توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 444439
العهد:‌ ائتلاف ایران، سوریه، روسیه و حزب الله، معادله غرب را بر هم زد
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۵:۴۵
العهد نوشت ائتلاف ایران، سوریه، روسیه و حزب الله، معادله غرب را برای سیطره بر نفت و گاز شرق مدیترانه بر هم زد.

به گزارش تسنیم، پایگاه خبری العهد در یادداشتی به قلم جرج حداد نوشت: نبرد سوریه، در زمینه انرژی، ابعاد جهانی جدیدی به خود گرفته است، به خصوص در زمینه نفت و گاز.دو عنصری که بدون شک ستون فقرات و از نظر اقتصادی پایه و اساس نظام سرمایه داری و امپریالیسم صهیونیستم جهانی به شمار می‌روند.شاید این مسئله تصادفی باشد شاید هم نه، که نمایش شوم بهار عربی، به خصوص در سوریه، با مطرح کردن موضوع آغاز استخراج نفت و گاز از سواحل شرق مدیترانه، همزمان شد.

بر اساس اطلاعاتی که تاکنون منتشر شده است، منطقه استخراج دریایی، شامل غزه، سایر بخش های سرزمین های اشغالی، لبنان، قبرس و بدون شک، سوریه است.البته بعید هم نیست که ساحل ترکی مدیترانه را نیز در بربگیرد.اینکه تاکنون نفت و گاز از شرق مدیترانه استخراج نشده است، به این معنا نیست که مهمترین عامل نبوده است، بلکه شاید مهمترین عامل در تحولات و حوادث جاری در خاورمیانه بزرگ باشد، اصطلاحی که جرج بوش پسر انتخاب کرد.

در اینجا باید به نکات زیر توجه داشت: الف: اگر عملیات استخراج نفت و گاز از شرق و جنوب شرقی مدیترانه آغاز شود، از آنجا که این منطقه به اروپا نزدیک است، تحولی شدیدی نه فقط در بازار جهانی انرژی، بلکه در اقتصاد و سیاست جهانی به وجود خواهد آمد.

ب: بر این اساس، ماهیت حضور ارتش ترکیه را در شمال قبرس و ایجاد جمهوری شمال قبرس را متوجه می‌شویم، جایی که آنکارا آن را به رسمیت نمی‌شناسد و نیز بر همین اساس، علت نزدیک شدن ترکیه به نظام سوریه را در گذشته و سپس تغییر رویکرد آن را بهتر می‌فهمیم.همین مسئله، علت هیجان بیش از حد کشورهای خلیج (فارس) به خصوص عربستان و قطر را می‌فهمیم.همچنین درک می‌کنیم چرا کشورهای خلیج (فارس) به لبنان و سواحل این کشور توجه دارند.

ج:در صورتی که استخراج نفت و گاز در این منطقه شروع شود، کنسرسیوم جهانی نفت به رهبری آمریکا، به سبب حضور نظامی روسیه، حضور حزب الله و موشک هایش که به سمت اسرائیل نشانه رفته اند، به گرفتاری بزرگ دچار خواهد شد، همچنین باید به حضور ایران در خلیج (فارس) و توانایی آن برای بستن تنگه هرمز دقت داشت.همین مسئله تمایل بیش از حد عربستان و کشورهای خلیج (فارس) را برای تجاوز به مردم مظلوم یمن توجیه می‌کند.

به صورت خلاصه باید گفت بازار نفت و گاز جهان فقط در دست نیروها و ناوهای آمریکا،‌ ناتو و اسرائیل نیست، بلکه ایران و حزب الله هم هست و آژیر خطری که یک ناوچه روسی به صدا در می آورد، پژواک آن در واشنگتن و همه پایتخت های اروپایی، خلیج (فارس)، آنکارا و تل آویو شنیده خواهد شد.

د:روسیه، بازیگر اصلی در بازار جهانی انرژی است؛ زیرا اولین تولید کننده نفت و گاز جهان به شمار می ‌رود و تامین کننده اصلی نفت و گاز اروپاست.حضور نظامی روسیه در شرق مدیترانه برای این کشور ضروری است همانطور که برای ملت های منطقه ضروری به شمار می‌رود و قانع کردن این کشور به خروج از منطقه سخت است.

در پایان این یادداشت آمده است: از آنچه گفته شد، نتایج زیر به دست می‌آید:

اول: روسیه به رهبری پوتین، بار دیگر به صحنه آمد تا در حمایت از مبارزه ملت های عربی، اسلامی و شرقی به منظور رهایی از سلطه امپریالیسم، ایفای نقش کند.

دوم: تجربه میدانی، ثبات محور آزادی خواه روسیه، ایران، حزب الله و نیروهای آزادی خواه در سوریه و عراق را ثابت کرد.هرچند که این طرف ها در زمینه دینی، ایدئولوژیک، سیاسی و نظامی، اختلاف های تاکتیکی دارند.

سوم: ترکیه، نقش راهبردی خود را به عنوان سگ نگهبان ناتو، در برابر ایران، روسیه و کشورهای عربی از دست داد و اسرائیل نیز نقش خود را به عنوان سگ نگهبان گذرگاه های بین المللی نفتی از دست داد.

چهارم: غرب، در نبرد سوریه شکست خورد و همین مسئله آغازی برای تغییر کامل اوضاع خاورمیانه به شمار می‌رود.
 
کلمات کلیدی : ایران، سوریه، روسیه ، حزب الله
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.