توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 435835
مشاور ریگان: ایران باید به روسیه و چین نزدیک شود
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۳۳
مشاور ارشد رونالد ریگان رئیس جمهوری پیشین آمریکا معتقد است ترامپ سعی خواهد کرد با تأکید بیشتر بر تهدید ایران و چین فشارها بر دولتش از بهبود رابطه با روسیه را کم کند.

به گزارش تسنیم، «پل کِرگ رابرتس»(Paul Graig Roberts) از مشاورین ارشد رونالد ریگان و معاون وزیر خزانه داری امریکا در دولت وی بود. وی در روزنامه نگاری هم فعال بوده و نیز کتابهای مشهوری در زمینه‌های مربوط به سیاست خارجی آمریکا و مسائل جهانی نوشته و مقالاتش در رسانه‌های طراز اول آمریکا و جهان منتشر می شود. وی از جمله افرادی بود که با سیاستهای جنگ افروزانه دولت بوش و اوباما شدیدا مخالفت بوده و این نوع اقدامات را خلاف منافع ملی امریکا و امنیت جهانی می داند. وی ترامپ را هم فرد بی لیاقتی خوانده، گرچه می گوید هنوز برای قضاوت درباره او زود است. رابرتس به بیان نظراتش درباره اوباما، ترامپ، روابط آتی امریکا با روسیه و ... پرداخته است.

*باراک اوباما با شعار تغییر پا به صحنه انتخابات گذاشت و دو دوره بر تخت ریاست جمهوری امریکا تکیه زد. به نظر شما، آیا او توانست تغییرات مورد نظر را اعمال کند؟ به طور کلی، دوران ریاست جمهوری او را چگونه می بینید؟

درست است که مردم امریکا به امید تغییر به اوباما رای دادند، اما او از همان ماههای آغازین ریاست جمهوری اش نشان داد این امید سرابی بیش نیست. در مورد اوباما باید گفت که او یک جنایتکار جنگی است؛ مثل همکارانش در ارتش و نهادهای امنیتی و نیز اکثر اعضای سنا و مجلس نمایندگان. اوباما اولین رئیس جمهور امریکا بود که در کل مدت هشت سال ریاست جمهوری اش، کشور را در حالت جنگ نگه داشت. فقط در سال 2016، امریکا 26171 بمب روی غیرنظامیان ریخت؛ روی عروسی ها، مجالس عروسی، مکان های بازی کودکان و ... در عراق، سوریه، افغانستان، لیبی، یمن، سومالی و پاکستان. او در این هشت سال در هفت کشور دخالت نظامی کرد؛ کشورهایی که هیچ تهدیدی علیه امریکا محسوب نمی شدند. آنچه او انجام داد، جنگ نبود، بلکه تجاوز نظامی بود.

*با توجه به اینکه ترامپ خود را مخالف سیاستهای سنتی کاخ سفید جلوه داده، آیا فکر می کنید با روی کار آمدن دونالد ترامپ، این تجاوزات قطع می شود؟

پاسخ به این پرسش در حال حاضر غیرممکن است. باید صبر کرد و دید او چه خواهد کرد، اما اظهارات وی مبنی بر نزدیکی به روسیه، می تواند دلگرم کننده باشد و اگر انجام گیرد، حرکتی موثر در جهت صلح است.

*آیا ارگان های سیاسی و امنیتی امریکا می توانند نزدیکی به روسیه را تحمل کنند؟

در واقع خیر. نهادهای نظامی-امنیتی به شدت با قصد ترامپ مبنی بر عادی سازی روابط با روسیه و بازتعریف وظایف ناتو مخالفند. «سیا» به شکل آشکار و از طریق انتشار اخبار دروغ و گزارشهای امنیتی جعلی، در حال جنگ با ترامپ است.

*هدف آنها از این کار چیست؟

هدف مشخص است. آنها نمی خواهند ترامپ موضوع ساختگی و برنامه ریزی شده «تهدید روسیه» علیه امریکا را کنار بگذارد، زیرا این تهدید، که در واقع وجود ندارد، توجیه کننده قدرت گیری و انتفاع نهادهای نظامی-امنیتی امریکاست.

*می دانیم که سیاست خارجه امریکا در طول حدود هفتاد سال گذشته مبتنی بر رقابت با روسها و دشمن جلوه دادن آنها بوده است. اکنون ترامپ چگونه می تواند بر چنین سیاستی نقطه پایان بگذارد؟

ترامپ برای رسیدن به این هدف، احتمالا قصد دارد ایران و چین را به عنوان تهدید اصلی به صحنه بیاورد تا توجه به روسیه کمرنگ شود. اگر ایران و چین به جای روسیه به عنوان تهدید اصلی قلمداد شوند، ترامپ می تواند روابطش را با روسیه بهبود بخشد.

