نظر منتشر شده
۳۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 418401
ابتکار: اگر جای وزیر راه بودم استعفا نمی‌دادم!/ پسرم خودش بورسیه گرفت و به آمریکا رفت
تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۴۶
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه محیط زیست مدافع حقوق مردم است، گفت: برخی‌ها با استفاده از قدرت سیاسی و یا ثروت خود در تقابل با محیط زیست برمی‌آیند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ معصومه ابتکار رئیس حفاظت محیط زیست امروز با حضور در برنامه حالا خورشید که از شبکه سه سیما پخش شد، اظهار داشت: شغل من و سازمان حفاظت محیط زیست مدافع حقوق عامه مردم است ولی از آن‌جایی که با منافع خاص برخی گروه‌ها تداخل می‌کند، درگیری و حواشی در پی کار ما پیش می‌آید، وقتی جلوی تخریب جنگل‌ها و یا زمین خواری را می‌گیریم منافع برخی دچار تهدید می‌شود و در آن زمان تقابل با ما را شروع می‌کنند و هوشیارسازی می‌کنند. 
 
وی ادامه داد: وقتی از شکار و نابودی حیات‌وحش جلوگیری می‌کنیم و یا در جهت رفع آلودگی با صنایع آلاینده برخورد داریم، آن‌هایی که منافع‌شان در خطر می‌افتد با ما درگیر می‌شوند. 
 
وی تأکید کرد: نوع کار ما طوری است که اگر با همه کنار بیاییم مشکلات حل نمی‌شود حتی در یک دوره‌ای وقتی از تخریب جنگل‌های کشور جلوگیری شد بعد از آن طرح انحلال سازمان حفاظت محیط زیست را مطرح کردند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: به هر حال مواردی داشته‌ایم که افراد با استفاده از قدرت سیاسی و یا ثروت به تقابل با ما در دفاع از طبیعت و حقوق عامه مردم بر می‌آیند.

ابتکار تصریح کرد: با حمایت های مقام معظم رهبری که سیاست های کلی نظام در حوزه محیط زیست را اعلام کردند و حمایت دولت یازدهم در حال حاضر سازمان حفاظت محیط از جایگاه خوبی نسبت به قبل برخوردار است به طوری که قدرت ما افزایش یافته و از حوزه قدرت و حمایت رهبری و رئیس جمهور از منافع مردم دفاع می‌کنیم.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در 17 اسفند 93 افزود: بعد از بیانات رهبری در دو سال پیش مسیر پیش رو در تعامل با قوا برای توجه و امنیت مسأله محیط زیست است، سال بعد نیز سیاست‌های کلی نظام در حوزه محیط زیست از سوی رهبری ابلاغ شد که این اتفاق بسیار خوبی است، هم گرایی با دستگاه ها به مسأله عمومی محیط زیست تبدیل و اهمیت این حوزه را به یک دغدغه تبدیل کرده است.

ابتکار با اشاره به 5 لایحه عمده ارائه شده به مجلس نهم و دهم بیان داشت: مهم‌ترین این لوایح، لایحه هوای پاک است که خوشبختانه با توجه خاص دولت و رئیس مجلس دهم در کمیسیون خاصی در حال بررسی است، در شور دوم بررسی لایحه هوای پاک،رئیس مجلس دهم در حال پیگیری تصویب لایحه هوای پاک است.

رئیس حفاظت محیط زیست ادامه داد: لایحه تالاب‌ها و ارزیابی زیست محیطی از دیگر لوایحی است که متأسفانه در مجلس نهم در کمال تعجب رد شد.

وی درباره تشریح لایحه ارزیابی زیست محیطی بیان داشت: ارزیابی زیست محیطی ساز و کار انطباق طرح‌های توسعه با محیط زیست است، دیگر آن دوره گذشت که توسعه مقابل محیط زیست باشد، در حال حاضر برای احداث هر پالایشگاه و غیره در مرحله ایده پردازی و امکان سنجی الزامات محیط زیست و سرد بودن باید بررسی شود چرا که اگر این گونه نباشد در پایان کار اتفاقی پیش می‌آید که باعث درگیری خواهد شد.

ابتکار ادامه داد: در طی 3 سال گذشته ما فرآیند ارزیابی محیطی زیستی را به صورت علمی اجرا کرده‌ایم به طوری که از اجرایی شدن 30 درصد طرح‌های توسعه‌ای و از ساخت 16 سد جلوگیری کرده ایم چرا که در مناطقی قصد سد سازی داشتند که اصلا آبی وجود نداشته و ساخت سد لازم نبوده است.

