نظر منتشر شده
۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 458227
عربستان در جستجوی سلاح هسته ای برای مقابله با ایران
بخش بین الملل الف، ۱۵ فروردین ۹۵
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۱۵
عربستان سعودی تحقیقات خود را درباره برنامه های اتمی افزایش داده است و شروع به ایجاد تیمی از کارشناسان اتمی کرده است.
 
اندیشکده دانش و امنیت بین الملل اعلام کرده است که عربستان به عنوان یک تازه وارد به دنبال این است که خود را با فن آوری های جدید مسلح کند و از زمانی که فعالیت های اتمی ایران محدود شده است، عربستان اقدامات خود را در بخش اتمی افزایش داده است.
 
ایران یک توافق اتمی تاریخی را با قدرت های جهانی از جمله آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه و چین و آلمان در سال دو هزار و پانزده امضاء کرد. تحریم های اقتصادی قابل توجهی به دنبال محدود شدن فعالیت های هسته ای حساس ایران ،رفع شدند.
 
توافق اتمی برنامه اتمی حساس ایران را محدود کردو آن را در معرض بازرسی ها و نظارت های قابل توجه بین المللی قرار داد.اما گفته می شود که عربستان سعودی تهدیدی جدید و رو به رشد است.
 
اندیشکده دانش و امنیت بین الملل که مسائل مربوط به اشاعه جهانی تسلیحات اتمی را بررسی می کند و زیر نظر دارد اعلام کرده است که عربستان سعودی در مراحل اولیه توسعه اتمی خود قرار دارد و همچنین به روشی فعال به دنبال توانایی های تسلیحاتی اتمی برای مقابله با ایران است.
 
البته عربستان هم اکنون تمرکز خود را بر روی کاربردهای اتمی غیرنظامی قرار داده است. باراک اوباما رئیس جمهور پیشین آمریکا مدعی بود که توافق اتمی می تواند تنش ها در منطقه را کاهش دهد اما به هرحال به نظر می رسد که اینگونه نشده است.عربستان سعودی پیش از این اعلام کرده بود که هدفش ساخت حداقل شانزده راکتور اتمی در سالهای پیش رو است.
 
گزارش اندیشکده دانش و امنیت بین الملل همچنین اعلام می کند که توافق اتمی نتوانسته است که تمایل عربستان برای رسیدن به قابلیت های اتمی و یا حتی تسلیحات اتمی را کاهش دهد اما به هرحال در کوتاه مدت توانسته است که فشار موجود بر عربستان برای مقابله با قابلیت های اتمی تسلیحاتی ایران را کاهش دهد.
 
در ادامه این گزارش آمده است: دلیل کمی وجود دارد که درباره اینکه عربستان به دنبال قابلیت های تسلیحاتی اتمی باشد،شک کنیم.عربستان درباره پایان یافتن محدودیت ها بر برنامه اتمی ایران پس از ده سال نگران است.
 
اگر ایران قابلیت های غنی سازی خود را همانطور که خواهان آن است، گسترش دهد، این موضوع می تواند زمان گریز اتمی ایران را کاهش دهد و آنگاه این کشور می تواند اورانیوم تسلیحاتی کافی را برای یک سلاح اتمی در مدت زمان چند هفته و یا حتی چند روز در اختیار داشته باشد.این موضوع سبب نگرانی عربستان می شود و احتمالا این کشور به دنبال قابلیت های اتمی تسلیحاتی به عنوان یک مانع در برابر ایران خواهد بود.
 
به هر حال این گزارش مدرکی دال بر اینکه عربستان سعودی یک برنامه اتمی تسلیحاتی مخفی را شروع کرده باشد، پیدا نکرده است اما اعلام کرده است که به هر حال این موضوع هدف آینده این کشور خواهد بود.
 
در ادامه این گزارش آمده است: در حال حاضر توسعه برنامه اتمی عربستان برای ایجاد زیرساخت لازم اتمی به سالها زمان نیاز دارد تا بتواند تسلیحات اتمی تولید کند.
 
