نظر منتشر شده
۲۹۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 278462
راهبرد ویژه ایران برای شکست آمریکا در جنگ احتمالی
بخش خارجی الف، 4 تیر 94
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ تير ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۲۹
یک تحلیلگر آمریکایی با اقرار به اینکه امکان اشغال ایران وجود ندارد اذعان داشت که ایران حتی پیش از آنکه فرآیند سخت و دشوار اشغال این کشور آغاز شود، قادر خواهد بود هزینه‌های کمرشکنی به ارتش آمریکا تحمیل کند.

نشنال اینترست در مقاله‌ای به قلم، زاکری کک، سردبیر این نشریه آمریکایی به بررسی راهبرد ایران جهت مقابله با هرگونه تجاوز احتمالی آمریکا پرداخته که در ادامه به نقل از اشراف می توانید این مطلب را مطالعه کنید:

همگان بر سر این موضوع توافق دارند که حملات هوایی علیه تأسیسات هسته‌ای ایران نمی‌تواند به آن صورت مانع دستیابی تهران به سلاح‌های هسته‌ای شود و از تأثیرات ناچیزی برخوردار خواهد بود. به طور قطع یک حمله هوایی هماهنگ علیه ایران باعث خواهد شد دستیابی این کشور به قابلیت ایجاد یک زرادخانه هسته‌ای چند سال به تعویق بیفتد. با این وجود، ایران به ویژه با توجه به این واقعیت که وضعیت اقتصادی این کشور بدون شک در پی برچیده شدن نظام تحریم‌ها به میزان قابل توجهی بهبود می‌یابد، قادر خواهد بود در مدت زمان کوتاهی تأسیسات هسته‌ای خود را بازسازی کند.

بنابراین، تنها اقدام نظامی‌ای که می‌تواند عملاً مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شود این است که آمریکا به این کشور تجاوز کرده و آن را اشغال کند و زمام امور را در دستان حکومتی قرار دهد که با آمریکا دوست است و جایگاه غیرهسته‌ای ایران را حفظ می‌کند. علی‌رغم آنکه در آمریکا از تلاش جهت ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای حمایت گسترده‌ای صورت می‌گیرد، اما گزینه فوق‌الذکر تقریباً هیچگاه به صورت جدی توسط ناظران پیشنهاد نشده است.

این امر بدون شک تا حدودی به خاطر خستگی آمریکا از جنگ در پی جنگ در عراق و افغانستان است. با این حال، مسئله بسیار فراتر از این حرف‌هاست ـ با اینکه نیروهای مسلح ایران بسیار ضعیف‌تر از ارتش آمریکا هستند، اما ارتش آمریکا برخلاف آنچه در عراق و افغانستان انجام داد قادر نخواهد بود ایران را به سرعت و با هزینه ناچیزی تصرف کند. در واقع تهران حتی قبل از آنکه فرآیند سخت و دشوار اشغال ایران آغاز شود قادر خواهد بود هزینه‌های کمرشکنی به ارتش آمریکا تحمیل کند.

توانایی ایران جهت دفاع از خود در برابر حمله آمریکا با وضعیت جغرافیایی صعب و دشوار این کشور آغاز می‌شود. همانگونه که اندیشکده اطلاعاتی استراتفور توضیح داده است: «ایران همچون یک قلعه است. این کشور از سه طرف توسط کوه‌ها و از یک طرف توسط اقیانوس احاطه گردیده است و در مرکز آن نیز یک بیابان پهناور قرار دارد. در نتیجه اشغال ایران بسیار سخت و دشوار است.»

«قدرت بازدارنده آب» همواره موجب شده تا طرف متخاصم تهاجم زمینی را به حمله از راه دریا ترجیح دهد و در عین حال عصر و دوران مهمات هدایت‌شونده باعث گردیده تا هرگونه تهاجم آبی ـ خاکی چالش‌برانگیز باشد. بر همین اساس، آمریکا قویاً ترجیح می‌دهد از طریق یکی از مرزهای زمینی ایران به این کشور حمله کند، همانگونه که در سال ۲۰۰۳ در حمله به عراق عمل کرد.

متأسفانه در این راستا گزینه‌های ناچیزی وجود دارند. در نگاه اول شروع حمله از غرب افغانستان محتمل‌ترین مسیر ممکن به نظر می‌رسد، زیرا نیروهای آمریکایی در حال حاضر در افغانستان مستقر هستند. اما حمله از طریق خاک افغانستان را حتی نمی‌توان یک گزینه دانست. در وهله اول، از چشم‌انداز لجستیکی ایجاد یک نیروی تهاجمی بزرگ در غرب افغانستان به مثابه یک کابوس خواهد بود، به ویژه حالا که روابط آمریکا با روسیه تا این حد رو به وخامت گذاشته است.

با این حال، مسئله مهم‌تر در واقع وضعیت جغرافیایی منطقه مرزی افغانستان با ایران است. اولاً اینکه رشته‌کوه‌های نسبتاً کوچکی در این منطقه واقع گردیده‌اند. مسئله‌ای که بر سختی و دشواری کار می‌افزاید این است که تصرف شهرهای بزرگ ایران از طریق مرز افغانستان مستلزم عبور از دو کویر بزرگ در داخل خاک ایران است. این دو کویر عبارتند از دشت کویر و کویر لوت.

دشت کویر مخصوصاً منطقه هراس‌انگیز و خوفناکی است، زیرا از شن‌های روان تشکیل شده و شبیه یک باتلاق شنی است. همانگونه که استراتفور بیان داشته است، «دشت کویر از لایه‌های نمک تشکیل شده و در زیر این لایه‌های نمک لایه ضخیمی از گل‌ولای قرار دارد. این لایه‌های نمک به آسانی می‌شکنند و هر چیزی را در گل‌ولای فرومی‌برند. این منطقه یکی از مصیبت‌بارترین مناطق روی زمین به شمار می‌رود». وجود دشت کویر موجب می‌شود تا از توانایی آمریکا جهت بکارگیری واحدهای مکانیزه و احتمالاً موتوریزه جهت دست زدن به حمله به شدت کاسته شود.

وضعیت در مرزهای غربی ایران نیز بهتر از این نیست. ایران در شمال غرب با ترکیه هم‌مرز است. آنکارا که از متحدان آمریکا در ناتو به شمار می‌رود به آمریکا اجازه نداد تا از خاکش جهت تجاوز به عراق استفاده کند. صرف‌نظر از این موضوع باید گفت که رشته‌کوه زاگرس که در امتداد مرز ایران با ترکیه و عراق قرار دارد باعث می‌شود هرگونه حمله گسترده از این مسیر بسیار سخت و دشوار شود.

تنها استثنا موجود در رابطه با مرزهای غربی ایران به مرزهای جنوب غربی این کشور مربوط می‌شود، یعنی جایی که رودهای دجله و فرات به‌هم‌پیوسته و شط‌العرب را تشکیل می‌دهند. این همان مسیری است که صدام حسین در دهه ۱۹۸۰ برای حمله به ایران انتخاب کرد. متأسفانه، همانگونه که صدام هم متوجه شد، این منطقه یک منطقه باتلاقی بوده و به راحتی قابل دفاع است. به علاوه، هر نیرویی که از این منطقه به داخل ایران حمله کند بلافاصله پس از عبور از مرز به کوه‌های زاگرس برخورد می‌کند. با این وجود، این منطقه مدت‌های مدیدی نقطه آسیب‌پذیر ایران بوده است و به همین دلیل است که تهران اینهمه تلاش می‌کند تا بر عراق تحت حاکمیت شیعیان و دولت بغداد تسلط پیدا کند. تهران در این زمینه عمدتاً موفق بوده و مانع آن شده که عراق به پایگاهی تبدیل شود که آمریکا از آنجا بتواند به ایران حمله کند.

بنابراین، آمریکا مجبور خواهد بود از طریق مرزهای ساحلی ایران واقع در جنوب به این کشور تجاوز کند. ایران در جنوب دارای حدود ۸۰۰ مایل مرز ساحلی است و این مرزها در دو سوی آبراهه‌ای قرار دارند که خلیج فارس را به دریای عمان متصل می‌کند. ایران در طول ربع قرن گذشته برای مواجهه با چنین احتمالی آماده شده است. تمرکز این کشور مشخصاً بر روی دستیابی به قابلیت اجرای یک راهبرد ضد دسترسی/ ممانعت منطقه‌ای علیه آمریکا بوده است و در این راستا از شمار عظیمی از موشک‌های هدایت‌شونده و غیرهوشمند، قایق‌های انبوه، پهپاد، زیردریایی، و مین بهره گرفته است.

ایران همچون همیشه در راستای اجرای راهبرد ضددسترسی/ممانعت منطقه‌ای از مزیت جغرافیایی خطوط ساحلی خود سود می‌برد؛ «رابرت کاپلان» در کتاب خود با عنوان «انتقام جغرافیا» در ارتباط با خطوط ساحلی ایران آورده است: «شاخابه‌ها، خورها، خلیج‌های کوچک، و جزیره‌های موجود در خطوط ساحلی ایران مکان‌هایی عالی برای پنهان کردن قایق‌های تندرو انتحاری نابودکننده نفتکش‌ها هستند». «کاپلان» می‌توانست به پنهان کردن سیستم‌های موشکی زمین‌پایه در این مکان‌ها نیز اشاره کند.

«مایکل کانل» مدیر برنامه مطالعات ایران در اندیشکده مرکز ارزیابی دریانوردی آمریکا در این باره افزوده است: «جغرافیا یکی از عناصر کلیدی در برنامه‌ریزی نیروهای دریایی ایران به شمار می‌رود. فضای محصور خلیج فارس که عرض آن در برخی نقاط به کمتر از ۱۰۰ مایل دریایی می‌رسد قابلیت مانور شناورهای سطحی بزرگ نظیر ناوهای هواپیمابر را محدود می‌سازد. این وضعیت اما یک نقطه قوت برای نیروهای دریایی ایران و به ویژه نیروی دریایی سپاه پاسداران است. ساحل شمالی خلیج فارس پر از تورفتگی‌های صخره‌ای است که مکانی ایده‌آل برای استتار و عملیات قایق‌های کوچک به شمار می‌روند. ایرانی‌ها همچنین جزایر بیشمار موجود در خلیج فارس که در امتداد خطوط کشتیرانی عمده قرار دارند را تقویت نموده و استحکام بخشیده‌اند.»

همه این‌ها به نفع راهبرد ضددسترسی/ممانعت منطقه‌ای ایران هستند. اندیشکده مرکز ارزیابی‌های راهبردی و بودجه‌ای در سال ۲۰۱۲، به بررسی این مسئله پرداخت که ایران چگونه از راهبرد ضددسترسی/ممانعت منطقه‌ای علیه آمریکا بهره خواهد گرفت. این مرکز در این باره نوشت:

«ایران… در حال تدوین یک راهبرد نامتقارن جهت مقابله با عملیات‌های آمریکا در خلیج فارس است. این راهبرد ممکن است تاکتیک‌های نامنظم و سلاح‌های ابداعی را با قابلیت‌های پیشرفته تکنولوژیکی ترکیب کرده و بدین ترتیب مانع نزدیک شدن ارتش آمریکا به ایران شود و از قابلیت مانور ارتش این کشور در تنگه هرمز بکاهد. راهبرد ترکیبی ضددسترسی/ممانعت منطقه‌ای ایران می‌تواند از ویژگی‌های جغرافیایی و سیاسی خلیج فارس بهره گرفته و کارایی و تأثیر عملیات‌های نظامی آمریکا را کاهش دهد. چنین راهبردی شاید به خودی خود راهبردی برای بردن جنگ نباشد. با این حال، افزایش چشمگیر هزینه‌ها یا طولانی‌تر کردن چارچوب زمانی هرگونه مداخله نظامی آمریکا می‌تواند فرصتی در اختیار ایران قرار دهد تا دست به اقدامات تهاجمی یا قهری بزند.»

همانگونه که می‌توان تلویحاً متوجه شد، آمریکا در تلاش جهت ایجاد یک سرپل در جنوب ایران تلفات و خسارات چشمگیری را متحمل خواهد شد. با این حال، با ایجاد چنین سرپلی چالش‌های پیش روی آمریکا پایان نخواهند یافت، زیر این کشور همچنان مجبور خواهد بود کل ایران را تصرف کند.

در اینجا نیز شرایط جغرافیایی به نفع ایران است، زیرا تقریباً اکثر شهرهای بزرگ این کشور در قسمت شمالی کشور واقع شده‌اند و رسیدن به این شهرها در بهترین شرایط یک چالش سخت و دشوار خواهد بود. عبور از مناطق سرزمینی ـ مثل همیشه ـ امری پر چالش برای قوای مهاجم خواهد بود. مسئله مهم‌تر اینکه ایران کشور عظیم و پهناوری است. همانگونه که استراتفور آورده است، «ایران هفدهمین کشور بزرگ دنیاست. مساحت این کشور ۱۶۴۸۰۰۰ کیلومتر مربع است. این بدان معناست که ایران به تنهایی بزرگ‌تر از مجموع کشورهای فرانسه، آلمان، هلند، بلژیک، اسپانیا، و پرتغال ـ یعنی غرب اروپا ـ است.»

البته این نکته را باید در نظر داشت که نیروهای آمریکا از بهترین شرایط و اوضاع‌واحوال برخوردار نخواهند بود. در حقیقت، سپاه پاسداران ایران مدت‌های مدیدی است که در راستای دست زدن به یک جنگ و نبرد چریکی علیه نیروهای متجاوزی که بخواهند از مناطق ساحلی جنوب به سمت شهرهای شمالی این کشور پیشروی کنند برنامه‌ریزی کرده است. این طرح که سپاه آن را «دفاع موزاییکی» نامیده است تلاش‌های مشترک سپاه، بسیج، و ارتش را در بر می‌گیرد.

«کانل» طرح مذکور را اینگونه توصیف کرده است: «طرح دفاع موزاییکی» ایران را قادر می‌سازد تا با بهره‌گیری از عمق راهبردی و جغرافیای صعب و دشوار خود دست به شورش علیه نیروهای متجاوز بزند… خطوط تدارکاتی دشمن همچنان که در داخل ایران پراکنده می‌شوند در برابر شبکه‌های ویژه باقی گذاشته شده در منطقه دشمن آسیب‌پذیر می‌گردند، شبکه‌هایی که توسط سپاه در راستای آزار و اذیت عقبه عملیاتی دشمن ایجاد گردیده‌اند. ارتش ایران که متشکل از واحدهای زرهی، پیاده، و مکانیزه است خط اصلی دفاع در برابر نیروهای متجاوز را تشکیل می‌دهد. نیروهای سپاه نیز در این راستا حمایت به عمل می‌آورند، اما در عین حال هسته‌های مقاومت مردمی را تشکیل می‌دهند. هسته‌های مردمی عمدتاً از نیروهای بسیج تشکیل خواهند شد.

بسیج نیروی شبه‌نظامی داوطلب سپاه محسوب می‌شود. سپاه یک طرح بسیج نیرو در زمان جنگ برای بسیج تهیه کرده است که بر اساس آن پرسنل بسیج واحدهای سپاه را در هرگونه سناریوی حمله تقویت خواهند کرد. رزمایش‌های نظامی سپاه و بسیج مین‌گذاری بر سر راه ستون‌های زرهی و بالگردهای دشمن را شبیه‌سازی کرده‌اند. اکثر این رزمایش‌ها در محیط‌های شهری انجام گرفته‌اند و این حکایت از آن دارد که ایران قصد دارد نیروهای دشمن را به داخل شهرها بکشاند و بدین ترتیب آنها را از پشتیبانی هوایی نزدیک محروم سازد. ایران بر تدابیر پدافند غیرعامل ـ تکنیک‌های مورد استفاده جهت افزایش دوام‌پذیری و بقا در میدان نبرد ـ از جمله استتار، پنهان‌سازی و فریب تأکید کرده است.

آمریکا در افغانستان و عراق متوجه شد که تصرف یک کشور کار سهل و آسانی است، اما این در واقع اشغال یک کشور است که هزینه به همراه دارد. اشغال ایران حداقل به اندازه اشغال عراق و افغانستان سخت و دشوار خواهد بود، اما در عین حال حتی تجاوز به این کشور هم بسیار چالش‌برانگیز و دشوار خواهد بود. با اینکه تصرف ایران پایدارترین راه جهت ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است، اما واشنگتن احتمالاً به این زودی‌ها دست به چنین کاری نخواهد زد.
کلمات کلیدی : جنگ آمریکا با ایران
 
پارسا
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۰۸:۴۶:۲۹
تحلیلگر آمریکایی به تفاوت همبستگی بین ملت ایران وعراق ،افغانستان دردفاع ازسرزمین خودشان اشاره نکرده (2994744) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۰:۳۵:۵۹
ایران نمی تواند طولانی مقاومت کند و برنده بازی ایران نخواهد بود با شعارهای ایران را گورستان آمریکایهای می کنیم مانند شعارهای تحریم ها بی اثر هستند هست آمریکا تنها وارد عرصه جنگ نخواهد شد بلکه منابع عظیم مالی اعراب و نیروی نظامی ناتو که انواع کشورهای اروپایی و اقیانوسیه و آسیای میانه و .... هست پشتیبان آن خواهند بود (2995076) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۳:۳۰:۴۶
اقای باهوش جنگ الکترونیک ایران انقدر قوی هست که تا حالا بیش از 10 پهپاد رادارگریز را روی زمین نشونده که یکیشrq170بود. زیاد فیلم هالیوودی نگاه نکن. (2995688) (alef-5)
 
بابک راسخ
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۷:۲۴:۳۷
حکومت عراق هم قبل از حمله آمریکا از این تحلیل ها زیاد می کرد (2996403) (alef-6)
 
فاطمی
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۲۱:۱۰:۵۲
حکومت عراق نا حق بود خدا را نداشت...... اگری اعتقادی به قدرت خدا دارید.....
خدای ما طبس ها را می افریند .... (2998742) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۱۱:۵۲:۳۶
متاسفانه بعضی ها جنگ عراق رو مثال میزنن میگن ایران جلوی
همه ی دنیا یه تنه ایستاده بود که به نظر من غلطه
اکثر کشور های غربی با هر دو کشور مشکل داشتن و از خداشون
بود ایران و عراق سالها با هم بجنگند و همدیگر رو ضعیف کنن
چون نیروی انسانی ایران قوی تر و با همبستگی و اتحاد بیشتر
بودند اونها برای اینکه هیچ کدام پیروز جنگ نباشند به عراق کمک
بیشتری میکرددند (2999682) (alef-2)
 
داود
۱۳۹۴-۰۵-۰۹ ۱۴:۲۰:۳۸
تحليلت غلطه. ميراژ- ميگ- اسكاد- تي 72-سوخو -سوپراتاندار-وخيلي ابزارآلات ديگر درآنطرف بود ومافانتوم هاي بدون قطعات وتانگ هاي بدون گلوله انگليسي وتفنگهاي برنو .ام يك ونهايتا ژ3 راداشتيم آنهم محدودومن خودم رزمنده 8سال دفاع مقدس بودم شليك بدون اجازه ممنوع بود هماهنگ ميكردي بعد .سهميه گلوله خمپاره داشتي مديريت ودرزمان كاملا اضطراري بايد شليك ميشدند. (3083107) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۱۸:۰۷:۰۸
حکومت عراق به خدا اعتقاد نداشت ؟؟!! خوبی شما؟؟! (3000645) (alef-2)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۷ ۱۲:۳۶:۴۴
بله دوست من اما خدا صرفا مال ما نیست
:)
هر گونه تهاجمی به ایران هزینه سنگین برای امریکا و به خصوص کشور های عربی حامی اون داره ولی نهایت و نتیجه اینه که یقینا تمامی تاسیسات ایران با خاک یکسان خواهند شد
که البته این بد هم نیست چون ناچار میشیم یه بار درست و حسابی این مملکت رو بسازیم :)
بعضی وقت ها زیاده روی میکنیم (3002117) (alef-2)
 
یا مهدی
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۰۳:۲۳:۳۰
حکومت عراق نتوانست جلوی آمریکاییها ایستادگی کند زیرا صدام را خودشان سر کار آورده بودند و مهره خودشان بود. مردم عراق هیچ کدام صدام را قبول نداشتند و هیچ گاه در دفاع از صدام جلوی آمریکاییها ایستادگی نکردند.