رئیس حفاظت محیط زیست افزود: 70 درصد دیگر طرح‌های توسعه‌ای که در پی 3 سال گذشته در کشور اجرا شده با الزامات محیط زیستی کار کرده‌اند به گونه‌ای که پیمانکار یک تعهد محضری برای رعایت این الزامات ارائه داده است.

وی بیان داشت: طبق آئین نامه تصویب شده در دولت نیز هر طرحی برای اجرا باید یک کارگروه نظارت ارزیابی داشته باشد تا مرحله به مرحله چک شود، البته مواردی نیز بوده که به دلیل عدم رعایت الزامات محیط زیستی متوقف شده است.

ابتکار  تأکید کرد: ما در طی این سه سال گذشته مسأله را ساماندهی کرده و همه چیز را در حوزه محیط زیست روی ریل اصلی خود قرار داده‌ایم. 
رئیس حفاظت محیط زیست گفت: علاوه بر لوایح فوق، لایحه حفاظت از خاک را که پیشنهاد خود دولت بوده را داشته‌ایم که آن نیز در مجلس نهم باقی مانده است.

ابتکار در پاسخ به پرسش مجری برنامه حالا خورشید مبنی بر اینکه چرا در اوج آلودگی هوای تهران به مراکش سفر کرده، بیان داشت: این جنجال نیز یکی از شانتاژهای خبری است که افکار عمومی را تحریک کرده است، تاریخ حضور در مراکش و برنامه ریزی در این سفر از حدود یک سال پیش تعیین شده بود، در این سفر تمامی روسا و مسئولان کشور و در سطح پایین تر آن یعنی وزرا حضور داشتند.

وی ادامه داد: در این جلسه که در مراکش برگزار می‌شد باید شخص خود رئیس جمهور حضور می یافت اما خود رئیس جمهور  از من خواستند که در این اجلاس سران حضور داشته باشم چرا که حضور ایران در این اجلاس بسیار الزامی و موثر بود و عدم حضور ما ممکن بود حقوق و منافع ملی ما را به خطر اندازد، هیأت ایرانی آن‌چنان در اجلاس پاریس با تمام قوا حضور یافته بود که به دلیل عملکرد خود از طرف اولاند رئیس جمهور فرانسه و خود کنوانسیون مورد تقدیر قرار گرفت.

ابتکار بیان داشت: بنابراین حضور ایران در این اجلاس جزء منافع ملی محسوب می‌شد.

وی بیان داشت: باید واقعیت را ببینیم که اگر هوای تهران آلوده باشد حضور من در آن لحظه چیزی را عوض نمی‌کند چرا که کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران با حضور تمامی دستگاه‌های مسئول به نقش خود عمل می‌کند، این طور هم شد.

ابتکار با اشاره به حرف‌های منقطع متصدی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست و پخش آن در رسانه ملی و فضای مجازی بیان داشت: رسانه در پخش این خبر به برخی اخبار دیگر یک مقدار چالشی عمل می‌کند، سکون هوا و پدیده اینورژن یک امر طبیعی است و نمی‌دانم این جملات را قطع شده منتشر کردند در حالی که مقام معظم رهبری در 17 اسفند دو سال گذشته از رسانه خواستند که در حوزه محیط زیست نقش فعالی داشته باشند.

رئیس حفاظت محیط زیست با بیان اینکه در شهری مثل تهران که 11 میلیون جمعیت بیش از 5 میلیون خودرو و دو نیم میلیون موتور سیکلت روزانه تردد دارند که هر یک به گونه‌ای معیشت خانواده خود را تأمین می‌کنند، افزود: ما برای حل معضل آلودگی ناشی از این وسایل حمل و نقل با مسأله اجتماعی، اقتصادی و محیط زیستی روبرو هستیم.

وی درباره ارتقای استاندارد خودروها بیان داشت: خودروها باید در سال 86 به یورو 4 ارتقا می‌یافت چرا این اتفاق تا سال 92 نیافتاده و یک وقفه‌ای ایجاد شده که در حال حاضر شاهد آثار و تبعات منفی آن هستیم و در حال حاضر تمامی خودروها را ملزم به داشتن استاندارد یورو 4 کرده‌ایم.

ابتکار گفت: الزام بازرسی تأییدیه 9 و انطباق تولید در خطوط تولیدی خودروهای ما در حال انجام است، در غیر این صورت جلوی شماره گذاری آن‌ها گرفته می‌شود که همین اتفاق نیز افتاد.

