توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 476165
افزایش سن، شایع‌ترین علت آب مروارید
تاریخ انتشار : شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۵۲
متخصص و جراح چشم بیمارستان میناگر و استادیار دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: افزایش سن، شایع‌ترین علت آب مروارید است.

غلام عباس روستائی در گفت وگو با ایسنا، از انجام بیش از 10 هزار و 183 مورد جراحی آب مروارید در بیمارستان میناگر خبر داد و گفت: به هر گونه کدورت عدسی چشم آب مروارید گفته می شود که باعث کاهش و یا اختلال بینایی می شود.

این متخصص شایع‌ترین علت آب مروارید را افزایش سن دانست و گفت: میزان شیوع آن در سن ۶۵ تا ۷۴ سالگی ۵۰ درصد و در سنین بالای ۷۵ سال تا حدود ۷۰ درصد افزایش می یابد. آب مروارید معمولا به آهستگی پیشرفت می کند و در ابتدا به علت کوچکی لکه های عدسی فرد فاقد علامت است و با افزایش اندازه و تعداد لکه های تیره، نور کمتری به شبکیه فرد می رسد و مشکلات بینایی آغاز می شود.

وی یادآور شد: اکثر موارد آب مروارید توسط افراد عادی قابل رؤیت نیست مگر آنکه کاملا رسیده باشد که در این صورت مردمک سفید رنگ می شود. تاری دید، مشکلات بینایی در شب به ویژه هنگام رانندگی، افزایش حساسیت چشم به نور، دیدن هاله دور منبع نوری، احتیاج به نور بیشتر هنگام مطالعه، تغییرات مکرر در شماره عینک، کم رنگ شدن و از بین رفتن رنگ ها و دوبینی از مهم ترین علایم آب مروارید به شمار می روند.

جراح چشم بیمارستان میناگر گفت: در موارد خفیف، می توان با تغییر نمره عینک مشکلات بیمار را مرتفع کرد اما در حال حاضر هیچ گونه روش تغذیه ای یا دارویی بجز جراحی برای درمان قطعی آب مروارید وجود ندارد.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی بابل همچنین یادآور شد: جدیدترین روش جراحی آب مروارید، جراحی فیکو بوده که از طریق یک برش بسیار کوچک و بدون بخیه انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه جراحی در زمان اختلال فعالیت های روزانه به علت کاهش دید الزامی است، بیان کرد: نتیجه عمل جراحی آب مروارید در بیش از ۹۰ درصد موارد رضایت‌بخش است.روستائی بیان کرد: تاکنون تعداد 10 هزار و 183 مورد عمل جراحی آب مروارید با در اختیار داشتن پیشرفته ترین و به روزترین تجهیزات موجود در بیمارستان میناگر انجام شده است.
 
کلمات کلیدی : سلامت چشم + آب مروارید
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.