در مقابل، شما شکست اسرائیل را به عنوان چهارمین ارتش مجهز دنیا در مقابل گروه چریکی حزب الله به یاد بیاورید. چطور حزب توانست حریف پیشرفته ترین تکنولوژی های جنگی اسرائیل شود و شکستش دهد ولی ما نم توانیم!؟؟؟ (2999121) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۱۱:۵۳:۳۷
صدام رو آمریکایی ها سر کار آوردن؟؟؟؟؟ (2999683) (alef-2)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۱۳:۵۹:۵۵
من یادم برادر محسن رضایی در شبکه دو امده بود و تحلیل می کرد از دفاع مستحکم عراق و اون دایره اطراف بغداد رو در گفتگوی ویژه خبری نشون میداد عاقبت 48 ساعت هم مقاومت نکردن و امریکا یکی پس از دیگری شهرها رو گرفت و قضیه بعد 20 روز کامل تمام شد. (3000063) (alef-2)
 
داود
۱۳۹۴-۰۵-۰۹ ۱۴:۱۱:۳۳
به عمل كاربرآيد به سخنداني نيست.اصولا اعراب درهيچ جنگ نويني پيروز نبوده اند 8سال دفاع مقدس نشاني ازآنهاست. (3083098) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۷:۵۸:۴۳
عزیز من حالا که اینقدر قدرت داریم حمله کنیم حداقل همین بحرین رو که زمان شاه جدا شد رو پس بگیریم . (2996476) (alef-6)
 
یا مهدی
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۰۳:۲۵:۱۹
بحرین را با جنگ نرم اضافه میکنیم نه با جنگ سخت. همانطور که یمن را با جنگ نرم به سمت ایران کشاندیم. ما ایرانی هستیم با فرهنگ و ریشه دار!! بی فرهنگها اهل جنگ هستند مثل آل سعود ملعون و صهیونیست ها (2999123) (alef-13)
 
میلاد
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۱۷:۵۸:۵۴
استاد با این جو رسانه ای که از ایران هراسی درست شده گرفتن یه وجب خاک بحرین برای ایران هیچ کاری نداره ولی ایا الان قدرت رسانه ای مقابله رو داریم؟ (3000625) (alef-2)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۸:۵۵:۵۴
زیاد به شعارهای تبلیغاتی تلویزیون ایران گوش نکن گفتند از روی همین پهباد مثلا با مهندسی معکوس مشابه سازی شده بعد معلوم شد تنها تشابه آن فرم بدنه آن هست و هیچکدام از مشخصات این پهباد را ندارد ! نه موتور و نه حسگرهای بویایی و نه مشخصات الکترونیک آنرا ! (2996570) (alef-6)
 
یا مهدی
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۰۳:۲۷:۵۱
فعلا که پهپادهای دسته صدم ما تا عمق اسرائیل نفوذ کردند و بعد از ساعتها جاسوسی و گشت زنی آخر سر توسط یک جنگنده f15 بعد از چند شلیک ناموفق بالاخره سرنگون شد. دقت کنید که گنبد آهنین توانایی سرنگونیش را نداشت دست به ارسال جنگنده کردند (2999125) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۱۲:۲۷:۵۳
اسرائیل را داری با آمریکا مقایسه می کنی ! (2999793) (alef-2)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۱۲:۳۶:۳۷
بلی اما از ایران پرواز نکردند بلکه از دم مرز اسرائیل یعنی از لبنان پرواز کردند و تمام کشورها نقاط کور رادار دارند که حتی اسباب بازی ها هم می توانند از این نقاط استفاده کنند و عکس و فیلم بگیرند !
الان ساخت هواپیمای بی سرنشین بسیار راحت هست موضوع کیفیت و وسایل فوق پیشرفته ای هست که بر آنها کار می گذارند (2999819) (alef-2)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۱۲:۰۲:۵۸
اونوقت شما از کجا اطلاع داری (2999708) (alef-2)
 
میلاد
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۱۷:۵۹:۵۸
اگه اینقدر پهباد اونا پیشرفته بوده که شما میگی چطور نشوندیمش پس.برادر من فرمانده سپاه گفته اون پهباد جز دوربینش هیچی برا ما نداشته بعد میای حرفای بی بی سی رو تحویل ما میدی (3000627) (alef-2)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۰۰:۰۱:۵۷
چرا بعضی ها اندازه یک پسربچه دبستانی چیزی حالیشون نیست!

آمریکا حمله نمی کنه چون نمی خواد با هزینه کم هم داره ایران رو جهنم می کنه! فساد دولتی قبلی نتیجه همین تحریم های آمریکاست!

آمریکا بزرگترین نیوری دریایی و هوایی دنیا رو داره! با یک ناو هواپیما برش می تونه کل ایران شخم بزنه! اگه هم شما بزنید یک ناو رو تصادفی غرق کنید! و هزینه جنگ رو بالا ببرید با سلاح های ممنوعه ایران رو قبرستان می کنه! فکر می کنید بی خودی ابرقدرت شده؟ با موشک های نسل اول و دوم کره شمالی نمی تونید حتی یک ماه هم نمی کشه که کل شهرهای ایران با خاک یکسان می شه! (2996972) (alef-6)
 
Mohammad
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۱۴:۰۹:۳۸
چقدر شما ساده ای که فک میکنی آمریکا جنگی رو شروع میکنه که روسیه و چین جلوش وا نستن !!! آمریکا به سمت راهبردی که اونو به جنگ جهانی سوم بکشه نمیره (2997914) (alef-13)
 
پوتین
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۰۹:۰۰:۵۶
شما ساده ای که رفاقت و معرفت رو با سیاست مساوی میدونی و فکر میکنی حمله به ایران یعنی شروع جنگ جهانی سوم آنهم با پشتیبانی چین وروسیه . (2999310) (alef-2)
 
یا مهدی
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۰۳:۳۳:۴۲
توی جنگ 33 روزه با همین موشک های اهدایی به حزب الله دو فروند ناوچه فوق فوق پیشرفته ساعر اسرائیلی را به صورت زنده با دستور سید حسن نصرلله منهدم ساختیم و حالا نمیتونیم حریفشان شویم!؟؟؟ نمیدونیم آمریکا با این همه قدرت هالیودی که شما را فریب داده چرا گروه کوچک حزب الله و حماس را از بین نمی برد. اسرائیل و آمریکا چه فرقی دارند هرچه آمریکا داشته باشد به اسرائیل هم می دهد، چرا اسرائیل حریف حماس نمی شود!؟؟

در ضمن قدرت خدا از همه قذرت ها بالاتراست. همان قدرتی که موسی را بر فرعون پیروز کرد و محمد (ص) را در جنگ بدر یاری داد (2999127) (alef-13)
 
میرصادقی
۱۳۹۴-۰۴-۰۷ ۰۴:۲۹:۱۸
برادر عزیز
در کنار بدر و خیبر، احد و عاشورا و صلح امام حسن مجتبی ع و غیره هم هست...
نکند پیروزی در جنگ در این موارد هم از آن جبهه حق بوده و ما نمی دانستیم...
نصرت الهی شرایط و موانعی دارد و بی حساب و کتاب نیست...
چرا ما باید فکر کنیم که در هر جنگی غالب می شویم، بدون اینکه نگاه جامعی به مساله نصرت خداوند داشته باشیم و همه شرایط و موانعش را در نظر بگیریم... اصلا تا بحال پژوهش کاملی در این خصوص انجام شده که قابل استناد باشد و با شواهد تاریخی مسلم نیز سازگار...؟؟ (3001453) (alef-2)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۱۲:۰۵:۰۵
برو داداشه من
همین امثال شمایید که آب به اسیاب دشمن میریزید

رزمایش سال 2000 آمریکایی ها خودشون اعلام کردند تو روز اول نبر 20000 نیروی آمریکایی میمیرن - تو جنگ عراق تا حالا 4500 نفر کشته شدن

امریکایی ها مجمعه هزینه فایده اند
اگه براشون گرون بشه دست به هیچ کاری نمیزنن (2999711) (alef-2)
 
حمید
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۰۹:۴۵:۰۲
اگر کمی الکترونیک بلد بودی می دانستی چنین چیزی امکان ندارد.اینها تبلیغاتتیست که رسانه های غربی به دلیلی نامعلوم راه اندازی کرده اند و متاسفانه عوامل ناآگاه داخلی هم به آن دامن می زنند. (2997283) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۰۹:۴۶:۲۴
ارتش آمریکا مجهز به توپهای لیزری و بمبهای مغناطیسی است که تا به حال روشی برای از کار انداختن آنها وجود نداشته است. ضمن اینکه می تواند از سلاح های اتمی استفاده کند.حتی روسیه هم در مقابل این سلاح ها بی دفاع است. (2997285) (alef-6)
 
یا مهدی
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۰۳:۴۰:۳۲
توپ لیزری توان انرژی بسیار بالایی میخواهد و برد مفید آن نمی تواند زیاد باشد، باید قایق تندرو حسابی به ناو نزدیک شود و آنگاه این باریکه لیزر را در مدت زمان معینی که کم هم نیست روی قسمت خاصی از قایق هدف متمرکز نمود تا آتش بگیرد و نابود شود. لذا با داشتن این سلاح نمی توان در آن واحد چند هدف را نابود کرد!! اگر هوا شرجی یا مه آلود باشد که دیگه عملا کارایی آن به سمت صفر میل میکند.

در رابطه با بمب مغناطیسی شعاع عملکردش در حد چند صد متر است. خوب با بمب مغناطیسی میخواهند چیکار کنند!؟ سیستم های الکترونیکی ناحیه خاصی را مختل میکنند ولی ایا میتوان کل سیستم نظامی ما را یکجا مختل نمود

در ضمن قدرت خدا اگر ما بر مسیر حق باشیم از هر قدرتی بالاتر است (2999128) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۱۰:۲۲:۳۷
یعنی روسیه هم بمب اتم نداره!!
متمئن باش اگر خیانت در داخل عراق نبود (هما خیانتی که همکنون نیز ایجاد مشکل می کند ) امریکا توانایی اشغال عراق را نداشت
علاوه براین مقایسه ایرانی ها با عراقی ها مقایسه کونه فکر هاست!! (2999476) (alef-2)
 
میلاد
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۱۸:۰۱:۵۷
اینقدر گول رسانه ای اونارو نخور سلاح لیزری کیلو چنده از بیست سال پیش دارن رو سلاح لیزری کار میکنن فقط تونستن یه پهباد خیلی کوچیکو اونم تو فاصله یک کیلومتری بزنن یا یه قایق خیلی کوچیک اونم از فاصله نزدیک.یه سلاح دکوری بیش نیست (3000632) (alef-2)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۴:۰۶:۴۷
چرا36ساله ترسیدند حمله کنند (2995844) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۵:۵۷:۳۳
احتمالا ژنرال های صدام هم ازین حرفا زیاد می زدند!! (2996164) (alef-13)
 
یا مهدی
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۰۳:۴۱:۳۵
ژنرال صدان دیکتاتور بود و مزدور خوشان. ما ایرانی هستیم و شیعه و توکلمان هم بر خداست. هیچ غلطی نمی توانند بکنند (2999129) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۸:۵۸:۲۶
مثل اینکه فراموش کردید حمله کردند در عرض چند ساعت خارک را داغون کردند و چند نانوچه ایرانی را براحتی غرق کردند که ایران هم مجبور شد قطعنامه سازمان ملل را قبول کند (2996576) (alef-6)
 
میلاد
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۱۸:۰۳:۲۴
شما برو مستند جنگ ایران و امریکا در خلیج فارسو ببین که چ کسی تلفات بیشتری داده!!!! چرا بدون اطلاع در مورد همه چی اظهار نظر میکنید (3000635) (alef-2)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۹:۰۵:۰۲
حمله نکردند چون ایران با منافع آنها در منطقه یکی بود وقتی هم به ایران گفتند جنگ را تمام کن ایران تمام نکرد یک حمله کوچک به خارک کردند ایران فوری جنگ را تمام کرد (2996584) (alef-6)
 
یا مهدی
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۰۳:۴۵:۳۰
اینطور نبود. در مورد جنگ نفت کشها و شاهکار شهیدان گرد و مهدوی چیزی شنیده اید!؟ میدانید چه بلایی سر آمریکاییها آوردند. تازه اون زمانی که ما هیچ نداشتیم!!

البته باز هم میگم قدرت خدا از هر چیزی بالاتر است (2999131) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۱۳:۲۹:۳۳
دوست عزیز، کی گفته خدا فقط مال ماست؟! خدای آمریکاییها خیلی باهاشون رفیق تر هم هست (2999979) (alef-2)
 
عبدالرحمن
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۰۰:۰۹:۲۰
امريكا براي هركاري محاسبه ميكند لطفا محاسبه اورا « ترس » نناميد . يقينا امريكا به ايران حمله نميكند .امريكا با حوصله وشايد در 50 سال اينده مشكلات خود را باايران حل كند و باعث شود ايران امنيت منطقه را مديريت كند و اين براي امريكا هم به صرفه است و هم به مصلحت (2996983) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۱۲:۵۶:۴۱
برای اینکه آمریکا همیشه حساب هزینه و فایده میکنه. هزینه حمله به ایران برای آمریکا خیلی زیاده هم از نظر اقتصادی و هم تلفات انسانی و هم سیاسی و اجتماعی و حتی فرهنگی. مخصوصا اگه توجیه قانع کننده ای برای این کار نداشته باشه، هزینه های سیاسیش خیلی زیاد میشه. بعدش هم آمریکا نمیخواد با اکثریت مردم در بیفته چون به فرض که آمریکا رژیم ایران رو تغییر بده بعدش چی؟
بعدش هم در طول 36 سال گذشته اگر چه ایران به آمریکا ضررهایی زده ولی سود هم داشته. مثلا آمریکا از اختلاف بین ایران و کشورهای عربی سود میبرده. با همه اینها اگه یک روز سود حمله به ایران از ضررش بیشتر بشه آمریکا این کار رو میکنه. چون از نظر نظامی توانایی اشغال ایران رو داره. (2997725) (alef-13)
 
کک
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۱۹:۱۲:۱۱
چون 36 سال داریم سیاستهایی که اونها دوست دارند (تهدید همسایه ها (اعراب) برای فروش سلاح) انجام میدیم. زمانی ما یک تهدید محسوب میشیم که به آمریکا نزدیک شیم و یا همسایگان را با خود همراه کنیم. (2998572) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۱۹:۱۲:۱۷
36 ساله داریم محصولات امریکایی و اروپایی و چینی رو به چند برابر و به صورت نقد میخریم. چرا حمله کنند؟ (2998573) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۵:۱۲:۳۸
شما نترس! (2996084) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۲۲:۱۴:۴۵
ترس هم دارد وقتی کشوری ظرف صد سال با زحمت و تلاش همه ایرانی ها وبا هزینه زیادی ساخته شده نباید بهانه به دشمنان برای جنگ بدهیم مگر راحت است که جوانان خود را به کشتن بدهیم ، بهتر نیست عاقلانه فکر کنیم و از جنگ صحبت نکنیم و اجازه ن دهیم کسی دشمنان ما را تحریک کند هر کس شک دارد به عراق یا سوریه برود و با چشم خود ببیند که جنگ چیست ویا به خرمشهر و آبادان برود وبینید که بیست و شش سال از جنگ گذشته است و ما هنوز نتوانسته آیم خسارات جنگ را اصلاح کنیم . کسانی هم که توهم جنگی دارند بهتر است یا گیم جنگی بازی کنند و یا برود عراق و سوریه دستمزد خوبی هم میگیرد . (2996846) (alef-6)
 
یا مهدی
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۰۴:۰۱:۲۰
کسی عاشق جنگ نیست. ولی اگر زمانی بخواهند به شرف ما تجاوز کنند دیگر دلیلی وجود ندارد که وارد جنگ نشویم. در ضمن آمریکا خوب میدانید که جنگ با ایران یک قمار بسیار خطرناک است. آمریکا ابرقدرت شده زیرا با تبلیغات توانسته است یک ابهت پوشالی از خود بسازد. ارتشی شکست ناپذیر و مهار نشدنی!!

حال اگر در جنگ فرضی با ایران، ایران بتواند تنها یکی از ناوهای هواپیما برش را غرق کند عملا این ابهت که مهمترین قدرت آمریکاست فرو میریزد و دیگر ابرقدرت نیست. لذا آمریکاییها آنقدر عاقل هستند که هیچ وقت وارد چنین جنگی نشوند.

