توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 404082
پاکستان، هند و افغانستان را متهم کرد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۱
سازمان اطلاعات و امنیت دولت پاکستان هند و افغانستان را متهم به تلاش برای ضربه زدن به طرح بزرگ احداث راهروی اقتصادی مشترک چین-پاکستان(CPEC) کرد.

به گزارش ایرنا، 'آفتاب سلطان' رئیس سازمان اطلاعات دولتی پاکستان (IB) روز گذشته در نشست توجیهی با اعضای کمیسیون بررسی عمکلرد کابینه در مجلس سنا، گفت که سرویس های اطلاعاتی هند، افغانستان و تروریست های گروه 'لشگر جهنگوی' و 'تحریک طالبان' برای ضربه زدن به طرح راهروی اقتصادی مشترک چین-پاکستان فعال هستند.

وی افزود: سازمان اطلاعات دولتی پاکستان پست های ویژه در مسیر طرح های راهروی مشترک اقتصادی تاسیس کرده و مصمم به دفع توطئه سرویس های جاسوسی خارجی این این طرح بزرگ اقتصادی است. آفتاب سلطان گفت: بین سال های 2013 تا 2016 نیروهای سازمان اطلاعات دولتی پاکستان پنج هزار عملیات انجام دادند که طی آن 865 تروریست خطرناک و تحت تعقیب بازداشت و 171 تروریست دیگر نیز کشته شده اند.

سناتور 'طلحه محمود' رئیس کمیته امور کابینه مجلس سنای پاکستان نیز با حائز اهمیت خواندن طرح راهروی مشترک اقتصادی پاکستان-چین، از مسئولان ارشد نهادهای اطلاعاتی و امنیتی کشور خواست تا تمامی اقدامات لازم برای دفع توطئه عناصر خارجی از جمله سرویس های جاسوسی را انجام دهند.

اتهام زنی های پاکستان به هند مبنی بر تلاش عوامل اطلاعاتی هند برای ضربه زدن به بخش های مختلف پاکستان، موضوع تازه ای نیست اما با وجود اینکه عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در پاکستان در روزهای اخیر برای پیوستن کشورش به طرح راهروی اقتصادی مشترک مذکور اظهار تمایل کرده بود، اتهام زنی های پاکستان علیه افغانستان در این زمینه موضوع نسبتا تازه ای است.

مشکلات امنیتی در مسیر اجرای طرح 46میلیارد دلار راهروری اقتصادی مشترک چین-پاکستان، همواره یکی از دغدغه های چین و پاکستان است و اگر چه ارتش پاکستان بارها تاکید کرده که هرگز اجازه نخواهد داد کوچک ترین تهدیدی علیه این طرح انجام شود، اما چین همچنان از مسئولان دستگاه های مختلف پاکستان می خواهد که توجه بیشتری به این مهم داشته باشند.
 
کلمات کلیدی : پاکستان، هند، افغانستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.