نظر منتشر شده
۴۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 466093
تبلیغات به‌نام جهانگیری به‌کام روحانی!
محمدصادق کلبادی، 7 اردیبهشت 96
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۴۶
1470 دقیقه فرصت تبلیغاتی برای کسی که نمی‌خواهد رئیس جمهور شود؛ انتقادی که این روزها سخت گریبان اسحاق جهانگیری معاون اول روحانی را گرفته و علی رغم تمام توجیهات مطرح شده از سوی او و اصلاح طلبان، همچنان برای بسیاری از فعالان سیاسی غیر قابل هضم باقی مانده است.

در روزهای میانی اسفند ماه سال گذشته بود که زمزمه های تعیین گزینه پوششی برای حسن روحانی از سوی احزاب اصلاح طلب به گوش رسید. عده ای مخالفت کردند و برخی دیگر هم بیرق احتیاط برافراشتند و هدف از این اقدام را رعایت احتیاط برشمردند. آنها که تجربه‌ی رد صلاحیت هاشمی در سال 92 را از سر گذرانده بودند، برای حساب احتمالات تصمیم به انتخاب کاندیدای پوششی در کنار حسن روحانی گرفتند که مبادا جریان اصلاحات در انتخابات بدون کاندیدا بماند، حال آنکه درب ستاد انتخابات وزارت کشور به روی همه باز بوده و طبق سنوات گذشته نمایندگان احزاب اصلاح طلب نیز می توانستند ثبت نام کنند و با چند کاندیدا وارد کارزار انتخابات شوند.

 اما رسالت نامزد پوششی چیز دیگری بود، بطوری که حتی بسیاری از اصلاح طلبان نیز حاضر به ایفای چنین نقشی نشدند. در آن هنگام که بازار گمانه زنی ها برای انتخاب گزینه پوششی داغ بود برخی از مسعود پزشکیان به عنوان کاندیدای در سایه نام می بردند، اما او در مصاحبه ای با رسانه ملی ضمن تکذیب این خبر، مدعی شد که« تا بحال کسی جرأت نکرده به من بگوید و می‌دانند که خصلتاً چنین آدمی نیستم»

اینکه چرا اصلاح طلبان برای چنین پیشنهادی به وی باید جرأت به خرج می دادند و پزشکیان نیز شأن خود را اجل از پذیرش کاندیدای پوششی شدن می‌دانست ، حکایت از ماهیت پنهان این واژه‌ی نچسب سیاسی دارد که پس از اعلام اسامی نهایی نامزدها از سوی شورای نگهبان، برای مردم هم آشکار شد.

سرانجام اسحاق جهانگیری پس از معرفی خود به عنوان کاندیدای پوششی در کنار آقای روحانی پرده از فلسفه ی کاندیدای پوششی برداشت و اعلام کرد که تا پایان زمان تبلیغات در کنار روحانی می‌ماند و قصد رقابت در این رخداد سیاسی را ندارد. هرچند او در اظهار نظری متفاوت به تازگی خود را رقیب روحانی معرفی کرده اما بی گمان چنین اظهار نظری تنها برای تلطیف فضای بوجود آمده و کاهش انتقادات مطرح شده است. 

اما حضور کاندیدایی که نمی خواهد رئیس جمهور شود و فقط برای خراب کردن بازی حریف و کمک به روحانی به میدان آمده است از چند جهت موجبات تخریب و تضعیف چهره‌ی دولت و شخص آقای روحانی را فراهم آورده است.

در مرحله نخست حضور نامزد به اصطلاح پوششی برای کمک به روحانی در مناظرات و تبلیغات، تصویری ضعیف از دولت در افکار عمومی ایجاد می‌کند که روحانی به تنهایی قدرت دفاع از عملکرد چهار ساله اش را ندارد، تحلیلی که موضوع پخش ضبط شده مناظرات و تایید وزیر کشور و در ادامه درخواست تایید سوالات مناظره پیش از زمان برگزاری، از سوی حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس جمهور،  بر گسترش آن دامن زد و شائبه فرار دولت از مناظره زنده را قوت بخشید.