عربستان در حال حاضر در حال ایجاد زیرساخت اتمی غیرنظامی خود است.این مرحله شامل دستیابی به تجهیزات اتمی از طریق کشورهایی چون روسیه،کره جنوبی و جنوبی و تبادل فن آوری اتمی با آنها است.
 
گفته می شود که عربستان منطقه ای را به روش پنهانی ایجاد کرده است که در آنجا دانشمندان اتمی در حال ساخت موتورهای اتمی و تحقیقات بر روی قابلیت های اتمی غیرنظامی است.
۱۳۹۶/۰۶/۱۴ ۲۰:۴۱
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۱ ۰۰:۴۵
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۳ ۱۲:۵۲
 
۱۳۹۶/۰۳/۲۰ ۱۱:۳۸
 
۱۳۹۶/۰۳/۱۱ ۱۲:۱۰
 
۱۳۹۵/۱۱/۱۶ ۱۰:۰۴
 
۱۳۹۵/۱۰/۰۸ ۰۸:۱۲
 
۱۳۹۵/۰۷/۳۰ ۱۲:۳۴
 
۱۳۹۵/۰۱/۰۳ ۱۰:۱۰
 
۱۳۹۴/۱۰/۱۵ ۱۴:۳۲
 
 
کلمات کلیدی : سلاح هسته ای ،ایران، عربستان
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۳ ۱۴:۵۴:۵۹
چرا اینقدر این آل سعود بی شعورند
اگر هم بمب اتمی اشته باشند آیا عقلشان نمی رسد که نمی توانند در مرود ایران بکار بگیرند چون همه تبعاتش دامن آنها را می گیرد اولا که آثار مستقیم انفجار آنها را تحت تاثیر مخرب خود قرار خواهد داد ثانیا که اگر بخواهد ایران هم مقابله به مثل بکند و مثلا همه شهرهای عربستان جز مدینه و مکه را مورد هدف قرار بدهد آنوقت آل سعود بر کدام کشو ملت می خواهد پادشاهی بکنند
سوما اینکه اصولا این خریده از غرب فقط برای خوش آمدن غربی ها از آل سعوداست و پول و ثروت بی زبان ملت عربستان را برای فقط حفظ تخت سلطنت دارند تلف می کنند و بس و سودی بحا کسی نخواهد داشت حتی خود شان چون به هرحال سقوطشان حتمی است
و... (4227097) (alef-13)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۱-۱۵ ۲۱:۲۵:۳۳
فکر نکرده حرف زدی ؟!! ایران چجوری مقابله به مثل کنه وقتی ما بمب هسته ای نداریم؟بعدم گفته تازه میخوان برن سراغ فناوری هسته ایی نه بمب هسته ایی . مگه ما که فناوری هسته ایی داشتیم این به معنای داشتن سلاح هسته ای بود؟
بعدم نفهمیدم چرا شما بهشون می گی بیشعور ؟!! (4230792) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۵ ۱۶:۳۳:۳۵
یه درصد فکر کنید این روانی ها که همه نوع تروریستی رو تغذیه میکنن سلاح اتمی داشته باشن!! یه ثانیه هم امنیت نخواهیم داشت (4230332) (alef-3)
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۱-۱۵ ۱۷:۵۶:۱۲
این سعودیها چرا پیله کرده اند به ایران؟از طرف اربابشون(انگلستان) دستور صادر شده که پس از توافق ایران سرش گرم تنش بمونه و نتونه توانش رو با آسودگی تجمیع کنه؟اینا ابلیس را هم درس میدهند ولی ما هم خداروشکر سرانمون حواسشون جمع هست وانشالله دماغ خودشون واربشون رو به خاک میمالیم..ان شالله (4230461) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۵ ۱۹:۳۴:۴۶
پاكستان متهم بود كه به ايران و ليبي و كره شمالي تكنلوژي غني سازي را فروخته
اكنون نزديكي پاكستان و عربستان قابل تامل است (4230590) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.