نظر منتشر شده
۸۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 416755
وزارت خزانه‌داری مجوز صادر کرد؛
هواپیماهای ایرباس به زودی در آسمان ایران/ اوباما، ترامپ را دور زد!
بخش اقتصادی الف، ۲ آذر ۹۵
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۲۷
خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه نوشت که وزارت خزانه داری آمریکا مجوز فروش 106 هواپیمای تجاری شرکت فرانسوی ایرباس به ایران را صادر کرده است.

به گزارش الف به نقل از رویترز، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا این مجوز را روز گذشته (دوشنبه) صادر کرده است.

این در حالی است که دونالد ترامپ اعلام کرده بود که اجازه فروش هواپیماهای تجاری را به ایران نمی‌دهد.

در همین حال یک منبع آگاه که خواست نامی از او برده نشود در مصاحبه اختصاصی با رویترز این موضوع را بیان کرده است.

همچنین اداره کنترل دارایی‌های خارجی بخش خزانه‌داری آمریکا، مجوز لازم برای خرید ۱۰۶ فروند هواپیمای ایرباس را صادر کرده است؛  اگرچه هواپیمای ایرباس فرانسوی است و در این کشور تولید می‌شود؛ اما به دلیل اینکه حداقل ۱۰ درصد از قطعات آن آمریکایی هستند، در صورت فروش به ایران باید مجوز لازم از آمریکا را دریافت کنند.  

این اقدام اداره خزانه‌داری آمریکایی در شرایطی انجام گرفته است که دولت «باراک اوباما»، ماه های آخر خود را سپری می‌کند و در راستای توافق هسته‌ای انجام گرفته با ایران و به منظور برداشتن تحریم‌ها، چنین موافقتی صورت گرفته است.

پیش از این «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا اعلام کرده بود که اجازه فروش هواپیماهای مسافربری تجاری را به ایران نخواهد داد.

بر همین اساس، مجلس نمایندگان آمریکا در هفته گذشته، لایحه‌ای را تصویب کرد که به دنبال آن، فروش هواپیماهای تجاری بوئینگ به ایران را ممنوع می‌کرد؛ اما اکنون خرید هواپیماها وارد مرحله جدیدی شده است.

ایرباس پیش از این از دریافت مجوز فروش 17 هواپیما از مجموع 118 هواپیمای توافق شده خبر داده بود.

شرکت بوئینگ هم در تابستان صدور مجوز فروش 80 هواپیما به شرکت هواپیمایی ایران ایر را تایید کرده بود.
 
