نظر منتشر شده
۴۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 479260
شایسته سالاری به سبک زنگنه/ "کسانی که به روحانی رای نداده اند باید بروند"
رضا نجفی، 15 خرداد 96
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۲
چند روزی در محافل غیر رسمی از قول وزیر محترم نفت عنوان می شد که کسانی که به آقای روحانی رای نداده اند جایی در نفت ندارند و باید بروند. تا اینکه این موضوع به خبرگزاری فارس درز کرد. اما با کمال تعجب وزیر محترم نفت طی مصاحبه ای با رسانه ی ملی از تصمیم عجیب خود پرده برداشت و در مقابل خبرنگاران با کمال صراحت از درستی این تصمیم دفاع کرد. بیان این اظهارات بیشتر یک شانتاژ سیاسی ارزیابی می شود چرا که در آغاز به کار دولت یازدهم، آقای وزیر به تغییرات گسترده و بی سابقه ای در رده ی همه ی مدیران ارشد و میانی وزارت نفت دست زد که دامنه ی آن به چند صد تغییر ظرف مدت کوتاهی انجامید. دامنه ی تغییرات تا رده های بسیار پایین حتی مسوول و معاون یک پروژه (حتی پروژه ی بدون اولویت و متوقف) گسترش یافت و باید گفت دیگر کسی نمانده است که فکر و اندیشه ی متفاوتی با این آقایان مدعی آزادی فکر و اندیشه داشته باشد. فلذا دلیل اینگونه شاخ و شانه کشیدنها را باید جای دیگری جست.  در خصوص مصاحبه ی عجیب وزیر و استراتژی عجیب ایشان موارد زیر قابل طرح است:

 شعار وزیر در ابتدای دولت یازدهم این بود که گروهبانها بروند و ژنرالها بیایند اما نمایش تلخ آمدن ژنرالها به جایی رسید که مدیریت شرکت عظیم و استراتژیک ملی نفت ایران به یک فوق لیسانس مالی و مدیریت توسعه ی آن هم به یک دکترای آب و فاضلاب رسید مدیریت عامل بزرگترین شرکت توسعه ی نفت به یک بازنشسته ی شصت و چند ساله سپرده شد که یک روز از سنوات خدمت خود را مدیر عامل یک شرکت کوچک هم نبود و فراتر از آن به دلیل شرایط جسمی امکان بازدید از پروژه ها  را هم نداشت  . تازه پس از گذشت سه سال که ناکارآمدی محرز ایشان، برای جناب وزیر هم محرز شد و او را با بازنشسته ای دیگر جایگزین نمود که یک روز هم در مدیریت بالادستی نفت حضور نداشت (چه برسد به اینکه سابقه ی کارشناسی داشته باشد).

وزیر نفت این وزارتخانه ی تخصصی را با یک باشگاه سیاسی اشتباه گرفته اند طراحی تاسیسات نفتی، مدیریت پروژه و تولید نفت از جمله فعالیتهای تخصصی است که هر شخصی با هر گرایش سیاسی یا هنری و تاریخی و ... آن را به یک سبک انجام میدهد و اصلا هیچ مولفه و مجهول سیاسی و هنری در آن دخالت ندارد وزارت نفت، وزارت کشور و ارشاد نیست که گرایش سیاسی اشخاص منتخب در انتخاب راهبردهای وزارت خانه و فعالیتهایشان تاثیر داشته باشد. پس چرا شایستگان باید بروند و هم قبیله هایی با سطح شایستگی کمتر بیایند؟ 

قریب به دو دهه پیش بوش رییس جمهور آمریکا گفت کشورهای دنیا یا با ما هستند یا علیه ما. فاجعه این جاست که به جای انتقال تکنولوژی، اقدام به انتقال این طرز فکر عجیب به کشور شده ایم که به جای شایسته سالاری، کسانی که جزو طیف سیاسی ما نیستند را (صرفنظر از تخصص و شایستگی) عزل کنیم طنز تلخ این جاست که رییس جمهور جدید ایالات متحده شرکای خود را بر اساس پول انتخاب می کند و همفکران وزیر هم لیست امید را برای مجلس بر همین اساس تدوین کردند ( شایعاتی هم مبنی برتدوین لیست شورای شهر بر اساس پول منتشر شده) این همان سبک قجر نیست که حکام ولایات را بر اساس میزان پول پرداختی به سلطان قدر قدرت، انتصاب می فرمودند؟ نکند فرداها وزیر محترم نیز تبعیت از این استراتژی نوین جهانی را انتخاب کنند.