البته نیت دارند با جنگ نیابتی داعش را به جان ایران بیندازد (2999135) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۵:۲۷:۱۷
ایران این توانایی را دارد که کل ناتو را زمینگیر کند و شکست دهد. (2996117) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۲۰:۴۰:۱۱
نظر یه ادم عاقل رو هم منتشر کنی خوبه
ایرانی جماعت دست از توهم و تخیل بر نمیداره اون از دو قرارداد ننگینی که بهتون تحمیل کردن و یک سوم خاک کشور رو هم ضمیمه روسیه کردن(نفرمایید اون موقع فلان بود و چنان بود و..تاریخ رو بخون کلا همه تون در جنگ شرکت داشتید و معتقد بودید که روسیه رو شکست خواهید داد حکومت هم میگفت بیخیال بشید سفت و سخت وایساده بودین که نه ما باید حمله کنیم و...داستان هم خیلی میگفتین) اون از جنگ با اعراب که شکست خوردین اون از جنگ جهانی دوم که 10 دقیقه هم در برابر متفقین مقاومت نکردید اون از دعواتون با چنگیزخان که سر فرستاده هاشو بریدین براش فرستادین! اون از مقاومتتون جلوی گروهک اسکندر! مگه در حمله اسکندر قویترین امپراتوری دنیا نبودین؟ چی شد؟ مگه در برابر روسیه همین حرفا رو نمیزدید؟ مگه شما دوستان ... در اون جنگ روسیه اصرار نداشتید که ما باید بجنگیم و متوسل شده بودین به داستانهای عجیب؟ عبرت نشده براتون؟ من فقط موندم این همه توهم و اعتماد به نفس رو از کجا میارید؟
واقعا حافظه تاریخی ما ضعیفه!! تا این یه ذره خاکی که مونده رو تجزیه نکنید هم میدونم که دست بردار نیستید یعنی تاریخ اینو ثابت کرده که تووهماتی که دارید حد و مرز نداره حالا 2500 سال تاریخ شکستهای ما است بیا هی یکی یکی توجیه کن اگه تموم شد.نه مگه نمیدونی در جنگ با روسیه فلان شد اونجا فلان بود مغول اینطوری شد اسکندر فلان بود و...یا توجیه میکنید یا بقیه رو ترسو میخوانید و...استدلال ندارید . (2996732) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۱۵:۳۱:۲۲
چرا از دفاع مقدس صحبت نمى كني!
چون مثال نقض بزرگه؟ (2998099) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۱۳:۲۷:۵۸
ژاپن 1945 جنگ رو تمام کرد و تدیل به خاکستر شد الان کشور صنعتیه بزرگ جهانه ولی ما در بازسازی خرمشهر و ابادان مانده ایم! (2999969) (alef-2)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۷ ۰۴:۳۷:۴۳
دفاع مقدس از نظر جدا نشدن خاک میهن نقضه
ولی از حیث اینکه در نهایت، کمبود امکانات، بسیاری را به اتمام جنگ قانع کرد درس بزرگیست... رجوع کنید به گفته های محسن رضایی که شهریور پارسال از شبکه یک پخش شد و فیلمش را هم سایت تابناک گذاشت...
و لطفا فراموش نکنید این گفته رهبری را که:
آرمان گرایی بدون توجه به واقعیات، انسان را دچار "توهم" می کند. (3001456) (alef-2)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۱۹:۲۸:۲۱
در پاسخ به نظر یه آدم عاقل، صدالبته که نمیخوام توجیه کنم، فقط میخوام چندتا سند تاریخی رو کنم ، اگه ناراحت نمیشید : یه فاکتور مشترک تو همه مثالها هست که به عنوان شکست تاریخی 2500 ساله گفتید و اون ، اینکه، چرا فقط از ضعیفترین دورانهای سلسله ها گفتید، مثلأ اون گروهک اسکندر، قبل از ما ، ترکیه و عربها رو هم شکست داده بود و بعد از ما هم هند و قصد داشت به چین هم لشکرکشی کنه که کشته شد، سؤالم اینه: گیریم که شما راست میگی و ما بی عرضه، آیا ترکیه و عربها و هندی ها و چینی ها هم بی عرضه بودن؟ و همه شون توهمی هستند، اون ارتش مغولی که میگید، قبل از ما ، چین ، کره شمالی، کره جنوبی، هند، کل آسیای میانه و حتی روسیه، مسکو، رو تصرف کرده بود، هیتلر و ناپلئون نتونستن به مسکو برسن ولی مغولها رسیدن ، آیا روسها و چینی ها با اون جمعیتشون و اون وسعتشون بی عرضه و تو توهم بودن و هستن؟ روزی که ارتش مغول از ایران خارج شد نسبت به روزی که به ایران وارد شد، 80درصد سربازهاشو از دست داده بود و این اتفاق تو کل متصرفات مغولها بی سابقه بود، تازه با همون 20درصد عربها و ترکیه رو إشغال کردن، یا جدا شدن یک سوم ایران توسط روسیه، عباس میرزا یه سردار درجه دو بود، قبول، اما بدون تفنگ، و در جنگ با روسیه ای که اون موقع نزدیک صد ملیون جمعیت داشت و ما پنج ملیون، انتظار داشتید چه کار کنه؟ احتمالأ کاخ کرملین رو که نمیخواستید؟ چرا از کراسیوس نمیگید که با 4برابر ارتش اسکندر و نه فقط رومی بلکه از کل اروپا عازم فتح ایران شد و سردار درجه یکمون، سورنا ، قهرمانانه ، لشکرشو متلاشی کرد که فقط 40 نفر زنده موندن و فرار کردن به روم که خبر شکستشونو بدن، یا خشایار شا که دوبار ، پایتخت اون موقع اروپا، آتن، رو فتح کردید، هنوز که هنوزه خارجیها ناراحتن وفیلم 300 میسازن! یا شاه عباس که سه بار ارتش سلیمان خانی عثمانی ها رو تار و مار کرد و بعد از اون دیگه عثمانی ها جرأت حمله نکردن، در مورد عربها هم، خودمون مقاومت نکردیم، چونکه زمانی که قرار بود جنگ قادسیه شروع بشه ، ما جلو جلو تو اقصی نقاط ایران مسلمون شده بودیم، زنده باد ایران ، کنام شیران، زنده باد ایران خاک دلیران. (2998603) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۷ ۱۱:۲۹:۲۴
نمیخواستید توجیه کنید اما خط به خطش توجیه بود!! اخه مگه مجبوری در برابر واقعیت مقاومت کنی؟ با این توجیهاتی که کردی سرنوشت جنگها عوض میشه؟ کار درست توجیه نداره توجیه برا کارای غلطه (3001905) (alef-2)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۲۳:۳۱:۱۴
اون از جنگ تحميلي ايران و عراق ( شما بخوانيد ايران و تمام ابر قدرتها) كه يه وجب خاك ما جدا نشد.
بزدلان از پيش باخته فرق بين حكومت ها و دولتهاي مردمي رو با حاكمان دست نشانده نميفهمند و قافيه بازي ميكنند.
استعمار پير قرنها حكومت هاي ايران رو تحت كنترل داشته و هر وقت خواسته بود بادمون ميكرد و بعدش ميتركوند. حالا اين مملكت دست مردمي است كه كشورسون رو اداره ميكنند ولو با جان.
نشونه اش:
غواصان شهيد كه يه هفته پيش مهمان ما بودند.
خجالت بكشيد از جانهاي داده شده و خونهاي ريخته شده حتي يك شهيد. (2998877) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۱۶:۴۵:۴۳
دوست عزیز شما عبارت کشف بقایای 2500 ساله سربازان ایرانی در مصر رو جستجو کن توی تابناک میخونی که حدود 50 هزار نفر از سربازان سپاه ایران بقیاشون پیدا شده اونها هم جان دادند برای کشور. در هر زمانی ما ادم از جان گذشته داده ایم اما اینکه به جنگ تحمیلی اشاره کنی برای اینکه اون شکستهای پیشین را توجیه کنیم قابل قبول نیست در جنگ تحمیلی هم من نمیدونم چطور میفرمایید پیروز بوده ایم؟ دو سال بعد شروع جنگ عراق خواستار پایان جنگ شد ولی ما خواستار ادامه بودیم عاقبت هم من نمیدانم نتیجه چه بوده؟ هنوز هم خرابی های خرمشهر و خوزستان بر جا است و درست نشده و غرامتی هم از عراق دریافت نشده اون جنگ با خسارات بسیار و تا ته کشیدن خزانه کشور ادامه پیدا کرد. (3000522) (alef-2)
 
یا مهدی
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۰۴:۰۷:۱۰
تخیل نیست دوست عزیز. زیاد هم دور نیست!! همین حزب الله 5000 نفری توانست چهارمین ارتش زرهی و پیشرفته جهان با صدها هواپیمایی نظامی فوق پیشرفته شکست دهد بدون از دست دادن کوچکترین امتیازی و تازه در انتهای جنگ حزب الله محبوب تر شد و کلی اسیر را بابت تویل جنازه دو سرباز اسرائیلی آزاد کرد

نمونه بعدی آن سه جنگ اسرائیل و گروهک حماس بوده که اسرائیل با اون گنبد آهنینش هیچ غلطی نکرد!!

حالا با همین روال شما بسنج وضعیت رویارویی ایران و امریکا را (2999137) (alef-13)
 
یا مهدی
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۰۴:۰۲:۲۶
البته ایران عاقلانه به هیچ کس تجاوز نمیکند ولی بدون شک اگر بهش تجاوز کند پاسخ آن بسیار قاطعانه و ویرنگر خواهد بود

ان شاالله (2999136) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۸:۴۰:۵۷
درسته که من با این نوع مطالب که میزنیم همه شون رو نابود میکنیم موافق نیستم ولی میخوام اینو از شما بپرسم که آمریکا در 40-50سال اخیر تو کدوم جنگ موفق شده یا حتی اسراییل؟ تو افغانستان؟عراق؟ویتنام؟لبنان؟فلسطین؟سوریه؟کجا؟؟؟؟؟!!
البته اینو باید در نظر داشت که معنای موفقیت برای کشور مهاجم با کشور مدافع فرق میکنه.
موفقیت برای مهاجم یعنی تصرف کامل خاک کشور هدف و ضمیمه کردن آن به خاک خود.وبرای کشور مدافع یعنی جلوگیری از اهداف کشور مهاجم. (2996533) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۲۰:۰۷:۰۴
خواهشا با این شعر و شعارها کار مملکت رو بجایی نرسونید که چاره ای جز جنگیدن نمونه.البته من با اطمینان میگم این جنگ هیچوقت اتفاق نخواهد افتاد.ما اصلا توانایی رویارویی طولانی مدت را با آمریکا نداریم و یقینا مسوولین کشور به این موضوع واقفند اقتصادمون در حال حاضر از زمانی که جنگ تحمیلی شروع شد بیشتر آسیب دیده و خدایی ناکرده اگر این جنگ اتفاق بیافته برای ما بسیار بیشتر از آمریکا گران تمام خواهد شد و 50 سال ما را به عقب خواهد برد.عرصه ی نبرد عرصه ی شعار های عوام پسندانه و حرف های احساسی زدن نیست عرصه ی تفکر منطقی و برخورد قاطعانه است. (2996705) (alef-6)
 
یا مهدی
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۰۴:۰۹:۳۷
اتفاقا این آمریکاییها هستند که توانایی جنگ طولانی مدت را ندارند شبیه اسرائیل. ما 8 سال جنگ داشتیم و تا لحظه آخر میدان را خالی نکردیم. همین الان ما درگیر جنگ با داعش هستیم. دوست عزیز ما شروع کننده جنگ نیستیم ولی مطمئن باش اینها مایل هستند داعش را به جان ایران بیندازند (2999138) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۲۰:۲۲:۱۳
نکته ظریفی که از دید خیلی از خوانندگان این مطلب پنهان میماند این هست که این مقاله راجع به موانع حمله به ایران میباشد و نه استراتژی آمریکا برای پیروز شدن بر این موانع! نمونه این مقاله ها در مورد عراق هم نوشته شد و بحث بر سر تعداد کشته های آمریکا و زمان مورد نیاز برای حمله به آن کشور زیاد بود اما عملا دیدیم که عراق ظرف سه هفته سقوط کرد و آمریکا هم تنها چند صد کشته داد. در طول 12 سال گذشته آمریکا مجموعا در عراق 3500 کشته (جنگی) داده است. سوال اینجاست که اگر قبول کنیم که جنگ با ایران سخت تر از جنگ با ارتش صدام میباشد و حمله به ایران بجای سه هفته سه ماه طول خواهد کشید و بجای چند صد کشته، چند هزار کشته بر دست آمریکا خواهد گذاشت آیا باز هم این جنگ برای آمریکا قابل اجرا میباشد یا نه؟ تاریخ جنگهای آمریکا بدون استثنا این را به ما میگوید که آمریکاییها حتی با پشت سر گذاشتن وحشتناکترین جنگ ها (کره و ویتنام) باز هم اگر لازم ببینند دست به جنگ میزنند همانطور که دو بار با عراق جنگیدند. و همچنین از جنگ جهانی دوم به این طرف آمریکا ثابت کرده اگر لازم بداند کشته هایی در سطح بالا را هم میتوانند در جنگ بدهند!

مهمترین اصل اینجا قبول این واقعیت هست که کشور ما در جنگ با آمریکا شکست خواهد خورد حتی اگر بتواند دماغ آنها را خونی کند. اینکه انسانی در نبرد با قاتلش قبل از مرگ بتواند او را چنگ زده و یا دماغش را خونی کند چه فایده ای برای مقتول دارد؟! پس باید هرطور که شده این بلا را سر مملکت دور کنیم چراکه هیچ تکنولوژی و فن آوری و مهمتر از اینها هیچ احساس غروری وارد شدن به یک جنگ خانمانسوز را توجیه نمیکند. (2996718) (alef-6)
 
شاهرخ
۱۳۹۴-۰۴-۰۷ ۱۱:۳۷:۲۶
عزیز تحلیلگر شما نمیدونی که امریکا قبل از حمله به صدام تمام نیروهای عراقی رو با پول خریده بود و داشتن با پتک میزدن توی کاخ صدام و طارق عزیز بالای کاخ صدام میگفت خبر نیست من اینجا هستم بعد معلوم شد تا با پول طارق عزیز وزیر جنگ و نظامیان صدام و خریدن استرااتژی امریکا اینه که به جایی حمکله کنه که فکر میکنه کسی جلوش یه تیر هم نیمندازه ولی توی ویتنام و نمیدونست مرم داغونش میکنن وئایران هم از ویتنام برای امریسکا بدتره چون 50 میلیون رزمنده مرد داره ضمنا شماها ببینید وقتی رهبر ایران میگه امریکا در هر سطحی حمله کنه جوابش و میدیم حرف بدون پشتوانه و الکی نمیزنه امکریکاییها میدونن آقا چی میگه چرا یه مشت ادمی که خبر از هیچ جا نداریم بر اساس سلایق سیاسی و شخصیمون نشستیم و درباره جنگ و ایا که هیچ تجربه و تخصصی توش نداریم حرف میزنیم چرا مثل ادمای نادون تحلیل میکنیم (3001923) (alef-2)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۲۳:۱۹:۳۷
البته این پاسخ من یک ضربالمثل هست کافر سایرین را به کیش خود پندارد (2996917) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۲۳:۲۱:۰۹
فیلم پلیس آهنین (2014) رو دیدی؟!
عزیزم اون فیلمه خیلی جدی نگیر! (2996918) (alef-6)
 
رجبعلی از اشکور
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۰۰:۰۲:۵۲
اقای ترسو 8سال جنگ باکی جنگیدیم تو ان موقع کجا بودی بزدل اگر جنگی شروع شود ما اسراییل را نابود میکنیم بعد هر بلای قرار است سرمان بیاید عیبی نداره تو بزدلی اما من وامثال من وملیونها فدایی رهبر تااخرین نفس خواهیم جنگید تو هم تشریف ببر در یک حمام زنانه مخفی شو /هرچند زنان این کشور از تو شجاع ترند وشکی در ان نیست (2996976) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۱۸:۲۰:۳۴
تربیت نا اهل را چون گردکان بر گنبد است اخوی یکم چاشنی ادب تو گفتار بد نیست!!! (3000668) (alef-2)
 
...
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۰۱:۲۶:۱۰
اخوی از خودت سئوال نکردی اگر واقعا امریکا میتواند این کار را بکند چطور زمان حمله عراق کمک نکرد تا ایران را اشغال کند. دلش سوخت!!! خدا همه مان ذا بیدار کند (2997079) (alef-6)
 
نوری
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۰۱:۳۲:۱۸
قران در سوره ال عمران ایه 111 می فرماید: لن یضروکم الا اذی وان یقاتلوکم یولوکم الادبار ثم لا ینصرون انها (اهل کتاب بخصوص یهود)هرگز نمی توانند به شما زیان برسانند جز ازاری اندک و اگر با شما بجنگند به شما پشت خواهند کردوشکست می خورند سپس کسی انها را یاری نمی کند . (2997084) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۷ ۰۴:۴۶:۴۰
مخاطب این آیه مسلمانان صدر اسلام هستند و مرادش یهودیان همان زمان یا همه مسلمانان و همه یهودیان در همه زمان ها؟
به چه دلیل؟
اگر دومی هست پس چرا اعراب از اسراییل در جنگ اعراب و اسراییل شکست خوردند؟
برای استناد به قرآن کریم، عجله نکنید... (3001458) (alef-2)
 
saeed
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۰۱:۵۱:۰۸
بله و البته این اتفاق در زمان صدام هم افتاد و ایران با 30میلیون جمعیت مقابل همه ی این کشورها ایستاد و اگر شیمیایی زدن ها و نامردی کردن های صدام نبود ایران برنده ی مطلق جنگ بود. فراموش نکنیم که ما بزرگترین تمدن در تمام دوران ها در شرق رو داشتیم و داریم و این آمریکا تازه 70 سال هست که داره واسه دنیا شاخ و شونه میکشه. (2997100) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۰۱:۵۳:۱۳
8 سال کل دنیا با مردم جنگیدن کاری نتونسن کنن.شما نترس اتفاقی افتاد ما از شما دفاع میکنیم. (2997102) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۱۹:۳۳:۲۲
8 سال کل دنیا با مردم ایران جنگیدن؟؟؟ فقط صد تا از هزاران هواپیماهای پیشرفته آمریکا میتونست تاسیسات زیربنایی ایران رو در مدت کوتاهی نابود کنه. حالا بقیه تجهیزات امریکا و سربازان آمریکا و بقیه کشورهای دیگه به کنار. (2998614) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۱۶:۳۹:۴۸
شما از همین حالا تسلیم شده اید امثال شما زمان جنگ تحمیلی هم بودند که هر روز می گفتند کار ایران تمومه دیگه صدام ایران رو می گیره زهی خیال یاطل اگر جنگ شد شما برو تو سوازخ موشت (2998270) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۰۰:۳۶:۰۱
چقدر بی غیرت هستید. واقعا متأسفم. 8 سال با دست خالی در برابر کشوری که بزرگترین ارتش عربی رو داشت و مجهز به سلاح های شیمیایی بود و از طرف شرق و غرب حمایت میشد مقاومت کردیم و یک وجب از سرزمینمون تسلیم نکردیم. الان که خدا رو شکر توان نظامی ما بسیار بسیار قوی تر از اون موقع است.
خود آمریکایی ها خوب میدونن با کی طرفن (2998962) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۱۷:۰۳:۳۹
مغالطه قیاس مع الفارق و حمله به شخص این دوستمون مرتکب شده خواهشا هنگام استدلال مغالطه نفرمایید انواع مغالطات در این کامنتها هست:
1-مغالطه حمله به شخص
2-مغالطه مرد اسکاتلندی
3-مغالطه قباس مع الفارق
4-مغالطه تمسخر
5-مغالطه تعمیم جزء به کل
6-مغالطه تصدیق تالی
7-مغالطه بزرگنمایی
8-مغالطه تکرار
9-مغالطه طلب برهان
10-مغالطه پنداشت پرسش
و چندین مغالطه دیگر