کلمات کلیدی : خرید هواپیما+ایرباس+فروش هواپیما به ایران+آمریکا
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۲۱:۱۷:۰۷
عمرا" (4027875) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۲۳:۳۰:۲۵
یعنی هواپیما بهمون نمیدن؟؟؟؟؟!!!!!! (4028018) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۰:۱۵:۵۲
در واقع اوباما با این اقدام ، کلید عدم انجام این معامله را زد. چون این یعنی‌ دهن کجی به سنا و رئیس جمهوری منتخب آمریکا و تیم‌ همراه او. چون آمریکا قبلان هم مجوز ۱۷ هواپیما ایرباس و ۱۷ هوپیما بوئینگ را مطابق برجام صادر کرده بود و مجلس آمریکا مطابق برجام نمیتواند آن مجوز را باطل کند، ولی‌ مجلس آمریکا قانون گذرند که هیچ بانک و موسسه آمریکایی‌ نتواند در امور مالی‌ و تامین اعتبار این قرار دادها شرکت کند و حالا مساله ایرباس برای تحویل آن ۱۷ هوپیما مجوز نیست بلکه این است که ایران پول ندارد و هیچ موسسه مالی‌ آمریکای و اروپایی حاضر به شرکت در این معامله نیست. ولی‌ اوباما با افزایش این مجوز و آنهم فقط از ایرباس، در واقع چالشی برای حزب جمهوریخواه و سیاست حمایتی ترامپ از سنیاع دخلی آمریکا درست کر و این یعنی‌ که جمهوریخواه هان و ترامپ انگیزه بیشتری برای انتقام از اوباما در مورد برجام و سیاست او با ایران و شکست سیاست او دارند. (4028062) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۷:۰۷:۰۵
اگر دلواپسان داخلی اجازه بدهند . (4028206) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۹:۱۶:۲۲
برخی دوستان واقعا جوری نظر میدهند که باعث خنده یا تاسفه، در سایت تابناک مقاله آقای دکتر بهزاد شاهنده عزیز را منتشر کرده و به خوبی اشاره کرده که ما ایرانی ها مرتب داریم آه و ناله می کنیم که حالا چه کار کنیم ترامپ شده رئیس جمهور، در حالیکه چینی ها برنامه ریزی هاشون رو هم کردند و خیلی خوب می دونند که با روی کار آمدن ترامپ چه بکنند! ( مقاله فرصت ها از بحران ها بر می خیزند- دکتر شاهنده). لذا ما هم بایستی برنامه های مختلف و اصطلاحا پلن بی و پلن سی داشته باشیم برای موارد مختلف تا یه دفعه شگفت زده نشیم!
مطلب دوم، دوستان عزیز لطفا دقت کنید تمام اساتید درجه 1 اقتصاد یا اقتصاد سیاسی با دلایل مختلف و متقن اشاره می کنند که اقتصاد آمریکا آنقدر مهم و آنقدر عظیم است که قابل نادیده گرفتن نیست و برای همین حتی کشورهایی که با آمریکا مشکل شدید دارند (مانند ونزوئلا) باز مراودات عمیق و گسترده اقتصادی با آمریکا دارند، چون منافع ملی آنها ایجاب می کند که با آمریکا ارتباط داشته باشند. دوستان گرامی قسمت اعظم مراودات جهانی با دلار انجام میشود، چه ما خوشمان بیاید چه نیاید، لذا این شعارهایی که می دهیم فقط و فقط کشورمان و توسعه آنرا بیشتر به عقب می اندازیم، ما نیز بایستی هر طور شده به اقتصاد آمریکا پیوند بخوریم تا از منافع سرشار آن سود ببریم و مهمتر اینکه کم کم مانند چینی ها از دانش فنی و علم روز بهره مند شویم، به لطف الهی. (4028401) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۱۰:۳۶:۴۷
اگر آرم جمهوری اسلامی را هم روی این هواپیماها ببینید ، شما دلواپسان محترم بهانه دیگری میتراشید. شاید بازه بگید عمراً!!! (4028512) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۲۱:۲۱:۰۴
باشه! (4027879) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۷:۳۳:۵۱
خدایا شکرت

هواپیما مان هم تامین شد!!!!!

ممنونتم (4028230) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۲۱:۲۵:۵۸
کسی با خرید هواپیما مخالف نیست ولی وقتی فردی نیاز به سرپناه دارد به دنبال نقاش برای ساختمان نمی‌رود. قشر محروم که در این گرانی، رکود و بیکاری و... به دنبال سرپناه و اشتغال برای خود هستند تا بتوانند لقمه نانی به کف آرند هواپیما سوار شدن دغدغه‌شان نیست. (4027888) (alef-11)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۲۳:۳۶:۳۲
ما به هواپیمای نو و سالم نیاز داریم
برای مشکلاتی که شما می فرمایید فقط کافیه یک مقدار از اختلاس ها کم بشه و مدیران با سواد و متعهد بر سر کار باشن.
فقط پولی که توسط بابک زنجانی از بین رفته برای این مشکلی که شکت فرمودبد کافی بود (4028024) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۱:۲۶:۱۸
من در سفرهای داخلی تنها یک بار از هواپیما استفاده کردم.
بیشتر از اتوبوس و قطار استفاده می‌کنم.