رئیس حفاظت محیط زیست بیان داشت: از 1/7/95 تمامی موتورسیکلت سازان را ملزم به تولید موتورسیکلت از نوع انژکتوری و برقی کرده‌ایم.
وی با بیان اینکه در سال 85 سوخت کشور باید به یورو 4 ارتقا می‌یافت، افزود: ولی به علت وقفه ایجاد شده از اول سال 93 این اتفاق محقق شد. 
ابتکار تأکید داشت: من نمی‌توانیم این تأخیر را کتمان کنم، تنها می‌توانم وظیفه‌ام در سازمان حفاظت محیط زیست را به نحوی انجام دهم تا شاید تأخیرها را جبران کنم.

وی افزود: ما در هشت سال  اولی که در دولت اصلاحات مسئولیت داشتیم، توانستیم سرب را از بنزین حذف کنیم در آن دوران آقای دکتر جهانگیری وزیر صنایع بودند و چون خودرو پیکان نتوانست خودش را با استانداردها تطبیق دهد، آن را از رده خارج کردیم.

ابتکار تصریح کرد: اکنون تمام خودروهایی که در خیابان تردد می کنند، یورو 4 هستند اما حدود 2/5 میلیون موتورسیکلت فرسوده در شهر هستند که مشکلاتی را برای شهروندان ایجاد می کنند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست عنوان کرد: من نمی توانم با یک دستور و فشار دادن یک دکمه دریاچه ارومیه را به روز اول برگردانم. ابتکار  خاطر نشان کرد: الان 62 درصد از هورالعظیم آبگیری شده و حالش نسبت به قبل بهتر است، اما وقتی قایق من در هورالعظیم چپ شد، برخی گفتند که هورالعظیم اصلاً آب ندارد؛ چطور ممکن است که قایق در آن غرق شود؟ خبرنگاران حاضر بودند و گزارش دادند و گفتند که هم آب دارد و هم قایق چپ شد.

وی گفت: بنزینی که تحت عنوان بنزین پتروشیمی و تولید داخل در شهرها توزیع می شد در برخی از نقاط تهران میزان بنزن آن 1000 برابر استاندارد بود.

ابتکار افزود: همسر من به واسطه شغل من صدمه زیادی دید آن‌چه به وی وارد شد، افترا و تهمت بود و مراجع نشان دادند که وارد کردن بنزین توسط او کاملاً کذب است و تاوان مقابله من با توزیع بنزین پتروشمی بود.

رئیس حفاظت محیط زیست عنوان کرد: بهترین تصمیم در دوران مدیریت من زمانی بود که از دانشگاه فارغ التحصیل شدم و آن این بود که در دانشگاه بمانم و کار علمی و پژوهشی انجام بدهم. وی خاطر نشان شد: بهترین تصمیم کاری ام حذف بنزین پتروشیمی بود که بابت این کار بزرگ، من و دولت آسیب های بسیار زیادی دیدیم، چون مردم بنزن تنفس نمی کنند.

ابتکار عنوان کرد: اگر خوب پیش برویم هوای تهران بین هفت تا ده سال مثل شهرهای بزرگ دنیا پاک می‌شود. رئیس حفاظت محیط زیست گفت: ما نسبت به سال 95، 52 روز هوای بهتر داشته ایم و نباید فراموش کنیم که گام به گام باید پیش رویم.
 
وی بیان داشت: موضوع جمشید آرین و مخالفت من با خودرو تولیدی ایشان و انداختن خودرو به سد، یک شانتاژ خبری است، همچنین امضا، عنوان و حرفی که ایشان در نامه منتسب به من زده اند جعلی و از طریق مراجع قانونی در حال پیگیری است.

 
ابتکار افزود: من اگر جای وزیر راه بودم به خاطر این اتفاق استعفا نمی دادم اما پیگیری میکردم و دنبال راهکار بودم‌.
 
رئیس حفاظت محیط زیست گفت: در یک جلسه عکسی منتشر کردند که بگویند من نقاشی میکشیدم بعد مشخص شد سر آستین لباس من در این عکس با لباسی که پوشیده بودم فرق داشت! یعنی انگار من در یک جلسه دو لباس متفاوت پوشیده بودم، حتی خیلی به خودشان زحمت نداده بودند که خوب فتوشاپ کنند.