هرچه از صدارت این ژنرال می گذرد بيشتر مشخص می شود  که ايشان کماکان نقش ستاد انتخاباتی دولت مستقر را بازی می کنند یکی باید به ایشان اطلاع دهد که انتخابات تمام شده است و رییس جمهور منتخب هم گفته اند شایسته سالاری بنای گزینش ايشان است چرا نفری که مستقیما با رییس جمهور کار می کند استراتژی خلاف ايشان را در پیش می گیرد. شاید هم رای دادن به رییس جمهور یکی از ملاک شایستگی و متخصص نفت بودن شده است.چه کسی است که نداند ریشه ی این ژستها و این خط و نشان و شاخ و شانه کشیدنها را باید در جای دیگری جست جایی که قرار است کرسنتها و قرارداد های خانمانسوز IPC به فراموشي سپرده شوند تا در خلوت آن کنند که می خواهند. حالا که دیگر از خلوت هم گذشته و انبوه اینها در قالب مشاور و نماینده ی فلان شرکت و ... از سر و کول شرکت بیچاره نفت بالا می روند آیا این حرفها چیزی جز ژستهای ابراز وفاداری برای محکم کردن جای پا برای وزارت بعدی تلقی می گردد؟
جناب آقای زنگنه! ملت شما را در تبلیغات ریاست جمهوری دیده است که در ویترین همایشهای انتخاباتی با مدعیان هنری که درپارتی دستگیر و ممنوع الکار شده بودند نشستید بله با هنرمندان سرشناسی (به زعم شما  و وزیر ارشاد) نشستید که یک جرمشان کشف حجاب رسمی بود و مسخره کردن جهان آرا در رقص و پایکوبیشان. رفتار شما در کمپین تبلیغاتی روحانی در کنار تزریق پول به فیشهای حقوقی کارکنان در شب انتخابات نشان داد که باید خون گریست که همچون شمایی با دهها سال تکیه زدن به صندلی وزارت در دولت جمهوری اسلامی، قرار است ترجمان اجرایی "مردمسالاری دینی" باشد بهتر است بدانید که هم خدا شما را می بینند و هم مردم. بله چه زیبا قرآن می فرماید که من نعمره ننکسه فی الخلق.
 
شما غریبه ای هستید که به نفت آمده اید نشان به آن نشان که در دولت یازدهم همه ی معاونان خود (یا همان ژنرالهایتان) را پس از انتصاب حداقل یکبار تغییر داده اید تا نشان دهید که با دوازده سال حضور در کرسی وزارت نفت هنوز هم در تشخیص مصالح این صنعت، راه ترکستان را در پیش دارید. انشالله که آقای روحانی برای اولین بار یک وزیر متخصص نفت را برای راهبری صنعت نفت برگزینند.
 
 
کلمات کلیدی : زنگنه + دولت دوازدهم + پیروزی روحانی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۵ ۱۰:۲۴:۳۸
ژنرال سالخورده نیاز به استراحت مطلق در منزل دارد (4412190) (alef-13)
 
بنده خدا. اصل
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۱۵ ۱۰:۲۸:۵۵
آقای زنگنه از وزیران موفق و پاکدست و جهادی کشور هستند.
اما این دیدگاه ایشان را قبول ندارم . امیدوارم که نظرشان را اصلاح کنند.
در این برهه از زمان نیازمند همدلی و اتحاد ملی هستیم.
کسیکه برای خدا کار کند در پیروزی و شکست روحیه وی یکسان است. (4412201) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۳-۱۶ ۱۵:۵۱:۴۹
لطفا در مورد قرارداد کرسنت تحقیق کنید ...متوجه می شوید (4414477) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۶ ۱۹:۱۸:۴۲
پاکدست! (4414695) (alef-3)
 
رضا دوستی
۱۳۹۶-۰۳-۱۵ ۱۰:۲۹:۳۵
اینها انحصار طلب و اقتدار گرا و معتقد به حذف غیر خودی هاشون هستند.دوره مدیریت شون در به اصطلاح سازندگی و اصلاحات ماهیت سیاسی و اقتصادیشون رو نشون داده.
متاسفانه بخشی از مردم بدون توجه به سابقه سیاه سیاسی اونها دوباره به رئس جمهور غیر معتدل و انحصارگر شون رای دادن. این اقا هم دور برداشته.
وای به حال ملت محروم تو ۴سال اینده. (4412203) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۵ ۱۰:۳۲:۰۶
زنگنه از سکوت رهبری سو استفاده میکنه . این دیکتاتوریه نه سبک (4412207) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۱۵ ۱۰:۳۳:۴۳
چرا باید مدیریت مناطق نفت خیز جنوب به یک بازنشسته که چند سال از بازنشستگی آن گذشته و با احضار دوباره آن به کار سپرده شود؟مگر در مناطق نفت خیز قحط الرجال و یا جوان شایسته کم میباشد که این آقایان شروع به یارگیری از اقوام و آشنایان خود بکنند (4412209) (alef-13)
 