توجه داشته باشید
کسانی که نگران اشتغال و سرپناه هستند، نیازی به پول یارانه ندارند، رونق اقتصادی لازم است. (4028105) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۷:۵۹:۳۴
این بی سرپناهی از بیکاریه هر هواپیما با خودش صدها شغل میاره (4028266) (alef-11)
 
بابک
Canada
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۸:۲۰:۳۹
برادر عزیز دل ، وقتی هواپیمای نو وارد ناوگان هوایی کشور بشود قدرت رقابتشان بالا میره و مشتری جذب میکنند درنتیجه احتیاج به پرسنل بیشتر (اشتغال بیشتر) خواهند داشت. همینطور خطوط هوایی پر رونق هزاران شغل اصلی و فرعی ایجاد خواهند کرد و امثال شما شاغل خواهید بود و لقمه نانی به کف خواهید آورد و انشالله سرپناه مناسبی خواهید داشت. اگر به قضیه بطور جامع تری نگاه کنید برای کشور و مردم ایران سراسر فایده خواهد بود نه فقط برای قشر هواپیما سوار. (4028320) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۵ ۲۱:۰۱:۲۹
اره اگه خدماتشم مثل قطار به اتریشیها داده نشه (4032292) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۹:۰۸:۴۷
مردم در هواپیمای سی سال پیش بمیرن خوب ؟ (4028383) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۹:۳۲:۱۵
دوست عزيز ، صنعت هوانوردي مثل صنعت نفت و خودروسازيداشتغال بسيار زياد و توليد ارزش
افزوده و ثروت ميكنه. اشتغالي كه همون بندگان خدايي كه بيكار هستند ميرن سر كار.
الان چه دلمون بخواد چه نخواد هموطنان سالي ٤-٥ ميليارد دلار براي سفرهاي خارجي ميريزن تو جيب ايرلاين هاي عرب، ترك و اروپايي. براي ترك ها، عرب ها اشتغال و ثروت ايجاد ميكنند.
در كلان مملكت كه نگاه كني اين هواپيماها به شدت مورد نيازه.
حيفه از اين اسمان امن به مدد نيروهاي مسلح قوي، استفاده تجاري نكنيم.
اون اروپايي اگه ميخواد بره شرق اسيا بياد بره اما از مسير ايران بره پولش رو بده به ما
به كارگر ايراني (4028419) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۹:۵۲:۴۷
هواپیما استفاده تجاری, مسافر بری و توریستی داره ... این به اقتصاد کشور کمک می کنه... دوم کشور نیاز به یک قراداد بزرگ داره با این کار سرمایه گذاری در کشور امتیازش میره بالا... شرکت ها برای سرمایه گذاری مشاوره می گیرند و ترجیح میدند با کشور های تجارت کنند که امنیت تجاری داشته باشه. مشکلی مثل تحریم و ... دست و پا گیر نباشه توش... سیستم حمل و نقل مطمنی داشته باشه و هزاران موضوع دیگه... این که یه قشری محروم هستند دلیل این نمیشه که کشور فقط به اون ها فکر کنه... باید جنبه های دیگه رو هم دید.. باید به قسمت های بزرگتر هم فکر کرد. این که فقط به قشر محروم کمک بشه باعث نمیشه اقتصاد کشور پیشرفت کنه. قشر محروم اکثرا مصرف کننده است تا این که تولید کننده باشه... یعنی افتصاد کل کشور رو تغییری نمیده کمک بهشون ولی برعکس قضیه باعث میشه به اون قشر هم کمک بشه. یه زره موضوع رو فقط لقمه نون نبینید. بیکاری دلیلش چی بوده؟ رکود دلیلش چیه؟ میشه بحث کرد و هزاران موضوع دیگه ولی دلیل اصلیش در سیستم تولید و اقتصاد کشور... باید اطمینان به بازار ایران برگرده تا بشه مشکلات رو حل کرد... در ضمن کشور های که سرمایه گذاری می کنند و منافعی دارند کمتر به دلیل موضوعات پیش پا افتاده به سمت تحریم میرند. مثلا امریکا به دلیل نداشتن منافع مالی در ایران تحریم کردن براش راحت تر... روسیه و چین به دلیل منافع مالی و نظامی ترجیح میدند که ایران تحریم نباشه و هزاران موضوع دیگه که جاش اینجا نیست (4028442) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۲۱:۲۸:۴۰
خبر خوبیه.امیدوارم این معامله انجام بشه تا تعداد زیادی از جوانان کشور به کار گرفته شوند و درامدهای زیادی عاید ایران بشه. (4027889) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۲۳:۲۹:۰۲
واسه شستن بدنه هواپیما جوونا مشتغل میشن? (4028013) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۲۳:۵۴:۰۷
اگه جلوتر از بینی خودتو نگاه کنی اره ، با افزایش مسافران خطوط هوایی کشور ، کار بیشتری ایجاد میشه (4028044) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۰:۴۳:۲۱
نه عزیز من! با راه افتادن و رونق گرفتن فرودگاهامون کلی شغل و درآمد ایجاد میشه! محض اطلاعت سال قبل امارات فقط از فرودگاه هاش به اندازه ی صنعت نفت ما پول درآورد! خواهش می کنم یه مقدار سوادتون رو ارتقا بدین! (4028076) (alef-11)
 
