توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 478135
تعیین تکلیف ۸۷ درصد سپرده گذاران کاسپین
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۴۶
معاون نظارتی بانک مرکزی گفت: ۸۷ درصد سپرده گذاران کاسپین زیر ده میلیون سپرده داشتند که تسویه شدند و ۹۰ درصد کار تسویه سپرده گذاران زیر ۲۰ میلیون انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، فرشاد حیدری در گفتگوی تیتر امشب به دو موضوع وضعیت مجوز ها برای صرافی ها و موسسات مالی و اعتباری پرداخت و گفت: تا کنون ۹۲۸ مجوز برای صرافی ها ایجاد شده است.

او گفت: ۴۲۵ واحد صنفی صرافی که به کار غیر مجاز می پرداختند و در کار دیگری مشغول بودند و همزمان کار صرافی هم انجام می دادند غیر مجاز اعلام شدند.

در مورد شرکت های لیزینگ نیز ۳۰۰ واحد ثبت شده داریم که ۵۰ واحد توانسته اند مجوز بانک مرکزی را بگیرند، ۹۴ واحد غیر مجاز به نیروی انتظامی برای پلمپ معرفی شده اند که اگر مردم با این موسسات کار می کنند حتما مجوز را بخواند که غیر مجاز نباشند.

غیرمجازها از سال۶۰ تاکنون 
وی افزود: در سال ۶۰ مجوز صندوق های قرض الحسنه را نیروی انتظامی صادر می کرد، سه هزار و پانصد و بیست و پنج صندوق قرض الحسنه در کشور شناسایی شده است که از این تعداد ۴۸ واحد مجوز بانک مرکزی گرفته اند.  

حیدری در ادامه گفت: به موجب قانون از سال ۸۶ بانک مرکزی موظف به ساماندهی آنها شده است؛ ۹۱۵ صندوق تحت پوشش سازمان اقتصاد اسلامی و از نظر بانک مرکزی مجاز هستند. ۱۰۲۸ صندوق هم غیر فعال هستند.  

وی گفت: صندوق های قرض الحسنه یا باید مجوز بانک مرکزی یا مجوز سازمان اقتصاد اسلامی را داشته باشند.  

معاون نظارتی بانک مرکزی در ادامه درباره تعاونی ها نیز گفت: بر اساس قانون تعاون، تعاونی ها می توانند صنفی باشند که تعاونی های کارگری و کارمندی استاندارد شناخته شده اند واعضای آن می توانند سپرده گذاری کنند و تسهیلات بگیرند.

وی افزود: از سال ۸۰ به بعد تعاونی های موسوم به تعاونی آزاد راه اندازی شد و اینها از ادارات تعاون مجوز گرفتند و مردم سپرده گذاری کردند، آنها بدون اجازه شعب خود را گسترش دادند. بانک مرکزی از تعدادی از آنها شکایت و با تعاون مکاتباتی کرده است.  

بر اساس قانون پولی کشور که بانک مرکزی مسئول نظارت بر بانکهاست، بانک مرکزی ناظر بر تعاونی ها نبود ولی بعدا بانک مرکزی موظف به ساماندهی تعاونی ها شد. برخی ادغام شدند، ۱۳۴ تعاونی اعتبار در سراسر کشور نیز شعبه داشتند، بسیاری از تعاونی ها در ساماندهی مشارکت نکردند عده ای هم به خاطر شفاف سازی تمایل به ساماندهی نداشتند.  

فرشاد حیدری گفت: بر اساس احراز برخی استانداردها شرکت های تعاونی می توانند تعاونی منحصر به خودشان را داشته باشند اما برخی با باز کردن شعبه تعاون اعتبار آزاد، گسترش یافته اند که هیچ مجوزی هم نداشته اند.

۱۳۴ تعاونی ادغام یا منحل شدند
حیدری گفت: با پیگیری بانک مرکزی از سال ۸۸ بانک مرکزی انحصارا موظف به ساماندهی تعاونی ها شد. او گفت: ۱۳۴ تعاونی با شعبات آنها یا با بانک ها ادغام شدند و برخی دیگر که با بانک مرکزی همکاری نکردند بدلیل مشخص نبودن اسناد مالی و تخلفات مکرر مالی منحل شدند.

معاون نظارتی بانک مرکزی گفت: ۸ تعاونی از جمله کاسپین، فرشتگان و ... وقتی خواستند ساماندهی شوند به آنها گفته شد ابتدا باید موسسه اعتباری تشکیل بدهید تا میزان دارایی شما مشخص شود و بررسی شود آیا می توانند بدهی های خود را پوشش بدهد یا خیر.

وی افزود:پرونده تعاونی کاسپین رسیدگی و سپرده ۶۲ هزار نفر رسیدگی شد.

دارایی شناسایی شده تعاون فرشتگان۳۱۰۰ میلیارد تومان است
او ادامه داد: تعاونی فرشتگان ۵۰۰ هزار نفر سپرده گذار دارد و ۵۰ هزار نفر هم حساب هایشان مسدود شده بود و مجموع سپرده ها از ابتدای زمان افتتاح حساب تا اردیبهشت ماه ۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان است و در بررسی تخلفات سهام داران ۲ مدیر آن از ۲۸ آبان ۹۵ در زندان به سر می برند.

