توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 509130
وزیر سابق اقتصاد ترکیه درجمع متهمان پرونده رضا ضراب
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۱۸
وزارت دادگستری آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که « محمد ظافر کاگلایان» وزیر سابق اقتصاد ترکیه و سه فرد دیگر را به اتهام همکاری برای دور زدن تحریم‌های ایران تحت پیگرد قانونی قرار داده است.

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای خبری این وزارتخانه، وی به همراه سلیمان اصلان مدیر سابق هالک بانک ترکیه و دو فرد دیگر به نام‌های لِوِنت بالکان و عبدالله هپانی متهم به استفاده از نظام مالی آمریکا از جانب دولت ایران و نهادهای ایرانی برای انجام تراکنش‌هایی به ارزش صدها میلیون دلار است.

نام این افراد در کنار نام رضا و محمد ضراب، محمد هاکان آتیلا، کاملیا جمشیدی و حسین نجف‌زاده قرار گرفته است که پیش از این در این پرونده متهم شناخته شده بودند.

افراد نام‌برده متهم به نقض تحریم‌های آمریکا، فریب موسسه‌های مالی، دروغ گفتن در خصوص تراکنش‌های مالی انجام شده، پولشویی و دادن رشوه هستند. نخستین جلسه محاکمه رضا ضراب و محمد هاکان آتیلا معاون مدیر اجرایی بانک خلق (هالک بانک) ترکیه برای 30 اکتبر (هشت آبان) برنامه ریزی شده است. سایر متهمان این پرونده آزاد هستند.

ضراب اسفند 94 در آمریکا بازداشت شد. رسانه‌ها سال گذشته گزارش کرده بودند که «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه مسئله بازداشت وی را با «جو بایدن» معاون وقت رئیس جمهوری آمریکا مطرح کرده و واشنگتن را به داشتن انگیزه‌های فراقضایی در تشکیل این پرونده متهم کرده بود.

گفته می‌شود ضراب تیم وکلای خود را از چند چهره شناخته شده از جمله «رودی جولیانی» شهردار سابق نیویورک و «مایکل موکیزی» دادستان کل ساق آمریکا تشکیل داده است.

محمد هاکان آتیلا هم فروردین امسال در فرودگاه نیویورک آمریکا بازداشت شد. وزیر اقتصاد ترکیه پیش از این از این اقدام انتقاد کرده و گفته بود که می‌شد از این بانکدار دعوت کرد تا خود برای ادای شهادت در دادگاه حاضر شود.
 
کلمات کلیدی : رضا ضراب، اردوغان، بابک زنجانی، ترکیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.