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۱۰:۲۰:۳۸
با سواد !! (4028497) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۱:۰۵:۱۲
برادر من شما سواد کمت رو به رخ نکش این هواپیماها خلبان میخوان باندفرود میخوان آدم واسه نگهداری میخوان مهماندار میخوان و هزار و یک شغل مستقیم و غیر مستقیم دیگه (4028087) (alef-11)
 
Netherlands
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۲:۱۱:۵۶
عزیز من دیدت خیلی خیلی بسته است. یکم مطالعتو بیشتر کن بفهمی هوایما زیاد شدن رابطش یا اشتعال چیه (4028123) (alef-11)
 
Netherlands
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۲:۱۶:۱۴
بابا ترامپ همه شرایطو محیا میکنه که بویینگ به ایران بیشتر از ایرباس بفروشه. حالا ببینید. خبری از لغو قرارداد نیست. منها شاید یکم اذیت کنه که بویینگ سود بیشتری ببره (4028124) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۷:۰۰:۵۲
بعد از رونق صنعت هوایی ، نیاز به نیرو جهت نگهداری و راهبری هوایی است، بعد از رونق صنعت هوایی در صورت درست عمل کردن مسئولان رونق توریست بوجود خواهد آمد که باز کلی شغل ایجاد خواهد کرد (4028203) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۸:۰۲:۳۲
بهتر از شستن ماشینها تو خیابون نیست (4028275) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۸:۵۶:۵۵
یعنی عقلت فقط به شستن هواپیما رسید؟ (4028374) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۰:۲۳:۲۸
مثلا در یک هواپیما 10 نفر همزمان بشن خلبان؟ 20 نفر مهماندار ، 10 نفر کمک خلبان، 20 نفر سوخت برسانند، 5 نفری یک چمدان جابجا کنند و....
خوب اینا اموزش نمی خواد؟ (4028064) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۱۰:۱۲:۳۷
چرخش مالی فقط مستقیم هواپیمایی در ایران 15 میلیارد دلار است. هر یک دلار در صنعتی میتواند تا 4 دلار غیرمستقیم گردش مالی ایجاد.
بعد جان مردم ارزشش بیشتر است. یک حداقلی هواپیمابلاخره لازم است. لابد توقع دارید ایران هیچ هواپیما نباشد و مقام مهم کشور و لشگری با هواپیما اجاره قطر و امارات رفت و امد کند به خارج! یک کم انصاف هم خوبست.
بعد اینها از پولهای بلوکه که دارند زنده میکنند! ویا اجاره به شرط تملیک است. اساس ایران پول نقد چندانی ندارد این هزینه سنگین بکند.
این دویست تا هواپیما از محل پول بلوکه یا اجاره به شرط اشکالی ندارد چیز خاصی مردم عادی از دست نمیدند. (4028479) (alef-11)
 
