توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 478405
اسپوتنیک: قطر برای رویارویی با فشار عربستان به دنبال بهبود روابط با ایران است
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۰
یک کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با اسپوتنیک تصریح کرد که قطر به منظور مهار فشارهای عربستان در صدد بهبود روابط با ایران است.

به گزارش فارس، «احمد قاسم خان» تحلیلگر سیاسی در گفت‌وگو با بخش ترکیه‌ای اسپوتنیک گفت که قطر ظاهراً به منظور رسیدن به مزیت‌هایی در روابط با عربستان سعودی، تصمیم گرفته است که روابط با ایران را تقویت کند.

روابط میان ریاض و دوحه هفته گذشته بعد از آن دچار ضربه سنگینی شد که خبرگزاری رسمی قطر اظهارات جنجالی‌ای را منتشر کرد که به «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر نسبت داده شده بود. این خبرگزاری به نقل از آل ثانی نوشته بود که ایران یک قدرت اسلامی است که نقش مثبتی در ثبات بخشیدن به منطقه ایفا کرده است.

به علاوه‌ آنکه امیر قطر ظاهراً روابط با اسرائیل را خوب توصیف کرده، حماس را نماینده قانونی مردم فلسطین خوانده و همچنین از سیاست‌های عربستان و آمریکا در خاورمیانه انتقاد کرده بود. مقامات قطری سپس با بیان این که خبرگزاری دولتی هک شده، تصریح کردند که اظهارات آل ثانی جعل شده است. اما این اظهارات نتوانست بسیاری را متقاعد کند و تنش بین دوحه و ریاض ادامه یافت.

احمد قاسم خان به سه دلیل تنش‌های کنونی در منطقه خلیج‌فارس اشاره کرد و گفت که این سه دلیل عبارتند از حمایت قطر از اخوان‌المسلمین، اظهارات اخیر امیر قطر و همچنین رویکرد آشتی‌جویانه‌ای که این کشور در قبال ایران در پیش گرفته تا فشارهای عربستان سعودی را مهار کند.

وی درباره این رویکرد آشتی‌جویانه قطر با ایران گفت: «این در واقع مانوری با هدف تضعیف دیپلماسی عربستان و اتحاد ضدایرانی است که در خلیج فارس به وجود آمده است».

یک کارشناس دیگر خاورمیانه به اسپوتنیک گفت که گرم شدن روابط ایران و قطر به نفع سوریه است. وی توضیح داد: «سوریه نیز از این نزاع میان عربستان و قطر تأثیر می‌پذیرد زیرا روابط گرم میان قطر و ایران می‌تواند به روابط حسنه (قطر) با سوریه منجر شود. در چنین شرایطی، قطر گروه‌ها و سازمان‌هایی را که در سوریه مورد حمایت قرار می‌دهد، ترک می‌کند».

وی ادامه داد: «از آنجایی که اردن تا حد زیاد مواضع قطر را دنبال می‌کند، این مسئله می‌تواند رویکرد منفعل‌تری در قبال سوریه اتخاذ کند».

این تحلیلگر این احتمال را رد نکرد که عربستان نیز اقداماتی را علیه قطر صورت دهد. وی اعلام کرد که ممکن است ریاض از واشنگتن بخواهد که به دوحه اعمال فشار کند.
 
کلمات کلیدی : قطر، عربستان، ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.