 هرچند که سرانجام با فشار افکار عمومی و پیگیری رسانه ها کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری با پخش زنده مناظرات موافقت کرد، اما همین موضوع نیز دولت را در معرض اتهام ساخت سناریوی «قهرمان خوب» قرار داد.

از سویی دیگر شرکت آقای معاون اول در مناظرات و برنامه های تبلیغاتی در قامت یک کاندیدای فرمایشی و استفاده از 1470 دقیقه برنامه تبلیغاتی در صدا و سیما به نام جهانگیری و به کام روحانی، تصمیمی رندانه برای خرید فرصت تبلیغاتی از سوی روحانی محسوب می‌شود که علاوه بر فرصت قانونی اش، از زمان جهانگیری نیز برای پاسخ به منتقدانش بهره ببرد، اتفاق کاملا قانونی که قدرت کلام و مواجهه با منتقدان روحانی را زیر سؤال برده است.

با این همه پس از انتقادات مطرح شده به کاندیداتوری فرمایشی آقای معاون، اصلاح طلبان هم برای عادی جلوه دادن چنین جریانی با گریزی به انتخابات سال 92،  روحانی را هم گزینه پوششی مرحوم هاشمی در آن سال خواندند، حال آنکه آقای عارف در آن سال تا روزهای آخر تنها گزینه‌ی اصلاح طلبان محسوب می شد و روحانی نیز همزمان با شعار اعتدال ورنگ و نمادی مستقل بطور جدی وارد انتخابات شده بود.

بی تردید تدبیری که قرار بود در آن جهانگیری با زبان روحانی در کام، پاسخگوی هجمه‌ی منتقدان دولت باشد، خود عاملی شد برای انتقادات و اتهامات بیشتر، اتهاماتی که آقای پزشکیان با پیش بینی آن، هوشمندانه از آن فاصله گرفت و برای نیل به هدف وسیله را توجیه نکرد!
۱۳۹۶/۰۲/۲۶ ۱۴:۱۱
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۸ ۲۰:۳۱
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۷ ۲۰:۳۵
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۷ ۰۷:۰۰
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۶ ۱۷:۳۲
 