China
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۵:۴۲:۱۰
???? جطوری اونوقت؟ مگه واردات هواپیما اشتغال زاست؟؟؟ (4028162) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۸:۰۲:۱۳
هواپیما رو قرار اونا بسازند تو کشورهای خودشون توسط شرکتهیا خودشون ما فقط قرار پول بدیم بخریم و جایگزین هواپیماهای از رده خارج کشور کنیم که از نیروی کار مورد نیاز برخوردار هستند و جذب نیروی جدید نخواهند داشت (4028274) (alef-11)
 
محمد قاسمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۸:۳۳:۴۳
اشتغال؟ برای ما یا برای کشورهایی که توریست ایرانی میره؟ (4028352) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۲۱:۳۴:۵۳
یارانمون رو قطع نکنن ؛ ایرباس نخواستیم (4027894) (alef-11)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۲۱:۳۵:۲۹
دلواپسها احیانا نظری ندارن؟ (4027895) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۷:۲۶:۵۱
نه احتمالا حالا شروع کردن به گفتن این حرف که ما هواپیما می خواهیم چکار تا دوباره در یک اقدام دیگر تغییر "موضع" بدهند (4028221) (alef-11)
 
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۸:۲۶:۱۵
سلام
بجای خرید هواپیما برای اون 5 درصد. بیان قطار سرع السیر را وارد کنن که قشر بیشتری از مردم استفاده کنن.
قطار با سرعت 400 کیلومتر باشه دیگه کی با هواپیما میره؟ حتی از این طرف تا اون طرف کشور.
کمی فکر هم خوبه.
موفق باشید. (4028337) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۰۴:۰۴:۲۲
قطار خوبه ولی بیشتر مصرف داخلی داره... (4029869) (alef-13)
 
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۸:۵۹:۱۳
دوست دارم بعد از اینکه امریکایی ها لغوش کردن یا سنگ انداختن بیای نظر بدی! (4028377) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۹:۱۳:۵۲
وعده سر خرمن از برجاميا شنيدن عادتمون شده! (4028390) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۲۱:۳۵:۴۳
چقدر شما خوش خیال هستید
اوباما تا یک ماه دیگه رییس جمهور آمریکا است
و تا اون موقع حداکثر شاید 2 هواپیما وارد ایران شود
بعدا ترامپ لغو می کند (4027896) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۲۳:۲۵:۱۷
اگر قرارداد بسته شود امکان لغو ندارد حتی با لغو برجام. (4028009) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۱:۴۱:۱۷
به همین خیال باش (4028114) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۵:۰۴:۳۶
بستگی به دارد که ایرباس قرارداد بسته و امکان مجازت با روند حقوقی در امریکا بتواند پیگیری کند و همه اینها باز برمیگردد کشورهای اروپایی میخواهند تعامل با ایران و هزینه مقابله با امریکا بپردازند. بازار کوچک ایران که عمده سهمش در دست چین است، اساسا چقدر میتواند برای اروپا و حتی امریکا منفعت داشته باشد؟!
دولت اینده ترامپ دارد سیگنال های واقعیت سیاست میدهد پس از شعارها تند، خبر امده قصد پیگیری جریان ایمیلهای کلینتون ندارد! قصد دارد از زنها و مردهای دمکرات از جمله غیرسفیدپوستان استفاده کند! حرف از دیوار مکزیک نزده! اینها سیگنالهای روشنی است که ترامپ را دارند در مسیر سیاست ورزی میاورند ولی می بینیم در برنامه صد روزه اش، باز تاکید بر ترجیح منافع ملی ارمیکا و حمایت از اقتصاد و اشتغال داخلی کرده. بنظرم اینها نشان دهنده سیست کلان و اصلی حاکمیت امریکا است و نه ویژگی شخصی ترامپ.
هر حکومتی که زودتر این سیگنالها درک کند دراینده بهتر میتواند منافع ملی خویش را تامین کند. (4028153) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۷:۲۱:۳۰
با پرداخت خسارت امكان لغو تمام قراردادهاي تجاري هست. (4028217) (alef-11)
 
