توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 241506
«نقد آثار علی‌اکبر دهخدا»؛ عبدالعلی دستغیب؛ نوید شیراز
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۵۴
نقد آثار علی‌اکبر دهخدا
نویسنده: عبدالعلی دستغیب
نشر نوید شیراز، چاپ اول ۱۳۹۰
شمارگان ۱۵۰۰ صفحه
۲۲۴ صفحه، ۵۰۰۰ تومان


فروشگاه اینترنتی شهر کتاب، این کتاب را تا یک هفته پس از معرفی، با ۱۰% تخفیف ویژه عرضه می‌کند، در صورت تمایل اینجا کلیک کنید.

****

در میان مجموعه کتاب های نقد آثارِ دستغیب، نقد و بررسی آثار علی‌اکبر دهخدا از نوشته‌های متأخرتر او محسوب می‌شود. خود علی‌اکبر دهخدا نیز از تفاوت‌هایی محسوس با دیگر چهره‌هایی که سوژه دستغیب بوده‌اند، برخوردار است.

دهخدا تنها یک ادیب و نویسنده نیست، بلکه از یک‌سو مؤلف اولین و سترگ‌ترین فرهنگ لغات فارسی در ایران است. اثری عظیم که انجام همین یک فقره، برای ماندگار شدن نام دهخدا در تاریخ فرهنگ و هنر و ادبیات کفایت می‌کند و نشان از این حقیقت دارد که به راستی مرد کارهای بزرگ بوده است.

دستغیب به‌منظور اینکه خواننده با پیش‌زمینه لازم وارد متن کتاب بشود، ابتدا پیش‌درآمدی راجع به ایام مشروطه نوشته و کوشیده فضایی را که دهخدا در آن بالیده و به‌چهره تبدیل‌شده، برای خواننده ترسیم می‌کند. او به‌درستی از نقش دهخدا در روزنامه صوراسرافیل به‌عنوان یکی از پایگاه‌های فکری و فرهنگی عصر مشروطه یادکرده و اشاراتی به همکاری نزدیکی با میرزا جهانگیرخان صوراسرافیل اشاره می‌کند. در ادامه نیز به یادداشتهای کوتاه و معروف دهخدا، با نام چرند و پرند می‌پردازد که به‌صورت متداوم در روزنامه صوراسرافیل درباره مسائل سیاسی و اجتماعی آن روزگار منتشر می‌شد و نقش تعیین‌کننده در تحول نثر فارسی و نزدیک شدن آن به زبان توده مردم داشت.

درباره این کتاب بیشتر بخوانید
 
کلمات کلیدی : نقد آثار علی‌اکبر دهخدا + علی‌اکبر دهخدا + چرند و پرند + نشر نوید شیراز + عبدالعلی دستغیب
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
«نقد آثار علی‌اکبر دهخدا»؛ عبدالعلی دستغیب؛ نوید شیراز