توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 442189
رویترز: دولت ترامپ به دنبال تغییر مفاد توافق هسته‌ای است
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۵
خبرگزاری رویترز با اشاره به اقدامات خصمانه دولت جدید آمریکا در قبال ایران گزارش داد: دونالد ترامپ به جای پاره کردن برجام به دنبال سخت کردن اجرای آن است تا بتواند مفاد کلیدی اش را تغییر دهد.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری رویترز در ادامه گزارش خود آورده است: براساس توافق هسته ای سال 2015 که میان ایران و گروه موسوم به 1+5 حاصل شد، تهران پذیرفت تا در ازاء لغو تحریم های آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل برنامه هسته ای خود را محدود کند. توافقی که بسیاری از کارشناسان آن را یک پیروزی می‌دانند.

ترامپ که در جریان رقابت‌های انتخاباتی اش گفته بود در صورت روی کار آمدن، این توافق را پاره خواهد کرد، طی روزهای گذشته رویکردی سخت اما مبهم در قبال ایران اتخاذ و اعلام کرد که در پاسخ به آزمایش موشکی ایران، به طور رسمی به این کشور هشدار خواهد داد. دولت ترامپ همچنین روز جمعه 13 فرد و 12 شرکت را به اتهام ارتباط با ایران در فهرست تحریم ها قرار داد.

دولت ترامپ به جای اینکه توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 را پاره کند در حال بررسی این است که چگونه می تواند اجرای آن را سخت کند و مفاد کلیدی توافق را تغییر دهد. اما این کار غیر ممکن به نظر می آید، چرا که ایران و قدرت های دیگر جهانی در این توافق نمی پذیرند که توافق را مورد بازبینی قرار دهند.

دو منبع آگاه نزدیک به این مساله گفتند: گزینه هایی که دولت ترامپ در حال بررسی آن است، این است که آژانس بین المللی  انرژی اتمی را برای اتخاذ سیاسی سخت گیرانه تر در قبال پایبندی ایران تحت فشار قرار دهد که شامل دسترسی به سایت های نظامی می شود.

یکی از منابع آگاه افزود: ایده اصلی این است که دسترسی آژانس تضمین شده باشد، هر چند برای دولت آمریکا سخت است که بتواند حمایت 34 عضو دیگر شورای حکام آژانس را برای بازرسی از سایت های نظامی به دست آورد.

به گفته این منابع آگاه آمریکا همچنین به دنبال این است که تمهیداتی را از توافق هسته ای حذف کند که اجازه می دهد برخی محدودیت ها در خصوص برنامه هسته ای ایران پس از 10 سال پایان یابد، موضوعی که منتقدان از آن به عنوان بزرگترین نقطه ضعف توافق هسته ای یاد می کنند. علاوه بر این دولت آمریکا از آژانس خواهد خواست تا اطلاعات بیشتری درباره پایبندی ایران به توافق هسته ای ارائه کند، چرا که مدعی است آژانس بین المللی  انرژی اتمی پیش از این در این کار کوتاهی کرده است.

یکی از این منابع آگاه به رویترز گفت: دولت همچنین در حال ارزیابی یک اهرم فشار دیگر برای سخت تر کردن شرایط ایران برای واردات فناوری ها و مواد حساس که می تواند برای اهداف هسته ای مورد استفاده قرار گیرد، ایجاد شد.

این منابع آگاه یادآور شدند که نگرانی هایی نسبت به این مساله وجود دارد که دولت اوباما در موافقت با خرید مواد مرتبط هسته ای توسط ایران، شامل 116 متریک تن اورانیوم طبیعی بسیار با مدارا رفتار کرده است، موادی که به نظر می آید تهران به آن نیازی ندارد.

اما متقاعد کردن دیگر اعضای 1+5، شامل روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان برای مذاکره درباره این تغییرات بسیار بسیار سخت خواهد بود، چه برسد به اینکه ایران چنین چیزی را بپذیرد.

یک منبع آگاه از گروه 1+5 در پاسخ به سوالی درباره مذاکره مجدد گروه 1+5 برای سخت کردن توافق با ایجاد برجامی دیگر تاکید کرد که احتمالش بسیار ضعیف است.

به گزارش رویترز، ایران نیز قویا هرگونه مذاکره مجدد بر سر توافق هسته ای را رد کرده است و این موضع ترامپ جایگاه کسانی را که در تهران موافق مذاکره با غرب بودند، تضعیف خواهد کرد.
 
کلمات کلیدی : ترامپ + توافق هسته‌ای + برجام
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.