توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 461584
از ۸ وزیر کابینه برزیل برای فساد مالی تحقیق می‌شود
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۷
دیوان عالی برزیل دستور داده است که از شماری از مقام‌های عالی این کشور، از جمله هشت وزیر کابینه و چندین نماینده مجلس، در ارتباط با اتهام فساد مالی تحقیق شود.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، چهار رئیس‌جمهوری سابق، روسای مجلس نمایندگان و سنا، رئیس دفتر «میشل تمر» رئیس‌جمهوری کنونی، و شهردار ریو دو ژانیرو در زمان برگزاری المپیک از جمله دیگر مقام‌هایی هستند که در فهرست تحقیق دیوان عالی آمده‌اند.

در جریان رسیدگی به پرونده اختلاس در شرکت نفتی پتروبراس ۷۷ نفر از کارکنان شرکت عمرانی «اودربش» گفته‌اند که به مقام‌های یادشده بیش از یک میلیارد دلار رشوه داده‌اند.

فهرست این ۱۰۸ نفر به دستور یکی از قضات دیوان عالی منتشر شده است. ظن آن می‌رود که این افراد با اختلاس و رشوه‌خواری از درآمد‌های شرکت نفتی دولتی پتروبراس برای منافع شخصی و تامین هزینه‌های احزاب سیاسی سوءاستفاده کرده‌اند.

تحقیقات درباره فساد مالی مقام‌های عالی برزیل حدود سه سال است که این کشور را دستخوش بحران سیاسی کرده است.

خبرگزاری رویترز گزارش می‌دهد که پس از انتشار فهرست مقام‌های مظنون از طرف دیوان عالی، عده‌ای از اهالی سائو پائولو با کوبیدن به ماهیتابه‌‌ها و قابلمه‌ها اعتراض خود را نشان دادند.

فهرست منتشرشده نه تنها به کابینه کنونی میشل تمر ضربه می‌زند، که اعتبار بعضی از رقبای احتمالی تمر در انتخابات سال ۲۰۱۸ را نیز زیر سوال می‌برد. رهبر حزب سوسیال دموکرات، وزیر خارجه سابق فرماندار سائوپائولو از کسانی هستند که در فهرست آمده‌‌اند و پیش از این از آنها به عنوان نامزد احتمالی ریاست جمهوری یاد می‌شد.

میشل تمر پیش از این وعده داده است که اگر هر یک از وزرایش در جریان تحقیقات رسما تفهیم اتهام شوند، آنها را از کار معلق کند.

چندین نفر از کسانی که نامشان در فهرست دیوان عالی آمده بر بی‌گناهی خود تاکید کرده‌اند و می‌گویند ادعاهای رشوه‌خواری علیه آنها اعتبار ندارد.

گفته می‌شود که شرکت عمرانی اودربش با پرداخت رشوه توانسته قراردادهای پرسودی با شرکت دولتی پتروبراس ببندد.
 
کلمات کلیدی : برزیل + فساد مالی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.