نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 420327
وزیر بهداشت: لزوم الگوبرداری از یکپارچگی مدیریت حوزه سلامت کشور سوئد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۷
وزیر بهداشت با اشاره به نظام سلامت کشور سوئد، گفت: ما نیز باید از این الگو درس بگیریم و ببینیم که آنها چطور توانستند با مشارکت مردم‌ و همچنین با یکپارچگی مدیریت حوزه سلامت‌شان کاری کنند که مردم رنجی جز بیماری نداشته باشند.

به گزارش ایسنا، دکتر سیدحسن هاشمی در حاشیه مراسم ملاقات با همتای سوئدی خود با حضور در جمع خبرنگاران درباره نظام سلامت کشور سوئد گفت: اگر بخواهم در یک کلام این موضوع را بگویم، به این شکل است که در کشور سوئد اگر فردی بیمار شود، دغدغه‌ای جز بیماری و رنج بیماری‌اش ندارد و بیمه‌ها به شکل کامل فرد را حمایت می‌کنند.

وی با بیان اینکه سوئد سیستم پیشگیری بسیار قوی دارد، افزود: در نظام سلامت سوئد مردم مالیات می‌دهند و منابع هزینه‌ای برای درمان و پیشگیری مردم از مسیر مطمئنی یعنی مالیات تامین می‌شود و مانند کشور ما نیست که هزینه سلامتش وابسته به نفت باشد و با بالا و پایین رفتن قیمت نفت دچار مشکل شود.

وزیر بهداشت ادامه داد: در عین حال نظام ارجاع و پزشک خانواده نیز در حوزه سلامت سوئد وجود دارد و تعداد تخت، پرستار و پزشک‌شان متناسب با استانداردهای بین‌المللی است.

هاشمی تاکید کرد: بنابراین ما نیز باید از این الگو درس بگیریم و ببینیم که آنها چطور توانستند با مشارکت خود مردم‌شان و همچنین با یکپارچگی مدیریت حوزه سلامت‌شان کاری کنند که مردم رنجی جز بیماری نداشته باشند. دستارودهای استفاده از تجربیات کشور سوئد در حوزه سلامت، برای وزارت رفاه و سازمان‌های بیمه‌گر بیشتر است.

وزیر بهداشت همچنین اظهار کرد: در عین حال باید همچنین توجه کرد که وزیر سلامت سوئد نیز وزیر ورزش هم هستند و این نشان می‌دهد که آنها به تحرک بدنی و پیشگیری از افزایش وزن که خودش مقدمه عدم ابتلا به بیماری‌هاست توجه دارند.

به گزارش ایسنا، در ادامه این مراسم، گابریل ویک استروم، وزیر سلامت و ورزش سوئد نیز گفت: در زمینه پیشگیری باید توجه داشته باشیم کارها را با همکاری جامعه مدنی پیش بریم. در این زمینه همکاری بسیار خوبی میان نظام سلامت سوئد با جامعه مدنی وجود دارد و ما با این کار توانستیم در زمینه کنترل دخانیات و اعتیاد کار موثری انجام دهیم.

ویک استروم افزود: بنابراین تاکید می‌کنم که جامعه مدنی در حوزه پیشگیری ورود پیدا کند تا بتوان برای مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر کاری اساسی انجام داد.

وی در خصوص نظام بیمه‌ای کشور سوئد نیز گفت: یکی از دلایل موفقیت سوئد در حوزه سلامت، سیستم فراگیرش در این حوزه بوده است. در عین حال یک تصمیم سیاسی نیز پشت آن وجود داشت و سیستم سلامت را براساس افزایش مالیات مردم پیش برد. بنابراین مردم مالیات پرداخت می‌کنند و تامین مالی سیستم سلامت از طریق این مالیات‌هاست و مردم می‌دانند که با پرداخت این مالیات‌ها خدمات مناسبی دریافت می‌کنند.

وزیر سلامت و ورزش سوئد همچنین گفت: البته چالش‌هایی هم داریم که به عنوان مثال، یکی از چالش‌هایمان جمعیت سالخورده است و امیدواریم در آینده بتوانیم همکاری خوبی را در زمینه تامین مالی سلامت بین بخش خصوصی و دولتی در کشورمان داشته باشیم.
۱۳۹۶/۰۵/۰۳ ۱۰:۵۵
 
۱۳۹۶/۰۴/۰۹ ۲۳:۳۱
 
۱۳۹۶/۰۳/۲۶ ۱۴:۴۵
 
۱۳۹۶/۰۳/۱۵ ۱۵:۱۹
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۸ ۱۰:۱۱
 
۱۳۹۶/۰۲/۰۲ ۱۲:۰۲
 
۱۳۹۶/۰۱/۲۸ ۲۳:۴۸
 
۱۳۹۵/۰۸/۱۹ ۰۷:۴۰
 
۱۳۹۵/۰۸/۱۲ ۱۰:۴۲
 
۱۳۹۵/۰۸/۰۹ ۱۳:۵۸
 
 
کلمات کلیدی : دکتر حسن هاشمی+ وزیر بهداشت + مدیریت سلامت
 
۱۳۹۵-۰۹-۱۴ ۱۱:۱۳:۲۸
وزیر بهداشت سوئد برادر جان یک پزشک نیست.وهیچ موقع یک پزشک وزیرشان نبوده است. (4049303) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۱۴ ۱۴:۵۳:۲۰
دکتر دیگه فایده نداره. مقایسه یک قسمت از بخش سلامت کشور ما با کشور سوئد کافی نیست. بنویسید پزشکان آنها چقدر حقوق می گیرند و همه بخش ها باید مقایسه شود تا ببینیم آیا سوئد الگوی مناسبی برای کشور ماهست یا نه؟
این جوری نمی توانید نتیجه بگیرید که ادغام بیمه ها در وزارت خانه شما به سود مردم و کارگران هست یا نه. (4049799) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.