وی بیان داشت: پسر من تا کارشناسی ارشد در ایران درس خواند، خودش بورسیه گرفت و در مقطع دکترا به آمریکا رفت و اتفاقاً برای تأمین هزینه هایش به ما هم فشار آمد اما رشته اش را دوست دارد و انتخاب خودش بود.

 
ابتکار بیان داشت: سال 92 اولین سفر خارجی من برای بررسی وضعیت ریزگردها به عراق بود.

رئیس حفاظت محیط زیست عنوان کرد: تهران آلوده ترین شهر دنیا نیست و وضعیت آن رو به بهبود است. پکن و دهلی آلوده ترین شهرهای دنیا هستند.
 
کلمات کلیدی : آلودگی هوا+ ابتکار
 
فرزاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۷ ۱۹:۱۱:۱۷
پسرتون میخاست بره شما چرا گذاشتید؟ از شما که از رو پرچم امریکا رد میشید عکس میگیرید یا لانه جاسوسیا تسخیر میکنید بعیده (4035911) (alef-11)
 
Austria
۱۳۹۵-۰۹-۰۷ ۱۹:۱۲:۲۲
خداوکیلی کدام حرفش بد بود که اینطوری تیتر زدید؟! (4035914) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۷ ۱۹:۲۶:۲۳
چرا این بورس ها سراغ ما نمیاد؟ (4035945) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۰۹-۰۸ ۰۹:۳۲:۵۰
چون شرايطش رو نداري!
من پدرم كارگر بازنشسته است و مادرم هم خانه دار! هيچ پارتي هم ندارم و الان تو آمريكا با بورسيه دانشگاه دارم تحصيل ميكنم. نمره زبان خوب، معدل بالا و يه كم رزومه علمي داشته باشي شما هم از دانشگاههاي آمريكا بورسيه ميگيري. (4036609) (alef-11)
 
میثم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۸ ۱۰:۰۷:۰۲
اصولا بورس سراغ کسی نمیاد. شما برای دریافت ان اقدام میکنید اگر از نظر اون دانشگاه در مقایسه با سایر متقاضیان صلاحیت کافی را داشته باشید به شما اعطا میشود.
تقریبا همه فارغ تحصیلان دانشگاههای خوب ایران میتوانند بورس از کشورهای اروپایی و یا امریکایی دریافت کنند. (4036661) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۷ ۱۹:۲۷:۳۶
با این اوضاع هر لحظه مطمئن تر می شوم که مشکل کشور تحریم نیست بلکه مدیران نالایق و تکراری هستند...که هیچ چیز جز منافع سیاسی و قدرت و کسب ثروت برایشان مهم نیست (4035949) (alef-11)
 
امیدوار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۷ ۲۰:۱۰:۰۸
خانم ابتکار، شما لازم نیست شرایط وزیر راه رو برای خودتون شبیه سازی کنید. عین بی مسئولیتی ایشون برای خودتون تو حوزه کاری تون اتفاق افتاد و شما همچنان بر سر کار هستید. درست این بود که بگید "وزیر راه، من رو الگوی خودش قرار بده و محکم صندلی ریاست رو بچسبه" (4035997) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۷ ۲۰:۱۴:۲۲
ابتکار تا الآن برای کشور فقط ضرر بوده است (4036008) (alef-11)
 
K
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۰۷ ۲۰:۲۱:۵۲
کسانی که این کشور را مناسب زندگی و تحصیل برای فرزندانشان نمی دانند حق ندارند مدیر این کشور باشند و سنگینترند استعفا بدهند ،در واقع این مدیران پس از اخذ اقامت فرزندانشان بطور اتوماتیک براحتی به تبع فرزندانشان قابلیت دو تبعه شدن و اخذ اقامت را خواهند داشت ،باعث تاسف است چرا واحدهای نظارتی مدیرانی را که امروز کم هم نیستند و فرزندانشان را به خار ج اعزام مبکنند و برای خودشان لنگر گاه در ان کشورها ایجاد مبکنند همانند دو تابعیتی ها برکنار نمی کند چرا چرا و چرا این فریاد ملت است چرا کسب که این کشور را متناسب زندگی نمی داند آیا به این کشور اعتقاد و دلسوزی خواهد داشت واحدهای نظارتی جهت اطلاع و اقدام (4036018) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۷ ۲۰:۴۱:۳۶
خانم ابتكار شما اول پاسخگوي عملكرد بسيار ضعيف خودتون باشيد بعد در مورد بقيه اظهار نظر كنيد. (4036036) (alef-11)
 
