نظر منتشر شده
۱۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 440000
واکنش وزارت امور خارجه به فرمان ضد ایرانی ترامپ
بخش خبری الف، 9 بهمن 95
تاریخ انتشار : شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۰۷
وزارت امور خارجه در بیانیه ای تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران حق واکنش‌ لازم در برابر اقدام ترامپ را برای خود محفوظ می‌داند.

در بیانیه وزارت امور خارجه آمده است:

تصمیم دولت ایالات متحده در ایجاد محدودیت برای سفر مسلمانان به آمریکا- هر چند به صورت موقت سه ماهه - توهینی آشکار به جهان اسلام و به ویژه به ملت بزرگ ایران است؛ و علیرغم ادعای مقابله با تروریسم و حفظ امنیت مردم آمریکا، به عنوان هدیه ای بزرگ به افراطیون و حامیان آنها در تاریخ ثبت خواهد شد. 

در شرایطی که جامعه جهانی نیازمند گفتگو و تشریک مساعی برای برخورد ریشه ای، فراگیر و همه جانبه با خشونت و افراطی گری است و در زمانی که مجمع عمومی ملل متحد پیشنهاد رییس جمهوری اسلامی ایران برای مشارکت جهانی علیه خشونت و ترور ( WAVE ) را با اجماع به تصویب رسانده است، اقدام نسنجیده دولت آمریکا، با اعمال تبعیض جمعی علیه شهروندان کشورهای اسلامی، شکاف ها و گسل هایی که افراطیون تروریست برای سربازگیری و فریفتن جوانان به حاشیه رانده شده از آن استفاده می کنند را عمیق تر می کند و زمینه های سوءاستفاده برای ترویج خشونت و افراط را تقویت می نماید.  به علاوه در این تصمیم،  گزارش های نهادهای اطلاعاتی و امنیتی آمریکا و اظهارات قبلی مسئولین کنونی آمریکا که بر نقش دولت آمریکا و متحدین منطقه ای آن در ایجاد و گسترش گروه های افراطی همچون داعش تأکید می کردند، به فراموشی سپرده شده است.

تصمیم دولت ایالات متحده با هدف قرار دادن مردم ایران و توهین آشکار به تمامی آحاد این ملت بزرگ، بی اساس بودن ادعاهای دیرینه ایالات متحده مبنی بر دوستی با مردم علیرغم اختلاف با دولت ایران را به نمایش گذاشته و نشان از کینه گروهی در حاکمیت آمریکا و محافل تأثیرگذار داخلی و خارجی آن نسبت به همه ایرانیان در سراسر جهان دارد؛ ایرانیانی که با تکیه بر تمدنی کهن و آیینی سرشار از آموزه های انسانی، همواره منادی تعامل سازنده و مقاومت در برابر سلطه گری، سلطه پذیری و افراط و خشونت بوده‏اند؛ ملت مقاومی که در برابر تروریست های افراطی ایستاده و خود از نخستین قربانیان تروریسم سازمان یافته بوده است؛ مردم بزرگی که نه تنها در هیچ یک از عملیات گروه های افراطی تروریستی حضور نداشته‏ اند، بلکه در همه جوامعی که در آن به عنوان دانشمند، دانشجو، بازرگان، مهاجر و جهانگرد سفر نموده و رحل اقامت افکنده ‏اند، به عنوان یکی از قانون‏مدارترین، فرهیخته ترین  و موفق ترین گروه های قومی و ملی شناخته شده و با رفتار و منش شرافت‌مندانه و صلح‌جويانه خود نمایندگان افتخارآفرینی از فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی، در ميان ساير ملت‌ها بوده‏اند.

دولت جمهوری اسلامی ایران برای پاسداری از حرمت و شأن تمامی آحاد ملت بزرگ ایران در داخل و خارج از کشور،  با رصد دقیق آثار کوتاه و میان مدت تصمیم دولت ایالات متحده بر اتباع ایران، اقدامات متناسب حقوقی، کنسولی و سیاسی معمول خواهد داشت و ضمن احترام به مردم آمریکا و تمایز میان آنها و سیاست های خصمانه دولت ایالات متحده،  برای حمایت از حقوق شهروندان خود تا زمان برطرف شدن محدودیت های توهین آمیز ایالات متحده علیه اتباع ایران، اصل عمل متقابل را اجرا می نماید.

به منظور نظارت بر اجرای این تصمیم و اتخاذ تدبیرهای مناسب و منطبق با منافع ملی در شرایط ویژه، سازوکاری با حضور دستگاه های ذیربط در وزارت امور خارجه ایجاد شده است.

همزمان به کلیه نمایندگی های سیاسی و کنسولی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور دستور داده شده است که تسهیلات کنسولی جهت کلیه اتباع ایرانی که به دلیل این اقدام غیرقانونی دولت آمریکا از بازگشت به محل زندگی، کار و تحصیل خود محروم می شوند را  با اولویت فراهم نمایند. 