محمد ق
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۸:۳۴:۲۴
از این قراردادا زیاد لغو شده
کوچیکش پژو بود یادت نمیاد؟ (4028353) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۸:۵۰:۲۹
چطور لغو یرجام رو که یک چند جانبه هست رو در عبارتت تلویحا در دوران ترامپپ ممکن می دونی اما ایرباس که قرارداد دو طرفه هست رو ممکن نمی دونی؟ (4028367) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۰۹:۴۴:۱۷
دیدم قبلا می گفتید امکان نقض تحریم ها وجود ندارد (4029998) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۶:۵۳:۰۷
ببین اونجا امریکااست ایران نیست یکی بیاد بتونه تا سازمان برنامه رو تعطیل کنه! (4028195) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۸:۰۵:۱۰
دو تا هم غنیمته ...... غنیمت نیست ....... راستی واقعا هواپیما لازمه (4028285) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۲۱:۳۵:۴۹
خوش به حال مدیرای نجومی و ذخایر نظام . ایرباسشون هم رسید (4027897) (alef-11)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۲۳:۴۶:۱۷
عزیز هواپیما سوارها الان هم سوار میشن البته با خطوط اروپایی و اسیایی شما یک فکری به حال خودت بکن (4028041) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۸:۰۸:۰۲
دمت گرم اینو خوب اومدی اما داشتم فکر می کردم قبلها که حقوق نجومی نبود این هواپیماها رو برای کیا وارد می کردند؟ (4028290) (alef-11)
 
حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۲۱:۴۷:۰۵
کاری به خرید هواپیما ندارم.ولی با همه انتقاداتی که شاید به برجام وارد بشه اما اولین بار هست که با کارسیاسی ایران توانسته اجماع بین المللی به نفع خودش ایجاد کند وحتی امریکا را تحت فشار قرار دهد.دوستان اگر خاطرشان باشد بعد از جنگ با عراق با اینکه سازمان ملل هم رای به متجاوز بودن صدام داده بود باز هم ایران نتواتست جامعه بین الملل را به نفع خود و به ضرر صدام بسیج کند.پس لطفا منتقدان کمی منصف باشند. (4027915) (alef-11)
 
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۱:۱۲:۱۸
خوش خیالی داداش منتقدان چون به غیر از جیب خودشون به چیز دیگه ای فکر نمی کنند انتظار منصف بودن توهمی بیش نیست (4028091) (alef-11)
 
مشعود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۲۱:۵۱:۳۵
منتظر تکذیبش باشین.
یکم از اوهام بیاین بیرون. (4027920) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۲۱:۵۸:۰۷
مسئولان با سرعت این هواپیماها را بخرند تا دیر نشده... دیگه جان مردم دست شماست که از هواپیماهای از تاریخ گذشته سوار نشوند. (4027931) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۸:۱۲:۰۲
کل هواپیما سواری کشور در سال حدود کمتر از 2% سفرهای بین شهری رو تشکیل می دهد چرا باید 98% مردم که کاری به هواپیما ندارند هزینه چنین بهره مندی را پرداخت کنند (4028303) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۱۰:۱۵:۱۱
همون دو درصد گردش مالی 15 میلیاردی است. خب میتونند بدهد به امارت ایر و ترکیش ایر و... خاجی ها و پولش هم بره انور اب! (4028489) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۲۲:۰۷:۳۴
حداقل یک بخش از برجام انجام شد . خدا پدر روحانی رو بیامرزه ملت رو از شر هواپیماهای قدیمی مسافر کش راحت کرد (4027940) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۱:۴۲:۳۹
هنوز که نشده کمی صبر کن (4028116) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۲۲:۰۸:۵۰
این هم برای کسانی که میگن برجام چه فایده ای داشت (4027946) (alef-11)
 
