توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 465904
راهنمای کتاب/ «پشت فرمان با مامان»؛ لیز نورگوا؛ ترجمه مهرداد بازیاری؛ هرمس
دردسرهای جذاب
علی جعفری؛ 14 اردیبهشت 1396
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۵
«پشت فرمان با مامان»
نویسنده: لیز نورگوا
مترجم: مهرداد بازیاری
ناشر : هرمس، چاپ اول 1393
198 صفحه ، 3500 تومان

شما می‌توانید کتاب «پشت فرمان با مامان» را  تا یک هفته پس از معرفی با ۱۰ درصد تخفیف از فروشگاه اینترنتی شهر کتاب خرید کنید.

****

ورود و نفوذ فن آوری به زندگی روزمره آدم ها؛ فارغ از اینکه در کدام بوم و اقلیم زیست می کنند همواره  جذاب و پر قصه است. مثلا خاطره های تقریبا مشترکی  که همه ما از اولین مواجه هایمان با تلفن همراه  یا رایانه داریم را به یاد بیاورید. حالا کمی به عقب برگردیم و به زمانی فکر کنیم که اتومبیل ها کم کم در کوچه و خیابان جای درشکه ها و گاری ها و کالسکه ها را گرفتند. نه تنها در ایران که به جرات می توان گفت در همه جای دنیا ورود اتومبیل به زندگی روزمره مردم با داستان ها و حوادث گوناگون و جذابی همراه بوده است. مثل اغلب موارد دیگر، در جامعه ای با باورهای مردانه ؛ تا مدتها زن ها به اشکال و دلایل گوناگون  از دسترسی  به اتومبیل بر حذر داشته شده اند و سال ها طول کشیده تا جامعه مردسالار بپذیرد که زن ها هم می توانند و حق دارند که مثل مردها صاحب اتومبیل شوند؛ رانندگی کنند و به اصطلاح دست به فرمان شوند (بماند که در برخی کشورها هنوز که هنوز است زن ها حق رانندگی ندارند و  ظاهرا حالاحالا هم قرار نیست این حق به آنها تفویض شود.) از دیگر سو هنوز هم بسیاری از ما در مورد توانایی زن ها در رانندگی سوال و ابهام بسیار داریم و حتی اگر به زبان نیاوریم  در ذهنمان توانایی ومهارت زن ها در رانندگی را چندان جدی نمی گیریم.

"پشت فرمان با مامان" ماجراهای  رانندگی کردن زنان خانواده نویسنده (لیز نورگوا) در شهری کوچک در دانمارک است . نورگوآ داستان رانندگی را با ماجرای  تلاش مادرش برای راننده شدن آغاز می کند ؛ کمی بعد تر به رانندگی خواهر بزرگترش می پردازد؛ در فصلی دیگر از راننگی خودش می گوید و در فصل های بعدی به خاطرات رانندگی اطرافیان و فرزندانش می پردازد. نوول " پشت فرمان با مامان " احتمالا از میانه های دهه 1920 آغاز می شود و تا میانه های دهه پنجاه میلادی ادامه پیدا می کند. زبان لیز نورگوا طنز آمیز و صمیمانه است ؛ بی تکلف و خودمانی قصه می گوید و  بی آنکه تلاش مشهودی برای توصیف فرهنگ و عادات دانمارکی ها داشته باشد لابه لای هر سطر  وپاراگراف خواننده رابا بخشی از این عادات وعقاید آشنا می کند.

لیز نورگوآ (زاده 14 ژوئن 1917) روزنامه نگار و نویسنده  دانمارکی است. این نویسنده  دانمارکی به واسطه تصاویر دقیق و اغلب طنزآمیزش از فرهنگ وزندگی مردم دانمارک  که در قالب رمان؛ داستان کوتاه و تعداد قابل توجهی  مقاله به نگارش درآورده در بیشتر نقاط دنیا شناخته  شده است. کتابی که نورگوآ  براساس خاطرات دوران کودکی خود نوشت و باعنوان  "فقط یک دختر" منتشر شد به یکی از کتابهای پرفروش سال 1992 تبدیل شد .از این کتاب در سال 1995 فیلمی با همین عنوان ساخته شد و  با استقبال زیادی هم روبه رو شد. 

نورگوا  در فاصله سالهای  1978 تا 1982 از نویسندگان اصلی  فیلمنامه  مجموعه تلویزیونی ماتادور  بود. این مجموعه، که بر روی زندگی شخصیت های معمولی دانمارکی بین سالهای 1929 و 1947 متمرکز شده بود از موفق ترین سریال های تلویزیونی در تاریخ دانمارک است. کتاب "پشت فرمان با مامان" با نام اصلی Med mor bag rattet اولین بار در سال 1959 منتشر شد و پس از آن بارها وبارها در دانمارک و کشورهای دیگر اروپا به چاپ رسیده است.

لیز نورگوا روزنامه نگار چیره دستی نیز هست. او از سال 1949 در روزنامه پولیتیکن در مورد خانواده و مسایل زنان نوشته واز سال 1968 در هفته نامه هیمت  مقالات طنز آمیز وانتقادی درباره زندگی دانمارکی می نوشت. همکاری او با هیمت چنان با استقبال مردم دانمارک روبه رو شد که از سال 1975 تا 1977 به عنوان سردبیر به همکاری با مجله ادامه داد.

از جمله افتخارات او می توان به کسب جایزه دستاورد ادبی  از باشگاه ملی مطبوعات دانمارک  در سال 1982،.کسب جایزه گلدن لورل با عنوان نویسنده سال دانمارک در سال 1993 و نشان سلحشوری دانمارک در سال 1994 اشاره کرد.

"پشت فرمان با مامان " از آن دسته کتاب هاست که  خواندنشان بیش از هر چیز لذت بخش و روح افزاست. تمرکز بسیار هم نمی خواهد؛ داستان پرکشش پیش می رود و آنقدر جذاب هست که می شود یک عصر دل‌انگیز را در حالی که  لیوان چای  کنار دستتان روی میز آماده نوشیده شدن است به خواندنش اختصاص داد و از طنز نرم و روانش لذت برد.

کتاب را نشر هرمس در قطع جیبی و در قالب پروژه ای به نام  هرمس جیبی با ترجمه  مهرداد بازیاری منتشر کرده است. یک نکته : انتشار کتاب جیبی هنوز هم به نظرم یکی از  بهترین راه حل ها برای مبارزه با کسادی بازار کتاب است. هزینه بالنسبه پایین چاپ کتاب های جیبی نسبت به سایر اقطاع کتاب و ظاهر وسر وشکل جذاب این کتاب ها می تواند هرکسی را به خواندن کتاب تشویق کند.
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۲ ۱۴:۰۸
 
۱۳۹۶/۰۵/۳۱ ۱۳:۳۰
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۹ ۱۳:۳۰
 
۱۳۹۶/۰۲/۰۳ ۱۴:۲۲
 
۱۳۹۶/۰۱/۲۰ ۱۳:۲۰
 
۱۳۹۶/۰۱/۱۵ ۲۱:۳۸
 
۱۳۹۵/۱۲/۲۲ ۲۲:۰۰
 
۱۳۹۵/۱۲/۱۸ ۱۷:۳۳
 
۱۳۹۵/۰۹/۲۰ ۲۳:۰۰
 
۱۳۹۵/۰۹/۱۶ ۱۷:۰۴
 
 
کلمات کلیدی : نشر هرمس
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
دردسرهای جذاب