثه تحقيقات پليسي آغاز شد و كارآگاهان مدتي بعد 5نفر از فراري‌ها را دستگير كردند اما محمود همچنان متواري بود. در نهايت در رديابي‌هاي ويژه مشخص شد كه محمود به همراه خانواده‌اش به مشهد فرار كرده و قصد خروج از كشور را دارد.

به اين ترتيب كارآگاهان راهي مشهد شدند و او را در عملياتي غافلگيرانه دستگير كردند. او در بازجويي‌هاي اوليه به 100سرقت اقرار كرد و مدعي شد كه با اموال مسروقه، ‌خانه، ويلا كنار دريا و ماشين مدل بالا خريده است. او حتي تمام وسايل خانه و ويلايش را خيلي گران خريده كه به گفته خودش تختخوابي كه با پول دزدي خريده بود، ‌حدود 12ميليون تومان قيمت داشت.

مالخر سر دزد را كلاه گذاشت
كارآگاهان با جمع‌آوري اطلاعات پي بردند كه تعداد اين گروه خيلي بيشتر است و با اطلاعاتي كه محمود سركرده باند در اختيار تيم تحقيق قرار مي‌داد يكي پس از ديگري متهمان فراري دستگير مي‌شدند. طبق آخرين اعتراف محمود مشخص شد كه اين گروه 19عضو داشته كه در قالب گروه 3يا 4نفره و به سركردگي محمود راهي سرقت مي‌شدند.

آخرين عضو اين باند چند روز پيش دستگير و مشخص شد كه زن موردعلاقه وي با آنها همكاري داشته است. او نقش فروش اموال مسروقه و طلاها را به‌عهده داشت كه به دام افتاد. در تحقيق از آخرين عضو گروه كه سجاد نام داشت، مشخص شد كه او مقداري از جواهرات را به مالخري به نام پرويز فروخته است اما بعد از چند روز متوجه شده كه مالخر سرش را كلاه گذاشته و پول كمي در قبال برليان، ‌ياقوت و الماس‌ها پرداخت كرده است.

متهم مي‌گفت: برخي از جواهرات الماس بود كه ميلياردها تومان ارزش داشت اما مالخر فقط 11ميليون تومان به من پول داد كه بعد وقتي متوجه شدم سرم را كلاه گذاشته پيش او رفتم اما تهديد كرد كه مرا لو مي‌دهد. به گزارش همشهري، پرونده اين دزدان در شعبه چهارم دادسراي ويژه سرقت تحت رسيدگي است و تاكنون 288مالباخته شكايت كرده‌اند.

ارزش اين سرقت‌ها 24ميلياردتومان برآورد شده است.از سوي ديگر قاضي رستمي براي متهمان قرارهاي ميلياردي صادر كرده و آنها روانه زندان شده‌اند. با تكميل تحقيقات، ‌به‌زودي قرار مجرميت پرونده صادر خواهد شد و متهمان در دادگاه كيفري محاكمه خواهند شد.

منبع: همشهری
 
 
کلمات کلیدی : سرقت + دستبرد+باند سرقت+پلیس
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.