مجتبی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۸:۳۸:۴۵
وایسا تا آخر ماجرا رو ببین عزیز :) (4028358) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۱۲:۲۳:۳۰
چرا اینقدر از لغو برجام ان هم توسط دشمن خوشحالین؟ (4030261) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۰۹:۴۸:۲۶
خیلی ممنون از برجامتون (4030004) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۱۳:۴۰:۳۸
بازهم خواهند گفت! (4030458) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۲۲:۰۸:۵۱
ایران تا زمانی که از امکان دریافت قطعات و سرویس ها تضمین های حقوقی محکمی نگرفته باشه هرگز نباید این هواپیماها رو بخره. امیدوارم مسئولان جوزده و بی فکر عمل نکنند که دوباره بعد یه مدتی نتونن از کارشون به دفاع منطقی بکنن (4027947) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۸:۱۳:۰۳
احسنت ایران می تواند با بی اعتنایی به خرید این هواپیماها زمینه ورشکستی این شرکتهای صهیونیستی رو فراهم کند (4028304) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۱۰:۱۵:۵۷
هر وقت میخواهند درکشور کاری و تجارتی باخارج میشود میگویند صهیونیتسها! عجب! (4028490) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۲۲:۱۲:۲۸
ترامپ لغوش می کنه. (4027950) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۱:۱۶:۴۸
نه دیگه آب ریخته شده جمع شدنی نیست (4028098) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۸:۱۳:۴۱
قبل از ترامپ ما باید به طور عزتمندانه این قرار را لغو کنیم (4028306) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۲۳:۲۴:۴۵
من موندم چرا اوباما اینهمه تلاش میکنه که ایران رفع تحریم بشه. پای وتو وای میسه تهدید میکنه دور میزنه (4028008) (alef-11)
 
مجید محسنی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۰:۰۵:۰۴
خب عزیز دل برو کتاب خاطرات کارتر ملعون رو بخون ببین دمکراته یا جمهوری خواه؟! (4028054) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۰:۱۱:۴۸
تهديدش حالت احساسى هست و بسته به رسانه هاى اميكايى داره كه گاهى دروغ به همه ميگن براى ايران هراسى مخصوصا روزنامه هاشون
يه بار از كانادا مى خواستم برگردم ايران در سال ٨٨ كه اين قدر ترسيده بودم كه نكنه منو الكى دستگير كنند چون قبلش اونجا تحت تاثير روزنامه هاى فارسى و انگليسى قرار گرفته بودن ولى در كل بر پدر مردم آزار لعنت (4028059) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۰:۲۵:۰۹
چون انتخابات 96 نزدیکه (4028066) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۸:۰۹:۵۰
مثل اینکه خودت دوست نداری ایران رفع تحریم بشه! قضیه چیه؟! (4028298) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۲۳:۴۵:۳۲
هواپیما به درد ما قشر ضعیف نمیخوره،106تا معلومه رو دستشون باد کرده (4028040) (alef-11)
 
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۰:۲۰:۳۶
فقط خدای نکرده خدای نکرده یه هواپیما سقوط کنه اونوقت همین دوستانی که مخالف خرید هواپیما هستن از همه طلبکارتر میشن.مشکل اینه که بهانه ای برای مخالفت داشته باشن،کاری ندارن که این موضوع به نفع منافع ملی کشوره یا نه.نزدیک به ۱۰۰ هواپیمای زمینگیر در کشور داریم که اگه با هواپیماهای نو جایگزین بشن و به چرخه پرواز برگردن قطعا تاثیر بسزایی در اشتغال تو زمینه خودش اعم از تعمیر و نگهداری و غیره داره که نمیشه ازش به راحتی گذشت.دلیل منطقی هم نمیارن،فقط کلی گویی میکنن و همه چیزو به هم ربط میدن. (4028063) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۰:۴۰:۲۳
بهر حال اونا فکر انتخابات ایرانم هستن. دوست دارن یک ...همچنان سر کار باشه (4028075) (alef-11)
 
