توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 467993
واشنگتن تایمز: ایرانیان به برجام،راي اعتماد یا عدم اعتماد خواهند داد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۲۶
تحلیلگران منطقه ای و مقام های امریکایی می گویند ممکن است این رییس جمهوری ۶۸ ساله که توافق هسته ای را حاصل کرد و چهار سال در زمینه گشایش فضای اقتصادی با غرب تلاش کرد به روحانی کمتر شناخته شده ای چون رئیسی ببازد.

به گزارش عصرایران، رئیسی مخالف گسترش روابط با غرب است. او در برابر رویکرد ترامپ معتقد است که ایران نیز باید رویکردی تهاجمی تر اتخاذ کند. سوال اصلی این است که آیا رای دهندگان ایرانی حاضر به رای دادن به رئیسی یا قالیباف دیگر نامزد محافظه کاران می شوند؟
روزنامه امریکایی «واشنگتن تایمز» در مطلبی تحت عنوان «توافق هسته ای اوباما در صندوق رای انتخابات ایران» اشاره می کند که رقابت اصلی در انتخابات ریاست جمهوری اخیر ایران بر سر توافق هسته ای است که اوباما و متحدانش به نتیجه رساندند.
 
این نشریه که از منتقدان توافق بوده می نویسد:«اگرچه احمدی نژاد منتقد توافق از رقابت حذف شد اما نامزدهای دیگر مخالف توافق حضور دارند. روحانی میانه رو با افزایش فشار از سوی تندروها درباره توافق با امریکا و پنج قدرت جهانی در سال ۲۰۱۵ میلادی مواجه است توافقی بر سر توقف فعالیت هسته ای ایران در ازای لغو تحریم های اقتصادی دشوار».

این روزنامه در ادامه می نویسد:«اصلاح طلبان می گویند اگرچه بسیاری از نامزدهای میانه رو و نامزهای زن توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شدند ولی باید از فرصت ماندن روحانی در قدرت استفاده کرد چرا که او ایران را از انزوای بین المللی خارج کرد با این حال تحلیلگران منطقه ای و مقام های امریکایی می گویند ممکن است این رییس جمهوری ۶۸ ساله که توافق هسته ای را حاصل کرد و چهار سال در زمینه گشایش فضای اقتصادی با غرب تلاش کرد به روحانی کمتر شناخته شده ای چون رئیسی ببازد. رئیسی مخالف گسترش روابط با غرب است. او در برابر رویکرد ترامپ معتقد است که ایران نیز باید رویکردی تهاجمی تر اتخاذ کند. سوال اصلی این است که آیا رای دهندگان ایرانی حاضر به رای دادن به رئیسی یا قالیباف دیگر نامزد محافظه کاران می شوند»؟

واشنگتن تایمز می افزاید:«تریتا پارسی رییس نایاک معتقد است که پاسخ به این پرسش به نظر افکار عمومی درباره توافق هسته ای بستگی دارد. روحانی با توافق اقتصاد ایران را از انزوا خارج کرد و  حجم تجارت خارجی افزایش یافته است و شرکای اروپایی به ایران آمده اند تا از فرصت بازار ۸۰ میلیونی مصرف کنندگان با جمعیت تحصیلکرده ایران استفاده کنند. حتی شرکت امریکایی بوئینگ نیز با ایران بر سر فروش ۸۰ فروند هواپیما به توافق رسیده است.

 با این حال، نتیجه توافق برای مردمان عادی ایران چندان رضایت بخش نیست. از دید تریتا پارسی مشکل اصلی کنونی برای روحانی میانه رو آن است که مردم بشدت از وضعیت حاصل از توافق ناراضی هستند چرا که آنان انتظار بهبود وضعیت معيشتی خود در جریان سرمایه گذاری خارجی را داشتند که روی نداده است. این احساس در میان آنان هم چنین ناشی از ترس از رفتار بعدی ترامپ و احتمال وضع تحریم های تازه نیز می باشد».
این روزنامه در ادامه به نقل از پارسی اشاره می کند اگر ترامپ حاضر به تمدید لغو تحریم ها در بلند مدت نشود و توافق را زیر سوال ببرد این مایه شرمساری برای روحانی خواهد بود و کار را برای او دشوارتر می کند.

این روزنامه امریکایی در ادامه درباره رئیسی می نویسد: «او یک روحانی است که پیش تر دادستان کل بوده است و برنامه اقتصادی عمدتا پوپولیستی ای دارد اما عملکرد ضعیفی در مناظره زنده تلویزیونی داشته است او نتوانست در مقایسه با دیگر نامزدها تاثیر زیادی بر روی مخاطبان و تماشاگران بگذارد. به گفته تحلیلگران، روحانی به نظر می رسید تمرکزو بیش تر حملاتش بر روی قالیباف بود که مانند احمدی نژاد از پایگاه رای قابل توجهی در میان محافظه کاران برخوردار است».

واشنگتن تایمز اشاره می کند که هنوز این خطر وجود دارد که رای میانه روها تقسیم شود چرا که اسحاق جهانگیری نیز خوب ظاهر شده و مصطفی هاشمی طبا معاون سابق رییس دولت اصلاحات نیز هوادارانی خواهند داشت.
 
 
کلمات کلیدی : انتخابات ریاست جمهوری+انتخابات 96+برجام
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.