اینا مغالطاتی هست که دیگه اکثرا قدیمی شده اند خیلی هاشون مربوط به 2000 سال پیش هستند اون موقع کشف شدن
زشته در این زمونه ما این نوع مغالطه رو در استدلال به کار ببریم. توصیه می کنم عزیزان فهرست مغالطات را جستجو و مطالعه بفرمایند و استدلال و تحلیل قوی ارائه نمایند. (3000555) (alef-2)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۷ ۰۴:۵۰:۲۷
شما بروید اظهارات سردار علایی را بخوانید تا بفهمید آمریکا چگونه با بازی اطلاعاتی اجازه پیروزی مطلق به هیچ یک از دو جبهه نبرد در جنگ ایران و عراق را نمی داد
چون پیروزی کامل هیچ یک از طرفین به نفع منافع آمریکا نبود...
شبیه وضعیت فعلی سوریه که پیروزی قاطع تکفیری ها، منافع آمریکا را به خطر خواهد انداخت از طریق در خطر قرار گرفتن اسراییل... (3001459) (alef-2)
 
یا مهدی
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۰۳:۱۸:۴۱
حزب الله و حماس به عنوان دو گروه چریکی با موشک های رده پایین ایرانی توانستند چهارمین ارتش زرهی جهان (اسرائیل) را در چند جنگ شکست بدهند و زمین گیر کنند و بعد ما نتوانیم!!؟؟؟

آمریکا ایران را بزند، ما هم با کمک حزب الله و حماس دهن اسرائیل را صاف میکنیم!!!!

اگر اسرائیل با داشتن تمامی کمک های لجستکی و نظامی آمریکا و غرب و سازمان ملل نتوانست جلوی حزب الله 5000 نفری غلطی بکند ما هم با همان روش به سراغ آمریکا میرویم!!

تنگه هرمز را ببندیم فاتحه اقتصاد جهانی خوانده شده است.

داشتن موشک های بسیار پیشرفته نقطه زن خلیج فارس کابوسی بسیار خطرناک برای ناوهای آمریکایی است.

دقت موشک خلیج فارس با سرعتی چند برابر سرعت صوت عملا کارایی هر سیستم ضد موشکی را مختل می کند. آزمایشهای مختلف انجام گرفته در رابطه با موشک خلیج فارس دقت آن را در حد چند متر گزارش داده اند. دقت کنید که اکثر موشک های ضد کشتی در دنیا کروز هستند و سرعتی مادون صوت دارند منتهی ایران برای اولین بار موشک ضد کشتی بالستیک طراحی کرده به نحوی که عملا توانایی مقابله با آن غیر ممکن است.

سر جنگی موشک خلیج فارس در حدود 500 کیلو گرم می باشد که انفجاری بسیار وحشتناک ایجاد میکند و می تواند حتی یک ناو هواپیما بر را از وسط دو نیم کند.

دقت کنید که این سر جنگی خود با سرعتی حدود 4 ماخ به هدف اصابت میکند و عملا خود انرژی جنبشی اولیه به عاملی مناسب جهت تخریب هدف منج میشود.

اینها تنها گوشه ای از توانایی های ما جهت بازدارندگی می باشد. بماند قایق های تند رو موشک انداز و صدها توانایی دیگر که از حوصله بحث خارج است. (2999119) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۱۰:۱۰:۴۴
اینقد برنامه های سیما نگاه نکنید هی میگید اسراییل شکست خورد!!!!!
زده غزه و لبنان پوکونده بازم میگید شکست خورد.
یه کم مستندهای جنگ کره و ویتنام نیگاه کنید ببینید امریکا چه بلایی سر اون کشورا اورده . قطعا خدا به ادمای بی عقل وکوته فکر کمک نمیکنه.
اخر تمام جنگها صلحه خوب ادمای عاقل هرجوری هست همین حالا بشینید
پای سفره ......... (2999447) (alef-2)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۰۵:۴۶:۲۰
پسرجان این جا عراق نیست که نتونیم طولانی مقاومت کنیم .
وقتی صدام حمله کرد دیدیم که ایران با وجود این که ارتش از هم فروپاشیده ای داشت و سپاه هنوز قوام نگرفته بود و مشکلات سیاسی عمیقی داخل کشور وجود داشت و در یک کلام ایران در نگاه اول بی دفاع بود صدام هیچ کاری نتونست بکنه . (2999165) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۰۸:۰۱:۴۴
تا روش نفاق و دو دستگی بین مردم ایران جواب گو باشه هیچ موقع حمله نظامی درکار نیست حتی اگه مذاکرات هسته ای هم شکست بخوره (2999226) (alef-2)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۱۲:۳۳:۱۴
شما و امثال شما چشمتون فقط ادوات جنگی و تعدد نفرات دشمن رو میبینه ولی از قدرت خدا غافلید. همه چیز فقط اون چیزی نیست که شما با چشماتون میبینید. یه کم قرآن بخونید متوجه میشید چی میگم. (2999807) (alef-2)
 
fnj
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۱۴:۲۶:۳۸
طبق وعده های الهی پیروزی نهایی با مومنان است و دولت یاغی آمریکا هم برای مدت طولانی دوام نخواهد داشت و انشاء الله گرفتار سرنوشت شوروی جنایتکار خواهد شد . (3000132) (alef-2)
 
ایرانی
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۱۴:۴۶:۰۵
الف عزیز
لطفا منفی رو هم برا پستات در نظر بگیر ک اینجوری یه نظر زد ایرانی رای نیاره
ممنون (3000193) (alef-2)
 
ناشناس
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۱۵:۳۳:۳۱
زمان جنگ صدام علیه کشورمون هم همین تحلیل های آبکی رو میکردن که ایران نیمتونه مقاومت کنه فلان و بیسار...! (3000335) (alef-2)
 
میلاد
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۱۷:۵۷:۳۸
از تعداد مثبتهایی که به این اقایون میدن معلوم میشه خیلی چیزا!!اره برادر امریکا دلش برای ما سوخته به ما حمله نکرده.امریکا هم انسان دوست..... (3000621) (alef-2)
 
داود
۱۳۹۴-۰۵-۰۹ ۱۴:۰۸:۳۳
شمادوست عزيز شايد سن شريفتان قدندهد آمريكا بامشاركت 80كشور دنيا (دراول انقلاب نوپا)مخصوصا خودفروختگان عرب( من باب مثال فقط كويت فسقلي 80ميليارددلاركمك نقدي بلاعوض به عراق كرده بود) وشوروي سابق باهرحربه اي كه به نظرشان مهم بود حتي شيميايي نتوانستندكاري بكنند آمريكا هيچ غلطي نميتواند بكند خودتو نباز. اگه خداي نكرده اتفاق بيفته آنزمان كه تونخواهي بود (نخواهي جنگيد)ميفهمي قدرت قرت ايران نيست قدرت قدرت آقاوسرورمان بقيه الله الاعظم است كه دشمنان رابه خاك مذلت خواهدنشاندنترسكسي باشما كاري نداره. (3083094) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۴:۲۶:۴۴
اگه خدای ناکرده جنگ بشه منم که صد در صد با این وضع مملکت داری مخالفم از کشورم دفاع میکنم همونطوری که پدرم جلو صدام از کشورش دفاع کرد! وظیفس! ولی آخه من موندم چرا تو این تحلیل ها ایران رو مثل یک بمبگذار انتحاری به تصویر میکشن؟ همش میگن ایران نابود میکنه! ایران ضربه میزنه! نمیگن سر ایران چی قراره بیاد؟ مردم ایران چیکار خواهند کرد؟ مدارس ایران چی میشه؟ دانشگاهها و کارخونه های ایران چی میشه؟ (2995929) (alef-13)
 
رجبعلی از اشکور
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۰۰:۱۱:۳۸
خوب بله همچی خراب میشه //اما اقایان میگن حمله میکنیم شما بگو چکار کنیم بریم منت کنیم که جان ننه تون به ما حمله نکنید که مدارس کارخانه هایمان خراب میشن /// امریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند / حمله ای صورت بگیر اول اسراییل با خاک یکسان است بعد حماس حزبالله مردم در بند فلسطین میریزن تو اسراییل وانتقام خودشان رامیگیرند / که این برامان کافیه //عربستان و عربهای دیگه هم الان اماده انفجار از اعتراضات داخلی هستن اونام دوام نمیارن / بنابرین باخدا باشو پادشاهی کن بکشیم پیروزیم بمیریم پیروزیم (2996986) (alef-6)
 
یا مهدی
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۰۴:۲۶:۰۶
دوست عزیز ما هیچ وقت آغاز کننده هیچ جنگی نیستیم ولی اگر کسی بخواهد جنگی را به ما تحمیل کند اونوقت این مباحث موضوعیت پیدا میکند. در جنگ حلوا خیرات نمیکنند. میزنیم و میزنند ولی ما ابهت آمریکا را میزنیم و این برای آمریکا برگشت ناپذیره. شبیه کاری که حزب الله با اسرائیل کرد!! قبلا همه از اسرائیل میترسیدند ولی الان دیگه اسرائیل آن هیمنه سابق را ندارد! (2999146) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۴:۳۶:۱۲
بزرگترین نیروی بازدارنده ایران از همچین توهمی در دسترس بودن اسرائیل و کشورهای منطقه هست. این عاملی که باعث میشه جنگ رودررو بیشتر شبیه یه داستان باشه (2995969) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۲۲:۳۱:۴۱
در دسترس بودن دوطرفه است . (2996864) (alef-6)
 
یا مهدی
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۰۴:۲۸:۲۱
آره ولی اونها به شدت از مرگ میترسند. یهودی ها دوست دارند 1000 سال عمر کنند و بسیار دنیا دوست هستند. خوب در اینصورت این دسترسی بیشتر به نفع ما سنگینی میکند.

در ضمن ما حزب الله و حماس را بیخ گوش اسرائیل داریم که این خود بسیار به نفع تاثیر گذار است (2999147) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۵:۲۵:۱۰
با وقاحت صحبت از تجاوز می کنند. به نظر شما اینگونه حرف زدن نفرت آور نیست؟ ننگ و نفرین بر شیطان بزرگ (2996114) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۵:۴۳:۵۴
اگر آمریکا به ایران حمله کنه در هر حال بازنده ما خواهیم بود چون در صورت اشغال نشدن ایران تمام زیر ساخت هایمان با خاک یکسان خواهد شد زیر ساخت هایی که ده ها برابر قیمت واقعیش هزینه رو دوش ملت گذاشته
خدایا میهن ما را از جنگ محفوظ بدار (2996143) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۰۰:۲۳:۱۲
اگر احدی به مملکت ما تجاوز کند او را به سزایش می رسانیم. اینگونه هم نیست که آمریکا بتواند بزند و دربرود اگر شده تا خود واشنگتن هم پیش می رویم و به امپراطوری شومش خاتمه می دهیم. (2997003) (alef-6)
 
یک جوان ایرانی مسلمان
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۰۰:۳۴:۵۵
از جنگ نترس....
ما از جنگ استقبال نمیکنیم و متنفریم اما از جنگ فرار نمی کنیم.....
دوم اینکه برادر منافع امریکا در کل منطقه و در دسترس موشکهای ماست.....
امریکا جنگ را شروع میکنه اما محدوده ی انرا ما تعیین میکنیم.....
تمام متحدان منطقه ای که بزرگترین منابع مالی را برای امریکا تامین میکنند زیر موشکهای ما تمام زیرساختهایشان نابود میشود و این یعنی از نظر اقتصادی حمله به ایران میشود اخر دنیا
اخر نظم نوین جهانی و امپراطوری منزلزل و فروپاشیده کنونی شیطان بزرگ.....
بیشتر ترس این تحلیلگر از بسیج مردمیست.....
انتنصرالله ینصرکم......
در محاسبات این بنده خدای نصرت الهی وجود ندارد تکیه ما به ایمان و قدرت الهیست .......
مبارزه تا برافراشتن پرچم الله اکبر بر قله های جهان (2997020) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۰۱:۵۴:۵۰
شما از کجا میدونی در صورت حمله امریکا ,ایران تو خاک امریکا انتحاری نمیزنه؟ (2997103) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۱۲:۵۴:۰۳
چند تا میزنه؟ 1000 تا ؟ 10 هزار تا؟ چند تا امریکایی کشته میشن؟ کدوم ایالتش سقوط میکنه؟ فرضا یه ایالتشم گرفتیم اونا هم بیکار میشنینن؟ عجبا (2997719) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۰۲:۲۵:۱۷
چشم تسلیم میشویم تا زیر ساختهایمان سالم یماند ......ای ننگ بر تفکر مادی که همه چیزش خلاصه میشود در شکم ..... (2997136) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۱۳:۰۶:۳۸
آفرین بر تفکر غیرمادی شما که همه چیزش به نابودی و بدبختی ختم میشود! (2997747) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۷:۱۵:۰۳
تحلیلگر آمریکایی اسمی نداره یا اینا تخیلات یه نویسنده داخليه که توافق هسته ای واسش ضرر داره (2996381) (alef-6)
 
ایران دوست
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۰۹:۲۵:۲۹
همه سربه سرتن بکشتن دهیم ازان به که کشوربه دشمن دهیم (2994849) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۱:۲۷:۵۱
کاش در عمل هم این طور باشیم نه فقط در حرف (2995259) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۴:۲۵:۵۷
در جنگ تحمیلی ثابت کردیم.
مگر کم از صدام حمایت شد!؟ (2995926) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۵:۳۰:۲۱
شما نیا بمون تو خونتون و فقط نق نق کن و بگو " من میدونستم گالیور" زمان جنگ هم کم نبودن امثال شما که خونه نشین بودن. شما نگران این مملکت نباش هنوز هستند کسانیکه جونشون رو برای خاک و ناموس این مملکت بخوان بدن، زیر سایه دلیرمردی این آدمها، ناموس و اموال شما هم در امان خواهد بود. غم مخور (2996123) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۶:۴۳:۳۹
بله دوست عزیز ما میریم جانمان را بدهیم که یک عده بیایند اختلاس و دزدیهای لازم برای نسلهای بعد از خود انجام بدهند ودر ضمن بیشتر افرادی که الان نظر می دهند موقع عمل در یک گوشه برای خود جای امن می گرند. (2996307) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۱۲:۳۲:۳۲
یادت رفت بگی که برای ده ها سال هم از خون جوانانی که برای دفاع از وطن شهید شدند استفاده و بهره برداری کنند. (2997668) (alef-6)
 
اویس
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۷:۲۰:۵۸
خون مان
تن مان فدای
خاک پاک ایران. (2996394) (alef-6)
 
یا مهدی
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۰۴:۳۳:۳۵
فدای اسلام فدای ایران (2999152) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۰۹:۳۵:۰۶
چرا اینا اینقدر توهمی هستن...بابا حمله کنید تا ببینید چطوری اول اربابتون اسرائیل رو با خاک یکسان میکنیم بعدم میایم سراغ خودتون (2994872) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۲:۴۴:۱۸
اخوی! این ها فقط تحلیل هایی هستن که در مورد احتمالات انجام می دن! برنامه ریزی عملکردی متفاوت از یه سری سخنرانی و کتاب تحلیلیه (2995541) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۵:۵۸:۳۶
اگه ما اول به اسرائیل حمله کنیم کشور متجاوز شناخته میشیم بعد می تونن کل دنیا رو علیه ما بسیج کنن (2996169) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۰۱:۵۵:۳۳
باشه حمله نمیکنیم یه دفه مذاکرات به خطر نیفته :D (2997104) (alef-6)
 
مهدي
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۰۹:۳۹:۱۵
عجب احمق هاي در آمريكا نشستن و فكر حمله به ايران را ميكنند و اصلا به فكر حمله به سواحل خود را نمي كنند كه مثل پرندگان ابابيل به سرشان مي ريزيم و كلك همه شان را مي كنيم و هر سرباز آمريكايي كه پايش به سرزمين مقدس كه (اين خاك با خون شهدا آبياري شده ) برسد سزايش فقط و فقط مرگ با ذلت است و در عراق و افغانستان مگر نيروي بود كه در جلو سربازان آمريكائي بجنگند همه مردم در افغانستان از دست طالبان و در عراق از صدام به تنگ آمده بود ند و آنها هم مي خواستند از شر اين دژخيمان رهايي پيدا كنند ولي مسئله در ايران كاملا فرق مي كند (2994880) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۱۱:۳۶:۴۵
همین جور شعارهای پوچ بدین و در سایت های داخلی منتشر کنین که غیر از این شعارها نمی توانند حرف دیگری از مردم را انتشار دهند!!!!!!!!!! (2997513) (alef-6)
 
یا مهدی
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۰۴:۳۴:۵۳
حزب الله در جنگ نیابتی با اسرائیل نشان داد که اینها شعار نیست و بسیار هم واقعی است (2999154) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۰۹:۴۱:۵۰
اگه افراطیون دو طرف اجازه بدن (2994887) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۳:۳۴:۳۱
قران میگه جنگ دست شما نیست.پس اگر به شما حمله شد از خودتان دفاع کنید.البته نمیدونم اصلا به قران اعتقاد داری یا نه.الف خداوکیلی سانسور نکن. (2995701) (alef-5)
 
