توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 431910
دلار در كانال 4 هزار تومان قرار مي‌گيرد؟
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۴
شرق نوشت؛

كركره صرافي‌ها ديروز با نقش‌ بستن دلار 3895 توماني بر تابلوي معاملات بالا رفت. دلار كه در ابتداي هفته با 4 هزار تومان قيمت كار خود را در بازار ارز آغاز كرد، با اظهارنظر مسوولان دولتي و بانك مركزي به تدريج رو به كاهش گذاشت.

هرچند اين كاهش بيشتر از 100 تومان نبود، اما با وعده ريزش كانال 3600 تومان كه دولت وعده داده، فاصله بسيار است. به نظر مي‌رسد قيمت‌ها به سمت بالا همچنان چسبندگي دارد. حتي برخي صرافي‌ها مي‌گويند، دلار خيال نزديك شدن به نرخ ۴ هزار توماني در بازار را دارد. بر اين اساس، قيمت هر يك دلار امريكا در بازار آزاد ديروز تهران، ۳۹۳۹ تومان بود. هر يورو نيز 4220 تومان و پوند 4827 تومان معامله شد. اين در حالي است كه هر درهم امارات 1095تومان و لير تركيه 1158 تومان گزارش شد.

اگرچه كاهش قيمت به دليل ورود دولت به بازار ارز اتفاق افتاده و خيلي‌ها هم گفتند دولت دلارهاي بلوكه و آزاد شده را به بازار عرضه كرده اما سيدكمال سيدعلي، معاون ارزي اسبق بانك مركزي مي‌گويد: اسكناس يا ارز فيزيكي ناشي از منابع آزاد شده ايران بعد از توافقات اخير، قرار نيست به داخل كشور بيايد و در حساب‌هاي ما در كشورهاي مختلف باقي مي‌ماند؛ اين در حالي است كه وقتي ارز حاصل از فروش نفت از سوي وزارت نفت به حساب بانك مركزي واريز مي‌شود؛ اين بانك همزمان ريال آن را به خزانه تحويل مي‌دهد و قرار نيست كه اسكناس را به صورت فيزيكي وارد كشور كند.

معاون ارزي اسبق بانك مركزي اضافه كرد: دلارهايي كه در حساب‌هاي بلوكه‌شده بود يا پول‌هايي كه در چين، هند يا ژاپن در حساب بانك مركزي قرار داشت، به مرور مصرف مي‌شود. وي تصريح كرد: هيچ‌وقت بانك مركزي به دنبال اين نبوده كه اسكناس فيزيكي به داخل كشور بياورد؛ مگر براي تامين نياز بازار شب عيد كه همه مسافران اسكناس مي‌خواهند؛ بنابراين اين منابع تبديل به اسكناس شده و وارد كشور مي‌شود. با اين ترتيبات، ما به هيچ‌وجه وجوه خود را نقل و انتقال فيزيكي نخواهيم كرد.

به گفته سيدعلي، البته در كشورهاي همسايه ممكن است صادركننده‌اي جنس را به عراق فروخته و ارز را فيزيكي داده‌اند و با كيف به كشور آورده ولي در حالت كلي در دنيا ارز فيزيكي جابه‌جا نمي‌شود. در همين حال حميدرضا اشرف‌زاده، كارشناس اقتصادي مي‌گويد كارشناسان بانك مركزي بايد به درستي وضعيت ارزهاي معتبر دنيا را بررسي و روند آنها را پيش‌بيني كنند تا با اعمال سياست درست در زمينه سبد ارزي مانع از متضرر شدن اقتصاد كشور شوند.

بر اين مبنا درست است كه اكنون وضعيت پوند، يورو و ين در برابر دلار خوب نيست و بايد در سياست ارزي كنوني لحاظ شود ولي اين وضعيت ماندگار نيست و پيش‌بيني مي‌شود يورو در آينده تقويت شود.
 
کلمات کلیدی : دلار+گرانی دلار+بانک مرکزی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.