۱۳۹۶/۰۲/۰۷ ۰۸:۵۸
 
۱۳۹۶/۰۱/۲۹ ۰۸:۵۷
 
۱۳۹۶/۰۱/۲۸ ۰۹:۵۰
 
۱۳۹۶/۰۱/۲۷ ۰۹:۰۴
 
۱۳۹۶/۰۱/۲۶ ۱۰:۱۰
 
 
کلمات کلیدی : جهانگیری، نامزد پوششی، انتخابات 96، روحانی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۰۶:۵۳:۵۹
اظهارات جهانگیری و اعتراف رسمی او به اینکه برای رقابت در انتخابات و کسب رای و اعتماد مردم ثبت‌نام نکرده بلکه به عنوان یک نیروی کمکی و پوششی برای روحانی کاندیدا شده است، باعث هجو انتخابات خواهد شد! این رفتار یعنی سوءاستفاده از رانت معاونت اولی و حضور در انتخابات برای کمک به روحانی و گرفتن یک صندلی اضافی برای تبلیغ دولت قطعا غیرصادقانه و تقلب است! به اعتقاد صاحبنظران این رفتار دولتی‌ها اجحاف و ظلم به سایر رقباست، چرا که وقت و زمان اختصاص یافته به آنها در مناظره‌ها و برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی یک دوم زمان اختصاص یافته به رقیب یعنی حسن روحانی و یار کمکی‌اش خواهد بود! در حالی که صداوسیما در برنامه‌های تبلیغاتی خود به هر کاندیدا یک فرصت داده تا خود را عرضه کند اما با تقلب جهانگیری، حسن روحانی اکنون صاحب 2 فرصت تبلیغاتی از طریق صداوسیما شده است. با اعتراف جهانگیری به اینکه تنها برای کمک به روحانی کاندیدا شده است، به نظر می‌رسد عقلانیت و عدالت حکم می‌کند این فرصت اضافی و رانت غیرعادلانه از حسن روحانی گرفته شود! چرا که رفتار معاون اول روحانی دقیقا به معنای سوءاستفاده از جایگاه دولتی (سوءاستفاده از جایگاه معاون اولی رئیس‌جمهور برای احراز صلاحیت) برای گرفتن رانت تبلیغاتی به سود حسن روحانی است. این یک تقلب آشکار و یک بی‌عدالتی بزرگ در حق سایر کاندیداهاست! البته برخی کارشناسان نیز طی روزهای گذشته این رفتار غیرصادقانه دولتی‌ها را به خندوانه سیاسی تعبیر کرده‌اند، چرا که به نظر می‌رسد فردی در حال اجرای استندآپ کمدی برای گرفتن رای است! با این تفاوت که او استندآپ اجرا می‌کند اما می‌خواهد مردم به دیگری رای بدهند!
(4287664) (alef-13)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۱۲:۵۹:۰۴
متاسفم
مصداق بارز تخلف در انتخابات در جلوی چشم 70 میلیون ایرانی! (4288584) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۳:۴۲:۲۳
با صداقت و مردانه حرفش رو زد . (4293919) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۰۶:۵۶:۴۵
جهانگیری تسلطی بر امور اقتصادی دولت ندارد، آمارهای ناصحیح و متناقضی که از طریق زیرمجموعه دریافت کرده است، در جریان مناظرات دست و پای روحانی را خواهد بست. هر چند رقبای روحانی در مناظرات، جهانگیری را جدی نخواهند گرفت، اما مانورهای آماری جهانگیری تحت تاثیر بازی‌های آماری زیرمجموعه خود و کم‌اطلاعی نسبی وی از واقعیات و تسلط آماری رقبای روحانی باعث ضربه‌فنی شدن رئیس دولت تدبیر و امید خواهد شد (4287667) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۰۷:۰۴:۲۲
این بدعت بدی بود. امیدوارم چنین چیزی باب نشه. اصلا قشنگ و اخلاقی نیست. (4287670) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۱۲:۵۹:۱۲
قوانین انتخاباتی ایراد دارد مقصر مجلس و شورای نگهبان هستند که تصحیحی درباب قوانین انجام ندادند (4288585) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۱۳:۰۰:۴۴
حدادعادل دور پیش می خواست واقعا رئیس جمهور شود (4288592) (alef-13)
 
محمود
Canada
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۰۷:۲۵:۵۰
یعنی اصولگراین نامزد پوششی ندارند ؟! (4287711) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۱۲:۲۲:۲۳
اصلا ما کاری نداریم که اصول گراها کاندید پوششی دارند یا نه. اصل این قضیه کار زشتیه حالا چه برای اصول گرا چه برای اصلاح طلب (4288472) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۱۲:۲۹:۱۹
دقیقاً جناب محمود
یعنی اگر فردا رئیسی، میرسلیم یا قالیباف اگر به نفع هم کنار رفتند هم این حرف رو میزنین جناب کلبادی؟؟؟!!
خواهشاً این سفره های باز شده برای مردم رو جمع کنید کیست که نداند پشت هجمه های شما چه چیز نهفته است؟ (4288487) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۱۲:۴۲:۳۵
اتفاقا رقابت کاملا جدی دارند، هرکسی با الفبایی سیاسی آشنایی داشته باشد می فهمد اصول گرایان کاندیدای پوششی ندارند.
البته همین مساله احتما موجب دو مرحله ای شدن انتخابات می شود و در نتیجه شکست روحانی قطعی است. (4288530) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۱۳:۱۰:۵۱
هیجانی و با تعصب به داستان نباید نگاه کرد هیچکدام از اصولگرایان برای پوشش کسی نیامده اند و اتفاقا هنوز هم سر کنار رفتن به نفع کسی کوتاه نیامدند ، اصلاحات هم اگر بجز روحانی گزینه ای داشت میتونست گزینه های دیگری هم کنار روحانی داشته باشه و در نهایت هرکس که اقبال بیشتری داشت به نفعش کناربرن، نه اینکه یار کمکی بیارن فقط برای پاسخ به انتقادات، خیلی از اصلاح طلبهای اصیل مخالف گزینه پوششی بودن و اینو در شان روحانی نمیدونستن (4288617) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۰۷:۳۲:۱۹
روحانى و حزب كاركزاران حرب باد هستند دارن از اصلاح طلبان و خاتمى استفاده ابزاري ميكنن تا با اهداف خودشون برسن عدالت هم اصلا براشون مهم نيست فقط به فكر جيب خودشون و دار و دسته خودشون هستن (4287725) (alef-13)
 