فرشاد حیدری با اشاره به دارایی های کاسپین گفت: دارایی های آنها به صورت وجوه نقدی، اموال منقول و غیر منقول به دستگاه قضایی معرفی شده است که حدود ۱۷۰۰ میلیارد تومان ارزش ساختمان های این موسسه ارزیابی شد و همچنین ۳۰ فقره ملک شخصی، املاکی در تهران و خودروهای لوکس در دو هفته گذشته شناسایی شده است.

حیدری ادامه داد: دارایی های شناسایی شده تا به امروز حدود ۳ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان است و اگر کسری در پرداخت ها به سپرده گزاران به وجود بیاید سهام داران باید پاسخگو باشند که در این شرایط قوه قضائیه با آنها برخورد خواهد کرد.

موسسه فرشتگان در تاریخ ۱۳۹۴/۶/۱ منحل شد و از آن به بعد برای سپرده گذاران سود منظور شده است که این کار موضوعیت ندارد و تخلف است و میزان این سودها ۳ هزار میلیارد است که از مبلغ کل بدهی ۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد کسر می گردد زیرا علاوه بر اینکه پرداخت سود بعد از انحلال موضوعیت ندارد، سودهای پرداختی نامتعارف بوده است.

سودهای نامتعارف باید فیلتر و سود متعارف پرداخت شود
او ادامه داد: این موسسه در سال های اخیر اسناد را به صورت دستی تنظیم نموده که بررسی های آن کمی زمان بر است و باید سودهای نامتعارف سپرده گذاران فیلتر شود زیرا به یک سپرده گزار ۲۰ درصد سود و به سپرده گزار با میزان دارای بیشتر سود ۳۸ درصد داده می شد که باید بر اساس نرخ سود متعارف آن سال ها به این سپرده گذاران سود پرداخت شود.

حیدری با اشاره به رسیدگی به پرونده های سپرده گذاران کاسپین گفت: تصمیم بر این شد که عملیات تسویه را از سپرده گذاران خرد شروع کنیم و ۹۰ درصد را به آنها بپردازیم و ۱۰ درصد مابقی را به جهت اطمینان از پوشش دارایی های شناسایی شده نگه داریم.

حیدری افزود: دارایی ها در حال انتقال به کاسپین است و سپرده گذاران از ۲۸ اردیبهشت می توانند مراجعه و در صورت تمایل در این موسسه اقدام به افتتاح حساب کنند و از امروز هم عملیات تسویه مربوط به سپرده گذاران زیر ۲۰ میلیون تومان را شروع کردیم که تعداد این سپرده گزاران حدود ۴۰۰ هزار نفرند.  

حیدری در ادامه گفت: از نیمه دوم سال ۹۴ تعاونی ها برای انحلال به بانک مرکزی مراجعه می کنند، در ۹۴/۱۲/۲۷ مجوز انحلال از سوی بانک مرکزی آغاز می شود که کار ساماندهی انجام شود.

وی افزود: برای سریع انجام شدن کار ساماندهی بانک مرکزی اجازه شعبه نمی دهد، در سال ۹۵مرجع قضایی در مشهد دستوری صادر می کند که کاسپین از مجموع این تعاونی ها ایجاد شده است و خواسته شده بود که سردر این تعاونی ها نام موسسه کاسپین ایجاد و باید دفترچه ها عوض شود. چون دفترچه ها عوض شد سپرده گذاران فکر کردند مسئولیت بر عهده موسسه کاسپین است. این تعاونی بخصوص تعاونی اعتباری فرشتگان به دستور اول عمل می کند و تابلو را بدون اجازه بانک مرکزی نصب می کند، بانک مرکزی اعلام کرد کاسپین بدون شعبه است اما ۲۸ اردیبهشت امسال (سال ۹۶) به کاسپین اجازه شعبه داده شد که ۲۰ شعبه مجاز هستند و مابقی شعب باید پلمپ شوند اما به ۶۰ شعبه دیگر هم مجوز داده شد که در مجموع با ۸۰ شعبه در کل کشور فعالیت داشته باشند.

اگر در شعبه پروانه ای موجود نبود از نظر بانک مرکزی غیر مجاز است.  

وی افزود: به موجب قانون مصوب، بانک مرکزی موظف به ساماندهی موسسات شده است. مجلس احکام بسیار خوبی از باب نظارت به بانک مرکزی داده است. موسسات غیر مجاز پلمپ و رسیدگی می شود.

امسال، سال برخورد قاطع با غیرمجازهاست 
حیدری گفت: سال ۹۶ سال ساماندهی است و می توان با غیر مجازها با قاطعیت برخورد کرد. وی افزود: لایحه بانکداری اسلامی تهیه کرده ایم و لایحه ای مربوط به بانک مرکزی هم در دولت در حال رسیدگی و بررسی است.  

او گفت: بانکداری اسلامی باید با سعه صدر طراحی شود. قانون پولی و بانکی مربوط به سال ۵۱ است و باید مشکلات با دقت رسیدگی شود. نمایندگان مجلس نیز طرح این لایحه را بررسی می کنند تا موجب بهبود فضای کسب و کار شود.

حیدری در پایان گفت: تعاونی های زیر نظر کاسپین که منحل شده اند، عبارتند از: فرشتگان، بدرطوس، پیوند، الزهرا، جلین، حسنات، کشاورزان مازندران و دامداران کرمانشاه است.
 
کلمات کلیدی : سپرده‌گذاران ، کاسپین ، موسسات مالی ، بانک مرکزی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.