*ترامپ در سخنرانی هایش اعلام کرده که یکی از علتهای ضعف تجارت امریکا با چین، اقدامات پکن در بالا و پایین کردن ارزش یوان است و گفته با چنین اقداماتی برخورد می کند. به نظر شما که سالها در خزانه داری خدمت می کردید، این ادعا درست است؟

احتمالا اطلاعات درستی در این زمینه به ترامپ داده نشده است. علت ضعف امریکا در روابط تجاری اش با چین، تولیدات خارج از خاک امریکاست. وقتی کالاهای شرکتهای امریکایی که خارج از امریکا تولید شده اند به امریکا می آیند، حکم واردات را دارند؛ مثل کامپیوترها و موبایلهای اپل که در چین تولید و به امریکا فرستاده می شوند. آخرین باری که بررسی کردم، فهمیدم 50 درصد از ضعف امریکا در معاملات با چین به اقدامات شرکتهای امریکایی در تولید کالاهایشان در چین مربوط می شود.

*ترامپ می گوید از پیمان TPP(Trans Pacific Partnership) خارج خواهد شد و این باعث نگرانی کشورهایی چون ژاپن و کره جنوبی شده است. کما اینکه می بینیم شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن اولین مقام خارجی بود که در برج ترامپ به دیدارش رفت. آیا در دوره ترامپ، استراتژی «چرخش به آسیا» (Pivot to Asia) دچار خدشه خواهد شد؟ آیا رئیس جمهور آینده امریکا از TPP خارج خواهد شد؟

TPP و نسخه آتلانتیک آن پیمانهای تجاری نیستند، بلکه به بنگاههای مالی جهانی در مقابل قوانین کشورهای عضو، مصونیت می دهند. هر کشوری که چنین توافقنامه هایی را امضا کند، یا احمق است یا فاسد یا هر دو. این توافقنامه برای بنگاههای مالی بسیار باارزش اند و ترامپ هم مجبور خواهد شد کاری با این توافقنامه ها نداشته باشد.

*در مورد گزینه های پیشنهادی ترامپ برای وزارت خارجه چه فکر می کنید؟

فردی که او برای وزارت خارجه پیشنهاد کرده(رکس تیلرسون)، تفاوتی با نئوکانها ندارد، زیرا او نیز بر دشمنی با روسیه تاکید می کند؛ نیز بر اینکه امریکا در دریای چین قدرت مسلط شود. گویی هیلاری کلینتون دست به این انتخاب زده است. تیلرسون در نطقش گفت:«چین نباید اجازه داشته باشد به دریای چین وارد شود!» باید گفت این نوع تهدیدات چین را نمی ترساند، بلکه می تواند به برافروخته شدن آتش جنگ بی انجامد؛ جنگی اتمی که غرب را برای همیشه نابود خواهد کرد. در کل باید گفت تیلرسون یک احمق است و به هیج وجه گزینه مناسبی برای این پست نیست.

*یکی از اظهارات مجادله برانگیز ترامپ، ادعای او مبنی بر فسخ برجام است. به نظر شما، امریکا می تواند به طور یک طرفه این توافقنامه را لغو کند؟

خیر. تحریمهایی که در سال 2006 علیه ایران تصویب شد، نتیجه قطعنامه 1696 شورای امنیت سازمان ملل بود و برجام این تحریمها را لغو کرد. امریکا نمی تواند به تنهایی تحریمهایی سازمان ملل را احیا کند. تحریمهای یک طرفه امریکا علیه ایران نیز صرفا مربوط به امریکاست و دیگر کشورها الزامی به اجرای آن ندارند. احتمالا امریکا برای همراه کردن متحدان اروپایی اش، آنها را تحت فشار می گذارد، اما دلیلی وجود ندارد که چین، روسیه و بقیه کشورهای جهان از واشنگتن تبعیت کنند. در اینجا باید به این نکته هم اشاره کنم که ایران هرگز نباید به امریکا اعتماد کند. ایالات متحده حتی به متحدانش هم خیانت می کند.

*در خصوص روابط ایران و امریکا در دوره ترامپ چه ارزیابی ای دارید؟

همانطور که گفتم امریکا قابل اعتماد نیست. ایران باید به جای تمرکز بر امریکا، بر بهبود روابطش با سایر کشورها، بخصوص روسیه و چین تمرکز کند.
 
کلمات کلیدی : ایران+روسیه+چین
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.