توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 494984
ماجرای گیت‌های مسجد الاقصی چیست؟
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۷
مشرق در یادداشتی آورده است:واقعیت این است که محتوای اعتراض مردم فلسطین فراتر از موضوع گیت های الکترونیکی است و آنها نسبت به مصادره و تخریب احتمالی مسجد الاقصی و سایر مقدسات اسلامی و یهودی سازی قدس اعتراض دارند.

در درگیری‌هایی که در روز جمعه خشم فلسطینیان بر ضد اقدامات نژادپرستانه رژیم صهیونیستی در مسجدالاقصی نام‌گذاری شده بود، سه فلسطینی به شهادت رسیده و صدها تن دیگر زخمی شدند. این درگیری‌ها در گوشه و کنار فلسطین اشغالی از قدس گرفته در کرانه باختری و حتی نوار غزه ادامه پیدا کرد. البته در نهایت یک فعال فلسطینی در شهرک حلمیش در رام الله با سلاح سرد به تعدادی از صهیونیست‌های شهرک نشین حمله کرد که در نتیجه این عملیات ۳ صهیونیست به هلاکت رسیده و دو نفر دیگر به شدت زخمی شدند. عامل این حمله نیز شهید شد.

در درگیری‌هایی که جمعه در مناطق مختلف فلسطین اشغالی از جمله در شهر قدس و اطراف مسجدالاقصی بعد از نماز جمعه به وقوع پیوست. سه نفر به شهادت رسیدند. محمد محمود شرف ۱۷ ساله در نتیجه اصابت گلوله به سرش در مقابل باب العامود شهید شد و محمد ابو غنام نیز در حی الطور در داخل شهر قدس به شهادت رسید. محمد خلف لافی ۱۷ ساله نیز در درگیری‌های بوجود آمده در منطقه ابو دیس در نزدیکی شهر شهر به علت اصابت گلوله جنگی به قلبش شهید شد.

منابع بیمارستانی و رسانه‌ای اعلام کردند که در نتیجه این درگیری‌ها ۱۲۰ فلسطینی در قدس زخمی شدند که جراحت‌های آن‌ها در نتیجه اصابت گلوله جنگی و پلاستیکی و خفگی با گازهای مسموم شیمیایی و زیر گرفتن با خودروهای صهیونیست یا به آتش کشیدن آنها بوده است. ۷۱ مجروح نیز در محل درگیری ها مداوا شدند.

شهرها و پایتخت های دیگر کشورها نیز شاهد برپایی تظاهرات اعلام همبستگی با ملت فلسطین بود که بیشتر آنها بعد از نماز جمعه آغاز شد. این تظاهرات در لبنان و یمن و اردن و مصر و تونس و ترکیه و مالزی و دیگر کشورهای عربی و اروپایی برگزار شد.

تحولات جمعه در فلسطین اشغالی در ابعاد سیاسی شاهد دو موضع مهم بود. موضوع اول اظهارات اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس بود که خواستار برگزاری نشست فوری گروه های فلسطینی برای توافق بر سر استراتژی تقابل در درگیری‌های قدس در بیروت یا قاهره شد.

وی چارچوب این نشست را مقاومت و اعتراض در برابر [اقدام رژیم های عربی برای ] عادی سازی روابط عربی- اسلامی با اشغالگران نامید و تاکید کرد که این موضوع فراتر از گیت های الکترونیک مسجد الاقصی است. هنیه در سخنرانی خود در جمعه خشم فلسطینی درگیری‌های کنونی را فراتر از گیت‌های الکترونیکی دانست و تأکید کرد که ملت فلسطین وحدت خود در مبارزه قدس و الاقصی را اعلام کرده و هر نوع تلاشی برای عادی سازی روابط عربی - اسلامی با رژیم صهیونیستی را رد می کند و آن را توهینی به خود می داند.