Australia
۱۳۹۶-۰۳-۱۵ ۱۰:۳۳:۵۲
نویسنده مقاله در پاراگرافی از تبلیغات دولت روحانی انتقاد کرده در حالی که خود ایشون هر هفته یک مقاله علیه وزارت نفت مینوشت ان هم با تندترین الفاظ ممکن سوال بنده از ایشان این است که دوست عزیز سابقه اجرایی شما چه بوده و چه کار اجرایی انجام داده اید که اینطور وزارت نفت را در مقاله های متعدد زیر سوال میبرید؟ ممنون میشوم که سوال بنده از ایشون پرسیده بشه که سابقه کار ایشون مشخص بشه که در چه رده ای در زارت نفت مشغول بوده و اهم کارهای خود رو هم اگر برای ما بیان کنه ممنون خواهیم شد
(4412210) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۵ ۱۰:۳۴:۱۷
شما که دم از شایسته سالاری می زنید در دوران آقای احمدی نژاد از صدر تا ذیل در تمام ادارات منتقدین آقای احمدی نژاد رو عزل کردند ولی حداقل در دولت یازدهم از وزیر گرفته تا استاندار و فرماندار و مدیرکل و... غیرهمسو با دولت بودند و چهار سال فعالیت کردند که همین امر هم به آقای روحانی کلی ضربه زد (4412213) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۷ ۰۲:۴۸:۴۲
بابا الان دولت دوازدهمه کم کم...احمدی نژاد رفت..تا قیامت بگیم احمدی نژادو دولتش؟؟؟ (4415090) (alef-3)
 
دانشجوی دانشگاه صنعت نفت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۵ ۱۰:۳۷:۰۴
قبوله !
اونا بخاطر رای ندادن برن تو هم به خاطر کهولت سن برو
اینجوری عدالت هم اجرا میشه (4412216) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۵ ۱۰:۴۱:۴۴
من شرکت نفتی هستم و به روحانی هم رای ندادم حالا بدو ببینم میتونی منو برکنار کنی یا نه آقای وزیر
(4412224) (alef-13)
 
احسان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۵ ۱۱:۲۱:۰۵
اگر بجای رییسی پشت قالیباف رو میگرفتید الان اوضاعمون این نبود (4412293) (alef-13)
 
پرتو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۵ ۱۶:۳۱:۳۰
شوخی قشنگی نیست. (4413015) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۳-۱۵ ۱۱:۲۶:۴۰
واقعا شرم اور است که رییس چمهور بعد از انتخابات بگوید رقابتها باید تبدیل به رفاقتها شود اما وزیر ایشان بگوید کسانی که به روحانی رای ندادند باید برند چرا باید بروند رای مگر به کسی زوره اگر قرار بود همه به روحانی رای دهند انتخابات معنی نداشت بهتر است بجای این که عده ای را به خاطره یک رای ندادن از نون خوردن بیاندازند به فکر مشکلات مردم عزیز کشورمان باشند وای به حال شما ووای به تفکراتتان ر اورمیه (4412307) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۷ ۰۲:۵۰:۰۸
اینا ب فکر مردم باشند؟؟؟ههههههههههه..چ حرفا...
جریانی ک باید پول بده تا بره توی لیست میتونه ب فکر مردم باشه؟؟؟ (4415092) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۱۵ ۱۱:۲۸:۴۶
فقط دعا می کنم وضعیت مملکت در سال هشتم روحانی مثل سال هشتم احمدی نژاد نشود (4412311) (alef-13)
 
مشکین نقاب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۵ ۱۱:۴۰:۱۰
اینقدر به آقا رو دادین که علاوه بر خیانت در قرلردادها داره جسارت هم میکنه.
پس نماینده های مجلس اونجا ... هستن کاری نمی کنن؟
ببینین انقلاب رو دادیم دست کیا؟
ببینین خروجی اونهمه خون ریخته شده شده چی؟
آقایون دارین چیکار می کنین؟ (4412326) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۵ ۱۱:۴۶:۲۲
دوست گرامی اگر دلت به روحانی خوش است که زنگنه رو عزل کنه که داری اشتباه می‌کنی این دو نفر با آن روش‌های جمع کردن آرا نشان دادند که همپالگی یکدیگرند (4412340) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۵ ۱۱:۴۹:۲۱
منظور ایشان مدیران هستند و قطعا برای هماهنگی بیشتر این مساله لازم و ضروری است ضمن اینکه این کار در دنیا کاملا عادی است (4412354) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۱۵ ۱۱:۵۸:۰۰
اف بر مجلسی که رای اعتتماد میدهد (4412389) (alef-13)
 
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۵ ۱۶:۳۲:۳۰
شما از خارج لطفا نسخه نپیچ. (4413016) (alef-13)
 