ایرانی
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۰۹:۴۲:۲۱
ایران را گورستان امریکایی ها خواهیم کرد.طبس یادشان رفته!! (2994889) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۴:۰۰:۴۴
همچین میگی طبس رو یادشان رفته! انگار تو طبس شما بودید که غافلگیرشون کردید!
خدا پدر کویر و ویزگی های منحصربه فردش رو بیامرزه!!!! (2995822) (alef-5)
 
حسن
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۹:۰۹:۲۶
وما رمیت اذ رمیت ولکن الله امی. (2996601) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۹:۴۷:۴۴
استغفار کن. اون شنها به اراده خداوند امریکاییها را نابود کرد. (2996674) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۰:۱۸:۱۷
به دوستان توصیه میکنم تاکتیک آمریکا برای اشغال عراق رو بخونند . برای تمام گزینه های بالا جواب داره (2994999) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۳:۳۷:۰۲
من هم به شما توصیه میکنم تاکتیک ایران در جنگ 33 روزه لبنان را بخون تا بفهمی سلاح های کدوم کشور بود که تانک مرکاوا که ساخت مشترک امریکا واسراییل است را شکار می کرد.تازه ناوهای سائر را هم اضافه کن که با موشک کوثر منهدم شد. (2995710) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۹:۴۷:۳۲
تانک مرکاوا رو زده تانک روسی بود که منهدم کرد.برادر من مجبوری راجع به چیزی که اطلاعات نداری احساسی نظر بدی؟ دلیل نمیشه اگه یه موشک 40 سال پیش روسی یا چینی رو بخریم رنگش کنیم اسم وطنی روش بذاریم بشه ساخت ایران که. (2996672) (alef-6)
 
یا مهدی
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۰۴:۳۷:۴۶
لطفا شما هم در مورد چیزی که اطلاع ندارید اظهار نظر نکنید!! تانکهای روسی حزب الله تانک های مرکاوا نابود کردند؟؟؟؟؟!!!! چه جالب حزب الله تانک داره و ما تا به حال ندیدم؟؟!!! در مورد موشک های توفان ایرانی چیزی شنیدی؟؟؟؟ موشک ضد زره با قابلیت نفوز در زره 500 میلیمتری؟! (2999155) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۱۵:۴۶:۵۰
موشکهای روسی اون تانکها رو زدند و فقط ۴ مورد رو زدند که ۳ تاشون بعد از تعمیر به خدمت برگشتند و فقط یکیش منهدم شد . و بعد از اون جنگ هم اسرائیل سیستم دفاع فعال تروفی رو ابداع کرد که موشک رو قبل از برخورد به تانک منهدم میکنه و فیلم هاش روی یوتوب موجوده (2998142) (alef-13)
 
شاهرخ
۱۳۹۴-۰۴-۰۷ ۱۱:۴۸:۰۹
150 تانک مرکاوا توی 33 روز منهدم شد تانکهای بعدیش رو هم توی همین چندئ ماه اخیر با تمام امکاناتش و خودروهای زرهیش و همین چند ماه قبل در تلافی ترور جهاد مغنیه و افسر ایرانی منهدم کردن توی منطقه ای که خود اسراییلیا اونجا کمین کرده بودن عزیز دلم چقدر به اسراییل وابسته ای و دوستش داری خدا شما ور برای اسراییل و اسراییل رو برای شما نگه داره ما که اگر از نظر تکنولوژی هم کم باشیم ولی جونمون و خونمون و میدیم ولی با ذلت زندگی نمیکنیم مکه نمیدونی خون بر شمشیر پیرزو است (3001949) (alef-11)
 
raha
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۰:۳۰:۰۵
این مردک وآمریکا یک مسئله اساسی را فراموش کرده است ،آنهم مولایمان امام زمان ونائب برحقش امام خامنه ای ،با یاری خداوند متعال. (2995053) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۰:۳۰:۴۵
طرحی که آنها قبلا داشته اند اشغال کامل ایران در مرحله اول نیست بلکه اشغال جنوب و سواحل جنوبی ایران و از کار انداختن توان مالی ایران و بعد منطقه پرواز ممنوع بر کل ایران و در آخر سقوط کل ایران بوده

و هزینه این مورد تنها از جیب آمریکا پرداخت نمی شود بلکه از جیب اعراب پرداخت می شود و با نیروی نظامی آمریکا و کشورهای غربی و عربی انجام می گیرد ماجرای روسیه و چین هم که مشخص هست کجا هستند

بهتر هست ایران مانند صدام کلک این تحلیلگرها را نخورند چون دیگر جبران پذیر نخواهد بود ! (2995057) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۳:۳۷:۵۵
شما نگران نباش فرمانده های نظامی ایران کارشونو خوب بلدن. (2995712) (alef-5)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۵:۳۴:۰۲
آمریکا هیچگاه و هرگز نه در گذشته نه الان و نه هیچ وقت دیگری توان درگیری مستقیم نظامی با ایران را نخواهد داشت که اگر اینطور بود به جای صدام خودش مستقیم به ایران حمله کرده بود. (2996128) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۲۱:۲۱:۰۴
آخه شما فکر میکنی آمریکا انقدر احمق بود که میخواست صدام کل ایران رو بگیره؟ آخه صدام با اون دیکتاتوری و قلدری و تازه با اینکه متحد شوروی بود اگه برفرض ایران رو میگرفت که خیلی بیشتر به ضرر آمریکا بود!
هدف آمریکا از چراغ سبز نشون دادن به ایران این بود که دو طرف درگیر یک جنگ فرسایشی بشن که هم هر دو ضعیف بشن و هم آمریکا جای پاش رو توی منطقه محکم کنه و فروش سلاح و غیره هم روش! (2996777) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۲۲:۴۹:۱۲
دغدغه آمریکا الان ایران نیست . اول چین است بعد روسیه که داره زمینه اش را فراهم می کند مگر اینکه خودمان دستی دستی بهانه بدهیم . (2996880) (alef-6)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۰:۳۸:۲۳
با این همه چالش برای امریکا بازهم جای تعجب داره که خودشو پیروز میدان میبینه!!!!!خخخخخخخ
فکر کرده سپاه و ارتش و بسیج " نیروهای عراقی یا افغانی هستند!!!...

اخه امریکایهای احمق ، گرفتن ایران که فیلم هالیوودی نیست.
هیچ دولتی جز دولت ایرانی نمیتونه به مردم ایران حکومت کنه. (2995087) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۰۰:۴۱:۵۰
باید سعی کنیم که واقع بین باشیم تا بتوانیم طبق واقعیات تاکتیکهای دفاعی را برای مقابله با آمریکا و شرکا منطقه ای و فرا منطقه ای آن طراحی کنیم با جوزدگی چیزی درست نمیشود کشتی نجات (اعزامی به یمن)را که یادتان هست؟ گفتیم اجازه بازرسی نمیدهیم و ال میکنیم بل میکنیم و... اخر چه شد؟ البته بلف بخشی از جنگ هست اما آن هم حساب کتاب دارد که معمولا ما اهل حساب کتاب دقیق نیستیم (2997034) (alef-6)
 
Ali
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۰:۳۸:۳۵
اینها مشکلشون اینه که هنوز قدرت ایمان را درک نکرده اند .......
هرقدر هم که طرف مقابل اسلحه ی پیشرفته تری داشته باشه ولی اگه ایمان نداشته باشه نمیتونه کاری کنه .....
اینجاست که میگن "لاحول ولا قوه الا باالله" (2995088) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۴:۲۷:۲۵
ایران + ایمان (2995934) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۰:۴۰:۰۷
توی این تحلیل یه جور تحقیر وجود داره و به قدرت نظامی ایران خیلی اشاره نشده که قطعا عمدی هست. (2995094) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۳:۳۹:۵۱
احسنت.تازه قدرت موشکی وپهپادی و صدالبته جنگ الکترونیک ایران که نمونش پهپادrq170بود را نگفته.کلا امریکایی ها غرور کاذب دارن. (2995725) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۰:۴۶:۵۵
چقدر شبیه تحلیل های صدام حسین پیش از حمله امریکا نوشته اید! (2995125) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۳:۴۱:۴۶
شما همون ماهوارتو نگاه کن.چون چیزی از جنگ چریکی مثل جنگ33روزه و22 روزه و همچنین رادار های ارایه فازی و اپتیک و لیزر ایران نمیدونی.فکر کنم اصلا پهپادrq170 به گوشت نخورده. (2995738) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۲۱:۱۴:۰۴
شما که به گوشت خورده میدونی پرواز پهپاد rq170 و امثالش بر فراز ایران شبانه روزی هست؟ شما حساب کن چند تا از اینها الان بالای سر ما هستش؟ همون یکی که سقوط کرده رو ما گرفتیم؟ اگه امکانش رو داشتیم تا الان باید هزار تا rq170 تو دستمون میبود! (2996767) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۲۳:۴۶:۴۶
خواهشا خودمونو گول نزنیم. همه خوب میدونیم که این خبرا نیست. (2996950) (alef-6)
 
حسن از لنگرود
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۰:۴۷:۲۲
خداوکیلی اینا در خواب خوششان چه افکاری دارن (2995127) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۰:۵۰:۵۲
بترس از روزی که دشمن از تو تعریف کند. (2995139) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۳:۴۲:۵۶
کجش تعریف کرده فقط مختصات جغرافیاییو گفته.تازه به صنایع نظامی ایران اشاره نکرده. (2995749) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۰:۵۲:۳۷
توهم دارید (2995151) (alef-5)
 
علی
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۰:۵۵:۴۵
حالا این سناریو فیلم هالیوودی بود؟ (2995161) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۳:۴۴:۱۴
افرین.توفیلم های هالیوود ارنولد یا راکی با یه اسلحه همه را میکشن و پیروز میشن هیچوقتم زخمی نمیشن. (2995756) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۲۲:۴۵:۰۹
نبردهای 70 سال پیش جنگ دوم جهانی در اروپا شمال افریقا و بخصوص جزایر فیلیپین و جزایر ژاپن همه شبیه فیلمهای هالیود است . (2996873) (alef-6)
 
حمید رضا
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۰:۵۶:۰۱
این تحلیل گر عزیر قرصاشو خورده؟ (2995162) (alef-5)
 
رحيمي - يزد
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۰:۵۶:۴۷
در حمله عراق به ايران برابر معادلات نظامي ، پيروزي سريع عراق محاسبه شده بود . (ارتش تا دندان مسلح عراق يكطرف و كشور انقلاب زده با توطئه هاي مختلف و نيز ارتش در حال پاكسازي ايران طرف ديگر ) .اما محاسبات دشمنان اشتباه شد. زيرا خدا با ما بود . حالا كه بحمد ا... در زمينه نظامي پيشرفت هاي قابل توجه اي داشته و آماده ايم پس چرا نگران باشيم . ضمنا توكل به خدايي كه در پنجم ارديبهشت 59 در طبس مارا يار ي كرد يادمان نرود . (2995167) (alef-5)
 
خادم الحسین
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۰:۵۸:۱۹
با گزینه ی "یا ابا عبدالله الحسین" هر مطالعه و راهبردی باطل است. (2995174) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۷:۲۰:۵۷
با شعار نمیشه به جنگ رفت! (2996393) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۰۰:۴۶:۴۴
این شعار نیست
رزمنده های ما با همین اعتقاد 8 سال با دست خالی در برابر ارتش مجهز عراق جنگیدن (2998989) (alef-13)
 
سعید
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۱:۰۶:۱۱
جوری میگه عبور از زاگرس سخته انگار میخواد با کوه ها بجنگه نمیدونه اصل زاگرس مردمان مثل کوه « لر و کرد» هستند که هزاران سال در مقابل ابرقدرتهای باستان روم و.... ایستادگی کردن (2995199) (alef-5)
 
کامران
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۱:۱۰:۳۶
جنگ با آمریکا چند دقیقه بیشتر طولف نمی کشه.
حدودا 10 دقیقه بعد از ورود اولین نیروی آمریکایی به خاک ایران یا هرگونه تجاوز دیگر، بیش از 100 موشک به شمال سرزمین های اشغالی و تل آویو برخورد خواهد کرد و سپس حزب الله لبنان زمینی وارد بندر حیفا می شوند.

در همان 10 دقیقه کلیه پایگاه های آمریکا، در منطقه با هزاران موشک هدف قرار خواهند گرفت. و توان پشتیبانی از آمریکا سلب خواهد شد .

سپس نیروهای بی پشتیبان آمریکا که وارد ایران شده اند ، توسط مردم (بسیج) قتل عام می شوند.

به نظرم هیچ کشوری، حتی اعضای ناتو هم حاضر به کوچکترین کمک به آمریکا نخواهند شد.

احتمالا هواپیماهایی که از روی ناوها برای حمله به ایران بلند شده اند، دیگر جایی برای نشستن نخواهند داشت.

ولی قبول دارم که در همان چند دقیقه ، ضربات و تلفات سنگینی هم بر ایران وارد خواهد شد. (2995210) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۳:۴۶:۲۵
جالبه فیلم پهپاد ایرانی روی ناو هواپیمابر امریکا توی خلیج فارس هست که رادار هاشون نتونسته بودن بگیرنش.کافیه بری تو سایت اپارات فیلمش هست. (2995768) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۳:۵۶:۰۰
در 30 ثانیه بعدشم کل دنیا رو می گیریم و می شیم ابرقدرت. تحلیل خیلی خوبی بود. (2995799) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۶:۰۳:۰۲
اونوقت این نظرو که ناتو کمک نمی کنه رو از کجات میگی؟ (2996181) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۱۲:۱۰:۱۶
یکی زد مثل بدبن شهریار
که دشمن مدار ار چه خرد است خار

بهتر است کشورهایی که قدرت نظامی بالایی دارند با هم درگیر نشوند چون هر دوطرف به شدت ضربه می بینند. و دودش به چشم همه می رود علی الخصوص مردمی که دستشان به جایی بند نیست (2997595) (alef-6)
 
موسی
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۱:۱۳:۰۱
در صورت جنگ من دوست داشتم باهواپیماهای بومی ضد رادار که در کشورهای دوست میشه پرواز داد یه موشک با کلاهک هسته ای به مناطق پنتاگون و یکی به کاخ سفید حواله کرد و دنیا را از شر این یانکی ها نجات داد (2995224) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۰۱:۲۰:۵۲
به نظر من يكي هم به امارات متحده بزنيم كه هوس نكنه از آب گل آلود ماهي (جزاير سه گانه) بگيره (2997076) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۱:۱۶:۵۹
دشمن همه گزینه ها زا ارزیابی می کند و بیکار نمی نشیند . این موضوع روشن می سازد که نباید دشمن را دسته کم گرفت و به تمام حرکات او با زیرکی تمام توجه کرد - او را دست کم نگرفت و قدرتمند ترشد. (2995232) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۳:۴۷:۳۸
نظامی های ایران هیچ وقت دستکم نگرفتن.اگه این طور بود تا حالا صدبار حمله کرده بودند. (2995770) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۱:۲۳:۲۷
جوگیری ایرانی! (2995248) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۷:۵۷:۴۱
شما همه حملات تاریخی بزرگ به ایران رو برو مطالعه کن در جمیع موارد تدبیر نداشتیم دو بار سر فرستاده های چنگیز رو هم دوستان بریدن براش فرستادن!! هاها ها ادم نمیدونه بخنده یا گریه کنه!کلا جوگیر مال یه دقیقه مونه خود رو باهوشترین ادمای دنیا هم میدونیم!! (2996474) (alef-6)
 
بهنام
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۱:۲۹:۳۰
ای کاش هر چه زودتر این بزدلان امریکایی و اروپایی حمله کنند تا ببینند ایران یعنی مهد دلاوران مهد دلیرمردان مهد شیرمردانD که منتظر هستند سر سربازان امریکایی را از تنشان جدا کرده و درس عبرتی برای آیندگان کنند زنده باد ارتش ایران سپاه ایران و بسیج ایران (2995268) (alef-5)
 
هشدار
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۷:۲۰:۵۰
دولت های سلطه گر تقریبا هر سی سال کمتر- بیشتر یکبار، کشور های جهان سوم را مورد تهاجم مستقیم قرار داده و یا در گیر جنگ نابرابر می کنند تا با جلوگیری از استقرار حکومت مرکزی، همچنان آسیب پذیر باشند. لذا حال که با درایت تیم وزرات خارجه دولت منتخب و تیز بینی ملت، این خطر جنگ و افتادن در تله خشونت کمرنگ شده است، انتظار دقت و اینده نگری بیشتری از یکایک وطن دوستان می رود. (2996391) (alef-6)
 
مهرداد
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۱:۴۰:۳۶
ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست
عرض خود میبری و زحمت ما میداری (2995306) (alef-5)
 
علی
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۱:۵۶:۱۲
در جنگ با عراق که فقط نواری مرزی غرب کشور مورد حمله قرار گرفت، 1000 میلیارد دلار خسارت دیدیم و هنوز تاوان خسارت آن جنگ را می‌دهیم. مگر جنگ به این سادگی است؟ آن هم در برابر ارتشی که 100 بار بدتر از ارتش مغول کشور مورد هجوم را ویران می‌کند. (2995371) (alef-5)
 
مسعود
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۳:۴۶:۱۸
ان موقع این نیروی عظیم را نداشتیم(موشک ها و..) (2995766) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۳:۵۰:۰۴
اون مال 35 سال پیشه که حتی انبار گلوله های ژ3 و توپ های 120ما توی همون 2سال اول تموم شد وما از قذافی سلاح اوردیم.حالا کجا و 35 سال پیش کجا. (2995778) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۷:۲۵:۴۷
اگر انبار گلوله های ژ3 و توپ 120 ما توی همون سال اول تموم شد پس چرا هنوز که هنوزه ارتش داره از گلوله های ژ3 و توپ های 120 زمان شاه استفاده میکنه!! (2996406) (alef-6)
 
علی
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۷:۴۲:۳۷
امروز تکریت و بیجی را به زور از دست پابرهنه‌های داعش آزاد کردیم، آن هم وضعیت جنگ در سوریه است. ادعاهای‌مان را درباره قدرت نظامی‌مان بعد از دیدن وضعیت امروز منطقه و کشورهای دوست‌مان باید اصلاح و تعدیل کنیم و به جای خیالات کاغذی، واقعیات زمینی را بپذیریم. (2996439) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۲۱:۲۴:۳۶
اون موقع f14 داشتیم که جزو پیشرفته ترین هواپیماهای روز بود و در مدت کوتاهی ضربات سنگینی به نیروی هوایی عراق وارد کردیم. حالا؟ (2996780) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۲۳:۵۴:۵۰
اتفاقا انبار اسلحه هامون پر از سلاح بود و اف 14 ها قدرت هوایی رو از آن خود کرده بودند! الان با چهارتا جنس بنجل چینی و روسی می خوای چی کنی من موندم!

