توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 445096
احتمال بازی مکارانه ترامپ برای تغییر سیاست خارجی روسیه زیاداست
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۱۲
عضو ارشد موسسه تحقیقات استراتژیک روسیه معتقد است ترامپ به دنبال بهبود رابطه با مسکو نبوده و روسیه خام شعارهای ترامپ نشده و دست از روابط گرم خود با تهران بر نخواهد داشت.
به گزارش مهر، «دونالد ترامپ» از زمان برگزاری کمپین های انتخاباتی خود تاکنون، بهبود روابط میان واشنگتن و مسکو را در کنار مبارزه با داعش به عنوان دو محور اصلی سیاست خارجی خود عنوان کرده است.

وی همچنین پس از رسیدن به ریاست جمهوری آمریکا و قرار گرفتن در راس رهبری کاخ سفید، برداشته شدن تحریم ها علیه روسیه را یکی از اولویت های خود در همین راستا اعلام کرده است.

از سوی دیگر، عدم استقبال نه چندان گرم مسکو و همچنین دشمنی کینه توزانه دولت «ترامپ» نسبت به متحدین روسیه از جمله ایران، این سوال را در هر ذهن پرسشگری ایجاد می کند که نزدیک شدن واشنگتن با مسکو آن هم همزمان با زیر سوال بردن منافع و امنیت متحدین روسیه از جمله ایران در یک زمان چگونه ممکن خواهد بود؟ آیا این کار سرانجام  به مسائلی همچون تقلیل روابط و تضعیف اتحاد تهران – مسکو خواهد انجامید و یا می تواند در مقابل به شکست شعارهای «ترامپ» در خصوص لزوم نزدیک شدن به روسیه کشیده شود؟

از سوی دیگر تحریم های گسترده و بی شائبه غرب علیه ایران موجب شده تا تهران از اجرای طرح های استراتژیک تجاری خود همچون کریدور شمال به جنوب که از بزرگترین طرح های استراتژیک ایران در زمینه ترانزیت کالا و استفاده از پتانسیل محورهای مواصلاتی این کشور که در حقیقت مفصل پیوند دهنده شرق و غرب به حساب می آید، عقب بماند. در این میان، کشورهایی همچون پاکستان نیز از فرصت استفاده کرده و با مطرح کردن مسیر جایگزین برای این کریدور، به فکر ربودن گوی سبقت از چنگ ایران برآمده اند.  

در همین راستا، خبرنگار مهر گفتگویی با «میخائیل الکساندروف»، نظریه پرداز روسی و پژوهشگر موسسه تحقیقات استراتژیک روسیه داشته که متن کامل آن در ادامه آمده است:

*آینده کریدور تجاری شمال به جنوب را چگونه ارزیابی می کنید؟ همانطور که می دانید، پاکستان در حال تلاش برای جایگزین کردن کریدوری مشابه در رقابت با مسیر اصلی (هلسینکی به بمبئی) است که از ایران می گذرد. آیا اسلام آباد در اجرای این طرح موفق خواهد بود؟

من معتقدم نقشه پاکستان برای ساخت کریدور ترانزیتی شمال به جنوب از طریق افغانستان طرحی غیر واقعی خواهد بود. جنگ داخلی افغانستان ادامه پیدا می کند و پیش بینی می شود این کشور در آینده هم به ثبات نرسد.

هرگونه مسیر ترانزیتی که از راه افغانستان عبور کند، به دلیل انجام حملات تروریستی ناامن بوده و حفظ آن بسیار مشکل خواهد بود. سرمایه گذاران بین المللی مشتاق به سرمایه گذاری در چنین پروژه ای نیستند و  پاکستان هم به تنهایی از چنین امکان مالی برخوردار نیست که چنین مسیر ترانزیتی را بنا کند.

*دونالد ترامپ به دنبال ایجاد رابطه ای نزدیک با ولادیمیر پوتین است. آیا این تلاش ترامپ، تاثیری بر رابطه تهران – مسکو خواهد گذاشت؟ آیا مسکو موفق به تغییر نگاه ترامپ به ایران خواهد شد؟

موضع دولت «ترامپ» در قبال رابطه با روسیه هنوز واضح نیست. ما سخنانی از جانب رئیس جمهوری جدید آمریکا شنیده ایم که نشان دهنده میل وی برای بهبود روابط با روسیه است. هرچند که وی هنوز در عمل هیچ قدمی در این مسیر برنداشته است. احتمال اینکه «ترامپ» در حال انجام یک بازی حیله گرانه به مقصود ایجاد تغییر در سیاست خارجی روسیه باشد، بسیار زیاد است. چنین نگاهی (به ترامپ) بسیار در مسکو قالب است. لذا من امکان هرگونه تاثیر منفی بر روابط تهران – مسکو در آینده نزدیک را غیر محتمل می دانم.

همینطور من معتقدم مسکو قادر به تغییر نگاه «ترامپ» به ایران نخواهد بود. چراکه «ترامپ» نماینده لابی طرفداران اسرائیل در آمریکا بوده و دستور کار سیاسی خود را در انطباق با سیاست خارجی اسرائیل تنظیم می کند.

در چنین شرایطی تهران باید این را نیز لحاظ کند که چنین لابی طرفدار اسرائیل در روسیه هم وجود دارد و آنها برای از بین بردن و برهم زدن اتحاد روسیه و ایران تلاش می کنند. بنابراین توجه به این مساله خیلی مهم است که تهران باید از انجام حرکاتی که می تواند توسط لابی طرفدار اسرائیل به عنوان حرکاتی ضد روسی تفسیر شود اجتناب کند.

*علیرغم تصمیم اتحادیه اروپا در خصوص برنداشتن تحریم های ضد روسی، دولت ترامپ در حال تلاش برای ملغی کردن این تحریم هاست. کدامیک از طرفین برنده بازی تحریم ها خواهد بود؟ اتحادیه اروپا یا ترامپ؟

من تصور نمی کنم که دولت «ترامپ» در حال تلاش برای از بین بردن تحریم های ضد روسیه باشد؛ بلکه این موضوع را به عنوان حربه ای برای گرفتن امتیاز در سیاست خارجی مسکو قرار داده است.

هرچند رهبران روسیه به صورت آشکارا بیان کرده اند که وارد این بازی نخواهند شد و بر سر تحریم ها مذاکره ای نخواهند کرد. به علاوه، مساله تحریم ها برای مسکو اهمیتی ندارد. بنابراین در مذاکرات آینده با دولت آمریکا، روسیه بر روی مسائل مهمتری از جمله مساله سوریه، اوکراین و نبرد علیه داعش و همچنین پیشروی های ناتو به سمت شرق تمرکز خواهد کرد.
 
کلمات کلیدی : ترامپ+روسیه+ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.