توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 496018
نجات موقت ارثيه باراك اوباما
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۹
سرنوشت سيستم مراقبت مرقوم به صرفه «اوباما‌كر» تبديل به برجامي ديگر براي جمهوريخواهان امريكا شده است. آنها با هردو به‌شدت مخالفت مي‌كنند، آن را نقد مي‌كنند، اما در پس ذهن خود مي‌دانند راهكار بهتري وجود ندارد اما چون دموكرات‌ها به آن دست يافته‌اند با آن مخالفت مي‌كنند. روز سه‌شنبه در امريكا و بامداد چهارشنبه به وقت تهران سناتورهاي جمهوريخواه امريكا با وجود شكست‌هاي چندباره در از بين بردن اوباما كر يك بار ديگر تلاش كردند تا آن را با تمام توان خود كنار بگذارند. آنها ابتدا راي‌گيري كردند تا بتوانند اين موضوع را مجدد در سنا به راي بگذارند كه هرچند در ابتدا با يك حركت ناپلئوني شروع بحث آن مجدد راي آورد اما در نهايت به يك شكست بزرگ منتهي شد.

به گزارش اعتماد، نتيجه‌اي كه در سناي امريكا به جاي ماند را تنها نمي‌توان يك آبروريزي براي جمهوريخواهان دانست، بلكه ابتدا اين آبروريزي براي شخص دونالد ترامپ، رييس‌جمهور و پس از آن براي ميچ مك كانل، رهبر اكثريت سنا است، زيرا اگرچه دولت با تمام قوا حتي مايك پنس، معاون اول را به سنا فرستاد تا در صورت نياز از راي خود براي كنار زدن اوباما كر استفاده كند، ولي راي او تنها به درد شروع بحث در سنا مي‌خورد. اما در نهايت با پايان بحث و راي‌گيري اصلي براي كنار گذاشتن اوباماكر سناتورها راي قاطعي دادند كه طرح جايگزين هيچ قابليتي براي جايگزيني ندارد. 57سناتور اعلام كردند كه مخالف اين طرح هستند و تنها 43 سناتور در كنار گذاشتن اوباماكر و ايجاد طرح جايگزين راي دادند. اين موضوع را نيويورك‌تايمز در گزارش خود نشانه‌اي شوم براي رهبران جمهوريخواه مي‌داند كه در اين هفته به دنبال‌ فرمول‌هاي مختلف براي طرح جايگزين اوباما كر بودند تا بتوانند راي اكثريت را كسب كنند.

اما اتفاق مهمي كه در اين بين رخ داد، حضور جان مك كين در جلسه سنا بود. مك‌كين در حال حاضر كه سرطان او تشخيص داده شده است و با بخيه‌اي بر پيشاني در جلسه سنا حاضر شد، يك راي مهم داد و هنگامي كه راي او ثبت شد همگي به پا خواستند و اورا تشويق كردند. راي مهم او در سنا اجازه داد آرا 50-50 شود و راي مايك پنس اجازه داد تا با 51 راي مذاكرات براي آغاز روند جايگزيني اوباماكر آغاز شود. اين در حالي بود كه جمهوريخواهان يك هفته پيش از آن به صورت كامل از اين موضوع براي جايگزيني اوباما كر نا اميد شده بودند. اما دونالد ترامپ طي هفته گذشته تمامي ابزارهاي خود را به كار بست تا اين كار را به انجام برساند. او بسياري از سناتورها را تهديد، محكوم و حتي تشويق كرد تا بحث لغو قانون مراقبت‌هاي بهداشتي را كنار بگذارند و روند بحث آن را نيز آغاز كنند.
اما جمهوريخواهان اين‌بار نيز بسيار سخت‌تر از گذشته شكست خوردند و حتي نتوانستند اكثريت 52كرسي خود را در سنا براي تصويب اين طرح و كنار زدن اوباما كر به كار ببندند. هرچند كه آنها اين شكست را براي خود ناپايدار مي‌دانند و حتي ممكن است تلاش كنند تا به هر نحوي شده اوباما كر را بدون طرح جايگزين كنار بگذارند. طرحي كه بيش از 20 ميليون امريكايي را تحت پوشش خود قرار داده است. طرحي كه تاثير عميقي بر نظام مراقبت بهداشتي امريكا گذاشته و تقريبا يك ششم اقتصاد ايالات متحده امريكا را به خود درگير كرده است. با اين حال به نظر نمي‌رسد سناتورها به زودي زود بتوانند اقدام جايگزيني را انجام دهند و موضوعي را تصويب كنند.