دلیل اینکه آمریکا حمله نمی کنه به خاطر اینکه افکار جهان به دلیل چنگ عراق و افعانستان به هیچ وجه زیر بار یک جنگ دیگه نخواهند رفت! (2996957) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۷:۵۵:۳۷
تاریخ اثبات کرده ایرانی ها همیشه اشتباه می کنند و مورد هجوم و اشغال واقع میشوند شما از حمله اسکندر تا هجوم مغولان و اعراب و...تا اشغال توسط متفقین(حمات رضاخان از المان) رو در نظر بگیر همیشه بدترین سیاست ممکن رو اتخاذ کردیم که منجر به فاجعه شده. زمان هخامنشی ها هم بزرگترین امپراتوری دنیا بودیم(که هنوز رکوردش شکسته نشده) اما عاقبتش رو هم دیدیم. (2996467) (alef-6)
 
میرزا بویر احمدی
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۱:۵۷:۵۶
ما منتظریم و همه به صف ایستاده ایم

سوگند به بدر و خیبر


شادیم آن دم که طبل جنگ نوازد (2995374) (alef-5)
 
نیکخواه
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۴:۴۱:۴۸
منتظر نباش . به امید خدا جنگی رخ نخواهد داد . فکر میکنم هنوز در این کشور وطن پرستان صلح جویی در راس کار باشند که جلوی جنگ و خونریزی را بگیرند . شما هم اگه خیلی هوس کردی بهتره بری گیم نت بازی کنی . (2995991) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۱۳:۴۷:۵۱
عزیز من دیگه برنو کارایی نداره دنیا عوض شده. یه کم مطالعه کن با اسم بویراحمدی هم مطلب نذار من خودم بویراحمدی هستم از طرف خودت حرف بزن. (2997864) (alef-13)
 
سیامک
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۱:۵۸:۳۰
همه اینها فقطوفقط برای امتیازگیری ازایران است وخیال وتوهمی بیش نیست قبلا ملت ایران جلوی تهاجم ارتش جهان رابادست خالی گرفته انداما حالا که دیگه ایران چهاریم قدرت موشکی جهانه (امریکا هیچ غلطی نمتواندبکند) (2995378) (alef-5)
 
سعید
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۲:۱۰:۰۸
موشک های ایرانی آماده بوسه زدن بر خاک اسرائیل هستند. اول دست شما رو قطع میکنیم بعد دردانه ی دوست داشتنی شما یعنی اسرائیل را با خاک یکسان میکنیم. (2995402) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۲:۱۱:۲۸
دوستان الکی کر کری نخونید واقعیت اینه که همین حرفها را صدام هم میزد ولی شکست خورد، ایران ممکنه ضرباتی به آمریکا آن هم منافع آمریکا در منطقه،بزند اما قادر نیست بتواند دفاع کند و آمریکا پیروز جنگ خواهد بود (2995410) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۲:۳۹:۲۷
ایرانو با عراق مقایسه نکن (2995525) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۳:۱۸:۲۴
دوست عزیز آمریکایی ها این نبرد رو 12 سال پیش شبیه سازی کردند یعنی زمانی که ما توانایی امروزمون در تولید موشک های ساحل به دریا ،زیر دریایی های سبک و تولید پهپاد رو نداشتیم بهتره خودت یه جست و جویی بکنی تا ببینی نتیجه اون شبیه سازی چی بود (2995651) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۷:۲۷:۲۶
12 سال پیش هم همفکران شما همین حرف های امروز شما رو میزدند! (2996410) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۹:۰۰:۴۰
دوست عزیز تمام این چیزهای که شما الان دارای برای آنها تکنولوژی قدیمی هست چون اکثر آنها یا از روی سلاح های قدیمی تر روسی یا چینی مشابه سازی شده (2996581) (alef-6)
 
مسعود
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۳:۵۱:۲۳
صدام کجاش از این نروهای با امانی مثل ایران دارد وثانیا اگر قرار بود انها پیروز شوند در جنگ که با عراقداشتیم پیروز می شدند وان موقع تازه توانایی نظامی ایران بسیار ضعیف بود (2995783) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۳:۵۲:۳۹
اولا صدام هیچی از خودش نداشت تمام سلاح هایش از همین کشورهای غربی وشوروی بود.وقتی تحریم تسلیحاتیش کردن دیگه هیچی نداشت.درضمن صدام از خودشون بود و زمان حمله امریکا یک گلوله هم سمت امریکایی ها شلیک نکرد. (2995786) (alef-5)
 
رها
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۴:۳۷:۱۲
دوست عزیز اولا زمان حمله امریکا به عراق ..امریکا تحریمش کرد بعد تمام موشک های بالستیک و هواپیماهایی عراق توسط سازمان امریکایی ملل از بین برد بعد حمله کرد به عراق ...اگر موشک ها و هواپیماهای عراق و نمیگرفت مطمئن باش صدام کارشو یکسره میکرد...امریکایی ها بزدل هستند ...الانم واسه همین میگن بازدید از امکان نظامی ایران ... (2995973) (alef-13)
 
sam
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۸:۵۱:۰۸
با سلام
با رها موافقم،آمریکایی ها بزدل تر و ترسوتر از آنی هستند که ما فکر می کنیم.در جنگ جهانی دوم هم آمریکا حریف خلبانان کامیکازه ژاپنی نشد و به خاطر همین مجبور شد که از بمب اتم استفاده کند،یعنی ضعف خودش را با بمب اتم پوشش داد.تازه جوانان آمریکایی در 70 سال پیش (1945 میلادی) دارای اعتقادات محکم تری نسبت به حالا بودند و حاضر بودند جانشان را برای وطنشان نثار کنند، ولی خیلی از سربازان فعلی آمریکا مهاجرینی هستند که برای اخذ گرین کارت در ارتش حضور دارند! آیا این دسته از افراد می توانند حریف جوانان غیور و باایمان ایرانی شوند؟ (2996561) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۲۲:۵۱:۴۷
دلیل پیروزی آمریکا در جنگ حهانی دوم تحلیل رفتن صنعت ژاپن بوده بمب اتم هم زمانی استفاده شد که نتیجه جنگ معلوم بود. اگر جوانان آمریکایی اعتقاداتشون رو از دست داده باشن جوانان ایرانی هم همینطورن!! (2998828) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۰۰:۳۸:۲۷
اگر در آمریکا زندگی کنی خواهید فهمید که امریکایی ها شجاع ترین انسانهایی هستند که تا حالا دیدهاید. (2998969) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۹:۰۲:۰۰
هواپیما های عراق که چون می دانستند توان مقابله ندارند اکثرا به ایران فرار کردند (2996582) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۱۳:۳۴:۱۷
داستان سازی نکن
صدام چند تا هواپیماش رو داد به ایران براش نگه داره یه دو تا هواپیمای عراقی هم اومدن ایران نشستن.
حالا هی تخیل کن (2999990) (alef-2)
 
ایرانی
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۱۵:۱۹:۰۱
از پیش باخته های ترسو (3000294) (alef-2)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۲:۱۹:۰۰
و باز توهم ! (2995437) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۲:۱۹:۰۱
جناب الف غربی ها خیلی خوب میدونند حمله به قصد اشغال ایران شدنی نیست. همین تحریم ها کار خودش رو کرده و میکنه ! کشوری که گران اداره میشود و با پول نفت حمله فیزیکی لازم ندارد. (2995438) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۳:۵۴:۳۰
اخرین کاری که امریکا میتونست انجام بده همین تحریم بود.تحریم نشون میده که نموتونن حمله نظامی انجام بدن.تازه اگه اقتصاد ما دلار محور نبود تحریم هم جواب نمی داد. (2995792) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۱۲:۱۳:۴۵
اولا تحریم اولین گام بود نه آخرین. تازه این تحریم هم فقط تا حالا گام اولش اجرا شده و میتونه بسیار شدیدتر از این بشه مثل کره شمالی (2997602) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۲:۳۲:۴۸
ایران گورستان هر مهاجمی خواهد بود. غیرت مردم ایران همیشگی است. این را تاریخ نشان می دهد. تنها راه نفوذ آمریکا در ایران کنترل حکومت و رهبران کشور است. اگر آنها را به دست آورد همه چیز را بدون هزینه به دست آورده است. (2995496) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۲:۳۴:۰۷
آنهای که رفاه زندگی خود را به از بین رفتن عزت ملی ترجیح می دهند با دشمن دارند همکاری می کنند. (2995502) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۹:۲۷:۱۷
چه ربطی داره همون قدر که از روحانی و ظریف در به نتیجه رساندن مذاکرات حمایت میکنیم اگر پاش بیفته اهل دفاع از کشورمون هم هستیم (2996634) (alef-6)
 
گودرزی
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۲:۳۵:۰۲
برای عبور زاگرس باید از سرزمین لرها و کردها عبور کننن که گاو نر میخواهد و مردکهن (2995504) (alef-13)
 
sam
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۲:۳۵:۰۹
با سلام
افکار عمومی آمریکا به هیچ وجه اجازه حمله به ایران را نمی دهد ثانیا خیلی خنده دار است که فکر کنیم که آدم بی عرضه و ترسویی مثل اوباما دستور حمله به ایران را بدهد.بوش با آن همه ادعا هیچ غلطی نتوانست علیه ایران بکند چه برسد به امثال اوباما و هیلاری کلینتون! جنگ علیه ایران توهمی بیش نیست،هیچ آمریکایی جرأت این کار را ندارد، هیچ آمریکایی! امریکایی ها زورشون به یک گروهک تروریستی مثل القاعده هم نمی رسد. (2995505) (alef-13)
 
سلام
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۳:۰۲:۱۶
قدرت ایران الله وامام زمان ایا معجزئ طبس از ما دور است وخفت وخاری بعث عراق ندیدیم قدرت و عضمت خدا در اینها نمایاناست اصحاب فیل تار ومار کرد ایران صاحب دارد وقدرت ان از امریکا قویتراست اکر کاری میخواهد کن فیکون میکند امریکا کیلو چند ه ت .................. (2995599) (alef-13)
 
تبریزی
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۳:۰۲:۴۵
من یک بار با یک شهروند امریکایی که سن و سالی هم داشت که خیلی هم روحیه جنگ طلبی داشت صحبت می کردم و وقتی بهش گفتم حمله به ایران اینقدر براتون خرج برمیداره و سربازاتون رو فلان جور می کشیم می دونید برگشت چی گفت؟ گفت اینقدر ساده نباش. واقعا فکر می کنی دولت امریکا براش مهمه چند نفر نیروی نظامیش کشته بشه؟ جنگ با ایران هزینه هاش بالاست و تعداد زیادی سرباز آمریکایی هم شاید در این راه بمیرن ولی این به معنی شکست آمریکا نیست. هر جنگی کشته می ده و هزینه برداره. وقتی آمریکا وارد جنگ های جهانی می شه وارد شدن به جنگ اون هم فقط با یک کشور اصلا دور از ذهن نیست. چند تا امریکایی جنگ طلب دیگه هم گفتن این که میگن آمریکا در عراق و افغانستان شکست خورده با اینکه بگن ارتش فلان کشور شکست خورده معنیش زمین تا اسمون فرق می کنه. گفتن اینکه آمریکا شکست خورده صرفا یعنی نتونسته سیاست هایی رو که مد نظرش داشته رو در کشوری که بهش حمله کرده به خوبی به پیش ببره دقیقا مثل عراق و افغانستان اما معنیش این نیست که ارتشش تار و مار شده! در واقع اتفاقی برای آمریکا نیفتاده و سربازهای زیادی هم از دست نداده. اون چیزی که واقعا اتفاق افتاده نابودی اون کشوری بوده که بهش حمله کرده. پس اینقدر آرزوی جنگ با امریکا رو نکنید. با زدن پایگاه های آمریکا و تل اویو و.......هیچ اتفاقی برای آمریکا نمی افته! گفتن این حرف یازدهم سپتامبر رو به یاد آدم می اندازه که یه عده فکر کردن اگه 3000 تا امریکایی رو بکشن ضربه مهلکی به آمریکا زدن در حالی که جوابی که آمریکا به اون حمله داد نابودی کامل عراق و افغانستان بود. درسته هنوز روی نقشه جغرافیا وجود دارن ولی دیگه جایی برای زندگی کردن نیستن! (2995602) (alef-13)
 
احمد
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۲۲:۵۰:۱۹
ببن عموجان شاید ظاهرا تحلیل آن آمریکایی درست باشد ولی هزینه جنگ برای آمریکا کمر شکن است واتفاقا خیلی هم از سربازان آمریکایی به هلکت رسیدند ولی هیچ موقع آمار واقعی را نمی گفتند وآخرالامر خیلی از سربازان آمریکا یی حودکشی کردند این یک طرف قضیه هست طرف دیگر جنگ خانمان سوز است یک ابر قدرت رایک دفعه از نظر اقتصادی و نظامی نابود میکند آنقدر ضعیف میشود کشور های قدرتمند مثل چین وروسیه بهش زور میگویند. مطلب دیگر این است که تو چه بخواهی وچه نخواهی اگر دشمن حمله کند باید باتمام توان از خود دفاع کنی نباید بنشینی بگوی آن قدرت دارد نابودی خودت را ببینی (2996881) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۲۲:۵۴:۲۵
اگر هزینه های جنگ توسط دیگران تامین بشه چی؟ مثلا عربستان (2998833) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۱۸:۵۹:۲۷
عاقلانه ترین نظر .. هزاااراان لایک بزرگوار (3000732) (alef-2)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۳:۰۹:۵۷
یه نفر نیست به این تحلیل گر بگه مگه هزینه جنگ با عراق رو خود آمریکایی ها دادن؟؟ (2995619) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۳:۱۰:۵۵
در این جنگ احتمالی مهمترین چیز اینه که فرصت غافلگیر کردن رو به دشمن ندیم یعنی نگذاریم همون بلایی که اسرائیل در جنگ 1967 سر اعراب آورد ،آمریکا سر مابیاره باید مدام ناوگانشون رو رصد کنیم و بلافاصله پاسخ بدیم (2995624) (alef-5)
 
ایرانیان
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۳:۳۵:۲۴
شتر در خواب بیند پنبه دانه (2995704) (alef-5)
 
و
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۳:۳۹:۴۷
ايران تنها كشوري است كه مي تواند مقابل آمريكا و همه نوكرانش به ايستد و موفق شود كه بزرگترين شكست آمريكا و عدم دسترسي به اهدافش را تحقق ببخشد دلايلش را كمي خود تحليل گران آمريكائي گفته اند بقيه اش را كتمان كرده اند تا در دل سربازانشان رعب و وحشت نيفد (در جنگ احتمالي) ولي انسانهاي حقير و بي اطلاع و بعضا داراي بغض و كينه كه هميشه ميل خود فروشي و وطن فروشي گزينه اولشان هست در ايران هستند كه نمي خواهند باور كنند كه اگر آمريكا حريف ايران بود تابحال صد بار به ايران حمله كرده بود (2995723) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۹:۱۶:۳۲
آمریکا یک عراق فرستاد به ایران در جنگ ایران توان پیروزی نداشت (2996613) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۳:۴۱:۰۰
آخر هر جنگی صلحه.پس بهتره جنگ نباشه واسه هیچ کشوری,چون فقط خسارت و بدبختی محض میاره (2995732) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۳:۵۴:۳۴
بنظر من امریکا تا این همه وحشی مثل النصره و داعش و ... داره چه نیازی داره خودش برای تضعیف ایران اقدام کنه . کافیه از این گروه های وحشی با پول اعراب حمایت کنه ، اون وقته که قطعا این گروه ها برای ایران دردسر ساز می شوند . البته نظر یکی دیگر از کاربران که گفته بود جنوب ایران _البته خراسان هم مامن تروریست های وهابی شده که به موقع با دستور امریکا فعال می شوند _رو بگیره حله هم با این موضوع کاملا سازگاره و متاسفانه یا خوشبختانه نظرات بقیه دوستان بنظر من احساسی است . (2995794) (alef-5)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۴:۰۸:۰۰
اخ جون جنگ تیراندازی هیجان وای چه عالی (2995846) (alef-5)
 
زرمنده جنگ تحمیلی
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۲۲:۰۷:۱۵
معلومه که هیچوقت تو جنگ و جبهه نبودی که اینقدر آخ جون آخ جون میکنی چون اونها که بودن میدونن جنگ یعنی چی (2996832) (alef-6)
 
یاسر
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۴:۳۸:۴۴
به نظر من حمله باکشور با 80 میلیون جمعیت و وسعت بسیار زیاد در صورتی که مردم از کشورشان دفاع کنند نه مانند مردم عراق با توجه ظلم صدام حتی استقبال هم کردن بسیار غیر ممکن است مگر اینکه مردم ما نظار گر این حمله باشند مادامی مردم حمایت کنند امریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند (2995979) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۱۱:۰۰:۱۰
قبلا هم در مطلب مشابهی عرض کرده ام که ممکن است ما بتوانیم ضربات و خساراتی را به آمریکا و همپیمانان منطقه ای و جهانی اش بزنیم که شکی در آن نیست، ولی در همه این بحثها یک نکته مغفول است و آن اینکه طرف مقابل چه خساراتی را بر کشور ما وارد میکند؟ فقط در یک جنگ با کشور عراق که دارای توان هوایی و موشکی قابل ملاحظه ای هم نبود، بیش از هزار میلیارد دلار خسارت به ایران وارد شد که هنوز هم بر دوش کشور سنگینی میکند و کشور از تبعات اقتصادی و اجتماعی و انسانی آن هنوز رها نشده است. فکر میکنید در صورت تهاجم آمریکا میزان و حجم خسارت به زیرساختهای کشور چقدر باشد؟ فکر کنم اصلا میزان خسارات قابل محاسبه نباشد. بنابراین از جنگ استقبال نکنید. وضعیت عراق و افغانستان و سوریه و یمن باید برای همه ما درس عبرت باشد. ساده لوحانی هم که مرتبا میگویند آمریکا با وارد شدن در جنگهای عراق و افغانستان متحمل هزینه سنگین چند صد میلیارد دلاری شد باید بدانند که بخش عمده آن هزینه جیب به جیب شده است، یعنی صرف پرداخت حقوق به سربازان آمریکایی و خرید حجم انبوه تسلیحات از شرکتهای آمریکایی و هزینه تدارکات و لجستیک و معالجات پزشکی و قراردادهای امنیتی و ... که همه آن دوباره به جیب خود آمریکاییها رفته است نه به جیب روسیه و چین و ایران و ونزوئلا! در عوض ببینید از کشورهای مورد تهاجم چه چیزی باقی مانده است؟ سرزمینهایی سوخته با میلیونها آواره و هزاران تروریست و زیرساختهایی ویران و .... (2997437) (alef-6)
 
