توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 374581
۶ کشور اروپایی به تحریم‌های ضد روسی غرب پیوستند
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۴
شش کشور غیر عضو اتحادیه اروپا به نشانه مخالفت با ضمیمه شدن کریمه از اوکراین به خاک روسیه به تحریم های اتحادیه اروپا علیه این کشور پیوسته و مقررات تحریمی با موضوع این شبه جزیره را که از سال ۲۰۱۴ آغاز شده، اجرا می کنند.

به گزارش ایرنا، کشورهای نروژ، آلبانی، لیختن اشتاین، گرجستان، مونته نگرو و اوکراین همکاری های خود را برای اجرای تحریم های ضد روسی اعلام کرده اند.

بر اساس اعلام فدریکا موگرینی عالی ترین مقام سیاسی اتحادیه اروپا که امروز (پنجشنبه) در روزنامه روسی ایزوستیا انتشار یافت، از این پس ۳۴ کشور اروپایی همراه آمریکا تحریم ها علیه روسیه را اجرا می کنند.

مسکو هم اکنون با بسته تحریم اصلی شامل اقتصادی، خرید کالاهای دو منظوره و ممنوعیت سفر برخی مقام های روسی به آمریکا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین بسته تحریمی دیگر مربوط به شبه جزیره کریمه در کناره دریای سیاه مواجه است.

اتحادیه اروپا و آمریکا تقریبا هر گونه حضور و فعالیت در کریمه از جمله همکاری های توسعه ای، گردشگری و اقتصادی را در این شبه جزیره ممنوع کرده اند که دوره کنونی تحریم ها نیز تا ۳۱ ژانویه ۲۰۱۷ اعتبار دارد.

بر اساس اطلاعات رسانه های روسی، تحریم ها همراه کاهش شدید بهای نفت در بازار جهانی، اقتصاد روسیه را در تنگنا قرارداده است و میزان زیان های وارده از ۲۰۰ میلیارد دلار فراتر می رود.
مسکو نیز به صورت متقابل تحریم های ضد روسی که بیشتر شامل واردات محصولات باغی و لبنیاتی می باشد، وضع کرده است.

براساس برخی گزارش ها، این تحریم ها سبب کاهش حداقل ۶۰ میلیار یورو از درآمد ارزی سالانه کشورهای عضو اتحادیه اروپا می شود.

اوایل خرداد ماه نیز سران هفت کشور صنعتی آمریکا، فرانسه، آلمان، ژاپن، انگلیس، کانادا و ایتالیا در نشست توکیو بر ماندگاری تحریم ها علیه روسیه تا زمان اجرای کامل توافقنامه مینسک برای حل سیاسی مشکلات اوکراین، تاکید کردند.

روسیه اعلام کرده که تخلف برای اجرای توافقنامه مینسک از جانب اوکراین انجام می شود که با سران مناطق شرقی این کشور برای رسیدن به توافق وارد مذاکره نمی شود و مسکو نیز دخالتی در اوضاع این کشور ندارد و برای لغو تحریم ها هم درخواستی نمی کند.

سال ۲۰۱۴ پس از سقوط حکومت ویکتور یانوکوویچ و روی کار آمدن یک دولت متمایل به غرب در اوکراین و آغاز درگیری شبه نظامیان با نیروهای دولتی در شرق این کشور که روسیه متهم به حمایت از آنان شد، شبه جزیره کریمه به روسیه پیوست.

جدایی کریمه براساس نتایج برگزاری یک همه پرسی در این شبه جزیره در کناره دریای سیاه، یکی از عوامل اصلی افزایش تنش در روابط روسیه با اوکراین و غرب شده است.

این منطقه ۲۵ هزار و ۵۰۰ کیلومتری که اکنون دو میلیون و ۴۱۳ هزار نفر جمعیت شامل یک میلیون و ۴۵۰ هزار روس، ۵۷۶ هزار اوکراینی و ۲۴۵ هزار تاتار است، سال ۱۹۵۴ توسط نیکیتا خروشچف رییس جمهوری وقت شوروی سابق که زادگاهش اوکراین بود در قالب تغییرات نقشه ای به این کشور هدیه شده بود.
 
کلمات کلیدی : اتحادیه ، تحریم ، ضد روسیه ، موگرینی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.