میرزا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۰۷:۵۳:۱۱
به امید پیروزی رقیبان روحانی (4287761) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۰۷:۵۴:۱۶
مگه دوره قبل حداد عادل کاندیدای پوششی نبود؟ چه اشکالی داره افراد دارای یک تفکر به همدیگر کمک کنند؟ مگه آقایان جلیلی ، رئیسی و قالیباف با هم قرار نذاشتن تمام توانشون را بزارن روحانی رای نیاره؟ (4287765) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۱۲:۴۲:۰۸
اقای جلیلی الان مگه کاندیدا هست؟ (4288529) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۱۲:۵۴:۰۰
نخیر ، حداد عادل هرگز کاندیدای پوششی نبود،
خیلی از مردم هم توانشان را می گذارند که روحانی رای نیاورد
ولی در بین کاندیداها فقط جهانگیری ، زاپاس و پنچر گیر و شاگرد راننده است، ۴ کاندیدای دیگر ششدانگ اند ، اما جهانگیری و روحانی هرکدام سه دانگ اند،
چون روحانی و جهانگیری هرکدام سه دانگ هستند و مکمل هم
هستند و باهم می شوند ششدانگ ، بنابراین فقط باید یک صندلی و یک میکروفون و یک زمان به هر دو داد، استفاده از دو صندلی و دو میکرفون و وقت دو نفر، کاملا غیر عادلانه و تضییع حق ۴ کاندیدای دیگر است، آقای روحانی به عنوان یک حقوقدان ، و به عنوان مدعی منشور حقوق شهروندی ، باید مرتکب تضییع حق ۴ کاندیدای دیگر که در واقع تضییع حق ملت است نشود. (4288565) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۱۵:۰۴:۱۲
پس شما یادتان رفته 2+1 را که متشکل از قالیباف حداد عادل و ولایتی بود وقرار بود که 2 نفر به نفع یک نفر کنارگیری کنند ولی درمناظرات بعضی از نظراتشان باهم همخوانی نداشت و حتی آقای محسن رضایی هم این را برویشان آورد (4288894) (alef-13)
 
France
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۰۸:۱۷:۵۹
بهتر بود از اصلاحات گزینه های جدی کنار روحانی مطرح میشدن و واقعا رقابت می کردن یا در نهایت بر اساس نظرسنجی ها ائتلاف میکردن (4287815) (alef-13)
 
