توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 471501
مراقب عوارض خطرناک مصرف داروهای بدنسازی باشید
بخش سلامت الف، 23 اردیبهشت 96
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۲
دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو، نسبت به خطرات مصرف داروهای بدنسازی هشدار داد.

به گزارش مهر، دکتر ایسنا به منش با بیان اینکه فعالیت های ورزشی با هدف پرورش عضلات و کاهش بافت چربی بدن اقدامی در جهت حفظ سلامت بدن است، گفت: متاسفانه برخی از ورزشکاران برای نیل به اهداف رقابتی خود، سعی می کنند تا روند رسیدن به هدفشان را با مصرف نابجای داروها تسریع نمایند.

وی با اشاره به اینکه تعجیل در رسیدن به این هدف به بهای از دست رفتن سلامت مصرف کننده دارو خواهد بود تصریح کرد: مواد و داروهایی که در ورزشکاران ایرانی به صورت غیر مجاز مصرف  یا به عبارتی سوء مصرف می شوند، موارد متعددی را شاملمی گردد که از آن میان می توان به داروهای هورمونی مانند هورمون رشد و هورمونهای مردانه، انسولین، داروهای گشاد کننده مجاری تنفسی، داروهای ادرار آور، داروهای محرک و حتی مخدر،داروهای کاهنده فشار خون و انواع کورتون اشاره کرد.

به منش عنوان داشت: به دلیل افزایش کیفیت و کمیت نتایج بدنسازی پس از مصرف این داروها و ترکیبات، ورزشکاران به مصرف این مواد گرایش پیدا کرده اند و مصرف آنها صدمات جبران ناپذیری به سلامت ایشان وارد می نماید.

وی همچنین هشدار داد: آکنه، ریزش مو، کاهش رشد طولی استخوان ها و عریض شدن استخوان ها، عقیمی در مردان و نازایی در زنان، ناتوانی جنسی، کم کاری و کوچک شدن غدد تناسلی در مردان، بزرگی پستان ها در مردان، افسردگی، پرخاشگری، سکته قلبی و مغزی، خونریزی داخلی، نارسایی کبد، کلیه و قلب، دیابت، ازدیاد یا کاهش فشارخون، تنگی نفس، زخم معده، پوکی استخوان، تشنج، شوک، کما و مرگ زودرس از عوارض خطرناک مصرف این داروهاست.

به منش از مردم به ویژه جوانان و ورزشکاران خواست که فریب سودجویانی که تنها هدفشان فروش داروهای قاچاق و سود بیشتر است را نخورند و هوشیار باشند که مصرف داروهای مختلف در بدنسازی و پرورش اندام، خطرات و صدمات جبران ناپذیری ایجاد خواهد کرد.
 
کلمات کلیدی : بدنسازی+ سازمان غذا و دارو+داروهای بدنسازی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.