توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 507970
سخنگوی وزارت خارجه: گزارش «اسما جهانگیر» را به رسمیت نمی‌شناسیم
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۲
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران عمیقا اعتقاد دارد گزارشی که توسط اسما جهانگیر تهیه شده و ماموریت ایشان بر پایه قطعنامه ای مبتنی بر اهداف و اغراضِ کاملا سیاسی و گزینشی برخی کشورهای مشخص و با اهداف معین بر عهده گرفته است، را به رسمیت نمی شناسد و آن را كاملا مردود و عیر قابل قبول می داند.

به گزارش میزان، بهرام قاسمی پیرامون انتشار گزارش جديد خانم «اسما جهانگیر» گزارشگر وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ايران كه قرار است به نشست آتی كميته سوم مجمع عمومی ارائه شود، گفت: جمهوری اسلامی ایران عمیقا اعتقاد دارد گزارشی که توسط این گزارشگرِ ویژه تهیه شده و ماموریت ایشان بر پایه قطعنامه ای مبتنی بر اهداف و اغراضِ کاملا سیاسی و گزینشی برخی کشورهای مشخص و با اهداف معین بر عهده گرفته است، را به رسمیت نمی شناسد و آن را كاملا مردود و عیر قابل قبول می داند.

قاسمی افزود: متاسفانه به رغم پاسخ های مکرر، مفصل و مستدل جمهوری اسلامی ايران به ادعاهای بی اساس مطرح شده، محتوایِ گزارش کماکان مبتنی بر مجموعه ای از اطلاعاتِ نادرست و پیش داوری های ناصواب در خصوص وضعیت حقوق بشر ایران و با استفاده از منابع غیر معتبر تهیه شده است که وجاهت و اعتبار گزارش را به صورت جدی خدشه دار می سازد؛ به نظر می رسد متاسفانه گزارشگر ویژه چشم بر موارد متعددی از پیشرفت های حقوق بشری در ایران فرو بسته است و همچنان با بکارگیری عباراتی مبهم و با اظهار نگرانی های بلاوجه بر اساس اطلاعات غیرموثق، سعی نموده تصویری تاریک و يک سويه ای از وضعیت حقوق بشر در ایران ترسیم نماید ، و بی شک این مسئله، اصل بی طرفی و کار حرفه ای گزارشگر را تا حد بسیاری خدشه دار می سازد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان تاکید کرد: معتقدیم بهره گیری از رویکردهای سیاسی ، تکراری و گزینشی از سوی اندکی از کشورها در حوزه حقوق بشر، بخصوص در برهه ای که بصورت همزمان، جامعه جهانی شاهد نادیده انگاشتن موارد نقض فاحش حقوق بشر و فجایع انسانی توسط گروه های تروریستی مورد حمایت آنها در کشورهایی مانند یمن، بحرین، میانمار و ... هستیم، حاصلی جز تضعیف جایگاه و شان مقوله حقوق بشر در سطح جهان و رسوايی بیشتر مدعيان حقوق بشر در پی نخواهد داشت.
 
کلمات کلیدی : سازمان ملل ، گزارشگر ویژه حقوق بشر ، عاصمه جهانگیر ، حقوق بشر ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.