فرهاد
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۴:۵۳:۰۶
هر حمله ای به ایران ایران را به یک ابر قدرت تبدیل میکند یانک ها اگر قبول ندارند امتحان کنند . (2996032) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۶:۰۲:۰۹
آمريكا اگر عرضه و توان داشت تا بحال كره شمالي را ده ها بار مورد حمله قرار داده بود پس چرا اين كاررا نكرده است ؟

آمريكا كه مزدوران زيادي در سراسر جهان دارد و خيلي از سران جهان هم دست نشانده او هستند چرا هيچگاه نتوانسته به كره شمالي حمله كند چرا نتوانسته در عراق و افغانستان موفق باشد؟
از همه مهمتر چرا ميخواد حتي به گروه كوچكي در هركجاي جهان حمله كند (مثل سگ هار به همه حمله مي كند آنوقت دم ار حق و حقوق بشر مي زند) تمام لاشخورهاي اروپا و آسيا را به زور و منت كشي و تهديد و ترغيب همراه خود مي نمايد ولي باز نمي تواند به نابودي اهداف خود برسد؟
چرا بعضي از مردم ساده و زود باورند
اگر آمريكا غول نظامي بود كه دست به دامن اين و آن نمي شد تا به چند هزار نفر در عراق يا افغانستان حمله كنند
درست است كه تجهيزاتش بيشتر از بقيه كشور هاست يك سرباز آمريكائي اينقدر به خودش تجهيزات و وسايل وصل كرده كه قدرت تحرك ندارد
ترسو ترين و نا كار آمد ترين سربازهان جهان مال آمريكاست و تا بحال اين مزدوران وسربازان اجباري ساير كشورها بوده اند كه براي آمريكا جنگيده اند (2996178) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۹:۰۶:۱۵
چون کره شمال نفت و گاز ندارد (2996589) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۲۱:۲۸:۴۸
کره شمالی چسبیده به اربابش یعنی چین! (2996784) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۱۰:۳۵:۴۳
اگه کره شمالی نبود آمریکا به چه بهانه ای هزاران نیرو وارد کره جنوبی و ژاپن می کرد؟ خوبه آدم یه خرده... فقط یه خرده فکر هم بکنه. (2997395) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۱۲:۴۲:۰۶
امیدوارم که شما زیر 13 سال سن داشته باشید چون اگر غیر از این باشد باید جدا یک فکری بحال خودت بکنی چون متاسفانه اطلاعات و قدرت تحلیل شما از این بیشتر را نشان نمی دهد!!! (2997694) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۶:۱۳:۲۸
سوال چرا اینجا از اون نظرهای ۱۰۰۰ لایکی خبری نیست!؟ مگه بعضیا فقط غیرتشون در مقابل هموطنانشون فعاله!؟ (2996214) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۷:۴۹:۳۸
اتفاقا جمله اخری که نوشتی خیلی جمله جالبیه یه کم بهش فکر کن ببین باهاش هیچ گونه ارتباطی میتونی پیدا کنی یا نه! (2996455) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۲۳:۰۰:۱۶
به نظرت جنگ لایک داره ؟؟ (2996897) (alef-6)
 
ایرانی
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۶:۱۳:۳۰
برادران عزیز
آمریکا و همدستانش بدنبال منافع و منابع این منطقه هستند و به زودی چه توافق بشود و چه توافق نشود ، برای اشغال ایران اقدام میکنند ،
ملت ایران باید با هم متحد بشوند و از هر ثانیه برای قوی کردن ایران استفاده کنند تا ان شا ا... پوزه هر متجاوزی را به خاک بمالند
بدانید که افراد زیادی شبانه روز در تلاشند تا توانائیهای این ملت را بیشتر کنند
بیائید تا ما با دعایمان و حفظ اتحاد قوت قلب به آنان بدهیم تا روز به روز پیشرفت کنیم تا جایی که دزدان بین المللی نتوانند فکر حمله به ایران را در سر بپرورانند.


"پس از مرگ بدنم را موميای نكنيد و در طلا و زيور آلات و يا امثال آن نپوشانيد . زودتر آنرا در آغوش خاك پاك ايران قرار دهيد تا ذره ذره های بدنم خاك ايران را تشكيل دهد . چه افتخاری برای انسان بالاتراز اينكه بدنش در خاكی مثل ايران دفن شود." (2996215) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۶:۲۳:۲۳
انشااله روزی رسد که انتقام 300مسافر مظلوم هوا پیمای مسافربری را که همگی به جلیج فارس ریختند وبه شهادت رسیدند از آمکریکا بگیریم انشااله (2996248) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۶:۳۳:۲۵
آمریکا تمامی فتنه ها وجنگهارا در دنیا با فرماندهی ومدیریت روز بروز شعله ور تر می کند مدیریت قوی می خواهد که کشور در این شعله های آتش نسوزد
من باب مثال هم از عراق حمایت می کند وهم از داعش (2996277) (alef-6)
 
ا.ر
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۶:۳۶:۵۲
گفتي سه طرف كوه و يك طرف بيابان. يادم افتاد با اين روند كوه خواري و نابودي محيط زيست تا يكي دو دهه ديگه كل كشور بيابان ميشه.
الف جان من بيشتر نگران دشمنان داخلي هستم تا حمله خارجي ( اونا بلوف ميزنن) (2996289) (alef-6)
 
بی نا
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۶:۴۳:۰۷
خسارات جنگ فقط نظامی نیست فروپاشی اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ... پایه تداوم عقب ماندگی میشود. آمار و اخبار این پدیده ها را از منابع داخلی جستجو کنید : حاشیه نشینی شهرهای بزرگ که اخیراً به پذیرش آوارگان سوریه و ترکیه در حصه اصفهان نیز نائل شده است!؛ تعداد خانواده های زن سرپرست خانوار، تعداد زندانیان کشور که چندین برابر گنجایش زندانهاست؛ بیش از 10 میلیون پرونده قضایی طی سال گذشته یعنی دست کم 20 میلیون ایرانی درگیر دستگاه قضایی اند؛ برگشت مبلغ 180میلیارد تومان چک در هر روز بر طبق آمار بانک مرکزی؛ افزایش سن ازدواج و کاهش موالید و رشد معکوس جمعیت؛ تعطیلی پی در پی کارخانجات در شهرهای مختلف و بیکاری کارگران؛ نرخ رو به فزون بیکاری که طبق خوشبینانه ترین آمار بالغ بر 5 میلیون نفر است؛ فرار نخبگان؛ اعتیاد؛ و..... .
به جوانانی که هر از گاهی به عنوان اوباش در کوی و برزن شهرها دستگیر و برای آموزه عبرت دیگران شدن، به نمایش گذاشته میشوند نگاه کنید هر کدام میتوانستند دکتر، مهندس، استادکار، کارمند، کارگر و ... شوند.
انسان سالم در جامعه سالم (2996304) (alef-6)
 
Saeid
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۷:۱۲:۲۶
ما معمولا زیاد میگیم صلح
هنوز هم میگیم صلح
ولی وقت جنگ، ما هم جنگوییم.
برسد به حساب کتاب های پنتاگون (2996377) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۷:۲۰:۵۵
یکس از ویژگیهای استثنایی مردم ایران این است که هرگاه به کشورشان تجاور شود در هرگوشه دنیا که باشند تمام دشمنی های قبلی را کنار می گدارند و به یاری هموطنانشان می آیند و تا آخرین لحظه مقاومت می کنند .یکی از دلایل اصلی ترس آمریکا از حمله به ایران همین است (2996392) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۷:۳۳:۳۵
آمریکا بزنه ما هم میریم اسراییل رو میگیریم؛ اون وقت مجبوره یا کوتاه بیاد یا نیروها و هزینه هاشو پخش کنه
به این استراتژی میگن شمشیر داموکلس. (2996421) (alef-6)
 
مهندس جنت شهري
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۷:۵۲:۲۲
اين تحليل هاي ابكي نتيجه توهمات فردي مريض در گوشه اي از دنياست...مردم ايران اولا صلح طلب هستند ولي عافيت طلب نيستند ..بهنگام جنگ هم مثل شير ميغرند..مليونها ايراني در اقصي نقاط جهان دست روي دست نميگذارند تا امريكا يا هر حيوان ديگري پارس كند...ايشان مثل اينكه براي خودش فرض كرده ايران كشوري دست بسته در دنياست كه مثل اب خوردن انرا سر ميكشد... درست است كه امريكا قدرت نظامي دارد ولي ايا ميتواند هم در ايران بجنگد هم در تل اويو هم در كبك وهم در واشينگتنو دهها نقطه ديگر...نه عزيزم ايران انطور كه فكر ميكنيد لقمه راحتي نيست...مثل خوردن جوجه تيغي توسط مار بوا است.... (2996464) (alef-6)
 
حسین س
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۸:۰۷:۴۹
دوستانی که فکر میکنند ایران می تونه با قدرتمندترین قدرت جهان در جنگی احتمالی پیروز شود درتوهم و رویا زندگی می کنند بله میشد درشرایطی خاص دربرابر قدرت شیطانی امریکا ایستادگی ومقاومت کرد اما ایران ان شرایط لازم را ندارد درست است که ما نسبت به 35 سال پیش قدرت نظامیمان قوی تر شده ایم اما ان طرفی ها هم خواب نبودندمن متاسفم که با این همه بی قانونی - دزدی وغارت گری نجومی وهزاران گرفتاری ودرد بی درمان بازهم عده ای دم از پیروزی در جنگ با امریکا و متحدانش می زنند عزیزان- برادران عاقل و واقع بین باشیم پای خود را به اندازه گلیممان دراز کنیم وفراموش نکنیم که 35سال پیش بسیار قوی تر ازامروز بودیم چنانچه امریکا وهیچ قدرتی توان وجرات حمله به ما رانداشت صدام حمله کردپشیمان شد اما امروز هم دشمنان وهم عده ای خودی غافل ما را زمین گیر کردند کدام ایرانی است که ازگزند و اسیب دردهای بیشمار مادی ومعنوی مذل ودنیا واخرت برباد ده درامان باشد کاربه جای رسیده که حتی به خواهرشهیداوراه هم عده ای نامسوول رحم نمی کنند اون وقت عده ای ...... (2996497) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۸:۲۰:۱۲
خیلی دوست دارم ببنیم کدوم آقازاده ای میره جبهه ! (2996510) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۲۲:۳۵:۵۰
در جنگ با صدام های یک شهید از پسران مقامات بالا و علما نبود. فقط جوان های مردم را میفرستادند جلو و شعار جنگ جنگ تا پیروزی میدادند. در تشیع جنازه شهدا هم شعار های جناحی میدهند و استفاده ابزاری میکنند (2998811) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۸:۳۳:۵۴
قصد منفی بافی ندارم ولی وقایع تاریخی متعدد نشان می دهند که موقعیت جغرافیایی یا پهنه وسیع ایران مانع فتح آن نبوده و نیست ( حمله مغول و تیمور و اسکندر و اعراب را مثال می آورم). تنها مانع تهاجم بیگانه انسجام درونی و اتحاد ملی است که با حرف و من بمیرم و تو بمیری به دست نمی آید. اولین و مهمترین گام در این راه هم مبارزه با فساد و اختلافات فاحش طبقاتی است. (2996524) (alef-6)
 
ایرانی
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۹:۰۶:۰۹
اگر توافق هسته ای حاصل نشه احتمال برخورد نظامی صد در صده
اون وقت ایران از طرف تمام دنیا تحریم خواهد شد
چند سال که گذشت وایران از درون فلج شد
اعراب و ناتو وامریکا حمله نظامی خواهند کرد
دعا کنید که توافق بشه
وگرنه باید از این کشور رفت (2996588) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۹:۲۳:۰۹
بعضيها مي گن نظر من اينطوره نظرمن آنطوره آخه با نظر شما كه تا ته كوچه هم نمي شود رفت
يكي مي گه خوشبختانه و يا متاسفانه بقيه نظر احساسي داده اند مثل اينكه نظر خودش خيلي كار شناسانه بوده تو هم مثل خيلي هاي ديگه احساست را گفته اي
كار شناس واقعي نمياد نظرش را تو اين فضاي مجازي كه اين روزها شده پاتوق خيلي از مخالفان نظام بدهد كه صدها كارشناس درس خوانده ميدان ديده مجرب كنار گوشه كشور هستند كه كسي توجهي به نظرات خيلي نزديك به حقيقت آنها نمي دهد چه رسد به نظرات افراد ناشناس كساني كه درسش را نخوانده كار شناس شده اند
به موقعش دفاع خوبي از ايران خواهد شد كه آمريكا و حاميان داخلي عقده ايش را از فلان خوردن پشيمان كند و همين مردم خوب هميشه در صحنه همه رشته هاي خبايث را پنبه خواهند كرد (2996625) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۱۹:۰۸:۱۷
مودب باش حاجی (3000751) (alef-2)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۲۰:۴۵:۱۶
ملتی که تاریخ خودش رو نخونه ناچارا اون رو دوباره تکرار میکنه از اسکندر و اعراب و مغول و روسیه و متفقین و...شکست خوردین عبرت نمیشه براتون؟ باید حتما دو تا قرارداد ننگین دیگه به ما تحمیل کنید تا دست بردارید؟
متوهمان عزیز با شما هستم (2996740) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۲۱:۳۹:۱۷
اگه میخواین واقعیت رو بدونین لطفا سانسور نکنید!
بر فرض اگر توافقی نشه، مطمئنا آمریکا اول تحریمهای خیلی شدیدتری علیه ایران برقرار میکنه که این تحریمها میتونن تا 3 برابر شدیدتر از اوج تحریمها در دوران آقای احمدی نژاد باشند و فشار بسیار شدیدی به مردم وارد میکنن. بعد هم اگه ایران به سمت ساخت سلاح بره یا برنامه هسته ای اش رو به شدت محدود نکنه آمریکا به مراکز هسته ای و احتمالا تعدادی مراکز حساس دیگه حمله می کنه.
مطمئنا اگه آمریکا تصمیم حمله زمینی و اشغال ایران رو بگیره، قبلش دو سه سال ایران رو با روشهای دیگه مثل تحریم و ایجاد ناامنی و فشار کشورهای اطراف و یا حمله های هوایی اونقدر ضعیف میکنه که بعد از شروع حمله زمینی ایران توان زیادی برای مقابله نداشته باشه و مردم هم از وضعیت خسته شده باشن. (2996789) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۲۱:۵۴:۵۵
آمریکا میتونه ایران رو اشغال کنه ولی هزینه های آن بسیار بالا خواهد بود. اشغال ایران احتمالا چندین ماه طول میکشه و بعد از اشغال هم پیش بینی وضعیت خیلی سخته و ممکنه آمریکا مدتها هزینه سنگین متحمل بشه. تعداد کشته های آمریکا هم ممکنه تا دهها هزار نفر تا زمان اشغال کامل ایران برسه. هزینه این اشغال هم ممکنه تا ده برابر هزینه اشغال عراق باشه.
البته با همه این حرفها بازهم ممکنه آمریکا اگه مجبور بشه به ایران حمله کنه برای اشغال. البته احتمال حمله های محدود به ایران خیلی بیشتره و برای آمریکا کاملا در دسترسه. (2996804) (alef-6)
 
جلیلی
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۲۳:۱۱:۴۷
آدم وقتی نظرات کاربران رو میخون نمیدونه باید بخنده یا گریه کنه. نمیدونه این کاربران یک مشت کودک هستند که اصلا نمیدونن جنگ چیه و آمریکا کیه یا کلا یک سری توهمات خیالی رو الف منتشر کرده. یکی دم از قدرت ایران در جنگ الکترونیکی میزنه اون یکی ایران رو چنان گورستان امریکاییها میکنه انگار قراره سربازان آمریکایی با قطار بیان ایران . اون یکی میخواد از الان اسرائیل رو بزنه پدرشو دربیاره نفر بعدی میگه کل ناتو رو میتونیم شکست بدیم.
خدایا ما رو ببخش و بیامرز. (2996907) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۱۹:۱۰:۱۳
لایک (3000753) (alef-2)
 
امیر
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۲۳:۴۴:۰۸
آمریکا با کمک متحدانش شاید بتونه وارد خاک ایران بشه ولی: 1.این کار هزینه بسیار زیادی خواهد داشت 2.ایران هم تنها نیستو متحدانی دارد 3.درصورت اشغال ایران.این ایران است که اشغال شده و این اسرییل است که نابود شده 4.در صورت اشغال نیروهای رزمی کلاسیک تبدیل به نیروهای شبه نظامی خواهند شد و این یعنی کابوس 5.شاید برای آمریکا صلح با ایران بهتر از جنگ باشد وگر نه توی این35 سال اگه 1% احتمال میداد حمله بهترین راهکاره حتما این کارو کرده بود. تا ظهور چیزی نمانده... (2996943) (alef-6)
 
علیرضا
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۰۰:۰۱:۳۱
هموطن سلام
آمریکائیها پس از اشغال افغانستان وعراق به بهانه سلاح های کشتار جمعی تحریم های شدیدی راعلیه ایران اعمال نموده اند فکر کنم سناریو اونا را بشه اینجوری خلاصه کرد
افزایش تحریم ها= افزایش فشاربرمردم+مشکلات معیشتی=افزایش نارضایتی اکثریت مردم+ تقویت گروههای تروریستی دورتادرو ایران=تزریق گروههای تروریستی به داخل وایجاد ناامنی ==تضعیف نیروهای مردمی ==افزایش نیروهای نظامی در جنوب غرب (افغانستان)- و شمال غرب (عراق)" گروههای تروریستی==== آخرین پلان که اینشااله اتفاق نمی افته
"آخرش میگن ببینید مردم دنیا ایرانی ها توافق را قبول نکردن برای امنیت دنیا
مجبور یم به گزینه نظامی"
بنابراین بهترین راه حل :"""همان اقتصاد مقاومتی""" است.والبته مبارزه با اختلاس کنندگان.اقتصاد مقاومتی+ روشنگری در مردم= افزایش بازه زمانی مراحل فوق= افزایش هزینه های تحمیل شده بر کشورهای عربی حامی تروریستها=اثبات بی لیاقتی آنها بر طرف غربی=افزایش تمایل آنها بر مصالحه با ایران==تضعیف آل سعود===عبور از گردنه خطرناک بدون جنگ با حفظ زیر ساخت ها (2996971) (alef-6)
 
مجتبی
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۰۰:۰۲:۳۰
هر چقدر هم ک قوی باشند... مگر امپراطوری های بزرگ و خونخوار جهان در طول این چند هزار سال تاریخ توانستند ما را بنده خودشان بکنند؟ همه سر به سر تن به کشتن دهیم از ان به که کشور به دشمن دهیم.... (2996975) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۰۰:۲۰:۱۵
مرگ بر جنگ چرا نباید دوستی باشد (2996998) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۰۰:۲۹:۰۴
در صورت جنگ, آمریکا دچار خسارات تاریخی خواهد شد و کشوری که شکست میخورد ایران نیست... فکر میکنید آمریکا دلش نمیخواهد به ایران حمله کند؟؟
لطفا مقالات اندیشمندان و صاحبنظران آمریکا را مطالعه کنید تا بفهمید ایران امروز قدرتی مهار شدنی نیست...نیمی از قدرت حال حاضر جهان در حال مذاکره با ایران هستند و این یعنی ظهور قدرتی جدید که در معادلات آتی جهان آمریکا نیازمند آنست و کشورهای عریی بازنده این معادلاتند.. (2997013) (alef-6)
 
محسن
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۰۰:۴۷:۵۲
«بنابراین، تنها اقدام نظامی‌ای که می‌تواند عملاً مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شود این است که آمریکا به این کشور تجاوز کرده و آن را اشغال کند و زمام امور را در دستان حکومتی قرار دهد که با آمریکا دوست است و جایگاه غیرهسته‌ای ایران را حفظ می‌کند.»
جناب کک اصلا" نیازی به زحمت آمریکا برای حمله نیست چون برخی عزیزان داخل کشوز زحمت برچیدن تاسیسات هسته ای رو می کشند. (2997046) (alef-6)
 
گلزار
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۱۴:۰۰:۰۸
ترسیدی برادر؟
اون امریکای عوضی چپ و راست ما رو تهدید میکنه بعد توی ترسو داری میگی حد خودمونو بدونیم؟!! (2997897) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۰۲:۱۷:۲۲
آمریکا حمله به ایران را به هر شکلی که پیش بینی بکند..
1- هیچوقت نمیتواند ایران را تصرف یکند.
2- هر ایرانی بعد از 30 سال جنگ فهمیده است . که تمام کشورها به فکر منافع ملی خودشان هستند..
پس هر ایرانی یک بمب اتم خواهد بود در خاک آمریکا و هم پیمانانشان
3- هر کس که مخالف مسئولین هم باشد..
اما هیچوقت حاضر نیست که کشورش تصرف بشود.