میلاد
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۳-۱۵ ۱۱:۵۸:۴۴
جاسوس ها باید بروند.
رشوه خوار ها باید بروند.
خائنین باید بروند.
اشراف باید بروند. (4412390) (alef-13)
 
سرو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۵ ۱۶:۳۳:۳۰
شما از انگلیس بیا چشم. (4413018) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۵ ۱۲:۰۵:۰۲
اگر بنا باشد کسی برود این وزیر نفت است که باید برود که با بستن قرارداد های نفتی محرمانه بدون آگاهی ملت که گاها خیانت اور وخسارت جبران ناپذیری برای کشور تحمیل میشود مثل اینکه همه چیز وارونه شده باطل جای حق را گرفته ااست (4412410) (alef-13)
 
سید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۵ ۱۲:۰۵:۳۷
کاملا درست گفته مگر میشئد در یک دولت مخالف سیاست آن دولت حضور داشته باشد آنوقت چگونه موفق خواهد بود (4412412) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۵ ۱۶:۱۸:۴۳
امیدوارم این اعتقاد در دولت بعد 1400 که قطعا از این جناح نخواهد بود هم معتبرباشد (4412984) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۷ ۰۲:۵۱:۳۰
تاسف برای طرز نگاه شما...پیشرفت وقتی حاصل میشه ک منفی و مثبت کنار هم قرار بگیره (4415093) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۵ ۱۲:۰۶:۰۶
بله بايد بروند البته از لايه هاي مديريتي چون اين افراد كه رييسي راي دادن احتمالا با خراب كا ر دنبال سنگ لاي چرخ دولت انداز يا جاسوس اينوري ها اما كاركنا ومشاغلي كه از حساسيت برخوردار نيست به نظرم كسي بدليل راي ندادن به روحاني حق نداره كنار گذاشته شوند ولي مشاغل حساس حتما يايد عوض شوند مگر اين كه واقعا بخواهند همراه شوند كه بعيد ميدانم اين جمعت اين خصوصيت را داشته باشند (4412414) (alef-13)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۵ ۱۲:۱۱:۴۸
کسی که دولت رو قبول نداره خب نباید تو دولت باشه دیگه!
برود در جاهای دیگه فعالیت و خدمت کنه.طبیعیه (4412433) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۵ ۱۲:۱۲:۲۴
زنگنه بهترین وزیر در دوران پس از اتقلاب است (4412435) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۵ ۱۲:۱۷:۰۴
دقیقا درست گفته چون کسی که به روحانی رای نداده اصلا نباید در دولت باشه چه طور میشه بهش اعتماد کرد (4412449) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۵ ۱۲:۵۲:۰۰
اصلاح طلبن دیگه
منتظر. یه کرسنت دیگه باشید (4412526) (alef-13)
 
سیاست زده
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۱۵ ۱۳:۰۹:۳۷
نگارنده محترم
خدا رو شکر دستاوردهای وزارت نفت انقدر مشخص و غیر قابل انکار است که اینگونه صحبت ها هیچ جایگاهی ندارد . (4412564) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۵ ۱۶:۰۸:۵۳
کرسنت (4412973) (alef-13)
 
زهرا
Germany
۱۳۹۶-۰۳-۱۵ ۱۳:۱۰:۴۶
از ماست که بر ماست!!! (4412566) (alef-13)
 
ناشناس
United States
۱۳۹۶-۰۳-۱۵ ۱۳:۱۶:۱۷
تخصص!!!!شوخی جالبی بود. این آقا خودش گفته ژنرالم ازش چی انتظار دارید؟؟؟ (4412572) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۳-۱۵ ۱۳:۲۵:۰۷
16 میلیون نفر را می‌خواد از ایران تبعید بکنه؟
خوب شد ایشان کاره ای نیستند! (4412585) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۵ ۱۶:۰۶:۵۵
مگر در زمان احمدی نژاد، اصلاح طلب‌ها را تحمل می‌کردند؟ (4412966) (alef-13)
 
پیرمرد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۵ ۱۶:۳۶:۱۹
یعنی به قول شما 16 میلیونم می خواستن صاحب منصب بشن؟ (4413025) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۵ ۱۶:۲۷:۰۵
زنگنه و ظریف دو تا از ژنرالهای بزرگ دولت روحانی هستند. درود بر انها (4412998) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۵ ۱۶:۳۲:۵۸
همه ما از تخريب افراد خدوم با بهانه گيري هاي مغرضانه ضرر خواهيم كرد چه اصولگرا و چه اصلاح طلب اينكه سيستم مديريت بايد از نظر عقيدتي يكپارچه باشد امري مسلم و غير قابل انكار است اقاي زنگنه من به سهم خودم بعنوان يك هموطن از زحمات و احساس وظيفه شمادر انجام مسوليت محوله سپاسگزارم (4413017) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.