نظر منتشر شده
۱۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 434214
مرکز آمار گزارش داد؛
افزایش ۳.۳ درصدی قیمت فروش زمین و مسکن/اجاره‌بها ۹.۹درصد بالا رفت
بخش اقتصادی الف، 21 دی 95
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۵۴
مرکز آمار ایران با اعلام افزایش متوسط قیمت فروش یک متر مربع زمین یا ساختمان مسکونی کلنگی، از بالا رفتن ۹.۹ درصدی اجاره بها در تابستان ۹۵ خبر داد.

به گزارش مهر، مرکز آمار ایران در گزارشی تغییرات متوسط نرخ فروش یک متر زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی و اجاره بها را اعلام کرد.

بر این اساس، افزایش ۳.۳ درصدی متوسط قیمت فروش یک مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی و افزایش ۶ درصدی قیمت فروش یک مترمربع زیربنای مسکونی در این گزارش به چشم می‌خورد.

همچنین متوسط مبلغ اجاره به‌علاوه سه‌درصد ودیعه پرداختی برای یک مترمربع زیربنای مسکونی در تابستان ۹۵ نسبت به تابستان سال قبل، ۹.۹ درصد افزایش داشته است.

بر اساس سامانه اطلاعات مدیریت معاملات املاک و مستغلات کشور، بنگاه‌های معاملات ملکی موظف هستند مشخصات کلیه معاملات خرید و فروشی که سند آن‌ها از طریق دفتر ثبت اسناد انتقال پیدا می‌کند را در این سامانه ثبت نمایند؛ در این میان، با توجه به این‌که کاهش یا افزایش حجم (تعداد) معاملات در مناطق شهر تهران باعث کاهش یا افزایش شدید متوسط (حسابی) قیمت در سطح کل شهر می‌شود، از متوسط تعدیل شده (وزنی) که در آن، وزن با استفاده از سهم واحدهای مسکونی دارای سکنه محاسبه می‌شود، استفاده شده تا بتوان با حذف اثر حجم معاملات، تغییرات واقعی قیمت را مشخص کرد.

متوسط قیمت فروش هر متر زمین یا زمین ساختمان کلنگی ۴ میلیون و ۵۴۱ هزار تومان
متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۴۵۴۱۶ هزار ریال با میانگین مساحت ۲۷۷ مترمربع بوده است که نسبت به فصل قبل ۰.۲ درصد کاهش و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۳.۳ درصد افزایش داشته‌است. همچنین تعداد معاملات فروش زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی انجام شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران نسبت به فصل قبل ۲۱.۱ درصد افزایش و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۵.۳ درصد، کاهش داشته است.

متوسط قیمت فروش هر متر زیربنای مسکونی ۴ میلیون و ۲۷۲ هزار تومان
متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۴۲۷۲۵ هزار ریال با میانگین مساحت ۸۸ مترمربع و متوسط عمر بنای ۹سال بوده است که نسبت به فصل قبل ۰.۸ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۶ درصد، افزایش داشته است، همچنین تعداد معاملات فروش زیربنای مسکونی انجام شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران نسبت به فصل قبل ۲۴.۹ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۲۲ درصد، افزایش داشته است.

متوسط اجاره بها، هر متر ۲۲ هزار و ۵۱۴ تومان
متوسط مبلغ اجاره ماهانه به‌علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۲۲۵۱۴۴ ریال با میانگین مساحت ۷۷ مترمربع و متوسط عمر بنای ۱۳ سال بوده است که نسبت به فصل قبل ۶.۱ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۹.۹ درصد، افزایش داشته است، همچنین تعداد معاملات اجاره زیربنای مسکونی انجام شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران نسبت به فصل قبل ۳۴.۲ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۴.۴ درصد، افزایش داشته است.
 
کلمات کلیدی : بازار مسکن، قیمت مسکن،مسکن، اجاره بها
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۲۱:۱۲:۳۷
مسکن حالا حالا باید گران شود به قیمت چهار برابری گران شدن دلار برسد (4111939) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۱۰-۲۳ ۰۱:۰۱:۴۳
عجب ! عمو مثل اینکه خیلی خونه رو دستت مونده ؟ (4112236) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۲۵ ۰۲:۰۰:۱۴
باید دلار به قیمت واقعی 1000 تومان خودش برگردد تا اقتصاد ایران از رکود در آید (4115095) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۳ ۰۷:۵۳:۰۸
این آمار خیلی پرمعنا نیست.چرا که شاید نسبت به سال قبل اجاره بها 10 درصد زیاد شده باشه.اما با توجه به کاهش سود بانکی،اکثر مالکان اقدام به تبدیل مبلغ ودیعه به اجاره کردند.این در قیمت کل افزایش محسوب نمی شه.ولی به شدت قدرت خرید و زندگی اقشار متوسط و ضعیف رو مخصوصا در تهران تحت تاثیر خودش قرار داده. (4112386) (alef-11)
 