4- حمله ی آمریکا غیرت و قدرت مردم را دوباره به جوش خواهد آورد .. و قطعا آمریکا شکست خواهد خورد

5- بی شک آمریکا تمایل دارد ایران را تصرف کند

اما ایران لقمه نیست که آمریکا چنین تصوری را بتواند عملی کند ..

6- من به عنوان یک ایرانی با همه ی خوبی ها و بدی های که در بین مسئولین کشور داریم ..
دزدی ها
اختلاسها ...
و....

هیچقوقت نمیتوانم تصور کنم که یک آمریکایی به ایران حمله بکند . من بتوانم همچنین صحنه ای را تصور کنم

با کشته میشوم یا کشته میشود


در پایان آمریکا مجبور است از روش دیپلماسی استفاده کند..

---- بهترین مطلب شعر فردوسی است ......

اگر سر (2997131) (alef-6)
 
رضا زندیگان
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۰۳:۰۷:۰۱
ایران امروز ژاپن دهه ی40 یا ویتنام دهه ی60 میلادی نیست!! ایران امروز مثل عراق دهه ی90 یا افغانستان2001 نیست!!! ایران امروز مانند عراق 2003 هم که نیست!!! همه اینها را خود آمریکا خیلی خوب و شاید بهتر از ما میداند!!! فقط مشکل اینجا خود ما هستیم که باید باور کنیم ایران امروز ایران سال 1359 شروع جنگ اصلا" نیست!!! چرا که اگر ایران امروز ایران سال59 بود خیلی زودتر از اینها به اسامی بالا ملحق شده و آمریکا هم پرچم فتحش را در آن برافراشته بود!!!
پس بیاییم واقع بینانه به این موضوع نگاه کنیم:آمریکا توانائی حمله هوائی و موشکی بسیار بالا و ایران هم توان دفاعی زمینی بسیار خوب و توان موشکی مناسبی دارد.. ولی جالب ترین نکته این موضوع اینجاست که اساسا" چه آمریکا و چه ایران هیچ کدام نمیخواهند جنگی بین این دو کشور صورت بگیرد زیرا در صورت بروز چنین جنگی..ایران ناچار است با حملات موشکی شدید به منابع نفتی منطقه ای.. نسبت به جلوگیری و اختلال در تامین 35% نفت مصرفی دنیا حداقل برای یک دوره ی یکساله اقدام کند که این امر اقتصاد کشورهای صنعتی و جغرافیای انرژی را در سطح جهان زیر و رو و غیر قابل پیش بینی خواهد کرد.... تنها برنده ی قطعی چنین نبردی از لحاظ اقتصادی فقط روسیه خواهد بود و نتیجه مثبتی برای آمریکا در پی نداشته و ایران را به یک ویرانه ی بزرگ مبدل خواهد ساخت. (2997156) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۰۳:۱۶:۱۶
به نظر من این تعریف ها وتمجید ها از توان نظامی ایران بودار است.امیدوارم مسوولین مغرور نشوند (2997161) (alef-6)
 
حسن از یاسوج
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۰۳:۲۴:۳۴
باسلام به همه دوستان و خوانندگان این مطلب،نظراتی که دوستان دادند همگی ناشی از دلسوزی و وطن پرستی و روحیه فداکاری آنها در دفاع از عزت و استقلال این مملکته،ما دوره های ذلت باری را طی قرون اخیر تجربه کردیم و هیچ ایرانی حاضر نیست به اون دورانها برگردیم همینکه مستقل هستیم از هر رفاه و پیشرفتی برای ما اهمیتش بیشتره، اما بالاخره ما با یک قدرت بی نظیر و بسیار هم قلدر و سیاس طرف هستیم، طرفی که هم به لحاظ ایدئولوژِیک، هم به لحاظ فرهنگی، هم به لحاظ علمی،هم به لحاظ رسانه ای و مدیریت افکار عمومی حتی در مملکت خودمون یک ابر قدرت بی چون وچرای محض است، به این راحتی ها هم نیست درگیر شدن با یک همچین نره غولی، ما باید نگران باشیم، ما باید حواسمان باشد، تا میتوانیم این فاصله ی عظیم ایجاد شده را باید جبران کنیم، این یک واقعیت است، فقط گفتن توکل برخدا کافی نیست، باید همت کنیم، باید از ذره ذره ی وجودمان جهت اعتلای این مملکت دریغ نکنیم،تا اینجاشم خداییش دانشمندامون خوب کار کردن اگرچه عالی ترم میشد، اما بازم فرصت هست، ماباید رشد کنیم، به لحاظ فکری، مدنی، حکومتی، علمی و هزاران موارد دیگر، ماباید مطالعمون رو افزایش بدیم، در این چارچوب دنیایی قرار گرفته کارمون رو در همون موضع و چارچوبی که هستیم به نحو احسن انجام بدیم، مث ژاپنی ها، آلمانی ها، امریکاییها و...
در نهایت باید آمریکاییها بدانند اگرچه تاسف میخوریم بخاطر عقب موندگیمون، اما با این وجود ما مردمی هستیم که در موقع دفاع از وطن وناموس و سرزمین، از امکاناتی که داریم بهره وری هفتصد وهشتصد درصد را ازشون میگیریم نه زیر صد درصد، و این یعنی تعادل نظامی با شما و دیگر متجاوزان. حواستان باشد.
اما می دانیم وتاسف میخوریم به حال تنبلی خودمون و بی نظمی های زیاد در زندگیهامون و علمی نبودن اوضاع و احوال مملکتمون. اما خداروچه دیدی شاید ما هم از خواب بیدار شدیم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (2997165) (alef-6)
 
احمد
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۰۴:۱۹:۰۷
بره بابا با اين مقالش
فكر كرده ميخواد بره يه گروگان رو توي يه جنگل نجات بده با اين طرز تفكر احمقانش
معلومه فقط گيم بازي كرده
اونم از نوع استراتژيك بچه گانش (2997176) (alef-6)
 
Hamvatan
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۰۶:۰۴:۳۵
اطمینان داشته باشید هیچ جنگی در نخواهد گرفت اینگونه تحلیل ها هم زاییده فکر نویسندگانی هست که به دنبال ارزش خریدن برای رسانه مطبوع خود هستند ایالات متحده قدرت اول نظامی دنیاست در این شکی نیست اما دریافته لشکر کشی به این کشور و ان کشور به وجحه اش در سطح بین المللی اسیب زده و در صدد حمله به هیچ کشوری نیست و هر گونه تهدید نظامی هم ضد ایران نوعی پولوتیک محسوب میشه که با روند مذاکرات ارتباط مستقیم دارد. (2997202) (alef-6)
 
زارعی
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۰۸:۵۶:۰۶
بنظر من امریکا اول با حملات هوایی شروع می کنه و هدف اولش هم تهران هست بعد سواحل خلیج فار وبنادر ایران امریکا نظر ناتو رو هم برای حمله جلب می کنه و ناتو به جنگ وارد می شه جنگ با ایران شروع جنگ جهانی خوواهد بود (2997246) (alef-6)
 
رارعي
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۱۳:۲۹:۳۳
زارعي هستم يك چيز ديگه رو فراموش كردم بگم در صورتي كه ما پيروز بشيم خرابيهاي بعد از جنگ رو خودمون به تنهايي بايد درست كنيم چون كسي نيست كمكمون كنه تنهاي تنها (2997824) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۰۹:۲۱:۵۹
حکومت باید با خدمت به مردم نزاره نارضایتی در بین افراد وجود داشته باشه که در این صورت هیچ قدرتی جرات شلیک یک گلوله رو به سمت مرزهای ما نداره (2997256) (alef-6)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۰۹:۳۵:۴۹
جانم فدای خاک سرزمین آریاسرزمین کوروش ، شما دوستان ایران را با افغانستان وعراق مقایسه کنیدشیر مردان این کشور پای هر متجاوزی را نابود خواهند کرد من به عنوان یکی از مرزنشینان شرقی کشورم ایران سال هاسات با افغانستان هممرز هستیم هنوز یادمان نرفته کابوس های 1378 حملهه وشورش طالبان در مرز شرقی که با مقاومت جانانه مردم این سرزمین باعث ه هلاکت کشیدن اون بزدلان شد درو د وشرف بر مردان وزنان سرززینم ایران (2997264) (alef-6)
 
حسین.
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۱۱:۱۰:۰۶
امریکا در باتلاق عراق وافغانستان مثل ... گیر کرد و عراق رو تقدیم دولت شیعی کرد ، از پس مینیاتور ایران ( شیران حزب اله لبنان) برنیومد امریکا میدونه حریف ایران نیست مجبوره فقط با صدای بلند پارس کنه که جبران ضعفش بشه (2997457) (alef-6)
 
ح
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۱۱:۱۲:۰۵
امیدوارم یه کم از شجاعت مردم ایران در دل دولت مردا باشه که جلو دشمن با اقتدار وایسندو از شرافت ایران دفاع کنند (2997464) (alef-6)
 
شاملو
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۱۱:۲۰:۴۷
خدا کند که اینهمه تعریف و تمجید از توان موشکی و دفاعی ما همه اش در ست باشد و مثل بقیه امورمان خالی بندی نباشد که کارمان زار است . (2997479) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۱۲:۲۰:۵۴
تا وقتی بجای واقع بینی بخواهیم با توهم و شعار و برخورد احساسی خودمون رو قوی جلوه بدیم، به هیچ جایی نمی رسیم. (2997628) (alef-6)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۱۳:۰۲:۴۹
به عمل کار برآید. .........این ها فقط حرف مفت میزنند....فقط ضعیف کش هستند..... (2997736) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۱۳:۱۴:۲۲
همه تحلیل ها و اظهار نظرها را خواندم هم آنهایی که طرفدار جنگ هستند و جنگ علیه ایران چه ازسوی کشور ضعیف چون عراق( با یک سوم جمعیت ایران) چه زا سوی امریکا با هم پیمانی ناتو... برایشان برکت داشته و بدون زحمت به خیلی جاها رسیده اند و هم تحلیل کسانی که خسارات جنگ قبلی و نابودی زیرساختارها و عقب افتادگی سالها در کشور را فراموش نکرده اند. فکر کنم گروه اول در اقلیت کامل ولی دارای قدرت زیاد باشد و گروه دوم در اکثریت قریب به اتفاق ملت ولی بدون قدرت باشد.
پس مساله این است چه کسی تصمیم می گیرد و اینکه ایا جوانان بطور اخص و مردم ایران بطور اعم در جبهه دفاع از قدرت گروه اول می جنگند تا بعد از کشته شدن استخوانهایشان به نفع سیاست های روز گروه اول استفاده شود؟! و اینکه اگر در زمان صلح دکل، سه میلیارد و ده میلیارد و... کم می شود و فرودگاه می فروشند در زمان جنگ چه خواهند کرد؟ (2997768) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۱۴:۴۲:۰۳
رفقا فراموش نکنیم بالای 80 درصد تاکتیک های نظامی ایران وسلاج هایی که ساخته شده اصلا رسانه ای نشده وکاملا مخفی است واین خودش برای امریکا هراس اور است ضمن اینکه همیشه یک قدرت معنوی پشت سر ایران بوده (حمله به طبس،جنگ 8 ساله ،سال 88 و....) (2997988) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۱۸:۳۵:۲۰
آره نیست مال آمریکا همش رسانه ای شده ! (3000697) (alef-2)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۱۴:۵۳:۴۹
اکثر نظرات حاکی از این است که نظر دهنده نه از جنگ 8ساله اطلاعی دارن نه شناختی از ملت عاشورایی ما ونه از نصرت الهی در این 30 سال و شاید اینها هم از نظر عده ای شعار باشد ولی مسلما تحلیل خود امریکاییها از ایرانیها این است که ازموده را ازمودن خطاس و کسانی که جواب عملی به این مقاله ها را خواهند داد اگر این مقاله ها و برخی نظرات بزدلانه را ببینند از ته دل خواهند خندید (2998017) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۱۵:۱۱:۱۶
جالبه تحلیلگر امریکایی می گوید امکان اشغال ایران وجود ندارد و بعضی خوانندگان در نظرات خود آه و ناله سر داده اند! (2998059) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۰۰:۴۷:۳۶
بعضی از دوستان ناامید، ظاهراً متوجه نشدند که این مقاله توسط یک تحلیلگر امریکایی در وبسایت نشنال اینترست نوشته شده است. یعنی این‌ها ادعاهای یک ایرانی نیست. (2998993) (alef-13)
 
Seyyed
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۰۱:۱۶:۵۳
سلام
هيچ كسي از جنگ خوشش نمياد ولي دوستان توجه كنند ما هنوز دقيق نميدونيم در جنگ هشت ساله چقدر تلفات داديم؟ چون هر ماه يك بار تعدادي شهيد پيدا ميشه! (2999027) (alef-13)
 
ham
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۰۲:۵۴:۳۸
آمریکا برای اشغال عراق و افغانستان شکمش 20 قلو زایید، عمرن ب این راحتی نمیتونه ب ایران دس اندازی کنه، مگه الکیه!!!
مطمئن باشین اگه میتونس تا حالا 100 بار اینکارو کرده بود
ساده نباشین.... (2999113) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۰۴:۲۵:۵۹
ای ول قرار جنگ بشه ؟ خداییش من با جنگ خیلی حال میکنم. (2999145) (alef-13)
 
نبی
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۰۸:۴۶:۵۷
تحلیلگر مقاله، به قدرت عظیم نظامی ایران توجه نکرده، عراق و افغانستان که دست خالی بودند، موشکهای ما تا قلب اسرائیل را نشانه رفته اند... (2999295) (alef-2)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۰۹:۰۵:۰۸
بزودی خورشید می دمد و سپیده می زند و تاریکی می رود . جهان پر عدل و داد می شود. (2999316) (alef-2)
 
صاد
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۱۰:۴۴:۴۶
بسیار متاسفم که سایت الف اینگونه تحلیلهای آبکی و بسیار سطح پایین از وضعیت جغرافیایی و قدرت نظامی ایران رو منتشر میکند.آگر تواناییهای نیروهایی نظامی ما به این شکلی که توسط این اندیشیده ها گفته میشود بود، پس باید آمریکا و صهیونیست‌ها تا الان بارها کشور رو نابود میگردند.یعنی آنها از چند عدد قایق تندرو و تعدادی موشک غیر هوشمند میترسند؟ بهتر است اولا از تحلیلهای سایت‌هایی معتبر استفاده کنید و ثانیاً نظر یک تحلیلگر آشنا به موارد نظامی رو هم در ادامه مقاله استفاده میکردید. (2999518) (alef-2)
 
یاسر
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۱۲:۴۱:۵۱
به همه ی ترسوها باید بگم که واقعا دلبستگی به دنیا شما رو ترسو کرده.
یه کم نگاهتون رو به آخرت بدوزید اینقدر اهل دنیا نباشید ترسوها. احتمالا بعضی از دوستان از تاریکی شب هم ترس دارن. جالبه که همین جماعت ترسو که همیشه عامل عقب نشینی ما بودند بیشترین ادعا رو هم دارن.
یاد شهدای بی ادعای دفاع مقدس به خیر...!!!1
یاد واقعه ی طبس هم به خیر !!! (2999838) (alef-2)
 
بنده خدا
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۱۴:۳۶:۵۴
مثل همیشه یکی هست که هیچکی بهش اهمیت نمی ده.

یکی که از همه این حساب کتابا مهمتره

قربونت بشم خدا! چقدر فراموش شده ای بین ما (3000171) (alef-2)
 
حسن
۱۳۹۴-۰۴-۰۷ ۱۷:۵۹:۳۶
بیخودی قزاوت نکنید ایران برای امریکاییها الان مشکل دست چندم است ونمیخواهد خودش را با ایران در گیر کند چین و روسیه امریکا را از ابر قدرتی انداختند و به همین خاطر در باطن نیتشان کنار امدن با ایران است (3003013) (alef-2)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.