زارع
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۷ ۲۰:۵۵:۴۱
با مدیریت شما ایشلال تمام ایران بیابان میشه (4036052) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۰۷ ۲۱:۲۴:۵۱
ای آقا (4036111) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۷ ۲۱:۴۱:۵۸
شما که سفارت آمریکا را به عنوان لانه جاسوسی اشغال کردی چی شد که بچه تان را فرستادید آنجا؟ (4036126) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۷ ۲۱:۴۲:۵۹
معصومه اتبکار
از اشغال سفارت آمریکا تا فرستادن جگر گوشه خود به بلاد کفر و سرمدار امپریالیسم آمریکا؟؟
باورتان می شود. (4036128) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۰۷ ۲۲:۲۰:۱۷
متاسفم (4036160) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۷ ۲۲:۳۳:۳۸
شما که در تسخیر سفارت آمریکا جزو تسخیر کنندگان بودید جای سوال است که چرا پسرتان را برای تحصیل به کشور آمریکا میفرستید. الان که در ایران اغلب رشته ها تا مقطع دکترا وجود دارد. این تضاد حرف تا عمل مبارزه با آمریکا برای چیست؟ (4036176) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۷ ۲۲:۳۳:۴۴
شما جای خودتان وظیفه تان را درست انجام دهید نمی خواهد جای کس دیگری باشید. (4036177) (alef-11)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۷ ۲۳:۰۴:۱۹
خانم ابتکار این مملکت 280 هزار شهید داده
مراعات خون و حرمت شهدا رو داشته باش
خودت هم برگرد برو آمریکا (4036214) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۷ ۲۳:۲۹:۲۸
سفارت -ابتکار فرزند -بورس -امریکا - (4036246) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۷ ۲۳:۳۱:۵۳
به خاطر شما برای خودم و کشورم متاسفم (4036248) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۰۸ ۰۹:۲۴:۵۳
بورس گرفتن کاملا عادی هست برو دنبالش رزومه بده اکسپت بگیر معلومه بشینی تو خونه نمیاد سراغت (4036601) (alef-11)
 
ebi
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۸ ۰۹:۳۲:۴۴
منم استعفا نمیدم !!!! (4036608) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۸ ۰۹:۵۲:۵۴
پس مرگ بر آمریکات دروغ بود خانم ابتکارررررررر (4036642) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۸ ۱۰:۱۱:۳۸
سر کار خانم شما این حرف رو نگید کی بگه. شماییکه باید خیلی وقت پیش استعفا می دادید. (4036669) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۰۸ ۱۰:۱۲:۲۳
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: به هر حال مواردی داشته‌ایم که افراد با استفاده از قدرت سیاسی و یا ثروت به تقابل با ما در دفاع از طبیعت و حقوق عامه مردم بر می‌آیند. :::::::::::::::::::اگر جرات و شهامت دارید و راست می گویید نام این افراد را اعلام نمایید ؟! (4036672) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۰۸ ۱۰:۱۹:۲۲
لطفا" از ایشان سوال شود : آیا استفاده از سوخت سی ان جی در موتور های کاربراتوری سوخت مناسبی است ؟ (4036687) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۸ ۱۰:۲۱:۴۳
طبق معمول هم که همه چیز تقصیر دولت قبل بوده


سهم آشنایان شما هم تو واردات بنزین بی کیفیت و سهام خودرو سازی هم که اصلا دخیل نبوده

الف منتشر کن (4036692) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۰۸ ۱۲:۰۰:۱۸
سایت الف، لطفا" نظرات کاربران را چاپ کن . سیاسی کاری تا کی ؟! (4036928) (alef-13)
 
likns
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۸ ۱۲:۳۵:۰۳
وقیح (4037028) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۸ ۱۲:۵۴:۱۴
بله استعفاکاردرستی نیست فقط بایدمشکلات اقتصادی رادولت تدبیروامیدباگرفتن ازدزدان حل کندپولهای کلانی ازچرخه اقتصادخارج شده اند (4037070) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۸ ۱۲:۵۵:۵۸
برای شهرهای اصفهان وسایرشهرهای بزرگ برنامه داشته باشیدکه مثل تهران نشوند (4037076) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۸ ۱۲:۵۹:۳۹
چراازموترسیکلت ها وماشین های دودزاجلوگیری نمیشود.چرااتوبوسهای شرکت واحدکه منبع دودهستندگازی نمیشوند. (4037086) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۸ ۱۳:۱۱:۴۳
لانه جاسوسی!

پسر در لانه جاسوسی!

استکبار جهانی! (4037128) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.