نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 350956
الاهرام: آیا زمان گشایش با ایران فرا رسیده است؟
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۳۰
روزنامه الاهرام در مقاله ای به قلم سامح عبدالله با عنوان «آیا زمان گشایش با ایران فرا رسیده است؟»، چشم انداز رابطه ایران با کشورهای عربی را مورد بررسی قرار داده است.

به گزارش ایسنا، روزنامه الاهرام در مقاله ای به قلم سامح عبدالله با عنوان «آیا زمان گشایش با ایران فرا رسیده است؟» می نویسد: برای سالهای طولانی با هرگونه گشایش عربی یا مصری با ایران مخالف بودم زیرا گمان می کردم که نتیجه ای به نفع اعراب متفرق و پراکنده نخواهد داشت، در حالیکه ایران در موضع قدرت بود و از برگه مذهبی برای تحرک در منطقه بدون هیچ حساب و مانعی بهره برداری می کرد.

این موضع هم اکنون و با ظهور و وجود جبهه قوی عربی شامل مصر و سعودی و امارات و کشورهای خلیج فارس به خصوص در عرصه نظامی محل بحث است و بنابراین معتقدم که اکنون زمان گفتگو با ایران درباره مسائل منطقه از موضع قدرت و برابر است که پیش از این فاقد آن و ناتوان بودیم.

ایرانیها گمان می کنند که آقای منطقه هستند و با سوء استفاده از از نیروهایی در این کشورها که منافعشان با منافع تهران پیوند خورده، درصدد تحمیل نفوذشان در عراق و سوریه و بحرین و لبنان و یمن هستند و عملا هم در برهه اخیر موفقیت های شفافی داشته اند.

اما تحرک سریع عربی و برگزاری مانورهای نظامی پی در پی بین مصر و کشورهای خلیج فارس پیامی قوی با این مضمون ارسال کرد که دوره سکوت و نظاره گری صرف اقدامات ایران پایان یافته و هرگونه تحرک جدید ایران در منطقه با تحرک وسیع تر عربی مواجه خواهد شد.

ما اکنون در مقابل بر سر چند راهی قرار داریم، یا با استمرار تشدید شرایط تا مرحله جنگ طائفه ای بین سنی و شیعه پیش برویم، مساله ای که باید حتی المقدور از آن اجتناب کنیم مگر اینکه به خاطر سیاست های خصمانه ایران به ما تحمیل گردد. یا برای دستیابی به تفاهماتی متضمن حفظ کامل منافع عربی در مقابل حسن همجواری تلاش نمائیم.

این نویسنده عرب می افزاید: معتقدم سلطنت عمان به حکم روابط متوازنش با تهران شایسته کشف و بررسی میزان آمادگی ایران «اسلامی» برای تغییر سیاست هایش در منطقه برای حفاظت از «خون مسلمانان» است، آنهم بعد از درک ایران از تصمیم اعراب برای مقابله با طمع ورزی های منطقه ای این کشور. اگر ایران به ابتکار عربی پاسخی ندهد، چیزی را از دست نداده ایم و شمیشیرهای مان همواره برای نابودی مهاجمان آماده باقی خواهد ماند.
 
کلمات کلیدی : ایران و مصر
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۸ ۰۰:۴۲:۴۳
مصریها با درس گرفتن از گذشته و با توجه به تجربه بیش از نیم قرنی خود میدانند که روابط خصمانه با ایران به صلاحشان نیست و درهر گونه تنش بین ایران و برخی کشورهای عربی، بزرگترین خسران نصیب مصر میشود و در پایان بازنده بزرگ مصر است. مصر یک شیخ نشین کوچک عربی با ذخایر بی پایان ارزی نیست و برای توسعه نیاز به بعضی بازارها از جمله بازار ایران دارد و هرگاه در گذشته در پرتو بهبود روابط توانسته با ایران همکاری اقتصادی و سیاسی کند سودهای عظیمی بدست آورده است فلذاست که دنبال افزایش تنش با ایران نیست اما امان از دلارهای نفتی آل سعود..... بعضی ها در مصر فکر میکنند که اگر سلطان قابوس میتواند با ایران تعامل و منتفع شود، پس چرا مصر نتواند؟ و بنظر آنان بهتر است مصر ضمن همراهی کلی با عربستان، با ایران نیز تعامل کرده و منتفع شود. مثلا با توجه به ادامه مشکلات تحریم برای ایران، این کشور با بانکهای مصری همکاری کرده و بخشی از پولهایش را در بانکهای مصری ذخیره کند. (3688190) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.