حیدرعلی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۱:۰۷:۰۲
ولی خداکند همه هواپیماها در خطوط این کشور و برای این کشور(داخلی-خارجی)استفاده شود و از این هواپیماها تعدادی را به .... و اینها نبخشند.......آقای توکلی،مبارز با فساد این پیام رو حذف نکن لطفا. (4028088) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۶:۰۸:۳۶
اين كارهاي اريكايي هابراي جلوگيري از اقدامات هسته ايران است كه نه تحريم را بردارند ونه ايران بتواند مقابله به مثل بكند تا زماني كه هواپيما تحويل ايران نشده اعتماد نكيد (4028174) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۶:۵۱:۳۸
امیدوارم کارها به نفع ملت ایران پیش برود. ولی ازقدیم گفته اند گربه محض رضای خدا موش نمی گیرد. حواسمان را باید کاملا جمع کنیم تا این امر برایمان یک فرصت باشد. این هم جواب ان کسی که نظر ما دلداپسان را جویا شده بود. (4028194) (alef-11)
 
سیده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۷:۳۸:۲۸
این هواپیماها را چطوری میخواین بین مسولین تقسیم کنین. (4028241) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۹:۴۴:۴۳
هواپیمایی اروپایی بخریم که ده درصدش ساخت آمریکاست اشکال نداره؟ پول تو جیب آمریکا نمیره؟ ولی ماشین اروپایی و اسیایی که تو آمریکا تولید میشه بخریم ممنوعه!!! چون پول تو جیب آمریکا میره!!!!
این چه منطقی هست؟ (4028433) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۹:۵۶:۰۲
حالا بذار برسه بعد کامنت بزارید دیر نمیشه برجامیان (4028449) (alef-11)
 
از سار کاشان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۲۰:۲۳:۴۶
برخی عجب از واقعیتهای دنیا دورند ! من سوار هواپیما بشم یا نه را محور خرید یا نخریدن قرار دادن غلط است همانطور که بحث عده ای گرفتار و محتاج را پیش کشیدن ! عزیزان باید بدانند صنعت فرسوده و قدیمی حمل و نقل هوایی کشور سالانه دهها میلیاد دلار به جیب شرکتهای ترکیه ای و دوبی و امارات می ریزه (4029582) (alef-11)
 
شهریار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۲۲:۳۳:۰۹
آقا شما تاحالا با این آمریکایی ها بیزینس نکردید...من با اینا زیاد برخورد دارم...هر کدومشون تا یکم طاقچه بالا میزارن، ما شخصا شرکتمون میگه نخواستیم....میریم دنبال اروپایی هااا...الانم که حتی ایر باس هم به خاطر اون 10 درصد قطعه آمریکایی داره فیلم در میاره! قربانت خداحافظ!!
من بودم میرفتم دنبال همون روس ها و چینی هاااا! باور کنین مبلغ این هواپیماها اینقدر زیاده اهم آمریکایی ها و هم اروپایی ها رو پشیمون میکنه اول اونان که ضرر میکنن...بعدش ما!

مطمءنم الان خیلی هاتون دارین میگین همون بهتر که تو کاره ای نشدی! ؛-) (4029702) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۲۲:۵۸:۱۰
هواپیما اشتغال ایجاد میکنه ولی فکر نکنم سطح اشتغالش نسبت به صنایع دیگه بالا باشه. مخصوصا اینکه در تولید و خدمات پس از آن هم نقشی نداریم. (4029740) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.