مهندس جنت شهری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۰۹:۱۱:۰۷
البته مرگ خوبه ولی برای همسایه...وقتی رییسی علنا میگه من و قالیباب یکی هستیم..وقتی قالیباف میگه هدف مشترک من و رییسی کوبیدن دولت است..وقتی اصولگرایان علنا میگویند با چند کاندید وارد میشویم تا ارا بشکند و به دور دوم برویم و انجا یکنفر بماند..همه اینها خوب است ولی امدن جهانگیری بد...جل الخالق... (4287946) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۱۲:۴۴:۲۰
اقای مهندس شما تقریبا هرروز تو سایت الف زیر هر مطلبی کامنت در حمایت از دولت میذاری
چند تا سوالو جواب بده:
1. کی شما به کارت میرسی؟
2.چقد میگیری که از این دولت دفاع کوکورانه میکنی؟
3.به نطرت این دولت اصلا هیچ عیبی نداره و همش حسنه؟ (4288539) (alef-13)
 
میرزا
United States
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۱۶:۱۰:۴۶
احسنت به تو هم وطن که جوابشو درست دادی... (4289067) (alef-13)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۱۷:۴۸:۵۳
سلام خیلی معلوم و واضحه خودت که کاملا بیکاری میشینی همه کامنتهای همه خبرهارو میخونی!؟!!!!! خسته نباشی!
بنده های خدا برین ببینین ۹۲ کجا بودیم الان کجاییم!؟ تورم ۶۰درصد کجا و تورم ۱۰ درصد کجا!؟ نرخ رشد اقتصادی منفی ۶/۸ کجا رشد ۳ درصدی کجا!؟ برین تحقیق کنید رکود تورمی از کجا و از کی شروع شد!؟ کی باعث و بانیش شد!؟ برین ببینید کشورهایی که به رکودتورمی دچار میشن بعد از چندین سال خارج میشن!؟ چرا تعصب کورکورانه دارین واقعا!؟ فقط یه عده میگن یارانه یارانه!؟!!!؟ بابا ببینید چه بلایی سر سفره اتون اومد بابت این یارانه!؟ گوشت چند برابر شد!؟ مرغ چی!؟ نان بنزین پنیر تخم مرغ پراید و..... !؟ توروخدا تعصبو بزارین کنار. درسته دولت ضعفهایی داشته ولی انصافا نقاط قوتش خیلی بیشتره اماده ام با هرکسی که مخالف دولته مناظره کنم البته با کسایی که وجدان داشته باشند (4289308) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۱۳:۰۲:۲۳
بله ،هاشمی طبا هم کاندیدای اصلاح طلب ها است و با اصلاح طلب ها و اعتدالی ها هدف مشترک دارد اما، کاندیداست، کاندای اصلی است، همانطور که رییسی و قالیباف و میرسلیم هدف مشترک دارند ولی هر کدام کاندیدای اصلی هستند، ولی جهانگیری اصلا کاندیدا نیست ، آمده برای پنچرگیری روحانی، این پیام بدی به مردم می دهد، یعنی روحانی عرضه دفاع از خودش را ندارد!!!!!! جناب مهندس ، افتاد !!!!!!!! (4288596) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۱۵:۴۰:۱۳
شما نمي توانيد با اين توجيه ها حق مشاركت جهانگيري را در انتخابات ناديده بگيريد بهرحال ايشان كانديد شده و حق داره از هر تفكري كه به آن معتقد هست دفاع كند و بماند يا نماند. (4288991) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۰۹:۲۸:۲۷
کار روحانی برای حفظ جایگاه بی نهایت سخته و البته نظر مردم شرطه که بین رقیبان چه کسی را پسند کنند احتمال کوچ دولت از سمنان به مشهد 70 درصده (4287988) (alef-13)
 
محمود
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۵:۴۶:۱۹
ما که رقیبی نمی بینیم ! (4296916) (alef-13)
 
