توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 482455
اختلاف بر سر قطر تیلرسون را به سنا کشاند
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۱۵
خبرگزاری رویترز از تشکیل جلسه استماعی با حضور رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا با هدف شفاف سازی موضع دولت این کشور در رابطه با بحران قطر، در سنا خبر داد.مواضع ضد ونقیض اعضای دولت ترامپ در روزهای گذشته دراین باره در رسانه ها به عنوان یک ضعف دیپلماسی برجسته شده بود.
 
به گزارش ایرنا رویترز روز سه شنبه نوشت: تیلرسون امروز درجلسه استماعی در برابر کمیته روابط خارجی سنای آمریکا حاضر و روز چهارشنبه نیز با هیات روابط خارجی کاخ سفید جلسه ای خواهد داشت.

تارنمای این پایگاه خبری ادامه داد:‌ با توجه به موضع گیری های ضد و نقیض اخیر اعضای کابینه دولت آمریکا در مورد بحران قطر، سناتورهای آمریکایی خواهان شفاف سازی موضع دولت در این کشمکش ها هستند.در این موضع گیری ها دونالد ترامپ از عربستان حمایت کرد، اما تیلرسون در مقابل بر حل اختلافات با متحدان آمریکا پافشاری کرده بود.

هفته گذشته عربستان، مصر، امارات و بحرین دریک اقدام مشترک با ادعای حمایت قطر از تروریسم و افراط گرایی روابط سیاسی خود را با دوحه قطع کردند و به دنبال آن گذرگاه های زمینی و هوایی و دریایی خود را بر روی این کشور بستند.

قطع پروازهای بین این کشورها از دیگر اقدامات آنان علیه قطر است و دوحه نیز متقابلا پروازهای خود را به این کشورهای قطع کرده است.

بدنبال این اقدام عربستان و کشورهای حامی آن، دونالد ترامپ در توییتر و سخنرانی ها قطر را به تامین منابع مالی تروریسم متهم کرد، ولی تیلرسون وزیر خارجه خواستار حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس شد.

رویترز ادامه داد: از آن جا که سنا به دنبال وضع تحریم های جدید علیه دولت روسیه است، سناتورها همچنین جلسه ای با تیلرسون ترتیب خواهند داد تا از دیدگاه وی در مورد ارتباط آمریکا با روسیه باخبر شوند. انتخاب رکس تیلرسون به عنوان وزیرخارجه آمریکا نگرانی هایی را از این باب برانگیخت که این مدیر پیشین اکسون موبیل که روابط گسترده و عمیقی با روس ها داشته است، در رابطه با موضع مناقشه آمیز ارتباط روسیه با آمریکا، نرمش نشان دهد.
برگزاری این چهار جلسه استماع، اولین شانس سناتورها برای پرسش از وزیر خارجه این کشور پس از جلسه بحث برانگیز تأیید صلاحیت وی در ماه ژانویه خواهد بود.

به گزارش این پایگاه خبری،‌ تیلرسون همچنین در جریان این جلسات، به سؤالات کمیته های تخصیص بودجه سنا و کاخ سفید نیز پاسخ خواهد داد. سناتورها با لایحه پیشنهادی بودجه ترامپ که کاهش بودجه کمک های خارجی و در مقابل افزایش بودجه نظامی را پیشنهاد می دهد، مخالف هستند و بودجه اختصاص یافته به این کمک ها را لازمه مبارزه با تروریسم و حفظ امنیت ملی آمریکا می دانند.
 
کلمات کلیدی : ترامپ، قطر، تیلرسون
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.