حبیب
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۲۳ ۰۹:۱۸:۰۲
در مشهد که اجاره ها نسبت به سال قبل افزایش نیافته بلکه در مناطقی کاهش هم داشته قیمت ها نیز ثابت بوده و اگر فروشنده ائی قصد فروش داشته باشد باید از قیمت پارسال کمتر بده تا ملکش به فرش بره . (4112461) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۴ ۱۴:۲۱:۵۱
قیمت دلار از سال 84 تا 92 بصورت میانگین 3.5 برابر ومسکن 7 برابر شد (4114508) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۲۲:۳۶:۲۶
جو الکی . مسکن حالا حالا خوابیده (4112039) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۲۲:۵۰:۰۲
خب خدا رو شکر که مشکل رکود مسکن هم حل شد
فقط نمیدونم چرا هر دو سه ماه مسکن از رکود درمیاد دوباره به رکود میره (4112057) (alef-13)
 
محمدامین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۳ ۰۷:۵۴:۳۶
جو الکی میدن که قیمتش پایین نیاید و مردم بیچاره رو تحریک کنند که به هر قیمتی شده بخرن!!
جالب اینه که همه این جار و جنجالها تو تهرونه و بس، جاهای دیگه چندان خبری نیست!
خدا تهرون و در نتیجه ایران رو از دست بساز و بفروشها و دلالها نجات بده! (4112389) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۲۳:۱۵:۰۳
آیا گران شدن اجاره بها نشانه رونق مسکن است؟
یا نشانه استیصال مستاجر ؟ (4112111) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۱۰-۲۳ ۰۰:۲۶:۱۳
اخه تا کی امار دروغین ؟ مسکن از سال قبل حداقل ۱۰ درصد کاهش داشته اما چون تمام بانکها و اقازاده ها تعداد زیادی ملک انبارکرده اند بزور قصددارند به مردم بقبولانند که مسکن درحال گران شدن است تا املاکشان بفروش برسد (4112201) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۳ ۰۷:۵۷:۰۲
علت این شایعات دو مسئله است

1- جو روانی اینطوره که اغلب مردم با گرونی خرید می کنند
2- آقایان به هیچ قیمیت حاضر به تخفیف، ولو یک ریال به متقاضیان مسکن نیستند تا کسی بتونه خوانه دار بشه، پس تبلیغ گرونی می کنند. (4112394) (alef-11)
 
مهدی
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۲۳ ۰۰:۳۵:۳۵
تعداد بسیار زیادی خونه تو تهران خالی مونده و صاحبان اونها حاضر نیستند با قیمت معقول بفروشند وقتی میپرسم میگن دلار گرون شده یا قیمت میره بالا آخه چرا باید تو یه شهر چند صد هزار خونه خالی وجود داشته باشه چه منطقی پشت این قضیه هست خود مشاورین مسکن هم به این داستان دامن میزنن کاش کسی پیش قدم بشه سامانه ای اینترنتی مثل اتفاقی که برای تاکسی تلفنی ها افتاده برای مسکن راه بندازه تا خونه با قیمت مناسب به دست مصرف کننده واقعی برسه و بساط سفته بازی و ... برچیده بشه (4112213) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۳ ۰۰:۵۹:۲۳
عجیب است ، مرکز آمار دایما از کاهش تورم خبر میدهد و حالا هر از چندگاه یکبار برای دلگرمی بساز و بفروش ها از رشد قیمت مسکن خبر میدهد. (4112234) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۲۳ ۰۲:۰۲:۵۸
مسکن در بهترین تا سه سال آینده راکت خواهد بود اونم تو تهران که اینهمه واحد خالی رو دست سازندگانشون مونده (4112291) (alef-11)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۳ ۰۹:۱۲:۰۵
تو شرایطی که مردم توان خرید مسکن حتی با اقساط بانکی رو ندارن گرون کردن باعث رکود بیشتر میشه . (4112456) (alef-11)
 
فرشید
United States
۱۳۹۵-۱۰-۲۳ ۱۱:۱۳:۴۶
باشه!باور کردیم که گرون شده ولی یادتون باشه تا قیمت مسکن حداقل سی درصد کاهش پیدا نکنه خبری از خروج از رکود نیست.در غیر اینصورت برای فروش خونه های بادکرده تون باید تا سال ۱۴۰۰صبر کنید. (4112618) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۵-۱۰-۲۴ ۱۵:۰۵:۴۸
دوستم اپارتمانش را در تهران فروخته و با پولش (پس از تبدیل به دلار ازاد) در امریکا خانه ای با چند هکتار زمین خریده(بدون وام) ، تمامی مراحل ساخت خانه زیر نظر پلیس ساختمان بوده و هیچ نیزای به تعویض دستگیره .... نداشته... با همین مبلغ می توانسته در لندن و برلین هم خانه بخرد، خانه نه اپارتمان. حالا بگویید خانه/اپارتمان باید گران شود! (4114553) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۵-۱۰-۲۴ ۱۵:۰۶:۲۴
از اپارتمان های خالی مالیات بگیرید! (4114554) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.