ش میم ر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۱۰:۱۰:۱۴
این انتقاد به شورای نگهبان هم وارده که چرا کسی را که نمی خواهد رئیس جمهور شود را تایید صلاحیت می کند. شورای نگهبان نباید بازی بخورد (4288088) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۱۰:۲۹:۱۴
اين يعني دور زدن قانون يا تقلب (4288137) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۱۰:۵۸:۲۴
باز عرض پوزش از نويسنده ي محترم مطلب بالا عين بي اخلاقي وتخريب رقيب است سوال بنده اين است كه مگر جمنائيان از معرفي دو جين كانديدا هدفي جز اين داشتند ندارند كه در نهايت همه به نفع يك نَفَر كناره گيري كنند؟ چرا استفاده ي سه نَفَر از يك جناح از امكانات تا آخرين لحظه مباح است وبراي جناح رقيب كه صادقانه وبدون مار موز بازي با مردم حرف زده اشكال دارد؟ نا راحتي شما فقط اين است كه موفق نشديد روحاني را در مبارزه ي مناظره تنها گير انداخته واو را با حرف هاي بي ريشه بمباران كنيد از اصلاح طلبان واعتدالي ها به خاطر تدبيرشان ممنونيم (4288221) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۱۲:۵۹:۰۲
تکثر کاندیدا هیچ ایرادی نداره موضوع اینجاست که روحانی رییس دولت هست و در شان ایشان نیست برای تبلیغات یا پاسخ رقبا طلب کمک کند از شخص دیگری وگرنه این سنت همیشگی هست که عده ای مخالف دولت کاندید می شوند و حضور این تعداد کاندید رقیب بلکه بیشتر هم سابقه داشته و طبیعی هست. آقای عارف هم سال ۹۲ باقدرت وارد انتخابات شدند حالا بعد تصمیم گرفتن ائتلاف کنند، اما اینکه از ابتدا کسی با نیت کمک کردن به روحانی بصورت فرمایشی کاندید بشن در شان روحانی نبود و باعث تشدید انتقادات و تهمت شد (4288583) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۱۳:۰۸:۲۶
جواب شما یک کلمه است، هاشمی طبا ، اصلاح طلب است و دارای هدف مشترک با روحانی ، ولی کاندیدای اصلی است،
ولی جهانگیری حقیقتا کاندیدا نیست نقش کاندیدا بازی می کند، مثل اینکه یک بازیگر هم به جمع کاندیداهای اصلی پیوسته و شما همان حقوق کاندیداهای واقعی را برای او در نظر بگیرید این توهین به شعور مردم است. (4288611) (alef-13)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۱۱:۰۰:۲۹
اگه حضور جهانگیری ایراد داره .... پس حضور قالیباف و رئیسی و میرسلیم هم با هم ایراد داره و دو تاشون باید انصراف بدن .....
4 سال پیش هم حداد عادل که از اول هم قرار بود انصراف بده از تمام وقت تبلیغاتیش به نفع اصولگراها استفاده کرد و بعد انصراف داد....
چرا یه طرفه به قاضی میرید؟ وقتی این طرفیها با دو سه تا نامزد میان و میگن آخر کار 2 نفر کنار میکشن ....خب اون طرفیها هم میتونن با 2-3 تا نامزد بیان.... (4288224) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۱۳:۱۲:۰۳
سفسطه نکن، جهانگیری فقط دقش یک کاندیدا را بازی میکنه ، همه میدانند کاندیدا نیست، آنهم فقط در مناظرات و تبلیغات مجانی صدا و سیما، این یک رانتخواری آشکار و ضد اخلاقی است، که البته ضربه مهلکی به روحانی می زند ، بهتر است تا دیر نشده انصراف بدهد ، چون ماندن جهانگیری برای روحانی مانند خودکشی است. (4288621) (alef-13)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۱۷:۴۲:۰۱
شما لطفا نگران جهانگیری و روحانی نباش (4289289) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۱۱:۲۵:۴۴
یکی از القابی که میتوان به دولت روحانی داد ، دولت بدعت های خطرناک و وهم آلود است
متأسفیم (4288301) (alef-13)
 
