توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 397036
ابهام پابرجای پرونده عباس کیارستمی
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۱
روز هفتم فروردین ماه امسال بود که خبر بیماری عباس کیارستمی رسانه‌ای شد. پس از گذشت یک دوره سه ماهه و کش و قوس‌ها و حاشیه‌های بی‌شماری که درباره روند نامناسب درمانی او منتشر می‌شد، کیارستمی برای ادامه مداوا به فرانسه رفت، اما در آنجا یک هفته دوام آورد و سرانجام روز ۱۴ تیرماه در بیمارستانی در پاریس درگذشت.

به گزارش دنیای اقتصاد، حالا پس از گذشت سه ماه از درگذشت او و برگزاری جلسات علنی و غیرعلنی بسیار درباره پیگیری پرونده پزشکی‌اش، بسیاری از رسانه‌ها از صدور حکم بدوی دادگاه خبر داده‌اند. براساس گزارشی که ظهر روز گذشته سایت خبری-تحلیلی تابناک در این باره منتشر کرد، اعضای هیات بدوی نظام پزشکی پس از چند جلسه رسیدگی به پرونده که با حضور اعضای تیم کارشناسی منتخب، وکلا و خانواده مرحوم کیارستمی، تیم پزشکی و مسوولان بیمارستان جم صورت گرفت باتوجه به کیفرخواست مطروحه، پزشک معالج مرحوم کیارستمی در چهار مورد از سوی هیات کارشناسی مقصر شناخته است. این موارد نیز عبارت است از اقدام دیرهنگام برای عمل جراحی، پاره شدن حالب بیمار، انجام نشدن مشاوره‌های به موقع و رها کردن مریض پس از عمل جراحی.

به این ترتیب هیات بدوی دادگاه نظام پزشکی پس از بررسی‌های نهایی، پزشک معالج را به محرومیت محدود از طبابت (کمتر از یک‌سال) محکوم کرده است. این حکم به‌زودی به طرفین پرونده ابلاغ خواهد شد و هر دو طرف نیز حق اعتراض نسبت به حکم صادره راخواهند داشت. قصور سایر عوامل بیمارستان نیز در مرحله دیگری مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.اگرچه این خبر به شیوه بسیار گسترده‌ای در خبرگزاری‌ها و رسانه‌های مجازی بازتاب یافته، اما دست‌کم تا عصر روز گذشته هیچ‌یک از مسوولان این پرونده آن را تایید نکرده‌اند. هم وکیل کیارستمی وهم رئیس هیات بدوی رسیدگی اعلام کرده‌اند که تاکنون چنین حکمی ابلاغ نشده است.

اعتراض وکیل کیارستمی به رأی بدوی
یکی از وکلای خانواده مرحوم عباس کیارستمی نسبت به صدور رأی احتمالی برای پرونده پزشکی این کارگردان سینما بدون توجه به موارد اعلامی در لایحه تقدیمی اعتراض کرد. عادل مقدس در گفت‌وگو با «ایسنا» بیان کرد: سازمان نظام پزشکی پیش از این نسبت به یکی از پزشکان معالج مرحوم عباس کیارستمی طرح دعوی کرده و طبق گزارشی که روز ششم مهرماه منتشر شده، قرار است نسبت به همان شخص اعلام رأی کند. این در حالی است که در جلسه ۲۸ شهریورماه هیات بدوی نواقصی را نسبت به آن کیفرخواست مطرح کردیم و از دو شخص حقیقی و حقوقی دیگر هم به وکالت از خانواده کیارستمی شکایت کردیم.او اضافه کرد: در جلسه مذکور یک لایحه هشت بندی ارائه و در آن تاکید کردیم که در کیفرخواست صادره نسبت به شخص اول نواقصی وجود دارد و از دو شخص دیگر هم شکایت کردیم که بررسی‌هایی درباره آنها انجام نشده است، بنابراین با توجه به ناقص بودن پرونده وکیفرخواست صادره انتظار می‌رود بررسی‌ها کامل شود.مقدس ادامه داد: رئیس هیات بدوی به خبرگزاری‌ها اعلام کرده بودند که مدارکی برای رسیدگی موردنیاز است که البته این امر رسما به ما اعلام نشد اما با این حال ما آنها را آماده کردیم و مدارکی از جمله جوازدفن و پرونده پزشکی عباس کیارستمی در بیمارستان پاریس را هم به هیات‌بدوی ارائه کردیم.

وکیل خانواده زنده‌یاد عباس کیارستمی اظهار کرد: امیدوارم هیات بدوی نظام‌پزشکی براساس قانون و به دور از حواشی که برای این پرونده به‌وجود آمده است نسبت به تصمیم مقتضی و شایسته مبنی بر قبول نواقص و ارجاع پرونده به دادسرا جهت تحقیقات تکمیلی دستورات لازم را صادر کند. چراکه صدور هر رأی بدون در نظر گرفتن این موارد صحیح نمی‌باشد.مقدس همچنین درباره خبرهای منتشر شده از صدور حکم پزشک معالج عباس کیارستمی گفت: تاکنون حکمی به ما ابلاغ نشده است.همچنین واکنش‌های بسیاری به حکم صادره از سوی نظام پزشکی در فضای مجازی شکل گرفته و این در حالی است که رئیس هیات بدوی نظام پزشکی اعلام حکم رسمی را به هفته آینده موکول کرده و گفته است که تاکنون حکمی در پرونده پزشکی کیارستمی اعلام نشده است.

توضیح نظام پزشکی درباره حکم
رئیس هیات بدوی سازمان نظام پزشکی درباره اخباری مبنی بر اعلام حکم پرونده پزشکی «عباس کیارستمی» تاکید کرد که این حکم هنوز اعلام نشده است.به گزارش «ایسنا» دکتر ایرج خسرونیا در این‌خصوص اظهار کرد: حکم این پرونده صادر شده اما هنوز اعلام نشده‌است، اعلام آن نیز به هفته آینده موکول شده است.خسرونیا روز گذشته نیز به «ایسنا» تاکید کرد که حکم پرونده کیارستمی طی دو تا سه روز آینده اعلام می‌شود.وی در این‌باره گفته بود که به‌دلیل اینکه دادستان جرائم پزشکی که قاضی جلسه دادگاه هیات بدوی است، در آخرین جلسه دادگاه هیات بدوی حضور نداشت و در بیمارستان بستری بود، انشای حکم به تعویق افتاد. خوشبختانه ایشان از بیمارستان مرخص شدند و حال عمومی‌شان بهتر شده‌ است.

به این ترتیب پس از انشای حکم، این حکم تا حدود سه روز دیگر ابلاغ می‌شود.خسرونیا همچنین اظهار کرد: بعد از صدور این حکم از سوی هیات بدوی، اگر خانواده مرحوم کیارستمی به حکم صادر شده اعتراض کنند، پرونده به دادگاه تجدید نظر می‌رود، درغیر این‌صورت موضوع از طرف هیات بدوی که خطای انتظامی پرونده را بررسی می‌کند، خاتمه یافته است.به گفته رئیس هیات بدوی سازمان نظام پزشکی، وکلای مرحوم عباس کیارستمی به تازگی طی نامه‌ای از دو شخص دیگر نیز شکایت کرده‌اند که این پرونده نیز به دادسرا فرستاده شده‌است.
 
کلمات کلیدی : عباس کیارستمی، کیارستمی، قصور پزشکی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.