با اين وجود آقاي ترامپ كه ابتدا خوشحال از به جريان افتادن جلسه براي جايگزيني اوباما كر در سنا بود در نشست خبري با نخست‌وزير لبنان در اين خصوص گفت: اكنون ما به سمت يك سلامت واقعي براي مردم امريكا حركت مي‌كنيم؛ اين يك قدم بزرگ بود. در ابتداي جلسه تنها دو جمهوريخواه يعني سوزان كالينز و ليزا موركووسكي عليه شروع بحث راي دادند و دموكرات‌ها را همراهي كردند تا در نهايت كار به راي مايك پنس كشيد.

طرح اما با يك اصلاح كه از سوي سناتور تد كروز مطرح شده بود در جلسه عنوان شد كه اين موضوع در خصوص مزايايي براي مادران مجرد بود كه البته به شركت‌هاي بيمه اجازه ميداد ملاحظاتي را مدنظر قرار مي‌دادند و ممكن بود در برخي موارد دست بيمه‌ها باز باشد كه بيمه خود را به افرادي تحت آن شرايط به فروش نرسانند. اما سناتور كروز معتقد بود كه هركس و هر خانواده بايد حق انتخاب داشته باشد و هرنوع بيمه‌اي را بخواهد خريداري كند. برخي ديگر از نمايندگان پيشنهاد كمك به افرادي را دادند كه از تحت پوشش بيمه‌اي خارج مي‌شوند و در اين شرايط به افراد كم‌درآمد هزينه‌هاي پزشكي پرداخت مي‌شود. اما جمهوريخواهان متعصب اجازه ندادند اصلاحات پيشنهادي در بسته اعمال شود و قصد داشتند تا عين آن را اجرا كنند.

اقدامي از سر كينه
اما در حال حاضر بحث در مورد پيامدها در راستاي مراقبت‌هاي بهداشتي خانوارها در هر ايالت به‌شدت داغ شده است. معترضان اقدام سناتورها را به ‌شدت محكوم كردند و شعار دادند با اين لايحه مارا نكشيد. آنها همچنين در مجلس با شعار«شرم، شرم، شرم» تلاش كردند تا جلوي اين طرح را بگيرند.

جان مك كين هرچند با راي خود عملا در راستاي كمك به جمهوريخواهان براي شروع بحث راي موافق داد اما در سخنراني خود به‌شدت عليه روند محرمانه تصويب طرح از سوي جمهوريخواهان انتقاد كرد و نشان داد نسبت به راي آوردن قانون جايگزين بسيار بدبين است. مك كين در نطق خود گفت: به ما مي‌گويند شك و ترديد خود را فرو ببريم و به طرح جايگزين راي دهيم. ولي من فكر نمي‌كنم در پايان اين كار انجام شود و احتمالا تلاش براي لغو اوباما كر به شكست مي‌انجامد. با اين حال مك كين با رهبران جمهوريخواه همراهي كرد و در حمايت از طرح جايگزين راي مثبت داد.

با اين وجود به نظر مي‌رسيد در جريان بحث در خصوص لايحه جايگزين اوباما كر سناتورها به‌شدت نگران واكنش‌هاي مردمي در ايالت‌هاي خود بودند. آنها مي‌دانند كه سال آينده بايد در انتخابات ميان دوره‌اي شركت كنند و به راحتي نمي‌توانند هرتصميمي را بگيرند كه در آينده آنها تاثيرگذار باشد. با اين حال چاك شومر رهبر دموكرات‌ها خطاب به جمهوريخواهان گفت اين يك واقعيت است كه طرح جايگزين كامل نيست، اما مي‌دانيم كه شما چه مي‌خواهيد. او از جمهوريخواهان خواست كه به اين طرح راي مثبت ندهند.

