نظر منتشر شده
۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 409500
بدهی برقی عراق به ایران یک میلیارد دلار شد/ عراقی‌ها پول نمی‌دهند
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۸
معاون وزیر نیرو با اشاره به طلب حدود یک میلیارد دلاری ایران از وزارت نیروی عراق، گفت: بدهی برقی عراقی‌ها قسط بندی شده اما تاکنون پرداخت پول اقساط به تعویق افتاده است.

به گزارش مهر، هوشنگ فلاحتیان در گفتگویی با اشاره به طلب حدود یک میلیارد دلاری ایران از وزارت نیروی عراق بابت صادرات برق، گفت: با توجه به افزایش حجم بدهی‌های برقی عراق مذاکرات و رایزنی‌ها با این کشور برای پرداخت بدهی‌های معوق آغاز شده است.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اعلام اینکه با توجه به افزایش بدهی‌های معوق، این بدهی‌ها در ۱۰ نوبت قسط ماهانه تقسیط شده است، تصریح کرد: عراق ابتدا چند نوبت اقساط برقی را پرداخت کرد اما هم اکنون روند دریافت مطالبات برقی از این کشور به تعویق افتاده است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه بر اساس توافق انجام شده عراق باید ماهانه ۱۰۰ میلیون دلار پول برق ایران را در اقساط تعریف شده، پرداخت کند، اظهار داشت: این طلب بابت بیش از یکسال صادرات برق به عراق و سایر مطالبات پیشین بوده است.

فلاحتیان با بیان اینکه مذاکرات جدیدی برای دریافت حدود یک میلیارد دلار مطالبات برقی آغاز شده است، تاکید کرد: افزایش حجم بدهی‌های برقی عراق به ایران هیچ ارتباطی به تحریم و یا موانع انتقال پول از طریق بانک‌های خارجی ندارد.

معاون وزیر نیرو کاهش درآمدهای عراق از محل سقوط قیمت نفت خام را مهمترین دلیل افزایش حجم بدهی‌های برقی این کشور همسایه عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: با وجود افزایش حجم بدهی‌ها اما صادرات برق به عراق ادامه دارد.

در همین حال حمیدرضا عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز و معاون وزیر نفت اخیرا با اولتیماتوم جدیدی خطاب به عراقی‌ها، اعلام کرده است: در صورتی‌که مطالبات ساخت خط لوله مشترک گاز را پرداخت نکنند، ایران گازی صادر نخواهد کرد.

از حدود چهار سال قبل با بهره‌برداری از خط جدید ۴۰۰ کیلوولتی کرخه- العماره، ظرفیت صادرات برق ایران به عراق افزایش یافت.

از سوی دیگر بر اساس قراردادی که بین ایران و عراق امضا شده هم اکنون ظرفیتی به منظور صادرات بیش از ۲۰۰۰ مگاوات برق به این کشور همسایه ایجاد شده است.

عراق از سال ۲۰۰۵ میلادی برای تبادل برق همکاری‌های خود را با ایران آغاز کرده که در ابتدا حجم واردات برق از ایران ۱۵۰ مگاوات بود و در شرایط فعلی این رقم به حدود ۲۰۰۰ تا ۱۵۰۰ مگاوات افزایش یافته است.
 
کلمات کلیدی : صادرات برق ایران +عراق+ هوشنگ فلاحتیان + وزارت نیرو
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۲ ۰۸:۲۲:۴۱
کشور دوست وبرادر داره از ما سوء استفاده میکنه (3997965) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۲ ۰۸:۴۵:۰۴
نوش جونشون. اینم غرامت جنگی ما به عراقیا. عوضش با گرون کردن تعرفه از ملت چند برابرشو بگیرید. (3997991) (alef-11)
 
مازندرانی
۱۳۹۵-۰۸-۱۲ ۰۸:۴۵:۱۹
حتما عراقی ها بخاطر اعمال تحریم ها علیه ایران پول برق رو نمیتونند بدند!!!! (3997992) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۲ ۰۸:۴۹:۴۰
برای بدهی مردم خودمون درست سر ماه نسبت به قطع اقدام می کنند (3997995) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۲ ۰۹:۰۸:۳۳
چطوريه كه مردم ايران اگر دودوره قبض 20هزارتوماني رو ندن برق رو قطه مي كنن خوب با عراق هم همين كارو بكنن (3998012) (alef-11)
 
Sweden
۱۳۹۵-۰۸-۱۲ ۱۰:۵۹:۴۲
بهش اضافه کنید 1000 میلیارد دلار غرامت جنگ 8 ساله رو رو هم میشه 1001 میلیارد دلار!!!!! (3998211) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.