توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 286633
دست نیاز ترکیه به سوی پاکستان
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۲۸
رییس جمهوری ترکیه جمعه شب در سفری کوتاه اما مهم به پاکستان، خواستار حمایت دیپلماتیک اسلام آباد از آنکارا برای رهایی از گرداب خودساخته در سوریه و مقابله با تهدید داعش شد.

به گزارش رسانه های پاکستان، رجب طیب اردوغان شب گذشته هنگامی که بعد از پایان سفری سه روزه به اندونزی، عازم کشورش بود، درمسیر عزیمت به ترکیه، توقفی کوتاهی در اسلام آباد داشت و دیداری مهم با محمد نواز شریف نخست وزیر پاکستان در پاویون بخش نظامی فرودگاه بین المللی 'بی نظیر بوتو' اسلام آباد انجام داد.

روزنامه اکسپرس تریبیون به نقل از منابع مطلع از حرف های رد و بدل شده در این ملاقات، نوشت: در این دیدار که به دلیل کمبود وقت در پاویون فرودگاه و بدون تشریفات آنچنانی انجام شد، دو طرف درباره مسایل مهمی از جمله مساله سوریه و داعش گفت و گو کردند.

اگرچه منابع دولتی پاکستان چیز زیادی از این دیدار مهم منتشر نکرده و به بیان کلیات و مطالب کلیشه ای پرداخته اند، اما منابع نزدیک به اکسپرس تریبیون، اطلاعات مهمی را از این دیدار در اختیار این رسانه انگلیسی زبان پاکستان قرار داده اند.

براساس گزارش سایت اینترنتی این روزنامه، اردوغان در این دیدار از نواز شریف خواسته است تا بااستفاده از روابط خوب خود با ایران و با استفاده از نفوذی که در منطقه خاورمیانه دارد، در برخی عرصه ها، به حمایت دیپلماتیک از ترکیه بپردازد.

پاکستان و ترکیه از روابط خوبی برخوردارند دو کشور هم پیمان درمنطقه محسوب می شوند.

براساس گزارش اکسپرس تریبیون، اردوغان خواستار حمایت دیپلماتیک پاکستان از ترکیه برای مهار کردها، تاثیر گذاری بر روابط دوستانه ایران با دولت سوریه و جلوگیری از نفوذ داعش به داخل خاک ترکیه شده است.

منابع یاد شده که اکسپرس تریبیون به نام آنها اشاره نکرده است، گفته اند که در دیدار شب گذشته مقامات عالی ترکیه و پاکستان، رییس جمهوری ترکیه نسبت به بازگشت ایران به روزهای اوج اقتدار خود در منطقه، در نتیجه توافق هسته ای با قدرت های بزرگ جهان، ابراز نگرانی کرده است.

براساس این گزارش، جایگاه سیاسی حزب عدالت و توسعه ترکیه به رهبری اردوغان، بعد از آنکه در انتخابات عمومی اخیر این کشور نتوانست اکثریت قابل قبولی از آرا را کسب کند، تضعیف شده و به همین دلیل است که رییس جمهوری این کشور برای جلب حمایت های دیپلماتیک و سیاسی، دست به دامن پاکستان شده است.

در مراسم استقبال از رییس جمهوری ترکیه در فرودگاه اسلام آباد، علاوه بر نخست وزیر پاکستان و همسرش، شهباز شریف برادر نخست وزیر و سروزیر ایالت پنجاب، سرتاج عزیز مشاور نخست وزیر در امور خارجی و امنیت ملی، اسحاق دار وزیر امور اقتصاد و داریی و خواجه آصف وزیر دفاع از جمله مقامات عالی پاکستان بودند که در این مراسم حضور داشتند.

رییس جمهوری ترکیه پس از توقفی کوتاه در فرودگاه اسلام آباد و دیدار با نواز شریف، پاکستان را به مقصد کشورش ترک کرد.

سفر شب گذشته رجب طیب اردوغان به پاکستان، هشتمین سفر وی به این کشور طی ۱۰ سال گذشته بود. سفر قبلی اردوغان به پاکستان، مربوط به دسامبر سال ۲۰۱۳ است. وی در آن زمان سمت نخست وزیری ترکیه را برعهده داشت.

محمد نواز شریف نیز روز چهاردهم فرورین سال جاری سفری به آنکارا انجام داد که محور اصلی آن گفت و گو درباره تحولات یمن و درخواست عربستان از پاکستان برای ملحق شدن به جنگ علیه یمن بود. در این سفر دو طرف برضرورت حل بحران یمن از طریق دیپلماتیک تاکید کردند؛ موضعی که عربستان از هیچ یک از این دو متحد خود انتظار نداشت.

پاکستان و ترکیه از روابطی دوستانه برخوردارند و طی سالهای اخیر که اردوغان ریاست جمهوری و نخست وزیری ترکیه را برعهده داشته، این روابط گسترش یافته است.
 
کلمات کلیدی : ترکیه+پاکستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.