با توجه به اتفاقاتي كه در داخل حزب رخ داده است، رهبران جمهوريخواه سنا قصد دارند يك رويكرد جديد را براي حفظ تلاش خود براي لغو اوباما كر در نظر بگيرند. رويكرد اول آنهااين است براي رسيدن به يك توافق جامع لايحه را به حدي تضعيف كنند تا بتوانند قانون اوباماكر را لغو كنند. مانند بحث مجازات براي افرادي كه كسب و كارهاي بدون بيمه دارند. كه البته به نظر نمي‌رسد باز هم جمهوريخواهان اين را اعمال كنند زيرا بخشي ديگر را مخالف خود مي‌كنند. از طرفي آنها مي‌توانند لايحه را به حدي تضعيف كنند كه تنها عاملي براي مذاكره با مجلس نمايندگان و لغو اوباما كر شود. رهبران جمهوريخواه عملا هفت سال است به دنبال آن هستند تا اوباما كر را لغو كنند. آنها با راي نزديك 217به 213 در اوايل ماه مي‌توانستند نخستين قدم را براي لغو اوباما كر بردارند اما پس از آن بود كه مشكلات جمهوريخواهان در سنا براي تصويب آن آغاز شد. ترامپ نيز از روز سه‌شنبه فشارهاي پشت سر همي را با توييت‌هاي خود به سنا آورد. او پس از راي اوليه سنا جمهوريخواهان را تحسين كرد اما خانم كالينز و موركوفسكي را سرزنش كرد و گفت ما دو جمهوريخواهي داشتيم كه بر عليه ما رفتند و اين خيلي خيلي ناراحت‌كننده است.

اما اين يك واقعيت است كه جمهوريخواهان در حال رفتن به سمتي هستند كه به هر نحو ممكن قصد دارند اوباما كر را از ميان بردارند. زيرا اوباما كر تبديل به يك كينه براي آنها شده است كه بدون هيچ منطقي مي‌خواهند آن را كنار بزنند هرچند كه هيچ راهكار قابل اجرايي نيز ارايه ندادند. جمهوريخواهان حتي در دوره بوش نيز نتوانستند به يك چارچوب مناسب در اين خصوص برسند. حتي ميچ مك كانل رهبر جمهوريخواهان نيز نمي‌داند دقيق دنبال چيست و تنها قصد دارد جلوي شكست‌هاي پي در پي خود را در سنا بگيرد. فردي كه نمي‌تواند اكثريتي كه كاخ سفيد را نيز پشت سر خود مي‌بيند را رهبري كند. مك كانل هفته‌ها است به دنبال جايگزين كردن لايحه جديد در راستاي لغو اوبما كر است. هيچ ارزيابي مناسبي از اين طرح وجود ندارد و هيچ‌كس به طور دقيق در خصوص آن اميدوار نيست.

از طرفي شرايط حاكم بر مجلس سنا به نحوي است كه تا زماني جايگزين مورد قبول در سنا ارايه نشود هيچگاه راي به لغو اوباما كرد نخواهند داد، اما اين موضوع نيز يك حمايت كافي را در سنا مي‌طلبد كه اكنون جمهوريخواهان با رهبري ميچ‌مك كانل ندارند. راب پورتمن سناتور اهل اوهايو به اين اميد كه طرح پيشنهادي او در لايحه قرار مي‌گيرد به مطرح شدن آن راي داد، اما وقتي ديد تغييرات ويژه‌اي رخ نداده راي او نيز منفي شد. از طرفي بسياري بر اين عقيده‌اند برخي افراد از جمله سناتور هلر نيز به اين اميد راي به شروع بحث دادند كه بتوانند تغييراتي در آن ايجاد كنند اما وقتي كه از تغييرات نااميد شدند مخالف طرح، راي دادند زيرا آنها عنوان كرده بودند كه راي آنها به شروع بحث تعهدي براي راي مثبت به لايحه نيست.
 
کلمات کلیدی : ترامپ ، اوباماکر
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.