محمد
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۱۱:۴۷:۱۲
وقتی که حریف از مدت ها قبل جمنا تشکیل می ده اول 30 نفر بعد 10 نفر بعد 5 تا و همه میرن ثبت نام می کنن تا یکی باقی بمونه روحانی مقابله به مثل می کنه
حالا اگر حاجی بابایی و زاکانی رد صلا حیت نمی شدن اونا اخرش به نفع رئیسی کنار نمی کشیدن یا تو مناظرات کمک رئیسی نبودن (4288345) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۱۳:۰۲:۰۱
در نهایت به ائتلاف و گزینه واحد رسیدن ایرادی بهش وارد نیست، فرمالیته کاندید شدن برای دفاع از روحانی سنجیده نبود و فقط روحانی رو متهم به فرار از مناظره و... کرد (4288595) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۱۳:۳۵:۱۲
شما قاطی کردید !!!!!
بله ، اصلاح طلب و اصول گرا هر کدام میتونند چند کاندیدا داشته باشند، میتونند باهم هماهنگ کنند هرکس در نظر سنجی ها رای کمتری داشت به نفع رفیقش کنار برود ،در ۹۲ عارف کاندیدا بود روحانی هم کاندیدا بود عارف به نفع روحانی کنار رفت، حالا رییسی و قالیباف هم ممکن است براساس نظرسنجی های یکی به نفع دیگری کنار بره ، ممکن هم هست کنار نرود، تا اینجا مشکلی نیست، مشکل اینجاست که جهانگیری اصلا کاندیدا نیست ، نقش کاندیدا را بازی می کند ، کسی که کاندیدا نیست و نقش می خواهد بازی کند ، خیلی مسائل به دنبال دارد ، اولا مگر انتخابات فیلم و سینماست که کسی نقش کاندیدای ریاست جمهوری را بازی کند، ثانیا یک بازیگر نقش هرگز از حقوق یک شخصیت واقعی برخوردار نیست، کسی که مثلا در نقش رییس جمهور در فیلم بازی می کند این حق ندارد حقوق ریاست جمهوری بگیرد و از امکانات و امتیازات رییس جمهور برخوردار شود، بنابراین ، حضور جهانگیری در مناظرات ناموجه و تبلیغات رادیو و تلویزیونی او سوء استفاده است، (4288685) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۱۲:۱۱:۱۶
اینکه آقای جهانگیری گفته "من خودم میخوام رئیس جمهور بشم" اگه با لحن جدی گفته باشه یک دروغه و تاسف بار. ما اصلاح طلبان باید در اخلاق پیشرو باشیم و اول خودمون رو اصلاح کنیم. البته این به معنی این نیست که اصولگرایان از این کارها نمیکنن. (4288428) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۱۲:۴۵:۲۳
وقتی خودشون میگن جهانگیری مکمل روحانی است یعنی تلویحا میگن روحانی کامل نیست رییس جمهور ناقص به درد ملت بزرگ ایران نمی خورد پس نــــــــــــــــــــــــــــه بزرگ به روحانی وجهانگیری و اصلاح طلبانی که به شعور ملت توهین می کنند (4288541) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۱۳:۴۹:۵۸
هر وقت قاليباف يا رييسي كنار كشيدند و ايشون كنار نكشيد انتقاد فله اي كنيد (4288724) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۱۴:۱۰:۱۷
باهنر: قرار ما در جمنا این است که در روز انتخابات به یک کاندیدای واحد برسیم (4288761) (alef-13)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۱۵:۵۶:۰۹
نا هم متاسفم که معاون اول مملکت کاندید پوششی شده است واقعا جای تعجب است پس بیت المال هدر رفتن چه میشود (4289024) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۱۶:۱۶:۳۳
کاملا موافقم این کار در شان روحانی نبود و فقط آتو داد دست رقبا (4289088) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۱۶:۱۷:۵۲
در شان روحانی نبود این کار (4289094) (alef-13)
 
رامین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۸:۱۰:۵۹
خیلی هم کار خوبی کردن. فرمایشی هست؟ (4297396) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.