نکته مهم دیگر این بود که محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین برای اولین بار از زمان آغاز انتفاضه الاقصی در سال ۲۰۰۰ تاکنون هماهنگی‌های امنیتی خود با رژیم صهیونیستی را متوقف کرد. این اقدام هیجانی چندین شاخصه اصلی دارد که نشان از ناکارآمد بودن آن در برابر موج تجاوزهای اخیر رژیم صهیونیستی و سیاست‌های نژاد پرستانه این رژیم بر ضد ملت فلسطین دارد. نکته اول اینکه عباس این اقدام را صرفا با برداشتن گیت های مسجد الاقصی مرتبط کرده و سعی دارد از این انتفاضه مردمی برای رسیدن به دستاوردی موهوم برای خود سوء‌استفاده کند.

این در حالی است که سه دهه مذاکره وی با رژیم صهیونیستی که تاکنون امتیازات استراتژیک زیادی را به صهیونیست‌ها داده، هیچ موفقیت قابل توجهی برای ملت فلسطین به دنبال نداشته است. واقعیت این است که محتوای اعتراض مردم و نیروهای مقاومت فلسطین فراتر از موضوع گیت های الکترونیکی است و آنها نسبت به مصادره و تخریب احتمالی مسجد الاقصی و سایر مقدسات اسلامی و یهودی سازی قدس و دیگر مناطق فلسطینی اعتراض دارند، با این وجود اگر رژیم صهیونیستی با موضوع برداشتن گیت ها موافقت کند، عباس تلاش خواهد کرد از این موضوع استفاده ابزاری و تبلیغاتی کند.

موضوع دیگر این است که این اقدام محمود عباس می‌تواند درهای جهنم سیاسی و دیپلماتیک رژیم صهیونیستی و کشورهای غربی را بر ضد وی باز کند. عباس پیش از این نیز نشان داده که قدرت ایستادگی در برابر این فشارها را ندارد، لذا پیش بینی می شود اگر اسرائیل قصد برداشتن این گیت ها جهت اعتبار بخشی به عباس را نداشته باشد، وی خیلی زود از این خواسته منصرف شود.

نکته بعدی اینکه توقف همکاری‌های امنیتی با رژیم صهیونیستی یکی از مطالبات بر حق و اصلی گروه‌های مقاومت جهت تحقق آشتی ملی بود، به این ترتیب با توجه به اظهارات اسماعیل هنیه شوک وارد شده به ملت فلسطین در صورت وجود اراده مثبت در نزد تشکیلات خودگردان فلسطینی می تواند قدم های مثبتی در مسیر کاستن از فاصله میان فتح و حماس بردارد.

جمعه همچنین بعد از جلوگیری نیروهای امنیتی صهیونیستی از حضور مردان زیر ۵۰ سال برای ادای فریضه نماز در منطقه قدیمی قدس ، نیروهای فلسطینی در اقدامی کم سابقه موفق شدند خیابان‌های قدس را به مصلای نماز جمعه تبدیل کنند. جمع زیادی از مردم فلسطین بعد از برپایی نماز در خیابان‌ها و زیر عدسی دوربین های مختلف ، درگیری با دشمن صهیونیستی را آغاز کردند. صهیونیست ها نیز از تمامی ابزارها برای سرکوب تظاهرات کنندگان استفاده کردند. خیابان اصلی صلاح‌الدین در قدس شاهد شدیدترین درگیری‌ها بود. علاوه بر این که درگیری‌ها در شهرهای الخلیل و بیت لحم در جنوب کرانه باختری و ایستگاه نظامی قلندیا بین شهرهای قدس و رام الله نیز دنبال می شد.
۱۳۹۶/۰۵/۱۱ ۰۹:۳۹
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۹ ۱۳:۵۶
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۷ ۱۰:۲۷
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۷ ۰۸:۵۰
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۴ ۱۴:۴۵
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۴ ۱۰:۳۳
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۴ ۱۰:۱۹
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۴ ۰۷:۵۸
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۲ ۱۶:۰۷
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۲ ۱۵:۳۷
 
 
کلمات کلیدی : رژیم صهیونیستی + مسجدالاقصی + اسرائیل
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.