توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 423199
نتانیاهو: پیشنهاداتی برای بر هم زدن برجام دارم
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۳۰
نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی گفت قصد دارد در دیدار با رئیس‌جمهور منتخب آمریکا از وی بخواهد توافق هسته‌ای با ایران را به هم بزند.

به گزارش فارس، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی روز یکشنبه گفت در دیدار با «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور منتخب آمریکا از وی خواهد خواست که توافق هسته‌ای با ایران را بر هم بزند.

نتانیاهو که با برنامه «60 دقیقه» شبکه «سی‌بی‌اس» گفت‌وگو می‌کرد، با بیان اینکه مخالفتش با برجام دلایل شخصی نداشته و تنها به دلیل دغدغه‌اش برای اسرائیل بوده، در پاسخ به این سوال که آیا بر هم خوردن توافق موجب حرکت ایران به سمت بمب اتم نمی‌شود، گفت: «آن‌ها پیش از آنکه توافقی باشد هم به سمت بمب گریز نزده بودند... چون از اقدام تلافی‌جویانه می‌ترسیدند.»

وی در پاسخ به این سوال که بر هم خوردن توافق هسته‌ای چه اتفاقی خواهد افتاد، گفت: «فکر می‌کنم گزینه‌هایی که داریم بسیار بیشتر از چیزی است که تصور می‌کنید. خیلی بیشتر. در مورد آن‌ها با رئیس‌جمهور ترامپ صحبت خواهم کرد.»

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در مورد اینکه در صورت کنار رفتن آمریکا، دیگر امضاکنندگان توافق با این کار همراهی نخواهند کرد، گفت: «راه‌هایی وجود دارد. راه‌های مختلف برای لغو کردن این [توافق] وجود دارد.»

او گفت «پنج چیز» در مورد لغو برجام در سر دارد که قصد دارد آن‌ها را با ترامپ در میان بگذارد.

وی توضیحی در مورد موضوعاتی که در ذهن دارد نداد و گفت بعد از گفت‌وگو با ترامپ در مورد آن‌ها صحبت می‌کند.

نتانیاهو در بخش دیگری از این مصاحبه در پاسخ به این سوال که آیا توافق هسته‌ای موجب نزدیکی تل‌آویو و کشورهای عربی شده، گفت: «درسته. می‌توانم بگویم تنها چیز خوبی که توافق با ایران داشت، این بود که دولت‌های عربی و اسرائیل را به هم نزدیک‌تر کرد.»

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی افزود: «می‌توانم به شما بگویم که جایگاه اسرائیل در جهان عرب تغییر کرده، چراکه از دید آن‌ها اسرائیل دیگر یک دشمن نیست، بلکه یک متحد در نبرد اجتناب ناپذیر با اسلام شبه‌نظامی است، چه جریان شیعی تحت رهبری ایران و چه با سنی‌های شبه نظامی تحت رهبری داعش.»

نتانیاهو گفت توافق هسته‌ای از لحاظ اطلاعاتی هم اهمیت چندانی ندارد و تل‌آویو به اندازه کافی از اطلاعات در این رابطه برخوردار است.

او از اردن و مصر به عنوان کشورهایی یاد کرد که تل‌آویو رابطه نزدیکی با آن‌ها دارد، او با این حال از پاسخ مستقیم به سوال خبرنگار در مورد رابطه اسرائیل و عربستان طفره رفت.

وی در برابر اصرار خبرنگار که گفت آیا تل‌آویو در حال ایجاد یک ائتلاف ضدایرانی در خاورمیانه است، گفت: «نیازی به ایجاد شدنش نیست. همین حالا وجود دارد.»
 
کلمات کلیدی : نتانیاهو+برجام
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.