توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 505279
منافعی که اسرائیل از درمان مجروحین جنگ سوریه می برد
تاریخ انتشار : شنبه ۴ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۱۲
در سایه بحران این چند ساله سوریه، اسرائیل توانست منافع بسیاری را کسب کند، در راستای رسیدن به این منافع بود که اسرائیل ساز و کار لازم برای جابه جایی مجروحان و زخمی های جنگ در داخل سوریه را به داخل خاک خود فراهم کرد.

دیپلماسی ایرانی: تشدید تنش ها در بعضی از مناطق جنوب غرب سوریه سبب شد تا توافق 7 جولای به دست آید. با وجود مخاطراتی که این آتش بس را مورد تهدید قرار می داد، این آتش بس مهمترین اقدامی بود که برای نجات جان سوری ها انجام شد. همچنین این اتفاق این امیدواری را به وجود آورد که امکان رسیدن به راه حل سیاسی برای بحران اسف باری که بیش از اندازه طولانی شده است و مخاطرات آن کم اهمیت هم نیستند، به وجود آید.

در سایه بحران این چند ساله سوریه، اسرائیل توانست منافع بسیاری را کسب کند، در راستای رسیدن به این منافع بود که اسرائیل ساز و کار لازم برای جابه جایی مجروحان و زخمی های جنگ در داخل سوریه را به داخل خاک خود فراهم کرد و مجروحان مخالف سوری را به بیمارستان های خود برای درمان منتقل می کرد، اتفاقی که فرصتی بی سابقه برایش به وجود آورد تا بتواند عواطف گروه های مخالف سوری را به سمت خود جلب کند.

از آغاز بحران سوریه این منطقه اهمیت بسیاری برای اسرائیل داشته است، در سایه آن اسرائیل تلاش کرده حضوری فعال و مرتبط با درگیری ها داشته باشد، و این منطقه را محدوده ای حیاتی برای امنیت خود تعریف کند، بحث فقط وجود مرزهای مشترک نیست، در این منطقه هم واحدهایی از حزب الله بودند هم جماعت «خالد بن ولید»، وابسته به شبکه داعش که در راه جنوب تا دمشق مستقر بودند.

اسرائیل تلاش کرد به حضور خود در این منطقه شکلی انسانی دهد و وجهه خود را به شکل ریشه ای نزد زخمی ها و بیمارهای سوری تغییر دهد. یکی از کسانی که دوره طولانی درمان خود را به عنوان فرد زخمی در بیمارستان های اسرائیل گذراند، در گفت وگو با یک خبرنگار با شور و شعف مراتب خوشحالی و خرسندی خود را از توجه اسرائیلی ها به خود بیان می کرد. او و همراهانش به این خبرنگار گفتند: «هیچ کس در طول درمانمان در آن جا از ما نخواست مواضعمان را نسبت به اسرائیل تغییر دهیم. با ما به عنوان بیمار برخورد کردند که باید درمان شویم، و بعد از این که از بابت درمانمان مطمئن شدند ما را به جایی که بودیم برگرداندند، و به ما گفتند که از بابت ما مطمئن شده اند.»

این شیوه به خوبی نشان می دهد که اسرائیلی ها تا چه اندازه در بعد تغییر فرهنگی جامعه فعال بوده اند و به آن چه می خواستند، رسیدند. کار آنها معطوف به مواضع فرد یا افراد نبود بلکه جامعه را به عنوان هدف برای کار خود تعریف کردند. کسانی که بعد از درمان در اسرائیل به محیط سابق خود باز می گردند، داستان درمان خود را به خوبی تعریف می کنند، در حالی که نمی دانند اسرائیل با این کار تماما مطابق با منافع خود برخورد کرده و به دستاوردهای استراتژیکی که در طول این سال ها به دنبال آن بوده، رسیده است، چیزی که بیش از هر چیز در آینده به دردش می خورد. اسرائیل قلب بعضی از سوری ها را به شیوه ای که بتواند فرهنگ آنها را به نفع خود تغییر دهد، به دست آورده و این مساله فقط محدود به مرزهای سوریه نمی شود، تا زمانی که وضعیت کلی جهان عرب به همین شکل ادامه دارد و رو به بدتر شدن است، اسرائیل می تواند از این وضعیت نهایت استفاده را ببرد. برای همین امیدواریم عواملی که آتش بس را در جنوب سوریه تهدید می کنند از بین بروند تا اسرائیل نتواند بیش از این به منافعی که می خواهد برسد.
منبع: الاهرام
 
کلمات کلیدی : اسرائیل، جنگ سوریه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.