نظر منتشر شده
۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 279352
سد بختیاری در کمین آثار تاریخی ۱۸ هزار ساله
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۵۷
سدها همچنان در خوزستان قربانی می گیرند. حکایت عوارض زیست محیطی سد گتوند هنوز ادامه دارد و هر روز اظهارنظرهای بیشتری از کارشناسان محیط زیست در این باره منتشر می شود. اما عوارض احداث سدها تنها به محیط زیست آسیب نمی رساند بلکه میراث فرهنگی و تاریخی خوزستان را نیز نشانه رفته است.

به گزارش تابناک ، سدکارون ۳ که از نظر طراحان و مهندسان سدسازی، کاری بزرگ و ماندگار معرفی می شود در زمان آبگیری برخی آثار تاریخی ایذه را از بین برد و اینک از اثرات رطوبت دریاچه سد بر دیگر آثار تاریخی این منطقه سخن گفته می شود.

حالا سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان دزفول از زیر آب رفتن بیش از ۲۰۰ اثر تاریخی با احداث سد بختیاری در حد فاصل استانهای لرستان و خوزستان خبر می دهد.

بگفته وی ۱۰۰ تا ۱۵۰ غار، هشت قبرستان تاریخی، آسیاب ، کوره آجر پزی، پل و نقوش حکاکی شده برجسته در محدوده آبگیری این سد واقع شده اند که با آبگیری این سد زیر آب خواهند رفت. گفته می شود برخی از این آثار مربوط به دوره فراپارینه سنگی و متعلق به ۱۸ هزار سال پیش هستند.

سد بختیاری یکی از طرح های در دست اجرای شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران می باشد که بر روی رودخانه بختیاری از سرشاخه های رود دز احداث خواهد شد.

این در حالی است که همه پروژه های عمرانی می بایست قبل از اجرایی شدن، مجوزهای قانونی لازم را از سازمان میراث فرهنگی دریافت کنند. با این حال هنوز معلوم نیست آیا در این زمینه اقدامی شده است یا خیر؟

کار مطالعه این سد از سال ۱۳۷۱ آغاز شده و تا سال ۱۳۸۸ زیر نظر مشاوران و کارشناسان مورد مطالعه و ارزیابی قرار گرفته است، ضمن آن که تا ابتدای سال ۱۳۹۲ حدود ۱۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار جهت احداث پروژه‌‌های زیرساختی شامل راه دسترسی اصلی،‌ راه‌‌های دسترسی داخلی، سامانه انحراف و مطالعه این طرح هزینه شده است.
 
کلمات کلیدی : سدسازی
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۸ ۱۷:۴۳:۳۴
با توجه به بحران کم ابی و خشکسالی ها ساختن سدها خردمندانه ترین کارهاست . (3005243) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۹ ۱۱:۳۳:۴۲
قطعا شما از خرد هیچ بهره ای نبرده اید زیرا ساختن سد در دنیا منسوخ شده.... (3006352) (alef-3)
 
فرهاد
۱۳۹۴-۰۴-۰۸ ۱۸:۰۲:۲۴
یکی خدا وکیلی به اینا بگه بابا پولتان را که گرفته اید دیگه دست از سر اثار تاریخی کشور بر دارید (3005281) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۸ ۱۸:۳۴:۱۹
حداقل جلو این رو بگیرین.....
جلگه خوزستان بیابان شد...تاریخ خوزستان نابود شد.... (3005342) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۵-۰۹ ۱۹:۳۱:۴۳
این رودخانه بختیاری کجا هست که ما طی شانزده سال تحصیل چنین اسمی نشنیده و نخوانده ایم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (3855647) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.