توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 170965
احداث نیروگاه براى صادرات برق به هند و پاکستان
وزیر نیرو از احداث نیروگاه ویژه‌ای براى صادارت برق به هند و پاکستان خبرداد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۱ ساعت ۱۴:۳۷
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت ،مجید نامجو وزیر نیرو گفت: با توجه به درخواست مقامات پاکستان، موافقتنامه‌هایی در خصوص صادرات برق ایران به کشور پاکستان در حال انجام است. وی گفت: همچنین با مقامات هندی به توافق رسیده‌ایم، تا نیروگاهی با سرمایه‌گذاری آنها در ایران ایجاد کنیم و از این طریق، برق به هندوستان نیز صادر کنیم.

وزیر نیرو درباره برنامه ایران برای صادرات برق به کشور پاکستان اظهار داشت: پاکستان نیاز به برق دارد و درخواست رئیس جمهور آنها از رئیس جمهور ما این بوده که برای تامین برق این کشور به آنها کمک کنیم، از مدتها پیش مذاکره با مقامات این کشور در حال انجام است. وی افزود: موافقتنامه هایی هم در این زمینه امضاء شده و قرار بر این است که در مرز خودمان برای تامین هزار مگاوات برق، نیروگاه بسازیم و خط انتقالی را ایجاد کنیم که بتوانیم برق را به پاکستان صادر کنیم و حتی توافق شده که شبکه انتقال برق نیز توسط متخصصان ایرانی ساخته شود.

وزیر نیرو در ادامه گفت: علاوه بر آن درخواست آنها احداث یکسری سی اچ پی ها و دیجی های کوچک و سریعی بود که این کار را در برنامه شرکت مپنا گذاشته ایم که دنبال می کند. اگر طرف پاکستانی با شرکت مپنا به تفاهم برسد، این توانایی وجود دارد که نیاز برقی آنها تامین شود.

*راه اندازی نیروگاه در ایران با سرمایه گذاری هندوستان
نامجو همچنین از آمادگی ایران برای صادرات برق به هندوستان خبر داد و افزود: در سفری که به هندوستان انجام شد، درباره این موضوع بحث و بررسی شد که با سرمایه هندی ها در ایران نیروگاهی ساخته شود و شش هزار مگاوات در آن برق تولید شود که چهار هزار مگاوات برق تولیدی این نیروگاه در ایران استفاده شود و دو هزار مگاوات آن نیز از طریق دریا و کشور پاکستان به هند صادر شود که اینها در حال مذاکره است.
کلمات کلیدی : صادرات برق به هند و پاکستان