تصمیم اخیر ایالات متحده شامل توقعاتی غیرقانونی، خلاف منطق و مغایر با حقوق بین‏ الملل است که به ویژه با توجه به فقدان روابط میان دو کشور نمی تواند هیچگونه تأثیری بر نحوه رفتار دولت جمهوری اسلامی ایران داشته باشد. لذا هرگونه سوءاستفاده ایالات متحده از این وضعیت جهت تطویل اقدامات تبعیض آمیز و ایجاد مزاحمت علیه اتباع جمهوری اسلامی ایران فاقد هرگونه وجه عرفی و قانونی است.

جمهوری اسلامی ایران همچنین هرگونه تعلل و نقض تعهدات بین المللی ایالات متحده وفق قراردادهای دوجانبه و ترتیبات چندجانبه را به دقت بررسی و پیگیری نموده و حق واکنش لازم را برای خود محفوظ می دارد.
 
کلمات کلیدی : ترامپ+ایران+صدور روادید+ وزارت خارجه
 
United States
۱۳۹۵-۱۱-۰۹ ۲۰:۵۹:۲۴
این کافی نیست باید جلوی کشتی های امریکا در خلیج فارس گرفته شود تا بدانند چه خبره و عراقی ها هم باید تمام امریکایی ها را اخراح کنند (4140781) (alef-3)
 
محبوب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۹ ۲۱:۱۵:۳۷
شما چرا ناراحت هستید مگر امریکا دشمن مسلمانان نیست وقتی ما با امریکا دشمن هستیم باید از ترامپ تشکر کنیم که اجازه نمی دهد مسلمانان به کشور کفر سفر کنند ما همیشه گفته ایم ما امریکا را زیر پا می گذاریم الان مقع ان فرا رسیده است (4140808) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۹ ۲۱:۱۹:۴۱
اگر راست میگید نماینده ایران در سازمان ملل رو از امریکا برگردونید و سازمان ملل را تحریم کنید..به این میگن حکایت (4140812) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۹ ۲۱:۲۴:۰۸
زنده باد ایران زنده باد برجام ! این حرکت ترامپ و همفکرانش فقط ناشی از حس حقارت و شکستی است که برجام بر آنها تحمیل کرده !! (4140822) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۱۱-۰۹ ۲۱:۴۷:۵۸
کار بسیار خوبیه. باید آمریکاییها در عین احترام از ورود به ایران منع بشن تا وقتی اونها چنین کاری میکنن! (4140861) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۹ ۲۱:۵۱:۵۲
جون هرکس دوست داری یک واکنش نشان بده ببینیم مثلا می خوای چکار کنی؟
بیاین در اعتراض به امریکا شیشه های خانه ما رو بشکنید.... (4140866) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۹ ۲۱:۵۲:۳۶
مدیران الان دو دل هستند که ایا امریکا یا ایران را برای زندگی انتخاب کنند مخصوصا دو تابعیتی ها (4140871) (alef-3)
 
۱۳۹۵-۱۱-۰۹ ۲۲:۱۵:۰۹
اخه مردم امریکا میخان بیان ایران برای چی؟
تحصیل؟
کار؟
درمان؟
پناهندگی؟
اقامت؟ (4140909) (alef-3)
 
سینا
Spain
۱۳۹۵-۱۱-۰۹ ۲۲:۳۹:۱۳
"هر چند به صورت موقت سه ماهه"

با عرض احترام

با توجه به متن قانون موبوطه موضوع محدود به 3 ماه نمیشود و ممکن است دایمی باشد. (4140948) (alef-3)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۹ ۲۲:۴۱:۱۵
کاملا سنجیده و درست (4140951) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۹ ۲۳:۳۶:۲۹
عجب عزتی پیدا کرده پاسپورت ایرانی!!! (4141046) (alef-3)
 
امیر 110
United States
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۰۰:۰۰:۰۵
بهترین اقدام متقابل اجازه ندادن به عبور هوایی شهروندان امریکایی بر فراز هفت کشور تحریم شده است. (4141071) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۰۰:۵۰:۰۲
واکنش خیلی سنگینی بود!!!!
از عواقبش میترسم!!!! (4141117) (alef-3)
 
سینا
Spain
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۰۲:۰۴:۵۸
از وزارت امور خارجه خواهش میکنم که جواب زیاده روی تازه بدوران رسیده ها را

بموقع و بحد کافی بدهد

آیا درست است که ما مورد بی حرمتی کسی واقع شویم که حتی سخن گفتن

درست و حسابی را بلد نیست؟ (4141138) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۰۴:۱۹:۰۷
فقط شعار... من آمریکا زندگی میکنم و پدر و مادرم خارج از آمریکا گیر افتادن مطمئن هستم اگر با دفتر حافظ منافع ایران در آمریکا تماس بگیرم هیچ کمکی نمیکنن و همه این حرفها که حمایت حقوقی میکنیم و چه و چه همه اش دروغ هست!!! (4141161) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.